Tikrintojų kritika dėl socialinės priežiūros

Socialinės priežiūros departamento ir Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 7 specialistų grupė patikrino socialinių paslaugų teikimą Šilutės rajone. Išvadų prirašyta 43 puslapiai. Gautus pasiūlymus ir būtinus pokyčius Šilutės seniūnijos salėje aptarė socialiniai, švietimo, vaiko teisių apsaugos, policijos darbuotojai.

Kaip rajone gerinti socialines paslaugas, tarėsi socialinės, švietimo, vaiko teisių apsaugos, policijos ir kitų sričių specialistės.

Kaip rajone gerinti socialines paslaugas, tarėsi socialinės, švietimo, vaiko teisių apsaugos, policijos ir kitų sričių specialistės.

Oficiali statistika
Lietuvoje yra 215 vaiko dienos centrų, kuriuos pernai lankė 6274 vaikai. Tokių centrų gausa išsiskiria Kauno, Panevėžio, Kazlų Rūdos, Biržų, Visagino, Marijampolės, Druskininkų savivaldybės. Vidutiniškai iš 100 socialinės rizikos šeimose augančių vaikų centrus lanko 70 (Lietuvos vidurkis – 34). Tokių centrų labiausiai trūksta Šilutės, Šilalės, Tauragės ir Panevėžio rajono savivaldybėse. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kasmet skelbia tokių centrų rėmimo projektų konkursus – pernai išdalijo 2,65 mln. Eur.
Šilutėje yra tik vienas toks centras, veikiantis Savivaldybės nemokamai suteiktose patalpose, šiemet jam iš biudžeto skirta 14,8 tūkst. Eur. Jį lanko per 20 vaikų. Yra du darbuotojų etatai.

Audronė Barauskienė, vadovaujanti Socialinės paramos skyriaus socialinių paslaugų poskyriui, apžvelgė tikrintojų išvadas bei pasiūlymus ir ragino pasitarimo dalyvius svarstyti, diskutuoti, siūlyti naujovių.

Audronė Barauskienė, vadovaujanti Socialinės paramos skyriaus socialinių paslaugų poskyriui, apžvelgė tikrintojų išvadas bei pasiūlymus ir ragino pasitarimo dalyvius svarstyti, diskutuoti, siūlyti naujovių.

Šilutės rajone per 560 socialinės rizikos šeimų augina vaikus. Yra daug skurdžiai gyvenančių šeimų. Tikrintojų išvadose nurodyta, kad Šilutės rajone trūksta vaiko dienos centrų, daugiau jų kurti reikėtų ir Šilutės mieste, ir seniūnijose.
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus socialinių paslaugų poskyriui vadovaujančios Audronės Barauskienės nuomonė sutampa su tikrintojų siūlymu: „Rajone reikėtų dar bent 11 tokių centrų, nes nė vieno nėra seniūnijose, pagaliau ir Šilutėje vieno centro neužtenka“.

„Diena kitaip“
Taip pavadintas mokamas Vaikų užimtumo centras Lietuvininkų gatvėje, Šilutėje, jau veikia. Patalpas išsinuomojusi Irena Domarkienė jas įrengė nepriekaištingai: gausybė žaislų, jauku, tačiau už vaiko čia praleistą valandą reikia sumokėti 2 Eur, už visą dieną – 5 Eur, be to, tėvai ar globėjai turi pasirūpinti ir vaiko maitinimu.
Tėvams tokios paslaugos prireikia, kai turi trumpam išvykti – čia vaiką prižiūrės, jį užims ir pamaitins. Vaikų būna, tačiau ne vienas asmuo išgirdęs, kad reikia mokėti, išeina.
Užsukusiems Seimo nariui Artūrui Skardžiui, Savivaldybės administracijos direktoriui Sigitui Šepučiui, Tarybos nariui Algiui Bekeriui I. Domarkienė pateikė anksčiau minėtos statistikos apie vaiko dienos centrus.
Veikli moteris žino, kad Savivaldybė vieną tokį centrą teturi, jį išlaiko, o štai privati iniciatyva nėra remiama. Jai buvo pasiūlyta steigti vaiko dienos centrą vienoje seniūnijoje, lyg ir buvo pasirinkusi Juknaičius, tačiau kai paskaičiavo, kokią dalį projekto finansuos, kiek turės išlaidų, nusviro rankos – neišsiverstų. Projekto ji nepateikė.
Moteris norėtų kurti centrą, jeigu Savivaldybė prisidėtų: gal panaudai skirtų patalpų, gal pridėtų lėšų, gal jų gautų projektą pateikusi ministerijai?
Tądien I. Domarkienė buvo Savivaldybėje, bendravo su Socialinės paramos skyriaus vedėju Alvidu Šimelioniu. Moteris svečiams net kelis kartus kartojo, kad vedėjas, ko gero, supykęs ant jos dėl neįkurto centro Juknaičiuose, kategoriškai pasakęs, kad centro steigti jai neleis…
„Aš šį centrą įsteigiau savo lėšomis, niekas nepadėjo, o dabar kerta per nagus“, – neslėpė nusivylimo moteris, iš svečių išgirdusi atsakymą, kad ne A. Šimelionis, bet Savivaldybės taryba sprendžia, ką steigti. „Kol Šimelionis taip mąstys, rajone nieko nebus…“ – vis kartojo moteris. Pokalbis su I. Domarkiene baigėsi pagyrimu už jos iniciatyvą ir pažadu, kad Savivaldybė svarstys galimybes ir galbūt bus naujo centro dalininkė, tačiau sprendimą gali priimti tik Savivaldybės taryba, aptarusi finansavimą ir kitus susijusius reikalus.

Tikrintojai nurodė
A. Barauskienė pasitarime priminė, kad tikrintojų išvadose akcentuota ne tik tai, kad rajone trūksta dienos paslaugų centrų. Turi būti organizuojamas vaikų vežimas į tokius centrus. Galbūt vertėtų plėsti bendradarbiavimo sutartį su policija dėl smurto artimoje aplinkoje? Būna situacijų, kai socialinis darbuotojas lieka vienas, o sprendimą reikia priimti nedelsiant.
Gal vertėtų suburti, pasitelkti kitų sričių specialistų? Vainute prie apskritojo stalo suburiamos socialinės rizikos šeimų moterys, kalbamasi, mokomasi šeimininkauti. Gal šią patirtį vertėtų skleisti rajone? Mūsų krašte trūksta psichologų, psichiatrų. Dėl socialinių darbuotojų išsilavinimo bėdų nėra: viena studijas jau baigė, kita tą netrukus baigs. Šie darbuotojai privalo turėti kolegijos ar kitos aukštosios mokyklos baigimo diplomą. Nepakankamai keliama socialinių darbuotojų kvalifikacija. Būtini mokymai, kaip elgtis su elgesio ir emocijų sutrikimų turinčiais vaikais.
Savivaldybė tesi pažadą ir seniūnijų socialiniai darbuotojai pamažu aprūpinami tarnybiniais automobiliais, kurie turėtų būti paženklinti užrašu, tai drausmintų lankomas rizikos šeimas.
18 rajono socialinių darbuotojų globoja per 1100 asmenų. Tai didelis krūvis, tikėtina, kad jis mažės. Sutarta, kad, atsižvelgus į tikrintojų išvadas, bus tobulinama socialinių paslaugų teikimo tvarka, nuo rudens turėtų rastis pokyčių.

Stasė SKUTULIENĖ

Irenos Domarkienės įsteigtame vaikų užimtumo centre.

Irenos Domarkienės įsteigtame vaikų užimtumo centre.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite