Tik viena diena – lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje

kariuomenė

Vakar šventėme Lietuvos kariuomenės dieną. LR Prezidentūros nuotr.

Ši informacija ne apie šimtmetį, 50 metų ar metus, net ne apie besibaigiančius šiuos metus. Tai – tik viena diena, tik lapkričio 24-oji.

Kas tądien įvyko Lietuvoje ir pasaulyje?

2020 m. Seimas pritarė konservatorės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjerės postą. Tai Ministrės Pirmininkės vienerių metų šiose pareigose sukakties diena.

Ši lapkričio 24-oji, trečiadienis, jau 48-oji metų savaitė. Saulė tekėjo 8.06 val., leisis 16.04 val. Dienos ilgumas tik 7.58 val.  Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 12.49 val., teka 19.42 val. Vardadieniai: Gerardas, Krizogonas, Mantvilas, Tvirmantė, Žybartė.

Tačiau grįžtame prie lapkričio 24-osios įvairiais metais. Smalsu, kiek būsime užmiršę, nežinoję ir ką prisimename.

1714 — Žemaitijoje gimė Tomas Žebrauskas, matematikas, astronomas, architektas. Mirė 1758 m.

1906 — gimė prozininkas ir vertėjas Kazys Jankauskas. Mirė 1996 m.

1907 — gimė rašytojas Justinas Pilyponis. Mirė 1947 m.

1910 — gimė rašytojas ir vertėjas Viktoras Katilius. Mirė 1993 m.

1937 — gimė literatūros tyrinėtojas, teatrologas Algis Samulionis. Mirė 1994 m.

1941 — gimė mokslo populiarintojas, diplomatas Romualdas Kalonaitis.

1952 — gimė Lietuvos chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Albertas Malinauskas.

1956 — gimė chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Ričardas Janilionis.

1996 — mirė fizikos ir matematikos mokslų daktaras Viktoras Kybartas. Gimė 1929 m.

1997 — į apyvartą buvo išleisti naujieji 200 litų nominalo banknotai.

2010 — nacionaliniame muziejuje Vilniuje iškilmingai įteikta valstybinė Jono Basanavičiaus premija kultūros veikėjai Marijai Remienei ir etnologei Irenai Aušrelei Čepienei.

2020 — Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjerės postą. 2020 — eidamas 78-uosius metus po sunkios ligos mirė Panevėžio Juozo Miltinio teatro ir kino aktorius Algirdas Paulavičius.

Lapkričio 24-oji pasaulyje:

1642 — danų jūrininkas Abel Tasman (Abelis Tasmanas) atrado Tasmaniją. 1759 — prasidėjo pragaištingas Vezuvijaus išsiveržimas.

1859 — išspausdintas kontroversiškasis anglų natūralisto Čarlzo Darvino veikalas „Rūšių atsiradimas“.

1868 — gimė kompozitorius Skotas Džoplinas, išgarsėjęs savo sukurtais regtaimais.

1874 — Džozefas F. Glidenas užpatentavo spygliuotą vielą.

1876 — gimė garsus architektas, suprojektavęs daug pastatų Australijoje Valteris Berlis Grifinas. Mirė 1937 m.

1940 — Varšuvoje naciai įkūrė žydų getą.

1944 — II Pasaulinio karo metu JAV bombonešiai pirmą kartą atakavo Japonijos sostinę Tokiją.

1963 — buvo nušautas Amerikos prezidento Džono F. Kenedžio nužudymu apkaltintas Li Harvis Osvaldas.

1969 — „Apollo 12“ sugrįžo į žemę.

1980 — Ronaldas Reiganas vedė Doriją Palmieri.

1987 — JAV ir TSRS susitarė atsikratyti trumpų ir vidutinių nuotolių branduolinių raketų.

1989 — atsistatydino komunistų partija Čekoslovakijoje.

1992 — „Boingas 734“ atsitrenkė į kalną Kinijoje ir sudužo. Žuvo 141 žmogus.

1995 — Airijoje buvo nubalsuota už konstitucinę pataisą, legalizuojančią skyrybas.

2002 — mirė amerikiečių filosofas, vienas įtakingiausių liberalizmo šalininkų Džonas Rolsas. Gimė 1921 m.

2004 — savo namuose Bahamose mirė 84 metų rašytojas Arturas Heilis, kurio knygos „Oro uostas“, „Viešbutis“ ir „Ratai“  8-ajame dešimtmetyje įkvėpė daugybę vadinamųjų katastrofų filmų. Didžiojoje Britanijoje gimusio A. Heilio knygos, kurių jau parduota daugiau kaip 170 mln. egzempliorių, buvo leidžiamos 40-yje valstybių.

2010 — per autoavariją žuvo viena iš keturių popiežiaus Benedikto XVI šeimininkių, kurios jam padeda kasdieniniuose buities darbuose ir palaiko kompaniją laisvalaikiu.

2010 — filmas apie Vokietijoje gyvenančią jauną turkę, mėginančią išsiveržti iš savo konservatyvios šeimos pančių, pelnė Europos Parlamento apdovanojimą, skiriamą kinematografijos kūriniams, atskleidžiantiems Senojo žemyno tapatybę.

2010 — Ispanijos romanistė Ana Marija Matutė, kuriai buvo skirta Servanteso premija, tapo trečiąja moterimi, pelniusia šį prestižinį apdovanojimą, nuo 1976 metų teikiamą už indėlį į literatūrą ispanų kalba. 2011 — pirmoji kultinio amerikiečių rašytojo Džeko Keruako knyga „Jūra — mano brolis: prarastas romanas“, kuri liko nepublikuota ir rašytojui gyvam esant buvo laikoma dingusia, pagaliau buvo išleista.

Parengė S. Rimaitė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Degalų kainos pakito nežymiai

Praėjusią savaitę vidutinė benzino kaina Lietuvoje didėjo nežymiai – 0,2 proc., o dyzelino kaina 0,6 proc. sumažėjo. Euro zonos valstybėse benzino vidutinės kainos praėjusią savaitę sumažėjo apie 0,1 proc., o dyzelino sumažėjo 0,6 procento. Palyginus su Euro zonos valstybių degalų kainų vidurkiais, Lietuvoje benzino vidutinė kaina yra 16,2 proc. mažesnė, dyzelino – 6,6 proc. mažesnė. Kovo 11-ąją dyzelinas Lietuvoje vidutiniškai kainavo 1,60 Eur/l, vidutinė benzino kaina siekė 1,50 Eur/l. Benzino vidutinės kainos visose lyginamose Baltijos šalyse ir kaimynėse valstybėse didėjo

Ar išsipildys penkiametės Marijos svajonė tapti Lietuvos Respublikos Prezidente?  

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), išklausiusi penkiametės Marijos svajonę, priėmė jos prašymą registruotis dalyvauti 2059 metais vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose.   Prieš metus susigrūmusi su vėžiu, Marija šiuo metu sėkmingai gydosi ir siekia išgyventi. Ji svajoja užaugti ir išpildyti savo svajonę tapti Lietuvos Respublikos Prezidente. Marija tiki, kad pasveikę vaikai, būsimi Lietuvos lyderiai, išgyvenę ir užaugę, atneš daug žadančių permainų mūsų šaliai, kurs naujos kartos valstybę, gins ir tarnaus jai savo širdimi, protu ir atsidavimu. Kovo 14 dieną mergaitė atvyko į

Pasveikino šimtametę šilutiškę Emiliją Baikauskienę

Gyvenimas šilutiškei Emilijai Baikauskienei padovanojo pačią gražiausią dovaną – 100-ąjį gimtadienį. Apsupta gražiausių gėlių žiedų, pačių artimiausių šeimos narių dėmesiu ir globa kovo 13-ąją E. Baikauskienė minėjo šią ypatingą progą! Nuoširdžiausius sveikinimus jubiliatei gimimo dieną atvežė ir Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Barauskienė, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus ir socialinio darbo organizatorė Oksana Kalitina. Komunikacijos skyrius

Lietuvos bankas: gynybos stiprinimui – mokesčių pajamos ir skolintos lėšos

Didesnes Lietuvos valstybės gynybos išlaidas galima finansuoti gautomis papildomomis pajamomis atsisakius ar sumažinus galiojančias mokesčių lengvatas, peržiūrėjus turto apmokestinimą ir papildomai skolinantis. Tokią išvadą padarė Lietuvos bankas, kuris, reaguodamas į būtinybę didinti gynybos finansavimą, remdamasis savo ekspertine kompetencija ekonomikos ir finansų srityse, išanalizavo galimus lėšų šaltinius valstybės saugumui didinti ir artimiausiu metu analizę bei išvadas pateiks Finansų ministerijai. „Šalies gynybos finansavimas turėtų būti užtikrinamas mišriu modeliu – finansuojamas iš dviejų šaltinių. Nuolatinio palaikomojo pobūdžio gynybos poreikiai turėtų būti finansuojami papildomomis

Taip pat skaitykite