Tik viena diena – lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje

kariuomenė

Vakar šventėme Lietuvos kariuomenės dieną. LR Prezidentūros nuotr.

Ši informacija ne apie šimtmetį, 50 metų ar metus, net ne apie besibaigiančius šiuos metus. Tai – tik viena diena, tik lapkričio 24-oji.

Kas tądien įvyko Lietuvoje ir pasaulyje?

2020 m. Seimas pritarė konservatorės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjerės postą. Tai Ministrės Pirmininkės vienerių metų šiose pareigose sukakties diena.

Ši lapkričio 24-oji, trečiadienis, jau 48-oji metų savaitė. Saulė tekėjo 8.06 val., leisis 16.04 val. Dienos ilgumas tik 7.58 val.  Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 12.49 val., teka 19.42 val. Vardadieniai: Gerardas, Krizogonas, Mantvilas, Tvirmantė, Žybartė.

Tačiau grįžtame prie lapkričio 24-osios įvairiais metais. Smalsu, kiek būsime užmiršę, nežinoję ir ką prisimename.

1714 — Žemaitijoje gimė Tomas Žebrauskas, matematikas, astronomas, architektas. Mirė 1758 m.

1906 — gimė prozininkas ir vertėjas Kazys Jankauskas. Mirė 1996 m.

1907 — gimė rašytojas Justinas Pilyponis. Mirė 1947 m.

1910 — gimė rašytojas ir vertėjas Viktoras Katilius. Mirė 1993 m.

1937 — gimė literatūros tyrinėtojas, teatrologas Algis Samulionis. Mirė 1994 m.

1941 — gimė mokslo populiarintojas, diplomatas Romualdas Kalonaitis.

1952 — gimė Lietuvos chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Albertas Malinauskas.

1956 — gimė chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Ričardas Janilionis.

1996 — mirė fizikos ir matematikos mokslų daktaras Viktoras Kybartas. Gimė 1929 m.

1997 — į apyvartą buvo išleisti naujieji 200 litų nominalo banknotai.

2010 — nacionaliniame muziejuje Vilniuje iškilmingai įteikta valstybinė Jono Basanavičiaus premija kultūros veikėjai Marijai Remienei ir etnologei Irenai Aušrelei Čepienei.

2020 — Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjerės postą. 2020 — eidamas 78-uosius metus po sunkios ligos mirė Panevėžio Juozo Miltinio teatro ir kino aktorius Algirdas Paulavičius.

Lapkričio 24-oji pasaulyje:

1642 — danų jūrininkas Abel Tasman (Abelis Tasmanas) atrado Tasmaniją. 1759 — prasidėjo pragaištingas Vezuvijaus išsiveržimas.

1859 — išspausdintas kontroversiškasis anglų natūralisto Čarlzo Darvino veikalas „Rūšių atsiradimas“.

1868 — gimė kompozitorius Skotas Džoplinas, išgarsėjęs savo sukurtais regtaimais.

1874 — Džozefas F. Glidenas užpatentavo spygliuotą vielą.

1876 — gimė garsus architektas, suprojektavęs daug pastatų Australijoje Valteris Berlis Grifinas. Mirė 1937 m.

1940 — Varšuvoje naciai įkūrė žydų getą.

1944 — II Pasaulinio karo metu JAV bombonešiai pirmą kartą atakavo Japonijos sostinę Tokiją.

1963 — buvo nušautas Amerikos prezidento Džono F. Kenedžio nužudymu apkaltintas Li Harvis Osvaldas.

1969 — „Apollo 12“ sugrįžo į žemę.

1980 — Ronaldas Reiganas vedė Doriją Palmieri.

1987 — JAV ir TSRS susitarė atsikratyti trumpų ir vidutinių nuotolių branduolinių raketų.

1989 — atsistatydino komunistų partija Čekoslovakijoje.

1992 — „Boingas 734“ atsitrenkė į kalną Kinijoje ir sudužo. Žuvo 141 žmogus.

1995 — Airijoje buvo nubalsuota už konstitucinę pataisą, legalizuojančią skyrybas.

2002 — mirė amerikiečių filosofas, vienas įtakingiausių liberalizmo šalininkų Džonas Rolsas. Gimė 1921 m.

2004 — savo namuose Bahamose mirė 84 metų rašytojas Arturas Heilis, kurio knygos „Oro uostas“, „Viešbutis“ ir „Ratai“  8-ajame dešimtmetyje įkvėpė daugybę vadinamųjų katastrofų filmų. Didžiojoje Britanijoje gimusio A. Heilio knygos, kurių jau parduota daugiau kaip 170 mln. egzempliorių, buvo leidžiamos 40-yje valstybių.

2010 — per autoavariją žuvo viena iš keturių popiežiaus Benedikto XVI šeimininkių, kurios jam padeda kasdieniniuose buities darbuose ir palaiko kompaniją laisvalaikiu.

2010 — filmas apie Vokietijoje gyvenančią jauną turkę, mėginančią išsiveržti iš savo konservatyvios šeimos pančių, pelnė Europos Parlamento apdovanojimą, skiriamą kinematografijos kūriniams, atskleidžiantiems Senojo žemyno tapatybę.

2010 — Ispanijos romanistė Ana Marija Matutė, kuriai buvo skirta Servanteso premija, tapo trečiąja moterimi, pelniusia šį prestižinį apdovanojimą, nuo 1976 metų teikiamą už indėlį į literatūrą ispanų kalba. 2011 — pirmoji kultinio amerikiečių rašytojo Džeko Keruako knyga „Jūra — mano brolis: prarastas romanas“, kuri liko nepublikuota ir rašytojui gyvam esant buvo laikoma dingusia, pagaliau buvo išleista.

Parengė S. Rimaitė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Metų knygos rinkimuose – ir šilutiškio Dovydo Pancerovo romanas

Jau penktus metus 15min.lt organizuoja metų knygų rinkimus. Iš Šilutės kilusį Dovydą Pancerovą kartu su bendraminte Birute Davidonyte šiuose rinkimuose ir pernai lydėjo sėkmė, o šiemet lietuvių autorių grožinių knygų grupėje tarp 15 romanų pristatytas pirmasis D. Pancerovo romanas „Medžiojant tėvą“. Rinkimuose dalyvauja tiek skaitytojai, tiek komisija, kurią sudaro literatūros ekspertai. Iki gruodžio 7 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas. Pristatytos keturios atrinktų knygų grupės: lietuvių autorių grožinės, negrožinės, grožinės verstinės ir negrožinės

Kviečiame pasidalinti gerumu su sergančiais kraštiečiais

Adventas. Vieniems tai tauraus susikaupimo ir rimties metas… Kitiems – malonių, džiugių rūpesčių laikotarpis, kuomet reikia pasirūpinti dovanomis artimiesiems, suplanuoti, kas puikuosis ant kalėdinio stalo ar kokių spalvų žaisliukais puošti eglutę. Deja, tokios nuotaikos tvyro ne visuose namuose… Kai kuriems iš mūsų šiomis dienomis širdį kamuoja nerimas, sumaištis, baimė… Kai kam šios dienos – grumtynės su likimu… Lemiamos grumtynės už gyvenimą… 2021 m. gruodžio 3 d. 15.30 val. Pagėgių miesto parke vyksiančios kalėdinės eglutės įžiebimo šventės metu Pagėgių savivaldybės Vydūno

Orai. Nauja savaitė prasidėjo snygiu

Gismeteo.lt praneša, kad šiandien pirmadienį iš pietryčių Lietuvą pasieks nauja, gausių kritulių zona. Nakties valandomis daug kur snigo, vietomis smarkiai, rytiniuose rajonuose lietus maišėsi su šlapdriba. Temperatūra tuo metu svyravo nuo 2 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos. Dieną mišrūs krituliai vyraus visoje šalyje, vietomis gausūs. Vakarinėje šalies pusėje gali kilti ir pūgos. Pūs smarkokas šiaurinių krypčių vėjas. Vilniuje ir Klaipėdoje termometrų stulpeliai sieks 2, Kaune apie 1 laipsnį šilumos.  Panevėžyje bus apie nulį, Šiauliuose apie 1 laipsnį šalčio. Tokie

Baltosios mišrainės paslaptys

baltoji mištainė

Jeigu bėgant metams pabodo tradicinis baltosios mišrainės receptas – ne bėda. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad vos keliais ingredientais papildžius šį visiems puikiai pažįstamą patiekalą, jis gali įgauti naujų spalvų ir skonių.    Receptą sukūrė prancūzas Yra manančių, jog populiarioji baltoji mišrainė yra lietuviškas patiekalas, tačiau taip nėra. Pasakojama, kad XIX amžiuje šias ikoniškas salotas sukūrė Rusijoje dirbęs prancūzų šefas Liusjenas Olivjė. Siekdamas įtikti aukštuomenei, jis nusprendė pasiūlyti šį tą neįprasto, įkvėpto prancūziškų maisto gaminimo tradicijų.

Taip pat skaitykite