Tik viena diena – lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje

kariuomenė

Vakar šventėme Lietuvos kariuomenės dieną. LR Prezidentūros nuotr.

Ši informacija ne apie šimtmetį, 50 metų ar metus, net ne apie besibaigiančius šiuos metus. Tai – tik viena diena, tik lapkričio 24-oji.

Kas tądien įvyko Lietuvoje ir pasaulyje?

2020 m. Seimas pritarė konservatorės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjerės postą. Tai Ministrės Pirmininkės vienerių metų šiose pareigose sukakties diena.

Ši lapkričio 24-oji, trečiadienis, jau 48-oji metų savaitė. Saulė tekėjo 8.06 val., leisis 16.04 val. Dienos ilgumas tik 7.58 val.  Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 12.49 val., teka 19.42 val. Vardadieniai: Gerardas, Krizogonas, Mantvilas, Tvirmantė, Žybartė.

Tačiau grįžtame prie lapkričio 24-osios įvairiais metais. Smalsu, kiek būsime užmiršę, nežinoję ir ką prisimename.

1714 — Žemaitijoje gimė Tomas Žebrauskas, matematikas, astronomas, architektas. Mirė 1758 m.

1906 — gimė prozininkas ir vertėjas Kazys Jankauskas. Mirė 1996 m.

1907 — gimė rašytojas Justinas Pilyponis. Mirė 1947 m.

1910 — gimė rašytojas ir vertėjas Viktoras Katilius. Mirė 1993 m.

1937 — gimė literatūros tyrinėtojas, teatrologas Algis Samulionis. Mirė 1994 m.

1941 — gimė mokslo populiarintojas, diplomatas Romualdas Kalonaitis.

1952 — gimė Lietuvos chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Albertas Malinauskas.

1956 — gimė chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Ričardas Janilionis.

1996 — mirė fizikos ir matematikos mokslų daktaras Viktoras Kybartas. Gimė 1929 m.

1997 — į apyvartą buvo išleisti naujieji 200 litų nominalo banknotai.

2010 — nacionaliniame muziejuje Vilniuje iškilmingai įteikta valstybinė Jono Basanavičiaus premija kultūros veikėjai Marijai Remienei ir etnologei Irenai Aušrelei Čepienei.

2020 — Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjerės postą. 2020 — eidamas 78-uosius metus po sunkios ligos mirė Panevėžio Juozo Miltinio teatro ir kino aktorius Algirdas Paulavičius.

Lapkričio 24-oji pasaulyje:

1642 — danų jūrininkas Abel Tasman (Abelis Tasmanas) atrado Tasmaniją. 1759 — prasidėjo pragaištingas Vezuvijaus išsiveržimas.

1859 — išspausdintas kontroversiškasis anglų natūralisto Čarlzo Darvino veikalas „Rūšių atsiradimas“.

1868 — gimė kompozitorius Skotas Džoplinas, išgarsėjęs savo sukurtais regtaimais.

1874 — Džozefas F. Glidenas užpatentavo spygliuotą vielą.

1876 — gimė garsus architektas, suprojektavęs daug pastatų Australijoje Valteris Berlis Grifinas. Mirė 1937 m.

1940 — Varšuvoje naciai įkūrė žydų getą.

1944 — II Pasaulinio karo metu JAV bombonešiai pirmą kartą atakavo Japonijos sostinę Tokiją.

1963 — buvo nušautas Amerikos prezidento Džono F. Kenedžio nužudymu apkaltintas Li Harvis Osvaldas.

1969 — „Apollo 12“ sugrįžo į žemę.

1980 — Ronaldas Reiganas vedė Doriją Palmieri.

1987 — JAV ir TSRS susitarė atsikratyti trumpų ir vidutinių nuotolių branduolinių raketų.

1989 — atsistatydino komunistų partija Čekoslovakijoje.

1992 — „Boingas 734“ atsitrenkė į kalną Kinijoje ir sudužo. Žuvo 141 žmogus.

1995 — Airijoje buvo nubalsuota už konstitucinę pataisą, legalizuojančią skyrybas.

2002 — mirė amerikiečių filosofas, vienas įtakingiausių liberalizmo šalininkų Džonas Rolsas. Gimė 1921 m.

2004 — savo namuose Bahamose mirė 84 metų rašytojas Arturas Heilis, kurio knygos „Oro uostas“, „Viešbutis“ ir „Ratai“  8-ajame dešimtmetyje įkvėpė daugybę vadinamųjų katastrofų filmų. Didžiojoje Britanijoje gimusio A. Heilio knygos, kurių jau parduota daugiau kaip 170 mln. egzempliorių, buvo leidžiamos 40-yje valstybių.

2010 — per autoavariją žuvo viena iš keturių popiežiaus Benedikto XVI šeimininkių, kurios jam padeda kasdieniniuose buities darbuose ir palaiko kompaniją laisvalaikiu.

2010 — filmas apie Vokietijoje gyvenančią jauną turkę, mėginančią išsiveržti iš savo konservatyvios šeimos pančių, pelnė Europos Parlamento apdovanojimą, skiriamą kinematografijos kūriniams, atskleidžiantiems Senojo žemyno tapatybę.

2010 — Ispanijos romanistė Ana Marija Matutė, kuriai buvo skirta Servanteso premija, tapo trečiąja moterimi, pelniusia šį prestižinį apdovanojimą, nuo 1976 metų teikiamą už indėlį į literatūrą ispanų kalba. 2011 — pirmoji kultinio amerikiečių rašytojo Džeko Keruako knyga „Jūra — mano brolis: prarastas romanas“, kuri liko nepublikuota ir rašytojui gyvam esant buvo laikoma dingusia, pagaliau buvo išleista.

Parengė S. Rimaitė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ką tikrins policija gruodžio mėnesį?

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, gruodžio mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, kuriai priklauso ir Šilutės rajonas bei Pagėgių savivaldybės teritorija, organizuos prevencines priemones. Šiomis dienomis (gruodžio 1-3 d.) vyksta pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – tamsiuoju paros laiku, matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas. Gruodžio 5-11 d., gruodžio 24-27 d. ir gruodžio 30-31 d. atidžiau bus kontroliuojama vairuotojų, įskaitant dviračių ir elektrinių paspirtukų, blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Taip pat skaitykite