Tautiškumo atspindžiai Kristinos Šveikauskienės riešinėse

XlX a. pab. – XX a. pr. Lietuvoje tiek vyrai ir moterys, tiek suaugę ir vaikai nešiojo riešines – ant rankos riešo užmaunamą megztą rankogalį. Jos turėjo praktinę reikšmę – buvo dėvimos dėl šilumos bei grožio.

 Tuo laikotarpiu tai buvo ypač madinga aprangos detalė. Jos tapo nebe tokios populiarios apie XX a. vidurį. Šiuo metu jos vėl iš naujo atgimsta kaip dekoratyvi aprangos dalis.

Mauklės – riešinės

Mažojoje Lietuvoje jų būta labai savitų, atitinkančių šio krašto specifiką. Jos čia būdavo vadinamos mauklėmis arba maukomis. Riešinės mezgamos virbalais arba vąšeliu iš vilnonių vienspalvių arba įvairiaspalvių siūlų, puošiamos spalvotais karoliukais.

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos parodų salėje, stiklo vitrinose, parengta šilutiškės tautodailininkės Kristinos Šveikauskienės riešinių paroda, kurioje eksponuojamos 55 poros karoliukais dekoruotų riešinių.

Kristinai megzti ir siuvinėti visada patiko. Niekada nebuvo mezgusi riešinių. Pabandė megzti tradicinius tautinius raštus. Pirmuosius savo darbus dovanojo anūkėlėms, jų mokytojoms, giminaičiams, buvusioms kolegėms. Įgijusi patirties ėmė megzti spalvingesnes riešines, kurių raštuose – gėlės. Pradėjo kurti bei naudoti atskiras detales kurdama naują raštą, tobulindama esamą.

Reikalauja kruopštumo

Tai kruopštus, atidus,  raminantis ir kūrybingas užsiėmimas. Jos kurtomis riešinėmis pasipuošė Šilutėje viešėjusios Vokietijos, Kolumbijos, Prancūzijos, Airijos moterys.

2017 m. K. Šveikauskienė tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare.

2013 m. savo darbus autorė eksponavo Šilutės muziejuje surengtoje bendroje parodoje, skirtoje  tautodailininko Alekso Mockaus 125-osioms gimimo metinėms. 2016 m. vasario 2 d. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje buvo surengta personalinė paroda „Senolių pėdomis…“, skirta mamos Paulinos Pocienės 90-osioms gimimo metinėms. 2017 m. paroda „Kviečiu…“ organizuota Rusnėje, 2018 m. – Usėnų bendruomenėje. 2018 m. liepos 3–31 d. Vilniaus Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje surengtoje tautodailės meno parodoje buvo atrinktos  ir eksponuojamos Kristinos megztos riešinės.

Kviečiame visus pasigrožėti tautodailininkės megztų riešinių paroda, kuri Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje veikia  nuo vasario 15 d. iki kovo 15 d.

Virginija Degutienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip vykdomos biuro darbuotojų bei IT specialistų atrankos?

Šiandieną daugelyje organizacijų darbuojasi biuro darbuotojai bei IT specialistai. Ar žinote, kaip yra vykdoma jų paieška? Kaip vykdoma biuro darbuotojų paieška? Darbuotojų paieška yra vykdoma etapais. Pirmasis etapas yra susijęs su būsimo darbdavio poreikių išgryninimu. Pokalbių metu yra išsamiai aptariama, kokių darbuotojų yra ieškoma, kokie kompetencijų ir kitų savybių reikalavimai jiems yra keliami, panašūs klausimai. Šis etapas yra labai svarbus, nes tik tiksliai žinant, ko ieškoma, galima tai rasti. Išsiaiškinus realius būsimo darbdavio poreikius, išorės specialistai atlieka siūlomo darbo bei

Kaip išsirinkti ir priderinti rankinę prie savo aprangos?

Gerai pasirinkta rankinė gali būti ne tik funkcionali, bet ir stilinga! Sužinokite daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir išsirinkite tinkamiausią rankinę. Stilinga rankinė – nepakeičiama spintos dalis Stilinga ir tinkamo dydžio moteriška rankinė gali ne tik pagerinti jūsų stilių, bet ir padėti su savimi visada turėti svarbiausius daiktus. Žinoma, kartais išsirinkti rankinę gali būti gana sudėtinga užduotis, nes galite rasti tokią daugybę įvairiausių stilių, dydžių ir modelių! Dėl to naudinga sužinoti daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir apie geriausius rankinių

Daiktai, be kurių neišsiversite virtuvėje

Yra tiek daug keistų dalykų, kuriais galite užpildyti savo virtuvės stalčius ir spinteles. Kai kurie yra tiesiog nenaudingi, bet kai kurie tikrai yra gana geri pirkiniai, pavyzdžiui, vienkartiniai rankšluoščiai. Štai kelių dalykų, be kurių negalime išsiversti savo virtuvėje, sąrašas. Matavimo šaukštai Kai kepate, daugumoje receptų labai svarbu tiksliai išmatuoti ingredientus. Daug kartų gaminio cheminė sudėtis grindžiama tiksliais skirtingų ingredientų santykiais, o rezultatai gali būti ne tokie puikūs, jei viską sujauksite ir tik sumesite produktus. Todėl kepdami visada naudokite matavimo šaukštus.

Gydomasis masažas. Kada jis reikalingas?

Masažas – tai kombinuotas mechaninis ir refleksinis poveikis audiniams ir organams trinties, spaudimo, vibracijos pavidalu, kuris atliekamas tiesiai ant žmogaus kūno paviršiaus tiek rankomis, tiek specialiais prietaisais, siekiant gydomojo ar kito poveikio. Kada gydomasis masažas yra reikalingas? Kodėl masažas naudingas kiekvienam žmogui? Sveikam žmogui masažas gali padėti palaikyti raumenų tonusą, malšinti patinimą ir nuovargį. O jei nerimaujama dėl nugaros ar kaklo skausmų, buvo traumos kojose ar rankose, tai, žinoma, masažas padės pagerinti raumenų ir sąnarių funkcines savybes. Trumpai tariant, kas

Taip pat skaitykite