Tautiškumo atspindžiai Kristinos Šveikauskienės riešinėse

XlX a. pab. – XX a. pr. Lietuvoje tiek vyrai ir moterys, tiek suaugę ir vaikai nešiojo riešines – ant rankos riešo užmaunamą megztą rankogalį. Jos turėjo praktinę reikšmę – buvo dėvimos dėl šilumos bei grožio.

 Tuo laikotarpiu tai buvo ypač madinga aprangos detalė. Jos tapo nebe tokios populiarios apie XX a. vidurį. Šiuo metu jos vėl iš naujo atgimsta kaip dekoratyvi aprangos dalis.

Mauklės – riešinės

Mažojoje Lietuvoje jų būta labai savitų, atitinkančių šio krašto specifiką. Jos čia būdavo vadinamos mauklėmis arba maukomis. Riešinės mezgamos virbalais arba vąšeliu iš vilnonių vienspalvių arba įvairiaspalvių siūlų, puošiamos spalvotais karoliukais.

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos parodų salėje, stiklo vitrinose, parengta šilutiškės tautodailininkės Kristinos Šveikauskienės riešinių paroda, kurioje eksponuojamos 55 poros karoliukais dekoruotų riešinių.

Kristinai megzti ir siuvinėti visada patiko. Niekada nebuvo mezgusi riešinių. Pabandė megzti tradicinius tautinius raštus. Pirmuosius savo darbus dovanojo anūkėlėms, jų mokytojoms, giminaičiams, buvusioms kolegėms. Įgijusi patirties ėmė megzti spalvingesnes riešines, kurių raštuose – gėlės. Pradėjo kurti bei naudoti atskiras detales kurdama naują raštą, tobulindama esamą.

Reikalauja kruopštumo

Tai kruopštus, atidus,  raminantis ir kūrybingas užsiėmimas. Jos kurtomis riešinėmis pasipuošė Šilutėje viešėjusios Vokietijos, Kolumbijos, Prancūzijos, Airijos moterys.

2017 m. K. Šveikauskienė tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare.

2013 m. savo darbus autorė eksponavo Šilutės muziejuje surengtoje bendroje parodoje, skirtoje  tautodailininko Alekso Mockaus 125-osioms gimimo metinėms. 2016 m. vasario 2 d. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje buvo surengta personalinė paroda „Senolių pėdomis…“, skirta mamos Paulinos Pocienės 90-osioms gimimo metinėms. 2017 m. paroda „Kviečiu…“ organizuota Rusnėje, 2018 m. – Usėnų bendruomenėje. 2018 m. liepos 3–31 d. Vilniaus Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje surengtoje tautodailės meno parodoje buvo atrinktos  ir eksponuojamos Kristinos megztos riešinės.

Kviečiame visus pasigrožėti tautodailininkės megztų riešinių paroda, kuri Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje veikia  nuo vasario 15 d. iki kovo 15 d.

Virginija Degutienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite