Tarptautinės moters dienos istorija

Šiandien minima Tarptautinė moters diena, kovo 8-oji. Kokia jos istorija?

Moterų protestai

„Vikipedija“ skelbia, kad idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Protestuotojas išvaikė policija.

Vėlesniais metais kovo 8 d. vykdavo protestai, vienas didesnių – 1908 metais, kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 d. JAV buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena.

Kitais metais minėdami Tarptautinę moters dieną daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Tais metais Tarptautinė moters diena minėta kovo 19 d.

Gaisre žuvo 140 darbininkių

Tarp įvairių istorinių minėjimų, primenančių kovo 8-ąją, būtina paminėti, kad ši diena susijusi ir su tragišku įvykiu. Nepraėjus nė savaitei po moters dienos minėjimo 1911 m. kovo 19-ąją, kovo 25 d. tragiškas gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybes. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto – durys buvo užrakintos, kad jos negalėtų išeiti ir pasidaryti pertrauką. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

Pasiūlė Klara Cetkin

Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 m. kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje, Šveicarijoje.

Moters dienos šimtmetis buvo švenčiamas 2011 m., tad šiemet minime 111-ąsias šios šventės metines.

Oficialiai ši diena buvo tarptautiniu mastu įteisinta 1975 m., kai ją ėmė švęsti Jungtinių Tautų Organizacija, kuri vėliau ėmė skelbti ir metų temą. Pirmoji tema (1996 m.) buvo „Švenčiame praeitį, planuojame ateitį“.

JTO statistika rodo, kad net ir šiais laikais visame pasaulyje darbo rinkoje dalyvauja tik pusė darbingo amžiaus moterų. Moters diena tapo švente ir proga įvertinti ir pasidžiaugti, kaip toli moterys pažengė visuomenėje, politikoje ir ekonomikoje. Šios šventės šaknys politinės, tad šią dieną neretai organizuojami protestai ir streikai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į vis dar egzistuojančią nelygybę.

Ar yra Tarptautinė vyrų diena?

Taip, yra – lapkričio 19-oji.

Tačiau ji švenčiama tik nuo dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Beje, Jungtinių Tautų organizacija jos nepripažįsta. Tarptautinė vyrų diena švenčiama daugiau nei 60 šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę. Šios dienos tikslai – atkreipti dėmesį į vyrų ir berniukų sveikatą, gerinti lyčių tarpusavio santykius, skatinti lyčių lygybę ir pabrėžti teigiamus vyro vaidmens modelius.

Kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena švenčiama pasaulyje?  

Italijoje Tarptautinę moters dieną arba la Festa della Donna yra tradicija dovanoti moterims mimozų žiedus. Šios tradicijos kilmė neaiški, bet manoma, kad ji prasidėjo Romoje po Antrojo pasaulinio karo.

Jungtinėse Amerikos Valstijose kovas yra Moterų istorijos mėnuo – šią dieną kasmet oficialiai pagerbiami Amerikos moterų pasiekimai.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos temų būta įvairių: „Kiekviena už lygybę“, „Daugiau pusiausvyros“, „Reikalauk progreso“, „Drąsiai siek pokyčių“, „Reikalauk lygiateisiškumo“). JT lyčių lygybės padalinys „JT Moterys“ irgi buvo paskelbęs 2020 m. temą: „Lygybės karta: suvokiant moterų teises“. „JT Moterys“ vykdo naują įvairias kartas įtraukiančią kampaniją „Kartų lygybė“, kurios tikslas – siekti įvairaus amžiaus moterų lygybės.

Dar 200 metų nebus lyčių lygiateisiškumo?

Pasaulio ekonomikos forumo 2017 m. Ataskaitos apie pasaulinę lyčių nelygybę duomenimis, dabartiniais tempais visiško lyčių lygiateisiškumo nepavyks pasiekti dar ne mažiau nei 200 metų. Rad Tarptautinės moterų solidarumo dienos kampanijos tikslas – sumažinti šį skaičių raginant moteris visame pasaulyje imtis veiksmų ne tik kovo 8 d., bet visus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus kompensuojami nauji tyrimai ir procedūros

Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją. „Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos

Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet kviečia kalbėti apie Europos vertybes

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23-29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis. Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak

Ar mums pavyks susitarti: artėja referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

Gegužės 12 d. vyks referendumas dėl Lietuvos Respublikos (LR) pilietybės išsaugojimo. Reikia susitarti svarbiu klausimu ir išsakyti pilietinę nuomonę dėl Lietuvos ateities: didesnė ar mažesnė – dviejų ar trijų milijonų piliečių valstybė bus Lietuva. Artėjantis referendumas – ne tik užsienio lietuvių klausimas, juo sprendžiama ilgametė problema. Lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Taip Lietuva kasmet praranda apie 1 000 savo piliečių. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos

Taip pat skaitykite