Tarptautinės moters dienos istorija

Šiandien minima Tarptautinė moters diena, kovo 8-oji. Kokia jos istorija?

Moterų protestai

„Vikipedija“ skelbia, kad idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Protestuotojas išvaikė policija.

Vėlesniais metais kovo 8 d. vykdavo protestai, vienas didesnių – 1908 metais, kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 d. JAV buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena.

Kitais metais minėdami Tarptautinę moters dieną daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Tais metais Tarptautinė moters diena minėta kovo 19 d.

Gaisre žuvo 140 darbininkių

Tarp įvairių istorinių minėjimų, primenančių kovo 8-ąją, būtina paminėti, kad ši diena susijusi ir su tragišku įvykiu. Nepraėjus nė savaitei po moters dienos minėjimo 1911 m. kovo 19-ąją, kovo 25 d. tragiškas gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybes. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto – durys buvo užrakintos, kad jos negalėtų išeiti ir pasidaryti pertrauką. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

Pasiūlė Klara Cetkin

Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 m. kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje, Šveicarijoje.

Moters dienos šimtmetis buvo švenčiamas 2011 m., tad šiemet minime 111-ąsias šios šventės metines.

Oficialiai ši diena buvo tarptautiniu mastu įteisinta 1975 m., kai ją ėmė švęsti Jungtinių Tautų Organizacija, kuri vėliau ėmė skelbti ir metų temą. Pirmoji tema (1996 m.) buvo „Švenčiame praeitį, planuojame ateitį“.

JTO statistika rodo, kad net ir šiais laikais visame pasaulyje darbo rinkoje dalyvauja tik pusė darbingo amžiaus moterų. Moters diena tapo švente ir proga įvertinti ir pasidžiaugti, kaip toli moterys pažengė visuomenėje, politikoje ir ekonomikoje. Šios šventės šaknys politinės, tad šią dieną neretai organizuojami protestai ir streikai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į vis dar egzistuojančią nelygybę.

Ar yra Tarptautinė vyrų diena?

Taip, yra – lapkričio 19-oji.

Tačiau ji švenčiama tik nuo dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Beje, Jungtinių Tautų organizacija jos nepripažįsta. Tarptautinė vyrų diena švenčiama daugiau nei 60 šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę. Šios dienos tikslai – atkreipti dėmesį į vyrų ir berniukų sveikatą, gerinti lyčių tarpusavio santykius, skatinti lyčių lygybę ir pabrėžti teigiamus vyro vaidmens modelius.

Kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena švenčiama pasaulyje?  

Italijoje Tarptautinę moters dieną arba la Festa della Donna yra tradicija dovanoti moterims mimozų žiedus. Šios tradicijos kilmė neaiški, bet manoma, kad ji prasidėjo Romoje po Antrojo pasaulinio karo.

Jungtinėse Amerikos Valstijose kovas yra Moterų istorijos mėnuo – šią dieną kasmet oficialiai pagerbiami Amerikos moterų pasiekimai.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos temų būta įvairių: „Kiekviena už lygybę“, „Daugiau pusiausvyros“, „Reikalauk progreso“, „Drąsiai siek pokyčių“, „Reikalauk lygiateisiškumo“). JT lyčių lygybės padalinys „JT Moterys“ irgi buvo paskelbęs 2020 m. temą: „Lygybės karta: suvokiant moterų teises“. „JT Moterys“ vykdo naują įvairias kartas įtraukiančią kampaniją „Kartų lygybė“, kurios tikslas – siekti įvairaus amžiaus moterų lygybės.

Dar 200 metų nebus lyčių lygiateisiškumo?

Pasaulio ekonomikos forumo 2017 m. Ataskaitos apie pasaulinę lyčių nelygybę duomenimis, dabartiniais tempais visiško lyčių lygiateisiškumo nepavyks pasiekti dar ne mažiau nei 200 metų. Rad Tarptautinės moterų solidarumo dienos kampanijos tikslas – sumažinti šį skaičių raginant moteris visame pasaulyje imtis veiksmų ne tik kovo 8 d., bet visus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite