Tarptautinės moters dienos istorija

Šiandien minima Tarptautinė moters diena, kovo 8-oji. Kokia jos istorija?

Moterų protestai

„Vikipedija“ skelbia, kad idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Protestuotojas išvaikė policija.

Vėlesniais metais kovo 8 d. vykdavo protestai, vienas didesnių – 1908 metais, kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 d. JAV buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena.

Kitais metais minėdami Tarptautinę moters dieną daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Tais metais Tarptautinė moters diena minėta kovo 19 d.

Gaisre žuvo 140 darbininkių

Tarp įvairių istorinių minėjimų, primenančių kovo 8-ąją, būtina paminėti, kad ši diena susijusi ir su tragišku įvykiu. Nepraėjus nė savaitei po moters dienos minėjimo 1911 m. kovo 19-ąją, kovo 25 d. tragiškas gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybes. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto – durys buvo užrakintos, kad jos negalėtų išeiti ir pasidaryti pertrauką. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

Pasiūlė Klara Cetkin

Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 m. kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje, Šveicarijoje.

Moters dienos šimtmetis buvo švenčiamas 2011 m., tad šiemet minime 111-ąsias šios šventės metines.

Oficialiai ši diena buvo tarptautiniu mastu įteisinta 1975 m., kai ją ėmė švęsti Jungtinių Tautų Organizacija, kuri vėliau ėmė skelbti ir metų temą. Pirmoji tema (1996 m.) buvo „Švenčiame praeitį, planuojame ateitį“.

JTO statistika rodo, kad net ir šiais laikais visame pasaulyje darbo rinkoje dalyvauja tik pusė darbingo amžiaus moterų. Moters diena tapo švente ir proga įvertinti ir pasidžiaugti, kaip toli moterys pažengė visuomenėje, politikoje ir ekonomikoje. Šios šventės šaknys politinės, tad šią dieną neretai organizuojami protestai ir streikai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į vis dar egzistuojančią nelygybę.

Ar yra Tarptautinė vyrų diena?

Taip, yra – lapkričio 19-oji.

Tačiau ji švenčiama tik nuo dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Beje, Jungtinių Tautų organizacija jos nepripažįsta. Tarptautinė vyrų diena švenčiama daugiau nei 60 šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę. Šios dienos tikslai – atkreipti dėmesį į vyrų ir berniukų sveikatą, gerinti lyčių tarpusavio santykius, skatinti lyčių lygybę ir pabrėžti teigiamus vyro vaidmens modelius.

Kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena švenčiama pasaulyje?  

Italijoje Tarptautinę moters dieną arba la Festa della Donna yra tradicija dovanoti moterims mimozų žiedus. Šios tradicijos kilmė neaiški, bet manoma, kad ji prasidėjo Romoje po Antrojo pasaulinio karo.

Jungtinėse Amerikos Valstijose kovas yra Moterų istorijos mėnuo – šią dieną kasmet oficialiai pagerbiami Amerikos moterų pasiekimai.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos temų būta įvairių: „Kiekviena už lygybę“, „Daugiau pusiausvyros“, „Reikalauk progreso“, „Drąsiai siek pokyčių“, „Reikalauk lygiateisiškumo“). JT lyčių lygybės padalinys „JT Moterys“ irgi buvo paskelbęs 2020 m. temą: „Lygybės karta: suvokiant moterų teises“. „JT Moterys“ vykdo naują įvairias kartas įtraukiančią kampaniją „Kartų lygybė“, kurios tikslas – siekti įvairaus amžiaus moterų lygybės.

Dar 200 metų nebus lyčių lygiateisiškumo?

Pasaulio ekonomikos forumo 2017 m. Ataskaitos apie pasaulinę lyčių nelygybę duomenimis, dabartiniais tempais visiško lyčių lygiateisiškumo nepavyks pasiekti dar ne mažiau nei 200 metų. Rad Tarptautinės moterų solidarumo dienos kampanijos tikslas – sumažinti šį skaičių raginant moteris visame pasaulyje imtis veiksmų ne tik kovo 8 d., bet visus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Fejerverkų grožis ir pavojai

Nepaisant to, apie kokią šventę bebūtų kalbama, fejerverkai paprastai užima labai svarbią vietą. Tačiau nors fejerverkų šou gali būti gražus reginys, jie taip pat gali kelti ir įvairių grėsmių. Todėl prieš uždegant fejerverkus, vertėtų daugiau sužinoti apie tai, kaip užtikrinti fejerverkų saugą. Kaip veikia fejerverkai? Norint suprasti, kodėl fejerverkai gali kelti pavojų sveikatai, svarbu žinoti, kaip jie veikia. Pagrindinė fejerverkų sudedamoji dalis yra juodieji milteliai. Jie dar vadinami šaunamaisiais milteliais, mat užsidegę sprogsta. Fejerverkus sudaro žvaigždės, kurių sudėtyje yra cheminių

Online logopedo paslaugos – naujos galimybės efektyviai spręsti kalbos sutrikimus

Internetinės kalbos terapijos paslaugos turi daug pranašumų, lyginant su tradicine asmenine terapija. O patogumas ir prieinamumas yra vieni svarbiausių. Naudodami internetinę terapiją asmenys gali gauti konsultacijas patogiai savo namuose. Nebereikia keliauti į susitikimus, sudaromos sąlygos lanksčiau planuoti susitikimus. Šis patogumas ypač naudingas asmenims, gyvenantiems atokiose arba nepakankamai transportu aptarnaujamose vietovėse. Logopedo paslaugos online taip pat gali būti ekonomiškesnė galimybė, nes ji pašalina poreikį keliauti ir sumažina terapeutų pridėtines išlaidas. Vienas iš pagrindinių online logopedo terapijos paslaugų pranašumų yra galimybė teikti

Pamatavo švietimo paslaugų rodiklius šalies savivaldybėse. Pirmauja ne vien didmiesčiai

Didžiausią proveržį švietimo paslaugų klausimu per pastaruosius metus pademonstravo gerokai mažesnės savivaldybės. Taip rodo Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) bendradarbiaujant su finansų ministerija sudarytas švietimo paslaugų sub-indeksas, kuris yra sudėtinė bendro gyvenimo kokybės indekso dalis.   LSA ŠKK pirmininko, Šilutės r.  savivaldybės mero V. Laurinaičio nuomonė Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos Švietimo ir kultūros komiteto (LSA ŠKK) pirmininko, Šilutės r.  savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, situacija tarp šalies savivaldybių yra nevienoda, tad vertinant atskirus rodiklius būtina atsižvelgti ir į savivaldybės galimybes bei

Lietuvos paštas perspėja: sukčiai keičia taktiką, plinta nauji pranešimai

Lietuvos paštas įspėja gyventojus apie sukčių vėl platinamas apgaulingas SMS žinutes ir el. laiškus. Sukčiai keičia taktiką ir dabar platina žinutes su tekstu, pranešančiu, kad sistema negali atpažinti užsakymo informacijos, todėl siunta negali būti pristatyta. Prašoma atnaujinti informaciją ir pateikti duomenis. Kitas atvejis – el. laiške nurodoma, kad gauta siunta ir būtina sumokėti mokesčius už jos pristatymą nurodytu adresu. Trečias atvejis – pranešama apie apgadintą siuntą, prašoma atnaujinti adresą ir mokėjimo informaciją, net žadama atlyginti tris kartus didesnę žalą. Ketvirta

Taip pat skaitykite