Šventinės eisenos žingsniu pagėgiškiai žengė į „Laiko labirintus“

Šeštadienį Pagėgiuose vyko didžiausia metų krašto šventė „Pagėgiai laiko labirintuose“. Tądien miestelyje gyvenimas virte virė – į šventinius renginius skubėjo ir maži, ir dideli. Kas norėjo jėgas išbandyti sportinėse rungtyse, kas koncertinę programą išvysti ar tiesiog renginio šurmulyje pasisukioti, seną pažįstamą palabinti.

Tradicinė eisena užpildė Pagėgių miesto gatves.

Sertifikuoti blynai
Pagrindiniai šventės renginiai tradiciškai vyko prie Pagėgių kultūros centro. Čia esančiame skvere išdygo šventinė scena, o greta įsikūrė visų penkių savivaldybės seniūnijų kiemeliai. Jiems šiemet teko neįprasta užduotis – atstovauti Lietuvos etnografiniams regionams. Seniūnai burtų keliu sužinojo, kokio regiono tarmiškų posakių teks mokytis.
Aukštaitiją reprezentavo Vilkyškių seniūnija, Žemaitiją – Natkiškių, Suvalkiją – Lumpėnų, o Dzūkiją – Stoniškių seniūnija. Ko gero, lengviausia užduotis atiteko Pagėgių seniūnijai, mat jiems reikėjo perteikti penktojo etnografinio Lietuvos regiono ypatumus – Mažosios Lietuvos krašto, – tad beliko vaidinti… patiems save.
Seniūnijoms pristatant etnografinius regionus buvo vertinami jų sukurti gėlynai, pagaminti kulinarinio paveldo patiekalai, tautiniai kostiumai bei kiemeliuose vyraujantis stilius. Labiausiai šventės temą atitinkančių šventės dalyvių, svečių, prekybininkų laukė specialus Pagėgių savivaldybės mero Virginijaus Komskio įsteigtas „Krištolinis obuolys“. Po tokį prizą gavo visos seniūnijos.

Apdovanoti geriausių Pagegių sav. ūkių savininkai.

„Sveiki atvykę į Mažąją Lietuvą!“ – toks pasveikinimas puošė vartus į „Pagėgių laiko labirintus“. Vos juos peržengus, renginio dalyvius pasitiko prekybininkų palapinių miestelis. Jame buvo galima įsigyti įvairiausių daiktų bei paskanauti išskirtinių patiekalų.
Prekybininkų miestelyje įsikūrusioje „Šišioniškių virtuvėje“ buvo galima paragauti sertifikuotų kulinarinio paveldo skanėstų – vaflinių blynų ir kafijos iš salyklinių miežių. Blynus autentiškoje, malkomis kūrenamoje krosnyje čia pat kepė Lina ir Darius Tamuliai iš Mociškių.
Garbingi svečiai
Tauragiškė Raimonda Sebeckienė šventėje pardavinėjo savo pačios nupintus krepšius, pintines ir dekoratyvines gėles. „Pinu jau bene 36 metai. Tai jau tapo ne tik mano hobiu, bet ir mėgstamu darbu. Šiandien nuo pat ryto žmonės aktyviai domėjosi mano nupintais krepšiais. Labiausiai ūkiškais, šeimyniškais bei moteriškais“, – pasakojo tauragiškė R. Sebeckienė.

Kaimynus sveikina Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.

Tradiciškai krašto šventės „Pagėgiai laiko labirintuose“ metu per miestą žygiuoja šventinė eisena. Šiemet eisenos priekyje žengė Lietuvos karinių oro pajėgų orkestras (vad. Pranciškus Memėnas). Žygiavo Lietuvos etnografinius regionus improvizavusios visų 5 seniūnijų komandos, Pagėgių krašto mokyklų, įstaigų, jaunimo, nevyriausybinių organizacijų, ūkininkų bei verslininkų atstovai.
Oficialiąją renginio dalį sveikinimu pradėjo Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis: „Prabėgo jau 15 metų, kai buvo įkurta Pagėgių savivaldybė. Metas pažvelgti atgalios ir pasižiūrėti, kas per tą laiką pasikeitė. Pagėgiai tik gražėja. Kadangi čia yra ūkininkų kraštas, norėčiau jiems palinkėti pripildyti pilnus aruodus grūdų, kad pieno kainos pakiltų. Visiems žmonėms norėčiau palinkėti sveikatos ir stiprybės“.
15 m. sukaktį mininčios Pagėgių savivaldybės krašto šventėje dalyvavo ir gausus svečių būrys. Bendrus projektus vykdantys savivaldybės partneriai iš užsienio šalių – Lenkijos, Rusijos, Estijos. Šventės proga pagėgiškius pasveikino Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, Seimo narys Artūras Skardžius, Šilutės meras Vytautas Laurinaitis, Tauragės meras Sigitas Mičiulis, Šilalės meras Jonas Gudauskas.

Iš žolynų ir gėlių „nuaustas“ Natkiškių seniūnijos kilimas „Laiko labirintais į Žemaitiją“.

Iškilmingi apdovanojimai
Po iškilmingo šventės atidarymo ir svečių sveikinimų sekė apdovanojimai. Šiemet gražiausiai tvarkomos Pagėgių savivaldybės sodybos titulą pelnė Rita ir Arūnas Gečai, o gražiausiai tvarkomu daugiabučiu pripažintas Šilgalių kaime, Pušyno g. 8, esantis daugiabutis. Geriausio ūkio šeimininkais paskelbti Danutė ir Tonis Dargeliai. Antra vieta atiteko Stefanijai ir Petrui Bagavičiams, trečia – Rasai ir Antanui Gudavičiams.
Šventėje netrūko ir sportinių pramogų. Krepšininkai varžėsi dėl Pagėgių savivaldybės mero V. Komskio įsteigtos taurės. Nugalėjo „Martini“ komanda: Martynas Vasiljevas, Mindaugas Šikšnius, Antanas Musvydas ir Aivaras Fetingis.
Lengvosios atletikos mėgėjai jėgas bandė tradiciniame bėgime „Mikytai – Pagėgiai“. Merginų 16-35 m. amžiaus grupėje pirma finišavo šilutiškė Aušra Ambrulaitytė. Antra atbėgo Auksė Tautrimaitė, nuo jos nedaug atsiliko Greta Petraitytė.

Vaflinius blynus, ne bet kokius, o sertifikuotus, autentiškoje, malkomis kūrenamoje krosnyje kepė Lina ir Darius Tamuliai iš Mociškių.

Vaikinų 16-35 m. amžiaus grupėje greičiausiai iš Mikytų parbėgo pagėgiškis Karolis Gečas (8 min. 44 s.). Nuo jo vos 3 šimtosiomis sekundės atsiliko Ruslanas Seitkalijevas iš Vilkyčių. Trečias – šilutiškis Robertas Petraitis.
Moterų nuo 35 m. grupėje triumfavo pagėgiškė Rita Gečienė, aplenkusi tauragiškę Vidą Šetkuvienę. Trečia parbėgo Loreta Gečienė. Vyrų nuo 35 m. grupėje neaplenkiamas buvo Saulius Vaitkus, užtikrinta persvara įveikęs antros ir trečios vietos laimėtojus Remigijų Pakalniškį ir Egidijų Kulpavičių.

Simonas SKUTULAS

2 komentarai

  • Pasipiktinęs dalyvis

    Pats gražiausias kilimas buvo Natkiškiečių. Bet kažkodėl tik II vieta tegavo. Neteisybė…

  • Susirūpinęs skaitytojas

    Gaila, kad straipsnis su klaidom.
    Marytė ir Petras Gečiai laimėjo apdovanojimą už gražiausią sodybą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite