Šventė prasideda nuo pinigų

Šių metų Šilutės miesto šventė prasideda nuo pinigų. Ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Beje, ir šventė ne viena, bet apie viską iš eilės…

Kolekcininko Petro Skutulo pasakojimas apie Lietuvoje cirkuliavusius pinigus sulaukė nemažo parodos atidarymo dalyvių susidomėjimo.

Kolekcininko Petro Skutulo pasakojimas apie Lietuvoje cirkuliavusius pinigus sulaukė nemažo parodos atidarymo dalyvių susidomėjimo.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse AB „Šilutės baldai“ administracijos pastate atidaryta „Pamario“ laikraščio redaktoriaus Petro Skutulo numizmatikos (monetos) ir bonistikos (banknotai) paroda. Įmonės direktorė Asta Dijokienė sakė, kad tai savotiška įžanga į miesto šventę, kurios metu ant įmonės tvoros bus piešiama Šilutės, o kartu ir įmonės istorija. Šilokarčemos pinigai – taip pat istorija. Sužinoję, kad Šilutėje yra pinigų kolekcininkas, baldininkai paprašė surengti parodą.
Paroda buvo atidaryta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse, tad AB „Šilutės baldai“ direktorė įteikė vietos laikraščių redakcijų atstovams po saldžią dovaną ir pakvietė spaudos atstovą P. Skutulą papasakoti susirinkusiems baldininkams apie eksponatus.
„Kas nemėgsta pinigų? Juk jos renkame visi… Tik yra keistesnių žmonių, tarp jų ir aš, kurie renka nebegaliojančius, senus pinigus. Tai vienas iš mano pomėgių“, – sakė P. Skutulas. Anot jo, eksponuojama tik apie pusę jo turimų monetų ir banknotų rinkinių. Kolekcija laikomas toks pinigų rinkinys, kai surinkti visais metais išleisti kažkurio vieno nominalo egzemplioriai. Petras Skutulas renka sovietinių 3 kapeikų kolekciją. Kol kas kai kurių monetų joje dar trūksta.
Prisimindamas, kaip pradėjo kolekcionuoti, P. Skutulas papasakojo tokią istoriją. Sovietiniais laikais, kai buvo Vilniaus universiteto studentas, labai norėjęs turėti džinsus. Sužinojo, kad juos galėtų įsigyti už smetoninius sidabrinius litus. Bet kur jų gauti? Tų litų pavyko rasti tėviškėje, mat turėjo iš senų laikų išsaugojęs kaimynas. Trijų monetų dėvėtiems amerikietiškiems džinsams užteko. Prabėgus nemažai metų, tapo įdomu, kokie tie litai buvo, kaip jie atrodė. Maždaug prieš 10 metų tai paskatino pradėti kolekcionuoti senovines monetas, o vėliau – ir banknotus bei kitokius senus eksponatus.
AB „Šilutės baldai“ surengtoje parodoje eksponuojami pinigai, kurie yra cirkuliavę Lietuvoje – nebūtinai lietuviški. Įvairiais laikotarpiais čia buvo naudojami rusiški, vokiški, lenkiški, įvairūs laikinieji pinigai. O pirmaisiais baltiškais, tuo pačiu ir lietuviškais, pinigais buvo pailgos sidabrinės lazdelės, kurių mato vienetas buvo kapos. Už 1 kapą galėjai įsigyti aviną, už 1,5 – žirgą. Tai buvo vertingi pinigai, tačiau yra buvę ir tokių, kurių nominalas skaičiuojamas milijardais, tačiau vertė tokia maža, kad spausdinta tik ant vienos pusės, antrąją paliekant balta. Būta ir Klaipėdos krašte leistų popierinių vokiškų pfenigių ir markių, sunkmečio pinigais vadintų. Kolekcijoje yra pora popierinių Šilutės ir Rusnės feningių kupiūrų su miestiečiams pažįstamais vaizdais. Beje, šių sunkmečio pinigų fragmentų turėtų rastis ir ant baldininkų sienos tapomų Šilutės istorijos fragmentų.

Vaidotas VILKAS

Parodoje galima pamatyti ir Šilutėje išleistų pinigų.

Parodoje galima pamatyti ir Šilutėje išleistų pinigų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite