Šventė prasideda nuo pinigų
Šių metų Šilutės miesto šventė prasideda nuo pinigų. Ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Beje, ir šventė ne viena, bet apie viską iš eilės…

Kolekcininko Petro Skutulo pasakojimas apie Lietuvoje cirkuliavusius pinigus sulaukė nemažo parodos atidarymo dalyvių susidomėjimo.
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse AB „Šilutės baldai“ administracijos pastate atidaryta „Pamario“ laikraščio redaktoriaus Petro Skutulo numizmatikos (monetos) ir bonistikos (banknotai) paroda. Įmonės direktorė Asta Dijokienė sakė, kad tai savotiška įžanga į miesto šventę, kurios metu ant įmonės tvoros bus piešiama Šilutės, o kartu ir įmonės istorija. Šilokarčemos pinigai – taip pat istorija. Sužinoję, kad Šilutėje yra pinigų kolekcininkas, baldininkai paprašė surengti parodą.
Paroda buvo atidaryta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse, tad AB „Šilutės baldai“ direktorė įteikė vietos laikraščių redakcijų atstovams po saldžią dovaną ir pakvietė spaudos atstovą P. Skutulą papasakoti susirinkusiems baldininkams apie eksponatus.
„Kas nemėgsta pinigų? Juk jos renkame visi… Tik yra keistesnių žmonių, tarp jų ir aš, kurie renka nebegaliojančius, senus pinigus. Tai vienas iš mano pomėgių“, – sakė P. Skutulas. Anot jo, eksponuojama tik apie pusę jo turimų monetų ir banknotų rinkinių. Kolekcija laikomas toks pinigų rinkinys, kai surinkti visais metais išleisti kažkurio vieno nominalo egzemplioriai. Petras Skutulas renka sovietinių 3 kapeikų kolekciją. Kol kas kai kurių monetų joje dar trūksta.
Prisimindamas, kaip pradėjo kolekcionuoti, P. Skutulas papasakojo tokią istoriją. Sovietiniais laikais, kai buvo Vilniaus universiteto studentas, labai norėjęs turėti džinsus. Sužinojo, kad juos galėtų įsigyti už smetoninius sidabrinius litus. Bet kur jų gauti? Tų litų pavyko rasti tėviškėje, mat turėjo iš senų laikų išsaugojęs kaimynas. Trijų monetų dėvėtiems amerikietiškiems džinsams užteko. Prabėgus nemažai metų, tapo įdomu, kokie tie litai buvo, kaip jie atrodė. Maždaug prieš 10 metų tai paskatino pradėti kolekcionuoti senovines monetas, o vėliau – ir banknotus bei kitokius senus eksponatus.
AB „Šilutės baldai“ surengtoje parodoje eksponuojami pinigai, kurie yra cirkuliavę Lietuvoje – nebūtinai lietuviški. Įvairiais laikotarpiais čia buvo naudojami rusiški, vokiški, lenkiški, įvairūs laikinieji pinigai. O pirmaisiais baltiškais, tuo pačiu ir lietuviškais, pinigais buvo pailgos sidabrinės lazdelės, kurių mato vienetas buvo kapos. Už 1 kapą galėjai įsigyti aviną, už 1,5 – žirgą. Tai buvo vertingi pinigai, tačiau yra buvę ir tokių, kurių nominalas skaičiuojamas milijardais, tačiau vertė tokia maža, kad spausdinta tik ant vienos pusės, antrąją paliekant balta. Būta ir Klaipėdos krašte leistų popierinių vokiškų pfenigių ir markių, sunkmečio pinigais vadintų. Kolekcijoje yra pora popierinių Šilutės ir Rusnės feningių kupiūrų su miestiečiams pažįstamais vaizdais. Beje, šių sunkmečio pinigų fragmentų turėtų rastis ir ant baldininkų sienos tapomų Šilutės istorijos fragmentų.
Vaidotas VILKAS