Sveikatos dalykus turi išmanyti kiekvienas

Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės nuomone, sveikatos dalykus turi išmanyti kiekvienas.
„Pamario“ laikraščio interneto svetainėje skelbtoje apklausoje teirautasi: „Kas 2016 metais jums bus svarbiausia?“ Iš siūlomų atsakymų: šeima, meilė, pinigai, sveikata, karjera, daugiausia paminėta būtent sveikata.

Šilutės sporto klube „Atėnai“ pasimankštinti pernai rinkdavosi gausus būrys senjorų iš įvairių rajono vietovių.

Šilutės sporto klube „Atėnai“ pasimankštinti pernai rinkdavosi gausus būrys senjorų iš įvairių rajono vietovių.

Karjera – paskutinėje vietoje?

Net 63 proc. „Pamario“ internetinės svetainės apklausos dalyvių pasisakė už tai, kad šiais metais jiems svarbiausia bus sveikata. Iš 196 balsų net 124 už sveikatą, antroje vietoje liko šeima – ji šiemet svarbiausia 36 apklausos dalyviams ir sudaro 18 proc. visų balsų, trečioje vietoje – pinigai, 26 balsai arba 13 proc., ketvirtoje vietoje – meilė, 6 balsai arba 3 proc., paskutinė vieta liko karjerai – 4 balsai arba 2 proc. Galbūt teisūs žmonės, kurie sako, kad gera sveikata nulemia gyvenime viską: ir tvirtą šeimą, ir uždirbamus pinigus, ir didelę meilę bei sėkmingą karjerą.

Trečiadienį būrelis senjorių su šiaurietiško ėjimo lazdomis mankštinosi apsnigtame stadione Šilutėje.

Trečiadienį būrelis senjorių su šiaurietiško ėjimo lazdomis mankštinosi apsnigtame stadione Šilutėje.

Leidinyje „Sveika visuomenė“ rašoma
Šilutėje jau galima paskaityti „Lietuvos sveikatos“ leidinio „Sveika visuomenė“ penktąjį numerį, kuris skiriamas visuomenės sveikatinimo veiklai apžvelgti. Leidinyje skirta vietos ir Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbams pristatyti, pakalbinta biuro direktorė Virginija Vaivadaitė, rajono meras Vytautas Laurinaitis.
„Kad gyventume ilgai, reikia mokėti gyventi laimingai. Tai toks menas, kurio niekas iš šalies mūsų neišmokys. Kiekvienas privalo išmokti pats. Mūsų sveikata – laimė ir gerovė – priklauso tik nuo mūsų!” – teigia V. Vaivadaitė ir savo mintis pagrindžia pora faktų. Šilutės sporto klube „Atėnai“ pernai net du kartus per savaitę rinkosi senjorai: per 50 garbaus amžiaus žmonių čia mankštinosi, bendravo suvažiavę iš įvairių rajono vietovių bei suėję iš Šilutės. 86 metų Marija Bytautienė, 80 metų Donata Pocienė, Angelė Kekienė, 85 metų Vytautas Jakubėnas, net 91 metų šilutiškė Emilija Baikauskienė ir daug kitų. Su senjorais dirbo trenerės Jūratė Gricevičienė ir Simona Venckienė. Be to, jau ketvirtus metus pirmadieniais ir trečiadieniais būrelis senjorų ima į rankas šiaurietiško ėjimo lazdas ir patraukia Šilutėje Šyšos upės pakrante. Dabar šiuos užsiėmimus rengianti V. Vaivadaitė pastebėjo, kad šiaurietiškas ėjimas labai išpopuliarėjo. Jo naudą žmogui įrodo ir vienas pavyzdys. Ji priminė vieną žinomą Šilutėje moterį, kuri vaikščiojo susilenkusi. Sutiko, pakvietė į šiaurietiško ėjimo užsiėmimus, moteris atėjo nenoriai, tačiau jai patiko ir dabar gražu žiūrėti – eina per miestą nesikūprindama, gerai jaučiasi, peršalimo ligos atsitraukė.
Meras V. Laurinaitis teigia, kad garbaus amžiaus žmonių turime vis daugiau, labai svarbu, kad jie kuo ilgiau jaustųsi gerai, kad jų fizinis aktyvumas padėtų atitolinti įvairius negalavimus, lėtines ligas. Be to, Visuomenės sveikatos biuras, praėjusiais metais daug dėmesio skyręs garbaus amžiaus žmonių sveikatai stiprinti, organizavo paskaitų, mokymų ir platino leidinukų apie vandens svarbą sveikatai, apie sveiką mitybą, surengta nemažai diskusijų, pokalbių, sporto renginių įvairaus amžiaus gyventojams. Viskas yra reikalinga.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė šiaurietiško ėjimo su lazdomis moko Šilutės senjorus bei kitus savo sveikata susirūpinusius žmones.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė šiaurietiško ėjimo su lazdomis moko Šilutės senjorus bei kitus savo sveikata susirūpinusius žmones.

Žvilgsnis į statistiką
2015 metais, Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, įregistruota 582 mirtys, tiek pat jų buvo ir 2014 metais. Pernai mirė 292 vyrai ir 290 moterų, 2014 metais netekome 318 vyrų ir 264 moterų. Tačiau 2014 metais naujagimių buvo mažiau negu mirčių – tik 560, o štai pernai naujagimių skaičius jau didesnis už mirusiųjų skaičių – buvo 608 naujagimiai ir 582 mirtys. Praėjusieji metai išsiskyrė ir dideliu santuokų skaičiumi – jų buvo net 412, o 2014 metais tik 379. Tačiau pernai iširo 137 šeimos, 2014 metais tokių buvo 125.
2015 metais sulaukta 310 berniukų ir 298 mergaičių, o štai 2014 metų duomenys yra kitokie: 269 berniukai ir 291 mergaitė. Pernai rajone įregistruoti 7 dvynukai ir vienas trejetukas. 2014 metais tebuvo keturios dvynių porelės. Apskaitoma vidutiniškai per 180 gimimų per metus: matyt, naujagimių sulaukta gyvenant užsienyje, o Šilutėje tik įregistruojamas gimimo faktas. Vidutiniškai apie 30 moterų yra vienišos motinos, pernai ir užpernai 215 ir 242 vaikams pripažinta tėvystė, tai reiškia, kad vaikai gimę neįregistravus santuokos. Grafoje, kurioje nurodyta, kelintas vaikas yra šeimoje, yra iškalbingų skaičių: 4, 5, 6, 9…
Širdies ir kraujagyslių ligų – daugiausia
Minėtame leidinyje „Sveika visuomenė“ sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė primena, kad Lietuvos savivaldybėse veikia 43 visuomenės sveikatos biurai, kurių indėlis mokant gyventojus sveikai gyventi, maitintis – didelis ir vis svarbesnis. Mat Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, o Lietuvoje jis – pirmoje vietoje. Ministrės nuomone, didelio dėmesio reikia prastai ir prastėjančiai vaikų ir jaunimo sveikatai, grėsmę kelia gyventojų nutukimas, plintantis cukrinis diabetas, psichikos sveikatos sutrikimų gausa, infekcinės ligos.
Pavojingiausias – kompiuterinis tomografas

Senjorų mankštas lankė ir šilutiškė 91 metų amžiaus Emilija Baikauskienė.

Senjorų mankštas lankė ir šilutiškė 91 metų amžiaus Emilija Baikauskienė.

Lietuvos ligoninės ir kitos gydymo įstaigos nuolat gauna vis modernesnių diagnostikos ir tyrimų įrenginių, kai tyrimo metu naudojama jonizuojanti spinduliuotė. Radiacinės saugos specialistams nerimą kelia vis didėjanti medicininė apšvita. Kai ligai diagnozuoti naudojamas kompiuterinis tomografas, ši apšvita yra bene didžiausia. Lietuva turi 67 kompiuterinius tomografus, vieną – ir Šilutės ligoninė. Leidinyje „Sveika visuomenė“ Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas įspėja, kad kompiuterinio tomografo tyrimas turėtų būti pasirinktas tik tada, kai ultragarso, rentgenografijos ir branduolinio magnetinio rezonanso tyrimų nepakanka. Jeigu pacientui paskirtas tyrimas kompiuteriniu tomografu, gydytojas radiologas turėtų jam aiškiai ir suprantamai papasakoti apie šio tyrimo poveikį organizmui, o pacientas turi teisę atsisakyti tokio tyrimo, neleisti jo atlikti vaikui. Tačiau žmonės tuo retai domisi, gerokai dažniau pasigirsta skundų, kad gydytojas nepaskyrė tyrimo kompiuteriniu tomografu.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite