Sveikatos dalykus turi išmanyti kiekvienas

Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės nuomone, sveikatos dalykus turi išmanyti kiekvienas.
„Pamario“ laikraščio interneto svetainėje skelbtoje apklausoje teirautasi: „Kas 2016 metais jums bus svarbiausia?“ Iš siūlomų atsakymų: šeima, meilė, pinigai, sveikata, karjera, daugiausia paminėta būtent sveikata.

Šilutės sporto klube „Atėnai“ pasimankštinti pernai rinkdavosi gausus būrys senjorų iš įvairių rajono vietovių.

Šilutės sporto klube „Atėnai“ pasimankštinti pernai rinkdavosi gausus būrys senjorų iš įvairių rajono vietovių.

Karjera – paskutinėje vietoje?

Net 63 proc. „Pamario“ internetinės svetainės apklausos dalyvių pasisakė už tai, kad šiais metais jiems svarbiausia bus sveikata. Iš 196 balsų net 124 už sveikatą, antroje vietoje liko šeima – ji šiemet svarbiausia 36 apklausos dalyviams ir sudaro 18 proc. visų balsų, trečioje vietoje – pinigai, 26 balsai arba 13 proc., ketvirtoje vietoje – meilė, 6 balsai arba 3 proc., paskutinė vieta liko karjerai – 4 balsai arba 2 proc. Galbūt teisūs žmonės, kurie sako, kad gera sveikata nulemia gyvenime viską: ir tvirtą šeimą, ir uždirbamus pinigus, ir didelę meilę bei sėkmingą karjerą.

Trečiadienį būrelis senjorių su šiaurietiško ėjimo lazdomis mankštinosi apsnigtame stadione Šilutėje.

Trečiadienį būrelis senjorių su šiaurietiško ėjimo lazdomis mankštinosi apsnigtame stadione Šilutėje.

Leidinyje „Sveika visuomenė“ rašoma
Šilutėje jau galima paskaityti „Lietuvos sveikatos“ leidinio „Sveika visuomenė“ penktąjį numerį, kuris skiriamas visuomenės sveikatinimo veiklai apžvelgti. Leidinyje skirta vietos ir Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbams pristatyti, pakalbinta biuro direktorė Virginija Vaivadaitė, rajono meras Vytautas Laurinaitis.
„Kad gyventume ilgai, reikia mokėti gyventi laimingai. Tai toks menas, kurio niekas iš šalies mūsų neišmokys. Kiekvienas privalo išmokti pats. Mūsų sveikata – laimė ir gerovė – priklauso tik nuo mūsų!” – teigia V. Vaivadaitė ir savo mintis pagrindžia pora faktų. Šilutės sporto klube „Atėnai“ pernai net du kartus per savaitę rinkosi senjorai: per 50 garbaus amžiaus žmonių čia mankštinosi, bendravo suvažiavę iš įvairių rajono vietovių bei suėję iš Šilutės. 86 metų Marija Bytautienė, 80 metų Donata Pocienė, Angelė Kekienė, 85 metų Vytautas Jakubėnas, net 91 metų šilutiškė Emilija Baikauskienė ir daug kitų. Su senjorais dirbo trenerės Jūratė Gricevičienė ir Simona Venckienė. Be to, jau ketvirtus metus pirmadieniais ir trečiadieniais būrelis senjorų ima į rankas šiaurietiško ėjimo lazdas ir patraukia Šilutėje Šyšos upės pakrante. Dabar šiuos užsiėmimus rengianti V. Vaivadaitė pastebėjo, kad šiaurietiškas ėjimas labai išpopuliarėjo. Jo naudą žmogui įrodo ir vienas pavyzdys. Ji priminė vieną žinomą Šilutėje moterį, kuri vaikščiojo susilenkusi. Sutiko, pakvietė į šiaurietiško ėjimo užsiėmimus, moteris atėjo nenoriai, tačiau jai patiko ir dabar gražu žiūrėti – eina per miestą nesikūprindama, gerai jaučiasi, peršalimo ligos atsitraukė.
Meras V. Laurinaitis teigia, kad garbaus amžiaus žmonių turime vis daugiau, labai svarbu, kad jie kuo ilgiau jaustųsi gerai, kad jų fizinis aktyvumas padėtų atitolinti įvairius negalavimus, lėtines ligas. Be to, Visuomenės sveikatos biuras, praėjusiais metais daug dėmesio skyręs garbaus amžiaus žmonių sveikatai stiprinti, organizavo paskaitų, mokymų ir platino leidinukų apie vandens svarbą sveikatai, apie sveiką mitybą, surengta nemažai diskusijų, pokalbių, sporto renginių įvairaus amžiaus gyventojams. Viskas yra reikalinga.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė šiaurietiško ėjimo su lazdomis moko Šilutės senjorus bei kitus savo sveikata susirūpinusius žmones.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė šiaurietiško ėjimo su lazdomis moko Šilutės senjorus bei kitus savo sveikata susirūpinusius žmones.

Žvilgsnis į statistiką
2015 metais, Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, įregistruota 582 mirtys, tiek pat jų buvo ir 2014 metais. Pernai mirė 292 vyrai ir 290 moterų, 2014 metais netekome 318 vyrų ir 264 moterų. Tačiau 2014 metais naujagimių buvo mažiau negu mirčių – tik 560, o štai pernai naujagimių skaičius jau didesnis už mirusiųjų skaičių – buvo 608 naujagimiai ir 582 mirtys. Praėjusieji metai išsiskyrė ir dideliu santuokų skaičiumi – jų buvo net 412, o 2014 metais tik 379. Tačiau pernai iširo 137 šeimos, 2014 metais tokių buvo 125.
2015 metais sulaukta 310 berniukų ir 298 mergaičių, o štai 2014 metų duomenys yra kitokie: 269 berniukai ir 291 mergaitė. Pernai rajone įregistruoti 7 dvynukai ir vienas trejetukas. 2014 metais tebuvo keturios dvynių porelės. Apskaitoma vidutiniškai per 180 gimimų per metus: matyt, naujagimių sulaukta gyvenant užsienyje, o Šilutėje tik įregistruojamas gimimo faktas. Vidutiniškai apie 30 moterų yra vienišos motinos, pernai ir užpernai 215 ir 242 vaikams pripažinta tėvystė, tai reiškia, kad vaikai gimę neįregistravus santuokos. Grafoje, kurioje nurodyta, kelintas vaikas yra šeimoje, yra iškalbingų skaičių: 4, 5, 6, 9…
Širdies ir kraujagyslių ligų – daugiausia
Minėtame leidinyje „Sveika visuomenė“ sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė primena, kad Lietuvos savivaldybėse veikia 43 visuomenės sveikatos biurai, kurių indėlis mokant gyventojus sveikai gyventi, maitintis – didelis ir vis svarbesnis. Mat Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, o Lietuvoje jis – pirmoje vietoje. Ministrės nuomone, didelio dėmesio reikia prastai ir prastėjančiai vaikų ir jaunimo sveikatai, grėsmę kelia gyventojų nutukimas, plintantis cukrinis diabetas, psichikos sveikatos sutrikimų gausa, infekcinės ligos.
Pavojingiausias – kompiuterinis tomografas

Senjorų mankštas lankė ir šilutiškė 91 metų amžiaus Emilija Baikauskienė.

Senjorų mankštas lankė ir šilutiškė 91 metų amžiaus Emilija Baikauskienė.

Lietuvos ligoninės ir kitos gydymo įstaigos nuolat gauna vis modernesnių diagnostikos ir tyrimų įrenginių, kai tyrimo metu naudojama jonizuojanti spinduliuotė. Radiacinės saugos specialistams nerimą kelia vis didėjanti medicininė apšvita. Kai ligai diagnozuoti naudojamas kompiuterinis tomografas, ši apšvita yra bene didžiausia. Lietuva turi 67 kompiuterinius tomografus, vieną – ir Šilutės ligoninė. Leidinyje „Sveika visuomenė“ Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas įspėja, kad kompiuterinio tomografo tyrimas turėtų būti pasirinktas tik tada, kai ultragarso, rentgenografijos ir branduolinio magnetinio rezonanso tyrimų nepakanka. Jeigu pacientui paskirtas tyrimas kompiuteriniu tomografu, gydytojas radiologas turėtų jam aiškiai ir suprantamai papasakoti apie šio tyrimo poveikį organizmui, o pacientas turi teisę atsisakyti tokio tyrimo, neleisti jo atlikti vaikui. Tačiau žmonės tuo retai domisi, gerokai dažniau pasigirsta skundų, kad gydytojas nepaskyrė tyrimo kompiuteriniu tomografu.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite