Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino rekomendacijas šventiniam laikotarpiui

Prieš gražiausias metų šventes dauguma gyventojų skuba aplankyti artimuosius, draugus ir kolegas, lankosi prekybos centruose, renginiuose. Šiais atvejais artimas kontaktas su kitais žmonėmis dažnai yra neišvengiamas.

Epidemiologinei situacijai šalyje ir pasaulyje blogėjant bei plintant naujai COVID-19 viruso Omikron atmainai, plintančiai 3–5 kartus sparčiau nei kitos atmainos, džiaugsmą teikiančios šventinės tradicijos kelia didelę riziką ir pavojų. Didesni susibūrimai sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 virusui plisti.

Dėl šios priežasties, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgusi į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, siekia riboti koronaviruso plitimą visuomenėje ir teikia gyventojams rekomendacijas, kaip elgtis šventiniu laikotarpiu.

Svarbiausia!

Svarbiausia rekomendacija – visiems, dar nepasiskiepijusiems – skiepytis, jau pasiskiepijusiems – skiepytis sustiprinančiąja doze. Efektyviausia apsauga nuo COVID-19 ligos ir SARC-CoV-2 viruso atmainų – vakcinacija.

Kitų valstybių preliminarūs duomenys rodo, kad pagal pilną vakcinacijos schemą prieš keturis mėnesius ir anksčiau pasiskiepijusiems asmenims, sustiprinančioji dozė tris kartus sumažina riziką užsikrėsti naująja Omikron atmaina.

Neseniai pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijusių žmonių tikimybė užsikrėsti mažėja perpus.

Taip pat rekomenduojama vengti masinių žmonių susibūrimo vietų tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse. Vis dėlto, jei to išvengti neįmanoma, uždarose erdvėse privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Kaukes rekomenduojama dėvėti ir atvirose viešose vietose, kai neįmanoma išlaikyti saugaus, ne mažesnio nei 2 metrų atstumo nuo aplinkinių.

Reikėtų nerengti šventinių vakarėlių darbovietėse, ugdymo įstaigose. Neorganizuoti nebūtinų renginių savivaldybių teritorijose bei asmeninių švenčių. Ypač tokių, kuriose susirenka įprastai nesusitinkantys žmonės iš visos Lietuvos ar užsienio valstybių.

Vakarėlius patariame organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke. Tokios rekomendacijos teikiamos, nes kai kuriose šalyse Omikron atmainos protrūkiai registruoti būtent po šventinių vakarėlių uždarose erdvėse, kurių metu šia atmaina užsikrėtė dauguma šventės dalyvių.

Kas draudžiama?

Primename, kad žmonių susibūrimo vietose, renginiuose, šventėse, vakarėliuose ir pan. draudžiama dalyvauti žmonėms:

  • kuriems privaloma izoliacija, izoliavimo laikotarpiu;
  • turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.);
  • gavus teigiamą greitojo savikontrolės testo rezultatą (registruotis PGR tyrimo atlikimui).

 

Papildomi ribojimai ir nemedicininės infekcijos valdymo priemonės reikalingos. Jei vakcinacijos tempai išliks tokie patys ir gyventojai nebus linkę pasiskiepyti sustiprinančiąja doze, situacija šalyje išliks sudėtinga, mat praėjus tam tikram laiko tarpui nuo vakcinacijos, COVID-19 vakcinos efektyvumas mažėja.

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijomis, šiuo metu ypač svarbu spartinti skiepijimą sustiprinančiąja vakcinos doze bei taikyti kitas COVID-19 ligos valdymo priemones.

Už visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimą, taip pat už Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo ir kitų civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nevykdymą ar pažeidimą asmenys gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn ir gali būti skiriama 500–1500 eurų bauda, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – .

SAM Spaudos tarnyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite