„Sveikas maistas – sveikas aš“

Taip vadinosi Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro organizuoti renginiai Europos sveikos mitybos dienai paminėti. Tokie renginiai vyko Žemaičių Naumiesčio mokykloje-darželyje, Vainuto gimnazijoje ir Šilutės žemės ūkio mokykloje.

Sveika mityba – sveikatos pagrindas
Lapkričio 8-oji paskelbta Europos sveikos mitybos diena. Sveika mityba yra tokia, kai organizmas gauna visas jam reikalingas medžiagas ir energiją idealiam svoriui palaikyti. Europos šalyse visuomenė skatinama maitintis sveikai, organizuojami renginiai apie tinkamos mitybos principus. Maistas yra labai svarbus ligų profilaktikai ir sveikatai stiprinti. 40-60 proc. žmonių sveikatos priklauso nuo gyvensenos. Sveika mityba mažina riziką susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – antsvoris, nutukimas arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija.
Sveikos mitybos piramidė rekomenduoja, ką žmogus turi valgyti kiekvieną dieną. Vadovaujantis Sveikos mitybos piramidės modeliu, kasdien valgoma įvairaus maisto, gaunama visų reikalingų maisto medžiagų ir reikiama kalorijų norma.
Žemaičių Naumiestyje
Biuras kartu su Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželiu lapkričio 10 d. minėjo Europos sveikos mitybos dieną – vyko mokinių viktorina „Europos sveiko maisto diena“. Viktorinoje dalyvavo trys mokyklos-darželio komandos: „Obuoliukai“, „Morkytės“, „Riešutėliai“. Nemažai susirinko ir sirgalių, mokinių užduotis vertino mokyklos-darželio direktorius ir biuro specialistai.

Žemaičių Naumiesčio mokykloje-darželyje vyko viktorina „Europos sveiko maisto diena“.

Kiekviena komanda prisistatė eilėraščiu, kuris atitiko jos pavadinimą. Po to teko įveikti sveikos mitybos piramidės užduotį, įminti mįslių. Po pertraukėlės, pašokę ir padainavę, viktorinos dalyviai sprendė likusias užduotis – ragavo vaisius ir daržoves užrištomis akimis ir bandė atspėti, ką valgo. Galiausiai laukė išbandymų estafetė, kurioje ir paaiškėjo viktorinos nugalėtojai. Pirmąją vietą laimėjo „Riešutėliai“, antrąją – „Morkytės“, trečiąją – „Obuoliukai“.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo visus viktorinos dalyvius.
Vainute
Lapkričio 12 d. pamokėlę-diskusiją „Sveikas maistas – sveikas aš“ Visuomenės sveikatos biuro specialistai organizavo Vainuto gimnazijos priešmokyklinės amžiaus grupės mokinukams. Mokytoja Aldona pristatė įgyvendintą projektą „Aukime sveiki“, biuro specialistė Alvina su mokiniais aptarė kiekvieną sveiko maisto piramidės dalį ir jos svarbą žmogui. Kad mokiniai jau žino apie sveiką mitybą, parodė jų atsakymai į pateiktus klausimus. Be klausimų, teko ir paspėlioti, mat biuro specialistė Erika užminė įdomių mįslių, buvo pateikta ir kitų išradingų užduočių.
Apie sveiką mitybą mažiesiems pasakojo ir mokytojos-mamytės Asta ir Birutė, kurios paaiškino, kad sveikas maistas gali būti ne tik naudingas, bet ir skanus. O kad tuo vaikai įsitikintų, atnešė namuose keptų sveikuoliškų pyragų ir pavaišino. Mėgaujantis šiais gardumynais skanauta ir arbatos su medumi.

Pamoka-diskusija „Sveikas maistas – sveikas aš“ Vainuto gimnazijoje.

Tą pačią dieną Vainuto gimnazijos 1-2 klasių mokiniams biuro specialistai organizavo pamokėlę ir diskusiją apie sveiką maistą. Diskutuota apie maisto rinkimosi piramidę, pateikta įdomių užduočių, pavyzdžiui, surasti kryžiažodyje ir išbraukti vaisių ir daržovių pavadinimus. Mokiniai vardijo, ką labiausiai mėgsta valgyti, ką dažniausiai valgo pusryčiams. Specialistė Alvina paaiškino, kad reikia valgyti ne tik tai, kas labiausiai patinka, bet ką būtina valgyti pagal maisto piramidę.
Minėta tema viktorina surengta ir Vainuto gimnazijos 3-4 klasių mokiniams. Dalyvavo biuro specialistai, Vainuto gimnazijos mokytojos Asta, Birutė, Danguolė ir minėtų klasių mokiniai, kurie susiskirstė į komandas: „Super vaisių“, „A sveikatingumo“, „Citrinukų komanda“, „Daržovių“. Viktorinos užduotis pateikė specialistė Erika – už kiekvieną teisingą atsakymą komanda gaudavo po vieną balą. Aišku, visi klausimai ir užduotys buvo susiję su sveika mityba: „Ar reikia valgyti tik tada, kai jautiesi alkanas?“, „Ar užtenka išgerti 3 stiklines vandens per dieną?“, „Ar vitaminų yra tik žalios spalvos vaisiuose ir daržovėse?“, „Kokio vitamino gausu morkose?“ ir pan.
Po to mokinių laukė dar sportinė rungtis. Galiausiai paaiškėjo nugalėtojai – pirmą vietą laimėjo „Citrinukų komanda“, antrąja pasidalijo „A sveikatingumo“ ir „Daržovių“komandos, treti liko „Super vaisiai“.
Biuro direktorė Virginija padėkojo Vainuto gimnazijai, kuri priklauso sveikatą stiprinančių mokyklų tinklui, už aktyvų dalyvavimą renginiuose ir nuoširdų bendradarbiavimą, o renginių dalyviams įteikė dovanėlių.
Žemės ūkio mokykloje

Šilutės žemės ūkio mokykloje buvo pagaminta sveiko maisto piramidė.

Šilutės žemės ūkio mokykla kartu su Visuomenės sveikatos biuru taip pat paminėjo Sveikos mitybos dieną. Biologijos mokytoja Vygantė Jukniuvienė skaitė pranešimą apie tinkamos mitybos principus ir kaip reikia sveikai maitintis. Vėliau ji su dvyliktos klasės mokiniais ir visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Zelma Bučinskiene nusprendė padaryti tikrą maisto piramidę, kurią moksleiviai užpildė biuro specialistų padovanotais reikiamais maisto produktais. Jie sudėjo vandens butelius, miltų ir grūdų produktus, vaisius ir daržoves, mėsos ir žuvies produktus ir taip pat pieno ir riebalų produktus. Keletą dienų ši piramidė stovėjo mokykloje, atkreipdama moksleivių dėmesį, kokį maistą jie turėtų vartoti.
Ir Žemės ūkio mokyklai ir renginio organizatoriams padėkota už originaliai paminėtą Sveikos mitybos dieną, o kiekvienam dvyliktos klasės moksleiviui įteikta po simbolinę dovanėlę. Direktorė V. Vaivadaitė padėkojo paragino ir toliau aktyviai dalyvauti Visuomenės sveikatos biuro organizuojamuose renginiuose.

Parengta pagal Visuomenės sveikatos biuro informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

NIKO Kintuose koncertavo vienuoliktą kartą

Šią vasarą muzikos rajone netrūksta: trankiai nuskambėjo miestelių šventės, vyko tradiciniai renginiai – „Muzikuojanti Rusnės sala“ ir Rusnės festivalis. Artėja Žolinė. Tačiau ilgiausiai besitęsiantis Kintų muzikos festivalis kiekvienais metais turi ką pasiūlyti ir pačiam išrankiausiam žiūrovui. Gražų sekmadienio vakarą į Kintų didžiąją bažnyčią rinkosi kamerinės muzikos gerbėjai iš viso rajono ir ne tik pasižiūrėti ir pasiklausyti NIKO koncerto. Šio kamerinio orkestro muzika Kintuose skambėjo jau vienuoliktą kartą. Naujų idėjų kamerinis orkestras (Niko) – tai styginių instrumentų ansamblis, kurį 2006 metais

Kaip išsirinkti kompiuterį kiekvieno mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalimi. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams. Įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui. „Senukų“ ekspertai išskiria svarbiausius nešiojamųjų kompiuterių parametrus skirtingų poreikių turintiems jaunuoliams, ir aptaria priedus, palengvinsiančius darbą. Kas svarbu mokslų reikmėms? Nors nuslūgus pandemijai mokiniai grįžo atgal į mokymosi įstaigas, dalis mokyklinės veiklos tikriausiai taip ir liks virtualioje erdvėje. Prekybos tinklo duomenimis, šiuo metu klientai aktyviai ruošiasi naujiems mokslo metams ir ieško kompiuterių tiek

Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis” (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę. Mokslo metų pradžios proga „Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos”. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė”. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų

Brangstantis pragyvenimas didina skurstančiųjų gretas

Lietuvoje infliacija ir toliau auga, nors jos tempai nėra tokie spartūs. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, liepą, palyginti su šių metų birželiu, buvo fiksuojamas 1,2 proc. kainų augimas. Metinė infliacija liepą pasiekė 21,6 proc. Per metus pabrango praktiškai viskas: vartojimo prekių kainos padidėjo 25,6 proc., paslaugų – 12,3 proc. Pramogų, pietų restoranuose ar atostogų sumenkus pajamoms galima atsisakyti, tačiau maistas ir būsto išlaikymas – tos kategorijos, kur taupymo galimybės ribotos. Statistikos departamento skaičiavimais, būsto išlaikymas – vanduo, elektra, dujos bei kitas

Taip pat skaitykite