Sutirštinto pieno nauda ir žala sveikatai

Kondensuotą (sutirštintą) pieną mėgsta daugelis žmonių. Šis produktas turi savo istoriją, specialistai vardija gausybę tokio pieno naudingųjų žmogaus organizmui sudedamųjų dalių, bet ir įspėja, kad ne visiems tinka jį vartoti.

Kondensuotas pienas nėra sovietinės pramonės produktas. Nepatvirtintais duomenimis, šį desertą XIX amžiaus pirmoje pusėje sugalvojo prancūzų konditeriai „Upper“, užsakovas Napoleonas. Šį pieno konservavimo būdą užpatentavo Peteris Durantas, o skardinių vartojimą galima priskirti jo idėjai. Oficialiai šio produkto atidarymo laikas yra 1810 m. Ir tik po ketvirčio amžiaus kilo idėja praturtinti klampų kreminio skysčio skonį cukrumi (1826 m.).

Gajus Bordenas, tikras verslininkas, pasinaudojo atradėjų įgūdžiais ir darbais bei patobulino metodą. Verslininkas išsiskyrė nekontroliuojamu atradimo troškuliu. Sukūręs vakuuminį įrenginį, jis pradėjo garinti perteklinę produkto drėgmę, didindamas koncentraciją. Rezultatas buvo  klampus produktas, o į sudėtį įtraukus cukrų – „kondensuotas pienas“. Modifikuotas produktas buvo oficialiai įregistruotas 1856 m.

Taip pat yra versija, kad kondensuotas pienas atsirado prieš 5000 metų ir pirmą kartą buvo paruoštas Indijoje.  Iš esmės tai yra karvės pienas su išgarintu drėgmės pertekliumi ir ilgesniu tinkamumo vartoti laikotarpiu.

Kondensuotas pienas ruošiamas saldus ir be cukraus.

Kokių naudingųjų medžiagų yra sutirštintame piene? Jų gausu: angliavandenių, baltymų, riebalų, vitaminų A,C,E,K, B1, B2, B3, B6, B12, folio rūgšties, pantoteno rūgšties, cholino, kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio,  natrio, cinko, seleno, Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgšties. 100 g sutirštinto pieno turi 321 kaloriją.

Dietologai rekomenduoja suvalgyti iki trijų šaukštų deserto. Jei vartojate per daug, galite tikėtis cukrinio diabeto, dantų ėduonies, nutukimo. Tai paaiškinama dideliu cukraus kiekiu sudėtyje, taip pat dideliu kalorijų kiekiu produkte. Diabetikams ir cholecistitu sergantiems žmonėms reikia visiškai atsisakyti kondensuoto pieno.

 

Ar pavytę vaisiai ir daržovės dar tinkami vartoti?

Iki pavasario rūsiuose ar kitur laikomi obuoliai pavysta, tokių daržovių irgi pasitaiko: morkų, bulvių, burokėlių ir kt. Ar saugu tai valgyti?

Atsakymą į tokį klausimą pateikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Maisto saugos specialistai visada pataria vartoti kuo šviežesnes daržoves. Tačiau iki pavasario išsilaikiusias ir vysti pradedančias daržoves taip pat galima vartoti, tik jų mitybinė vertė ir vitaminų kiekis gerokai sumažėja. Rekomenduojama jas pamerkti į dubenėlį su šaltu vandeniu, o po to nulupę galėsite panaudoti sriuboms ar padažams pagaminti.

Tuo tarpu su puviniu esančių produktų nepatariama valgyti, nes juose gali įsiveisti grybelių ir sukelti apsinuodijimą. Net jeigu puvėsis susidaro nedideliame, pavyzdžiui, obuolio ar morkos, plote, visa daržovė bus neskani ir nesaugi vartoti.

pamarys.eu inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tradicinėje Vydūno atminimo konferencijoje dėmesys skirtas karo tematikai

Rugpjūčio 4 dieną įvykusioje konferencijoje „Vydūnas: kada karų nebebus“ daug dėmesio skirta karo tematikai, jo kilimo priežasčių apžvalgai ir pan. Tema pasirinkta neatsitiktinai – Mažosios Lietuvos šviesuolis, filosofas Vydūnas šiai temai skyrė taip pat nemažai dėmesio. Vydūno vardu pavadintoje Pagėgių bibliotekoje kasmet tradiciškai buriasi šio šviesuolio idėjas vertinantys ar propaguojantys entuziastai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Rugpjūčio pirmąją savaitę Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka bei Vydūno draugija organizuoja konferenciją, kurios metu aptariami svarbiausi per pastaruosius metus nuveikti

Norinčių modernizuoti savo individualų namą iš Šilutės rajono – tik 32

Šiemet paraiškų gauti finansavimą už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą skaičius išaugo bene dvigubai. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos lėšų šiai priemonei skirta 10 mln. eurų. „Kalbant apie šio kvietimo rezultatus, pirmiausia džiugina beveik dvigubai išaugęs paraiškų skaičius – praėjusio kvietimo metu buvo gautos 653 paraiškos. Vertinant pastarųjų trijų metų kvietimų rezultatus, tendencijos panašios – norinčių modernizuoti savo individualų namą gyventojų skaičius kasmet auga“, –

Tarptautinė tautos diena      

Rugpjūčio 9 d. minima Tarptautinė pasaulio vietinių tautų diena. 1992 m. rugpjūčio 9 d. pirmą kartą įvyko tautų darbo grupių susirinkimas dėl žmonių teisių apsaugos. Tarptautinę tautos dieną paskelbė minėtina diena Jungtinių tautų organizacija 1994 m. gruodžio 23 d. Ši diena skirta ginti vietinių tautų – čiabuvių teises. Čiabuviai, dar vadinami aborigenais, autochtonais – tai senieji vietiniai tam tikros vietovės žmonės, tebegyvenantys arba gyvenę toje teritorijoje iki dabartinių gyventojų įsikūrimo. Čiabuvių bendruomenės laikosi savitų tradicijų, išsiskiria iš visos visuomenės. Tokios

Už pareigūnų žeminimą socialiniuose tinkluose gresia baudos

Policijos pareigūnai, dirbdami savo darbą, sulaukia ne tik šiltų padėkos žodžių. Vis dar pasitaiko drąsuolių, nevengiančių įžeidinėti pareigūnus. Antai socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Kur stovi trikojis Šilutėje“ buvo patalpinti du įrašai, žeminantys policijos pareigūnus. Labai drąsi 27-erių socialinių tinklų lankytoja ir iškalbingas 59-erių vyriškis savo veiksmais įžeidė ne tik policijos pareigūnų garbę ir orumą, bet ir padarė administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 straipsnyje (Statutinio valstybės tarnautojo, karo policijos ar žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimas). Už

Taip pat skaitykite