Sutirštinto pieno nauda ir žala sveikatai

Kondensuotą (sutirštintą) pieną mėgsta daugelis žmonių. Šis produktas turi savo istoriją, specialistai vardija gausybę tokio pieno naudingųjų žmogaus organizmui sudedamųjų dalių, bet ir įspėja, kad ne visiems tinka jį vartoti.

Kondensuotas pienas nėra sovietinės pramonės produktas. Nepatvirtintais duomenimis, šį desertą XIX amžiaus pirmoje pusėje sugalvojo prancūzų konditeriai „Upper“, užsakovas Napoleonas. Šį pieno konservavimo būdą užpatentavo Peteris Durantas, o skardinių vartojimą galima priskirti jo idėjai. Oficialiai šio produkto atidarymo laikas yra 1810 m. Ir tik po ketvirčio amžiaus kilo idėja praturtinti klampų kreminio skysčio skonį cukrumi (1826 m.).

Gajus Bordenas, tikras verslininkas, pasinaudojo atradėjų įgūdžiais ir darbais bei patobulino metodą. Verslininkas išsiskyrė nekontroliuojamu atradimo troškuliu. Sukūręs vakuuminį įrenginį, jis pradėjo garinti perteklinę produkto drėgmę, didindamas koncentraciją. Rezultatas buvo  klampus produktas, o į sudėtį įtraukus cukrų – „kondensuotas pienas“. Modifikuotas produktas buvo oficialiai įregistruotas 1856 m.

Taip pat yra versija, kad kondensuotas pienas atsirado prieš 5000 metų ir pirmą kartą buvo paruoštas Indijoje.  Iš esmės tai yra karvės pienas su išgarintu drėgmės pertekliumi ir ilgesniu tinkamumo vartoti laikotarpiu.

Kondensuotas pienas ruošiamas saldus ir be cukraus.

Kokių naudingųjų medžiagų yra sutirštintame piene? Jų gausu: angliavandenių, baltymų, riebalų, vitaminų A,C,E,K, B1, B2, B3, B6, B12, folio rūgšties, pantoteno rūgšties, cholino, kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio,  natrio, cinko, seleno, Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgšties. 100 g sutirštinto pieno turi 321 kaloriją.

Dietologai rekomenduoja suvalgyti iki trijų šaukštų deserto. Jei vartojate per daug, galite tikėtis cukrinio diabeto, dantų ėduonies, nutukimo. Tai paaiškinama dideliu cukraus kiekiu sudėtyje, taip pat dideliu kalorijų kiekiu produkte. Diabetikams ir cholecistitu sergantiems žmonėms reikia visiškai atsisakyti kondensuoto pieno.

 

Ar pavytę vaisiai ir daržovės dar tinkami vartoti?

Iki pavasario rūsiuose ar kitur laikomi obuoliai pavysta, tokių daržovių irgi pasitaiko: morkų, bulvių, burokėlių ir kt. Ar saugu tai valgyti?

Atsakymą į tokį klausimą pateikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Maisto saugos specialistai visada pataria vartoti kuo šviežesnes daržoves. Tačiau iki pavasario išsilaikiusias ir vysti pradedančias daržoves taip pat galima vartoti, tik jų mitybinė vertė ir vitaminų kiekis gerokai sumažėja. Rekomenduojama jas pamerkti į dubenėlį su šaltu vandeniu, o po to nulupę galėsite panaudoti sriuboms ar padažams pagaminti.

Tuo tarpu su puviniu esančių produktų nepatariama valgyti, nes juose gali įsiveisti grybelių ir sukelti apsinuodijimą. Net jeigu puvėsis susidaro nedideliame, pavyzdžiui, obuolio ar morkos, plote, visa daržovė bus neskani ir nesaugi vartoti.

pamarys.eu inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ar tvarkys Švėkšnos sinagogą?

Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai renkasi į komitetų posėdžius. Po mėnesio atostogų rengiamasi rugsėjo gale vyksiančiam Tarybos posėdžiui. Vienas iš svarstomų sprendimo projektų yra dėl pritarimo projektui „Švėkšnos sinagogos sutvarkymas ir pritaikymas turizmui“. Pritarimas reikštų įsipareigojimą  prisidėti prie projekto finansavimo iš Savivaldybės biudžeto ne mažiau kaip 15 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų bei užtikrinti netinkamų finansuoti, tačiau šiam projektui įgyvendinti būtinų išlaidų padengimą ir tinkamų finansuoti išlaidų dalį, kurių nepadengia projektui skiriama parama. Pagal projektą numatyti Švėkšnos sinagogos kapitalinio remonto darbai bei

Kultūros ministro padėka – Vilmai Griškevičienei

Nidoje įvyko Lietuvos savivaldybių kultūros padalinių vadovams skirta respublikinė konferencija „Kultūros vaidmuo regionų plėtros kontekste“, kurioje dalyvavo Kultūros ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos savivaldybių asociacijos  atstovai. Aptarta daug naujovių, iššūkių kultūros srityje, kurios palies ir savivaldybes. Daug dėmesio skirta regioninei kultūros politikai. Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Albinas Vilčinskas puikiai įvertino asociacijos „Kultūros savivaldos kolegija“ veiklą ir už telkiančią, motyvuojančią lyderystę, nuoseklų darbą formuojant ir įgyvendinant nacionalinę, regioninę kultūros politiką, pasitikėjimu ir pagarba grįstą dialogą Kultūros ministerijos

Odontologija pagražina šypseną. Procedūros, kurių rezultatus pajusite iškart

  Žmonės dažnai būna nepatenkinti savo dantų išvaizda, kartais tai net gali įvaryti kompleksą… Tačiau susigrąžinti gražią šypseną šiandien lengviau, nei daugelis manote. Kartais pakanka tik vieno apsilankymo pas gydytoją, kad pagerėtų dantų forma ir spalva. Naudodamiesi naujausiomis technologijomis ir gydymo metodais, dauguma odontologų gali ištaisyti įvairius dantų defektus ir sukurti tobulą holivudinę šypseną… Profesionali burnos higiena – pirmas žingsnis gražios šypsenos link  Profesionali burnos higiena yra būtina procedūra kiekvienam pacientui, norinčiam išlaikyti burnos ir dantų sveikatą. Burnos higienos procese

Ar bus Atmatos ir Minijos upėse naujų slipų?

Šią savaitę Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetų posėdžiuose svarstys, ar pritarti projektui „Vandens transporto priemonių nuleidimo vietų įrengimas Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje“. Pritarimas prilygtų sutikimui prisidėti prie projekto finansavimo iš Savivaldybės biudžeto ne mažiau kaip 30 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų bei užtikrinti netinkamų finansuoti, tačiau šiam projektui įgyvendinti būtinų išlaidų padengimą ir tinkamų finansuoti išlaidų dalį, kurių nepadengia projektui skiriama parama. Projektas svarbus Šilutės kraštui: valčių, įvairių kitų vandens transporto priemonių vis daugėja, o joms nuleisti į

Taip pat skaitykite