Sutirštinto pieno nauda ir žala sveikatai

Kondensuotą (sutirštintą) pieną mėgsta daugelis žmonių. Šis produktas turi savo istoriją, specialistai vardija gausybę tokio pieno naudingųjų žmogaus organizmui sudedamųjų dalių, bet ir įspėja, kad ne visiems tinka jį vartoti.

Kondensuotas pienas nėra sovietinės pramonės produktas. Nepatvirtintais duomenimis, šį desertą XIX amžiaus pirmoje pusėje sugalvojo prancūzų konditeriai „Upper“, užsakovas Napoleonas. Šį pieno konservavimo būdą užpatentavo Peteris Durantas, o skardinių vartojimą galima priskirti jo idėjai. Oficialiai šio produkto atidarymo laikas yra 1810 m. Ir tik po ketvirčio amžiaus kilo idėja praturtinti klampų kreminio skysčio skonį cukrumi (1826 m.).

Gajus Bordenas, tikras verslininkas, pasinaudojo atradėjų įgūdžiais ir darbais bei patobulino metodą. Verslininkas išsiskyrė nekontroliuojamu atradimo troškuliu. Sukūręs vakuuminį įrenginį, jis pradėjo garinti perteklinę produkto drėgmę, didindamas koncentraciją. Rezultatas buvo  klampus produktas, o į sudėtį įtraukus cukrų – „kondensuotas pienas“. Modifikuotas produktas buvo oficialiai įregistruotas 1856 m.

Taip pat yra versija, kad kondensuotas pienas atsirado prieš 5000 metų ir pirmą kartą buvo paruoštas Indijoje.  Iš esmės tai yra karvės pienas su išgarintu drėgmės pertekliumi ir ilgesniu tinkamumo vartoti laikotarpiu.

Kondensuotas pienas ruošiamas saldus ir be cukraus.

Kokių naudingųjų medžiagų yra sutirštintame piene? Jų gausu: angliavandenių, baltymų, riebalų, vitaminų A,C,E,K, B1, B2, B3, B6, B12, folio rūgšties, pantoteno rūgšties, cholino, kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio,  natrio, cinko, seleno, Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgšties. 100 g sutirštinto pieno turi 321 kaloriją.

Dietologai rekomenduoja suvalgyti iki trijų šaukštų deserto. Jei vartojate per daug, galite tikėtis cukrinio diabeto, dantų ėduonies, nutukimo. Tai paaiškinama dideliu cukraus kiekiu sudėtyje, taip pat dideliu kalorijų kiekiu produkte. Diabetikams ir cholecistitu sergantiems žmonėms reikia visiškai atsisakyti kondensuoto pieno.

 

Ar pavytę vaisiai ir daržovės dar tinkami vartoti?

Iki pavasario rūsiuose ar kitur laikomi obuoliai pavysta, tokių daržovių irgi pasitaiko: morkų, bulvių, burokėlių ir kt. Ar saugu tai valgyti?

Atsakymą į tokį klausimą pateikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Maisto saugos specialistai visada pataria vartoti kuo šviežesnes daržoves. Tačiau iki pavasario išsilaikiusias ir vysti pradedančias daržoves taip pat galima vartoti, tik jų mitybinė vertė ir vitaminų kiekis gerokai sumažėja. Rekomenduojama jas pamerkti į dubenėlį su šaltu vandeniu, o po to nulupę galėsite panaudoti sriuboms ar padažams pagaminti.

Tuo tarpu su puviniu esančių produktų nepatariama valgyti, nes juose gali įsiveisti grybelių ir sukelti apsinuodijimą. Net jeigu puvėsis susidaro nedideliame, pavyzdžiui, obuolio ar morkos, plote, visa daržovė bus neskani ir nesaugi vartoti.

pamarys.eu inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite