Sutirštinto pieno nauda ir žala sveikatai

Kondensuotą (sutirštintą) pieną mėgsta daugelis žmonių. Šis produktas turi savo istoriją, specialistai vardija gausybę tokio pieno naudingųjų žmogaus organizmui sudedamųjų dalių, bet ir įspėja, kad ne visiems tinka jį vartoti.

Kondensuotas pienas nėra sovietinės pramonės produktas. Nepatvirtintais duomenimis, šį desertą XIX amžiaus pirmoje pusėje sugalvojo prancūzų konditeriai „Upper“, užsakovas Napoleonas. Šį pieno konservavimo būdą užpatentavo Peteris Durantas, o skardinių vartojimą galima priskirti jo idėjai. Oficialiai šio produkto atidarymo laikas yra 1810 m. Ir tik po ketvirčio amžiaus kilo idėja praturtinti klampų kreminio skysčio skonį cukrumi (1826 m.).

Gajus Bordenas, tikras verslininkas, pasinaudojo atradėjų įgūdžiais ir darbais bei patobulino metodą. Verslininkas išsiskyrė nekontroliuojamu atradimo troškuliu. Sukūręs vakuuminį įrenginį, jis pradėjo garinti perteklinę produkto drėgmę, didindamas koncentraciją. Rezultatas buvo  klampus produktas, o į sudėtį įtraukus cukrų – „kondensuotas pienas“. Modifikuotas produktas buvo oficialiai įregistruotas 1856 m.

Taip pat yra versija, kad kondensuotas pienas atsirado prieš 5000 metų ir pirmą kartą buvo paruoštas Indijoje.  Iš esmės tai yra karvės pienas su išgarintu drėgmės pertekliumi ir ilgesniu tinkamumo vartoti laikotarpiu.

Kondensuotas pienas ruošiamas saldus ir be cukraus.

Kokių naudingųjų medžiagų yra sutirštintame piene? Jų gausu: angliavandenių, baltymų, riebalų, vitaminų A,C,E,K, B1, B2, B3, B6, B12, folio rūgšties, pantoteno rūgšties, cholino, kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio,  natrio, cinko, seleno, Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgšties. 100 g sutirštinto pieno turi 321 kaloriją.

Dietologai rekomenduoja suvalgyti iki trijų šaukštų deserto. Jei vartojate per daug, galite tikėtis cukrinio diabeto, dantų ėduonies, nutukimo. Tai paaiškinama dideliu cukraus kiekiu sudėtyje, taip pat dideliu kalorijų kiekiu produkte. Diabetikams ir cholecistitu sergantiems žmonėms reikia visiškai atsisakyti kondensuoto pieno.

 

Ar pavytę vaisiai ir daržovės dar tinkami vartoti?

Iki pavasario rūsiuose ar kitur laikomi obuoliai pavysta, tokių daržovių irgi pasitaiko: morkų, bulvių, burokėlių ir kt. Ar saugu tai valgyti?

Atsakymą į tokį klausimą pateikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Maisto saugos specialistai visada pataria vartoti kuo šviežesnes daržoves. Tačiau iki pavasario išsilaikiusias ir vysti pradedančias daržoves taip pat galima vartoti, tik jų mitybinė vertė ir vitaminų kiekis gerokai sumažėja. Rekomenduojama jas pamerkti į dubenėlį su šaltu vandeniu, o po to nulupę galėsite panaudoti sriuboms ar padažams pagaminti.

Tuo tarpu su puviniu esančių produktų nepatariama valgyti, nes juose gali įsiveisti grybelių ir sukelti apsinuodijimą. Net jeigu puvėsis susidaro nedideliame, pavyzdžiui, obuolio ar morkos, plote, visa daržovė bus neskani ir nesaugi vartoti.

pamarys.eu inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nuo antros Velykų dienos vairuotojų laukia pokyčiai

Balandžio 1 d., pirmadienį, kai yra antroji Velykų diena, o laikrodžiai sekmadienio naktį pasukti viena valanda į priekį, pereita į vasaros laiką, vairuotojų laukia pokyčiai. Tad susikaupti šventinį ilgąjį savaitgalį teks daugiau.  Antrąją Velykų dieną, balandžio 1-ąją, nors minima ir melagių diena, šalies magistraliniuose keliuose ir greitkeliuose keičiasi maksimalus leistinas greitis. Nuo balandžio 1 iki spalio 31 dienos lengvųjų automobilių, motociklų ir triračių vairuotojai greitkeliuose gali važiuoti maksimaliu 120 km/val. greičiu, o magistralėse – 130 km/val. greičiu. Balandį prasideda vasarinių

Valstybė ir šiemet skatins stojančiuosius į pedagogiką

Šiemet į valstybės finansuojamas studijų vietas aukštosiose mokyklose numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių – tiek pat, kiek ir pernai. Tačiau siekiama priimti kuo daugiau stojančiųjų į darbo rinkai svarbias studijas. Pirmą kartą formuojama atskira konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai pažeidžiamų grupių. Visų pirmakursių studijoms valstybė numato skirti 14,7 mln. eurų (2023 m. – 14,1 mln. eurų). Tokį sprendimą šiandien Vyriausybė. „Norime paskatinti jaunuolius rinktis tas specialybes, kurios labai svarbios valstybei, darbo rinkai. Stebint augantį tam tikrų specialistų poreikį, šiemet vėl

Policija – apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 27 d. naktį bute Juknaičiuose rastas vyro, gim. 1964 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. ankstų rytą namuose Bikavėnų k., Vainuto sen., rastas moters, gim. 1977 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. popietę namuose Jaunimo al., Šilutėje, pas jaunuolį, gim. 2005 m., rasta 10 vnt. buteliukų, kuriuose galimai yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Orai: dienomis bus keliolika laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artimiausiomis dienomis. Gera žinia – bus šilta. Kovo 28 d., ketvirtadienį, naktis buvo be lietaus. Vėjas pietryčių, 8-13 m/s. Temperatūra 2-7 laipsniai šilumos. Dieną pietvakarių Lietuvoje daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra 12-17 laipsnių šilumos. Kovo 29 d., penktadienį, naktį daug kur palis, dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas naktį pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7-12 m/s, dieną pietvakarių, pietų, 8-13 m/s, kai kur gūsiai iki

Taip pat skaitykite