Sunku rytais atsikelti į mokyklą? Patarimai, kaip susikurti sveiką miego rutiną

miegas

Pakankamas ir kokybiškas miegas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, padedančių palaikyti bendrą sveikatą ir gerą savijautą, o ekspertų rekomenduojama miego trukmė skiriasi priklausomai nuo amžiaus.

uaugusiesiems reikia miegoti ne mažiau kaip septynias valandas, paaugliams – nuo aštuonių iki dešimties valandų, o mokyklinio amžiaus vaikams iki paauglystės – nuo devynių iki dvylikos. Ikimokyklinio amžiaus vaikams reikia miegoti nuo 10 iki 13 valandų, kūdikiams – dar daugiau. Užtikrinti gerą miegą šeimai, kurioje auga keli skirtingo amžiaus vaikai, gali būti sudėtinga, todėl ekspertų patarimai gali būti ypač naudingi.

Ankstyvesnis miegas – ramesni rytai

Jei miegas atrodo saldžiausias dalykas ryte ir iš lovos išlipti yra itin sunku, atsižvelkite į tai, kelintą valandą ėjote miegoti ir ar pakankamai ilgai miegojote. Jei miegojote daug trumpiau, nei reikia, nesitikėkite lengvo prabudimo. Pasistenkite suplanuoti vakaro darbus ir miego rutiną taip, kad galėtumėte nueiti miegoti laiku. Vadovaukitės itin paprasta taisykle – jei negalite sau leisti pabusti vėliau, turite eiti miegoti anksčiau.

Formuokite miego ritualus

Jei priežastis, dėl kurios neinate anksčiau miegoti, yra ta, kad sunkiai užmiegate ar jus apskritai kankina nemiga, nusistatykite miego ritualus ir stenkitės juos praktikuoti kiekvieną dieną – bent valandą prieš miegą nesinaudoti mėlynąją šviesą skleidžiančiais įrenginiais, išvėdinti miegamąjį, paskaityti knygą, atlikti raminančius kvėpavimo pratimus arba pasimėgauti šilta vonia. Tai duos signalą jūsų kūnui „persijungti“ į ramesnį režimą.

Vaikams taip pat labai svarbu suformuoti įpročius prieš miegą. Šį laiką skirkite dienos aptarimui, pasiruošimui ateinančiai dienai, įsitikinkite, neleiskite pernelyg ilgai žiūrėti televizorių ar naudotis išmaniaisiais įrenginiais, kartu skaitykite knygą arba klausykitės garso knygų ar tinklalaidžių.

Viską, ko reikia, pasiruoškite išvakarėse

Pasiruošę drabužius, susitvarkę krepšį ir iš vakaro prieš tai apgalvoję savo rytinę rutiną, galėsite ramiau pabusti ryte. Iš anksto pasirūpinę viskuo, ko reikia kitai dienai, išvengsite rizikos nueiti miegoti per vėlai, susidurti su netikėtomis vaikų išdaigomis ar kitais trikdžiais.

Pusryčiai – priežastis keltis

Net ir didžiausius miegalius gali pažadinti gardūs pusryčiai. Išvakarėse suplanuokite, ką valgysite pusryčiams, ir aptarkite tai su šeima. Neatsitiktinai daugybė suaugusiųjų neįsivaizduoja savo dienos be puodelio kvapnios kavos – panašią taktiką galima taikyti ir vaikams, siūlant skanius pusryčius, pavyzdžiui, „rytinius“ blynus!

Savaitgaliai – rutinos dalis

Visą savaitę kovojus su kėlimusi ankstyvais rytais, savaitgaliai atrodo gera priežastis išjungti žadintuvą, pamiršti rutiną ir miegoti ilgiau. Tačiau jei prabudimas darbo dienomis jūsų šeimoje tapo rimtu iššūkiu, visų minėtų principų reikėtų laikytis ir savaitgaliais.

Technologijų bendrovės atlikto miego sveikatos tyrimo metu buvo nustatyta, jog nenuoseklus miego režimas daro didelę įtaką miego kokybei. Miego skola – tai miego nenuoseklumo matas, rodantis miego kiekio darbo dienomis ir savaitgaliais skirtumą. Jis taip pat neigiamai veikia bendrąsias su miegu susijusias problemas. Svarbu pastebėti, jog didžiausia miego skola aptinkama tarp jaunų žmonių – dvidešimtmečių miego skola buvo beveik dvigubai didesnė nei septyniasdešimtmečių: atitinkamai 49 minutės ir 29 minutės.

Vis dėlto, nepulkite į kraštutinumus – savaitgaliais galima miegoti ilgiau, tačiau skirtumas tarp miego režimo darbo dienomis ir savaitgaliais neturėtų būti per didelis. Priešingu atveju kitas pirmadienis vėl prasidės rytinėmis krizėmis ir iššūkiais atsibusti.

Rugsėjo mėnesį prasidėjo „Samsung“ technologijų bendrovės organizuojama socialinės atsakomybės programa „Solve for Tomorrow“. Trečius metus iš eilės vykstantis projektas šiemet kviečia 9–12 klasių moksleivius iš Baltijos šalių generuoti idėjas ir ieškoti technologinių sprendimų, kurie prisidėtų prie draugiškesnės mokyklos aplinkos kūrimo. Prizinis fondas trijų geriausių idėjų autoriams sieks net 16 tūkst. eurų.

Pranešimą spaudai parengė agentūra „Publicum“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vaistininkė: liaudies medicina gali ne tik padėti, bet ir pakenkti

Prasidėjęs peršalimo ligų sezonas ne vieną paskatina imtis papildomų sveikatinimosi priemonių: griebiamės ne tik vaistažolių arbatų, bet ir tradicinių liaudies medicinos receptų. Vaistininkė perspėja, kad derinant liaudies mediciną su įprastomis gydymo priemonėmis svarbu nepamesti saiko, kad besigydydami dar labiau sau nepakenktume. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, į vaistinę užsukantys neretai klausia, ar saugu naudoti vieną ar kitą liaudies medicinoje naudojamą gydymo būdą. Pasitaiko atvejų, kai žmonės ateina besiskundžiantys įvairiais simptomais, kurių nepavyko įveikti tradicinėmis priemonėmis. „Pavyzdžiui, kilusį kosulį bando

Ligonių kasos primena privalomojo sveikatos draudimo garantijas neįgaliesiems

Mums visiems kartais reikia šiek tiek pastangų visaverčiam gyvenimui gyventi. Tačiau daugiau kaip 220 tūkst. žmonių Lietuvoje neretai tenka labai stengtis, kad pasiektų kitiems paprastą tikslą. Tai – žmonės su negalia, į kurių kasdienybės iššūkius turėtume atkreipti dėmesį. Kaip šiuos iššūkius kasdien gali palengvinti privalomojo sveikatos draudimo garantijos? Draudimas valstybės lėšomis Esminis palengvinimas – privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Nedirbantys gyventojai, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais, PSD yra draudžiami valstybės lėšomis. Tai reiškia, kad šiems žmonėms nereikia mokėti PSD įmokos,

Gydytoja įspėja: perštėjimas ir ašarojimas gali būti ne akių nuovargio, o pavojingesnės būklės požymiai

Žiemiški orai ir minusinė temperatūra didina ne tik peršalimo ligų riziką, bet ir tikimybę susidurti su akių problemomis. Šaltis ir vėjas lauke, šildymo įrenginių išsausintas patalpų oras, ryškus dirbtinis apšvietimas, taip pat ir nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus lemia, kad akys sausėja ir atsiranda perštėjimas, paraudimas, neryškus matymas. Gydytojų teigimu, svarbu nenumoti į simptomus ranka, nes jie yra būdingi ne tik laikinam akių nuovargiui, bet ir sausų akių sindromui, kuris negydomas gali sutrikdyti regėjimą. „Sausų akių sindromas nėra paprastas akių

Kodėl paukščiai nešioja žiedus?

Paukščių ekologija ir elgesys tiriami įvairiais metodais. Vienas jų, ypač dažnai ir plačiai naudojamas visame pasaulyje – žiedavimas. Žiedavimu išaiškinami paukščių migracijų maršrutai, žiemojimo vietos, amžiaus trukmė, žuvimo priežastys, gausumo tendencijos ir daugybė kitų paukščių ekologijos ir elgesio klausimų. Šiuo metodu vykdoma ir jūrinių erelių stebėsena. Jūriniai ereliai buvo stebimi ir Blinstrubiškių miške, kur ekosistemai išsaugoti įsteigtas biosferos poligonas. Visa ši saugoma teritorija priskirta „Natura 2000“ tinklui, kaip buveinių ir paukščių apsaugai svarbi teritorija, kurios didžiausia vertybė čia perinčios jūrinių

Taip pat skaitykite