Šilutės gatves puošiantys medžiai kelia ir grėsmę

Neatsiejamas Šilutės centrinės gatvės atributas – kelios eilės medžių abipus gatvės. Vasarą sulapoję medžiai teikia pavėsį ir puošia miestą. Kai tik prireikia kurį nupjauti, randasi ne vienas besipiktinantis. Žiūrint iš praktinės pusės – besikerojančios stambių medžių šaknys gadina trinkelėmis grįstus šaligatvius, lapai užkemša kanalizacijos nuotekų latakus ir tvindo gatves. Niekas nesiūlo išpjauti visus miesto centre palei gatves augančius medžius, bet gal pagaliau reikėtų apžiūrėti, kurie jų sveiki, o kurie supuvę iš vidaus, ir trūnijančius medžius pašalinti, kol neištiko nelaimė?

Žalgirio gatvėje eismą sutrukdžiusi nuvirtusi liepa buvo visiškai supuvusi iš vidaus.

Sutrikdė eismą
Miesto medžių „sergėtojai“ turėtų atkreipti dėmesį, kad praktiškai po kiekvienos vėtros miesto gatvėse atgula bent kelis dešimtmečius skaičiuojantys medžiai. Paskutinis toks įvykis buvo rugpjūčio 14 d., kai pūstelėjus ne per stipriausiam vėjo šuorui Žalgirio gatvę užtvėrė ir eismą sutrikdė skersai gatvę nuvirtusi ant šaligatvio augusi liepa.
Po kurio laiko atvykę ugniagesiai ir UAB „Šilutės komunalininkas“ darbuotojai kelią užtvėrusią liepą supjaustė ir nuvežė. Belieka pasidžiaugti, kad ant gatvės virstant medžiui, ja nevažiavo joks automobilis, šaligatviu nėjo žmonių…
UAB „Šilutės komunalininkas“ direktoriaus Audriaus Benkunsko nuomone, medžiai puošia miesto centrą, kol jie nepradeda kelti pavojaus. „Dauguma Šilutės centre esančių medžių yra peraugę ir tik iš išorės atrodo sveiki. Mūsų darbuotojai tik vykdo Šilutės seniūnijos nurodymus ir tvarko vėtrų nuverstus arba nupjauna nurodytus medžius. Pastaruoju atveju sulaukiame labai daug dėmesio iš medžių gynėjų ir žiniasklaidos. Šis reiškinys truputį aprimo, įvykus keletui skaudžių nelaimių, nuvirtus medžiams.
Nuvirtusius medžius sutvarkyti yra kur kas paprasčiau negu nupjauti augančius. Stačiam medžiui mieste nupjauti reikia ir bokštelio, ir krano, kad griūvantis medis nesugadintų asfalto ar trinkelių dangos. Žmonės turėtų suprasti, kad Šilutės mieste esantis miškas yra ne tik puošmena, bet ir grėsmė.
Mano manymu, palei centrinę gatvę augančius medžius reikėtų peržiūrėti ir persenusius nupjauti, o jų vietoje pasodinti naujų. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad Šilutėje dar nebuvo stiprios audros, kuriai praūžus visa centrinė gatvė gali būti nuguldyta šimtamečiais medžiais“, – savo nuomone „Pamariui“ išdėstė A. Benkunskas.

Nuvirtusį medį supjaustyti ir patraukti ėmėsi ugniagesiai ir UAB „Šilutės komunalininkas“ darbininkai.

Reikalauja kompensacijų
Medžius ginančių ir jų pjauti neleidžiančių žmonių nuomonė greičiausiai pasikeistų, jei nuvirtęs medis jiems patiems užtvertų kelią į darbą ar privažiavimą prie namų, prispaustų jų nuosavą automobilį, kurį tvarkyti vėliau tektų savo lėšomis. Bet tai tik materialiniai nuostoliai, blogiausia, kas gali nutikti nuvirtus medžiui – incidentas gali pareikalauti žmonių aukų…
Deja, Šilutėje stipraus vėjo neatlaikę virstantys medžiai jau yra pareikalavę aukų. Prieš trejus metus netoli H. Šojaus dvaro nuvirtęs ant gatvės palinkęs klevas prispaudė moterį. Nei operatyviai atvykę medikai, nei ugniagesiai jai nebegalėjo padėti – moteris mirė vietoje.
Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus sakė, kad gyventojams žala, kurią padaro vėtrų metu nuvirtę medžiai, nėra atlyginama. Vienintelis atvejis, kai Šilutės r. savivaldybė išmokėjo kompensaciją, buvo nuvirtusio medžio užmuštos moters artimiesiems. Dažniausiai miestelėnai reikalauja piniginės kompensacijos už audros metu apgadintus automobilius. Pasak seniūno, gyventojai savo transporto priemones turėtų laikyti jų laikymui skirtose vietose, o audrų metu pastatyti atokiau nuo medžių. Norintieji išvengti nuostolių, turėtų pasirūpinti tiek transporto priemonių, tiek pastatų draudimu.
„Į metus bent porą kartų posėdžiauja speciali komisija, kuri, atsižvelgdama į gyventojų prašymus, įvertina medžių būklę ir sprendžia, ką su jais daryti. Pasitaiko ir kuriozinių pageidavimų, kai žmonės prašo nupjauti kapinėse augantį medi vien todėl, kad jo spygliai krentą ant kapų….
Šilutės miestas išsiskiria žaluma, todėl stengiamės medžius saugoti – juk jie neužauga per vieną dieną. Sunku rasti aukso viduriuką – ar pjauti daugiamečius medžius, ar išsaugoti juos, kad puoštų miestą… Reikia atkreipti dėmesį, kad audros laužo ne vien senus, bet ir sveikus medžius, krenta jų šakos. Geriausia išeitis siekiant išvengti skaudžių nelaimių – žmonių supratingumas, savisauga ir noras saugoti savo turtą“, – „Pamariui“ sakė Šilutės seniūnas R. Steponkus.

Simonas SKUTULAS

Hits: 46

2 komentarai

  • Anonimas

    Cituoju: „Žiūrint iš praktinės pusės – besikerojančios stambių medžių šaknys gadina trinkelėmis grįstus šaligatvius, lapai užkemša kanalizacijos nuotekų latakus ir tvindo gatves“. Kas čia per marazmas?! Prabilo atseit praktikai? Puiku, gyvenkim ant akmens – nei lapų, nei rūpesčių, koks gerumas, koks gražumas, nebent griūdami pakaušį prasiskelsime. Juk žmogus tik kūnas, tik virškinimo aparatas, tik praktikas… Kažkas VĖL klibina idėją sunaikinti Šilutės unikalumą? O gal jau norisi „versliuko“ – prisodinti virkščių kaip Basanavičiaus alėjoje? Bijau, kad paleista idėja gali sukelti griūtį, o gal net specialiai išmetama tikrinant šilutiškių reakciją.

  • Betonas

    Žiūrėk, kad pačiam koks medis ant galvos neužvirstu, kažin ar tada benorėtum gint savo lapuočius…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite