Šilgaliuose pradėtas kaimo švenčių sezonas

„Kur stos du, trys – viską padarys“, taip byloja lietuvių liaudies patarlė. Stojo Šilgalių kaimo bendruomenė, Nemuno žirgyno darbuotojai, Pagėgių savivaldybės kultūros centro darbuotojai ir surengė Šilgaliuose Jurgines. Ne vien žemę iš po žiemos budino, kartu pradėjo kaimo švenčių, lauko renginių sezoną Pagėgių savivaldybėje. O juk pavasario šventė Jurginės – apeigų, papročių kupina šventė!

Šilgališkiai Jurgines šventė kieme prie Nemuno žirgyno.

 

Kumeliuko vardynos
Nuo pusiaudienio į Šilgalius išėjo „kiaušiniautojai“ – Pagėgių savivaldybės kultūros centro Šilgalių folkloro ansamblis „Kamana“. Šias vaikštynes „Kamana“ rengia jau daug metų, todėl šilgališkiai pataupo kiaušinių – bendruomenės šeimininkės sučirškino dvi kupinas pintines.
Ritualai ir apeigos su kiaušiniais tuo nesibaigė. Stoniškių seniūnas Ričardas Bartkevičius ir „Kamanos“ ansamblio dalyvis šilgališkis Robertas Maziliauskas padėjo du margučius ant kelio, kuriuo simboliškai į ganiavą buvo vedami žirgai. Pasak tradicijų puoselėtojų, jei žirgas kiaušinio neužmins – laukia geri metai, o jei užmins – lauk negandų. Šilgalių žirgai eiklūs, tačiau margučiai išliko sveiki.
Antra, neatsiejama šio renginio užduotis – išrinkti vardą vėliausiai pasaulį išvydusiam kumeliukui. Į kiemą buvo išvesta kumelė su dviejų savaičių kumeliuku. Vardas turi būti parenkamas atsižvelgiant į kumeliuko spalvą ir charakterį. Šiais metais buvo pasiūlyti 37 vardai. Vardo rinkimo konkursą kasmet patikėta organizuoti ilgametei žirgyno darbuotojai Ramunei Jasienei. Galutinį sprendimą dėl kumeliuko vardo priėmė komisija: žirgyno vedėja Lina Karnauskienė, kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė ir seniūnas Ričardas Bartkevičius. Komisijos sprendimu, atsižvelgiant į vardo rinkimo taisykles, naujagimis pavadintas Veliūru. Šį vardą pasiūlė Šilutės folkloro ansamblio ,,Verdainė“ jaunieji dalyviai. Jiems Šilgalių bendruomenės pirmininkė Kristina Dvarvytienė įteikė saldų prizą. Šilutiškiai džiaugėsi, kad turės „savo“ kumeliuką ir gal kada nors atvažiuos juo pajodinėti.

Kumeliukui vardą išrinkti padėjo komisija: žirgyno vedėja Lina Karnauskienė, kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė ir seniūnas Ričardas Bartkevičius.

Iškepė 180 kiaušinių
Ir prieš, ir po tradicinių apeigų sklido dainos, skambėjo muzika, mat į svečius buvo atvykę Šilutės r. Degučių folkloro ansamblis „Pilutė“ (vad. Adma Baltutienė), Šilutės kultūros ir pramogų centro folkloro ansamblis „Verdainė“ (vad. Regina Jokubaitytė), Jurbarko krašto Mažosios Lietuvos kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Smalinė“ (vad. Valdas Žemaitis) ir šeimininkai: Stoniškių pagrindinės mokyklos mokiniai, Šilgalių daugiafunkcio centro mokinių teatras „Vėjas“ (vad. Jūratė Daugėlienė), folkloro ansamblis „Kamana“ (vad. Aksavera Mikšienė) ir jaunasis pasakotojas Augustas Reikertas.
Buvo daug muzikos, dainų, pasakojimų ir ne ką mažiau padėkų. Šilgalių bendruomenės pirmininkė Kristina Dvarvytienė, pagerbdama arkliaganius, žirgyno vadovei įteikė vaisingumo simbolį sūrį, dėkojo kultūros centrui, bendruomenės šeimininkėms ir aktyviems nariams už įdėtą darbą. Šilgališkiai Valdas Zaremba, Robertas Maziliauskas, Marius Paleckis, Vygantas Jurkutaitis pagamino apie trisdešimt inkilėlių. 25 inkilėliai buvo įkelti į medžius Šilgalių parke, o likusius per Jurginių šventę įteikė aktyviausiems bendruomenės nariams.
Už gražią iniciatyvą kultūros centras dėkojo bendruomenei, atvykusiems dainorėliams ir muzikantams. Na, o žirgyno vadovė padėkojo savo šauniesiems arkliaganiams, juk padėkos žodžių niekuomet nebūna per daug. Kiaušinienė buvo iškepta iš šilgališkių dovanotų 180 kiaušinių.

Pagėgių kultūros centras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite