Šilgaliuose pradėtas kaimo švenčių sezonas

„Kur stos du, trys – viską padarys“, taip byloja lietuvių liaudies patarlė. Stojo Šilgalių kaimo bendruomenė, Nemuno žirgyno darbuotojai, Pagėgių savivaldybės kultūros centro darbuotojai ir surengė Šilgaliuose Jurgines. Ne vien žemę iš po žiemos budino, kartu pradėjo kaimo švenčių, lauko renginių sezoną Pagėgių savivaldybėje. O juk pavasario šventė Jurginės – apeigų, papročių kupina šventė!

Šilgališkiai Jurgines šventė kieme prie Nemuno žirgyno.

 

Kumeliuko vardynos
Nuo pusiaudienio į Šilgalius išėjo „kiaušiniautojai“ – Pagėgių savivaldybės kultūros centro Šilgalių folkloro ansamblis „Kamana“. Šias vaikštynes „Kamana“ rengia jau daug metų, todėl šilgališkiai pataupo kiaušinių – bendruomenės šeimininkės sučirškino dvi kupinas pintines.
Ritualai ir apeigos su kiaušiniais tuo nesibaigė. Stoniškių seniūnas Ričardas Bartkevičius ir „Kamanos“ ansamblio dalyvis šilgališkis Robertas Maziliauskas padėjo du margučius ant kelio, kuriuo simboliškai į ganiavą buvo vedami žirgai. Pasak tradicijų puoselėtojų, jei žirgas kiaušinio neužmins – laukia geri metai, o jei užmins – lauk negandų. Šilgalių žirgai eiklūs, tačiau margučiai išliko sveiki.
Antra, neatsiejama šio renginio užduotis – išrinkti vardą vėliausiai pasaulį išvydusiam kumeliukui. Į kiemą buvo išvesta kumelė su dviejų savaičių kumeliuku. Vardas turi būti parenkamas atsižvelgiant į kumeliuko spalvą ir charakterį. Šiais metais buvo pasiūlyti 37 vardai. Vardo rinkimo konkursą kasmet patikėta organizuoti ilgametei žirgyno darbuotojai Ramunei Jasienei. Galutinį sprendimą dėl kumeliuko vardo priėmė komisija: žirgyno vedėja Lina Karnauskienė, kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė ir seniūnas Ričardas Bartkevičius. Komisijos sprendimu, atsižvelgiant į vardo rinkimo taisykles, naujagimis pavadintas Veliūru. Šį vardą pasiūlė Šilutės folkloro ansamblio ,,Verdainė“ jaunieji dalyviai. Jiems Šilgalių bendruomenės pirmininkė Kristina Dvarvytienė įteikė saldų prizą. Šilutiškiai džiaugėsi, kad turės „savo“ kumeliuką ir gal kada nors atvažiuos juo pajodinėti.

Kumeliukui vardą išrinkti padėjo komisija: žirgyno vedėja Lina Karnauskienė, kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė ir seniūnas Ričardas Bartkevičius.

Iškepė 180 kiaušinių
Ir prieš, ir po tradicinių apeigų sklido dainos, skambėjo muzika, mat į svečius buvo atvykę Šilutės r. Degučių folkloro ansamblis „Pilutė“ (vad. Adma Baltutienė), Šilutės kultūros ir pramogų centro folkloro ansamblis „Verdainė“ (vad. Regina Jokubaitytė), Jurbarko krašto Mažosios Lietuvos kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Smalinė“ (vad. Valdas Žemaitis) ir šeimininkai: Stoniškių pagrindinės mokyklos mokiniai, Šilgalių daugiafunkcio centro mokinių teatras „Vėjas“ (vad. Jūratė Daugėlienė), folkloro ansamblis „Kamana“ (vad. Aksavera Mikšienė) ir jaunasis pasakotojas Augustas Reikertas.
Buvo daug muzikos, dainų, pasakojimų ir ne ką mažiau padėkų. Šilgalių bendruomenės pirmininkė Kristina Dvarvytienė, pagerbdama arkliaganius, žirgyno vadovei įteikė vaisingumo simbolį sūrį, dėkojo kultūros centrui, bendruomenės šeimininkėms ir aktyviems nariams už įdėtą darbą. Šilgališkiai Valdas Zaremba, Robertas Maziliauskas, Marius Paleckis, Vygantas Jurkutaitis pagamino apie trisdešimt inkilėlių. 25 inkilėliai buvo įkelti į medžius Šilgalių parke, o likusius per Jurginių šventę įteikė aktyviausiems bendruomenės nariams.
Už gražią iniciatyvą kultūros centras dėkojo bendruomenei, atvykusiems dainorėliams ir muzikantams. Na, o žirgyno vadovė padėkojo savo šauniesiems arkliaganiams, juk padėkos žodžių niekuomet nebūna per daug. Kiaušinienė buvo iškepta iš šilgališkių dovanotų 180 kiaušinių.

Pagėgių kultūros centras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite