Šiandien, balandžio 2 d., – Verbų sekmadienis

Verbų sekmadienis – pavasario šventė, švenčiama paskutinį sekmadienį prieš Velykas. Katalikai Verbų sekmadienį švenčia Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimą į Jeruzalę. Daugelyje Europos šalių ši šventė vadinama Palmių sekmadieniu. Katalikų bažnyčios liturgijoje palmių šventinimas įvestas V amžiuje.

Archaiška šventė

Šis sekmadienis su bažnytine liturgija siejasi tik tiek, kad šventinamos verbos. Tai archaiška šventė, susijusi su papročiu garbinti medžius, kurie pirmieji pradeda rodyti gyvybės ženklus. Didelę simbolinę reikšmę turėjo žilvitis ir visuomet žaliuojantis kadagys. Europoje tikėta, kad šią dieną pašventintų anksčiausiai pavasarį sprogstančių augalų šakelės žadina jomis paliestos žemės ir gyvulių vaisingumą, padeda žmogui išlaikyti sveikatą, gausina derlių, neleidžia į namus trenkti perkūnui, saugo pasėlius nuo ledų ir graužikų. Tokio tikėjimo esama ir lietuvių liaudies papročiuose.

Tradicija yra virtę verbų turgūs šventoriuose, bažnyčių prieigose. Visoje Lietuvoje manyta, kad Verbų sekmadienį bažnyčioje visi būtinai turi laikyti po kadagio šakelę ar kitokią „verbelę“. Tikėta, kad į namus parsinešta pašventinta verba saugojo tikinčiuosius nuo visokio blogio. Būta tradicijos Verbų dieną pašventintais kadagiais, žilvičiais gintis nuo galimų nelaimių. Ja būdavo pasmilkomi kambariai, apeinama apie laukus. Verbas žmonės laikydavo visus metus ir tik artėjant kitam Verbų sekmadieniui, pasak senolių, buvo galima jas sudeginti, jokiu būdu būdavo negalima verbos išmesti.

Ryškiausias Verbų sekmadienio paprotys – plakimas verba. Suvalkijoje, kur valstiečiai iš anksto nusipirkdavo kadagių iš po kaimus juos vežiojusių miško gyventojų ir laikydavo iki Verbinių po sniegu, vaikai jau išvakarėse išsitraukę kadagio šaką, stengėsi kuo anksčiausiai dar miegančius suaugusiuosius nuplakti – „nuverbyti“. Plakdami sakydavo: „Ne aš plaku, verba plaka! Ar žadi margutį?“

Verba – ne vien kadagys

Kalbininko Kazimiero Būgos nuomone, žodis „verba“ giminingas lietuviškiems žodžiams „virbas“, „virbalas“, turėjęs į lietuvių kalbą patekti iš slavų kalbų XII – XIV a. dar prieš krikščionybę. Suvalkijoje seniau tikrąja verba buvo laikomas vien kadagys. Rytų Aukštaitijoje prie kadagio dar pridėdavo išsprogusio berželio ar žilvičio šakutę su „kačiukais“, o senesnės moterys – ir pernykščių ąžuolo lapų.

Pietryčių Lietuvoje buvo mėgstama ant medinio kotelio surišti įvairiaspalvių popierinių gėlių puokštę. Šiaulių apylinkėse karpytomis popierinėmis gėlytėmis papuošdavo kadagio šakutę.

Vilniaus verbos

Pačios puošniausios verbos seniau buvo paplitusios maždaug 50 kilometrų spinduliu aplink Vilnių. Dabar jos plačiai žinomos Vilniaus verbų vardu. Tai ant sauso medinio kotelio iš vienos pusės ar aplinkui tvirtai supinta spalvinga rykštė, įvairaus rašto, susidedančio iš savitai derinamų įvairiaspalvių džiovintų augalų, sausučių žiedelių, nudažytų skiedrelių, su viršūnėje įpintu pilkų ar žaliai dažytų ežerinių smilgų kuokštu, maždaug pusmetrio ilgio, įvairaus storio.

Tradicinės Vilniaus verbos buvo trejopos: apvaliosios, vienpusės plokščiosios arba tik sausų gėlių žiedų puokštelės. Dabar jos dažniausiai išplatinamos į šonus, pripinant tarsi medžio šakas, daromos dažnai iki metro ir daugiau aukščio. Tradicinės Vilniaus verbos daugiausiai buvo pinamos derinant ryškių spalvų žiedelius, įvijiniu raštu, primenančiu virvės įvijumą, o dabartinės – dažniau pilkos ar pastelinės spalvos, jų raštas komponuojamas paprasčiau. Šiuo metu, kai Vilniaus verbų daroma labai daug, jos prarado buvusį tradiciškumą, kompozicijos subtilumą bei liaudiškumą. Labiau atspindi gamintojo fantaziją.

Papročiai

Verbų dieną pašventintais kadagiais, žilvičiais gintis nuo galimų nelaimių išliko iki mūsų dienų. Lietuviai turėjo daug pašventintos verbos naudojimo papročių: užėjus audrai su perkūnija ją degindavo krosnyje ar bent pasmilkydavo, kad šventi dūmai nuvytų debesį. Sėdami javus, verbos sutrintų spyglių įmaišydavo į pirmosios sėtuvės grūdus. Verbos šakutę įkišdavo į dirvą, kad ledai neišguldytų ir neišmuštų pasėlių. Sukirsdavo šakele vaikams, kad jie greičiau augtų. Parūkydavo skaudamą dantį ar ausį, kad skausmas liautųsi. Aprūkydavo verbelės dūmais dedamus po višta perėti kiaušinius ir ją pačią. Dėdavo kopinėjamų bičių dūlin, kad bitės būtų sveikos. Verbele paliesdavo ar pasmilkydavo pavasarį pirmąkart į ganyklą išvaromus gyvulius, kad per vasarą sveiki išsiganytų. Įbedę abipus upelio po šakutę manė, kad upelio vanduo nuo to bus sveikesnis, švaresnis. Visa tai rodo gilų žmonių tikėjimą žalios šakelės sakralumu.

Gyva šios šventės tradicija ir mūsų dienomis: visų rankose amžinos gyvybės simbolis – žaliasis kadagys ar puošnioji vilnietiška verba. Pavasariškai pražysta miestų gatvės, žmonių veidai nušvinta lyg kokia nežemiška paslaptimi. Skambant sekmadienio varpams, verbų miškas liūliuoja per pamaldas bažnyčiose.

Tradicija yra virtę verbų turgūs šventoriuose, bažnyčių prieigose. Akys raibsta nuo grožio, formų ir spalvinių derinių įvairumo.

Šių dienų verbų, ypač meniškųjų kompozicijų, panaudojimas gyvenime – tai akivaizdus pavyzdys to, kaip tautos senosios tradicijos transformuojasi, įgyja naujų prasmių, išreiškiančių dabarties žmonių dvasinius poreikius.

Parinko Stasė Skutulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutė: mero komandoje – socialdemokratė Vaidutė Armonienė

Šilutės rajono savivaldybės mero patarėjos pareigas jau eina socialdemokratė Vaidutė Armonienė. Ji – antroji mero patarėja, anksčiau dirbusi Edita Šukytė ir po savivaldos rinkimų liko šiose pareigose. Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis savo komandoje gali turėti du vicemerus, du patarėjus, savivaldybės administracijos direktorių. Mero valia, ką jis pasirenka į šią komandą. Kol kas merui sekėsi: į vicemerus pasiūlė Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininką Tomą Budrikį, savivaldybės Taryba pritarė. Savivaldybės administracijos direktoriumi paskyrė Andrių Jurkų,

Orai vės, šalnų vis bus, žadama ir lietaus

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 2 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palis (vyraus nedidelis lietus). Vėjas pūs iš šiaurės, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra bus 2-7, vietomis – 8-10 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakaruose, šalnos, bus nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.  Dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra  bus 12-17 laipsnių šilumos. Birželio 3 d., šeštadienį,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Gegužės 30 d. prieš pietus Pagrynių k., Šilutės sen., neblaiviai (2,42 prom.) moteriai, gim. 1972 m., sukėlė fizinį skausmą vyras, gim. 1989 m. Birželio 1 d. popietę Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1954 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1953 m. Įtariamoji buvo sulaikyta. Gegužės 21 d. naktį Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1996 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (4,69 prom.) vyrui, gim. 1987 m. Gegužės 31 d.

Taip pat skaitykite