„Šį kraštą suvokiu protu“, – sako architektė Alma Čepienė

UAB „Nemuno deltos projektai“ architektė Alma Čepienė.

Dvi datos paakino pakalbinti Pamario krašte gerai žinomą architektę Almą Čepienę. Pirmą spalio pirmadienį buvo minima Pasaulinė architektūros diena, tos pačios savaitės pabaigoje architektė Alma Čepienė su savo artimaisiais, draugais ir kolegomis šventė savo jubiliejų.

Alma – žemaitė
 … ir tuo viskas pasakyta. Intravertė, neieškanti bendravimo kiekybės, bet vertinanti bendravimo kokybę, giliai pasinerianti į savianalizę, gebanti girdėti, suprasti pašnekovą, 100 procentų savęs atiduodanti problemai spręsti. Ir dar daugybę tvirto charakterio savybių gyvenimas įbraižė Almos asmenybės projekte. Pirmuosius asmenybės pamatus klojo tėvai, kol Alma gyveno jų namuose, kitą 20–metį kūrė pati save, o dabar, džiaugiasi, – kiek daug dvasios investicijų grįžta iš jos vaikų. Prisimindama, kad jos tėvų namuose netrūko gėrybių, kurių nenusipirksi jokiose parduotuvėse, neišmoksi jokiuose universitetuose, tokius namus sukūrė ir su savo mylimu vyru Antanu.
Balerinai kelią pastojo architektūra
Alma Šilutėje gyvena trisdešimt metų. „Šį kraštą suvokiu protu“, – pripažįsta Alma, tuoj pat pridurdama, kad jos jausena Vainute, Žemaitijoje.
Jubiliejinės draugų dovanos  praveria jaukią prisiminimų skrynią. Vienas dovanotas paveikslas primena pirmąją vaikystės svajonę būti balerina. Vėliau svajota, planuota tapti rūbų dizainere. Svajonėms nebuvo lemta išsipildyti, tuomet Vainute nebuvo panašių būrelių. Mokykloje visi dalykai sekėsi labai gerai, tačiau piešimas, braižyba, istorija buvo tie arkliukai, kuriais ir dabar per gyvenimą keliauja su pasimėgavimu. Tėvų namus prisimindama su meile, daug gražių žodžių negaili šviesios atminties  tetai, buities darbų mokytojai Kazimierai Vytuvienei,  išmokiusiai Almą ir jos dvi seseris siūti, megzti, virti, konservuoti. Išmokti dalykai pečių neslėgė. Alma kūrė savo aprangos stilių, 25 metus pati sau siuvosi ar mezgėsi rūbus, kurių negalėjai rasti jokiose parduotuvių lentynose.
Po studijų Vilniuje neilgam liko džiaugtis gyvenimu ir darbu Trakuose. Žemaitei šis kraštas nelipo prie širdies, o ir likimas šliūkštelėjo skaudžių išgyvenimų taurę. Po jų reikėjo atsitiesti. Buvo du pasiūlymai: dirbti Tauragėje  vyr. architekte ar Šilutės vykdomajame komitete architektų grupėje. Pasirinko Šilutę. Dirbo puikioje architektų komandoje. Atkūrus nepriklausomybę, prasidėjus pertvarkai kūrybingos architektų grupės neliko, visi buvo „išmesti į darbo rinką“. Koks buvo tas pirmasis savarankiškas  projektas „išmesto į darbo rinką“ architekto, Alma jau nepamena, tačiau ir dabar nemalonus jausmas apima prisiminus, kaip sunku buvo užsakovui pasakyti atlikto darbo kainą. Kūrybiniam žmogui kalbėti apie atlikto darbo kainą tuomet dar buvo nelengva. Netrukus su buvusiais kolegomis įkūrė UAB „Schema“, (kitąmet sukaks 25–eri metai), kuri vėliau pavadinta į „Nemuno deltos projektai“. „Per tą laiką pakito tik pavadinimas, o kolektyvas išliko bemaž tas pats“, – džiaugiasi projekto vadovė Alma Čepienė. Komandoje dirba architektai, inžinieriai, geodezininkai. Iš pradžių projektavę gyvenamuosius namus, sodo namelius, dabar orientuojasi į didelius visuomeninės paskirties objektus. Vienas iš paskutinių įdomesnių ir daug jėgų pareikalavusių objektų – Šilutės gaisrinė.

Jubiliejinio gimtadienio proga Almą sveikino būrelis kolegų, užsakovų, tarp jų buvo ir rajono meras Vytautas Laurinaitis, vicemeras Algis Bekeris.

Reikia storos „skūros“
Pasak Almos, architekto darbas nėra lengvas moters pečiams, dažnai prireikia storos „skūros“. Jau pamirštas laikas, kai architekto darbas buvo įsivaizduojamas su pieštuku rankose prie braižymo lentos. Iki šiol jau buvo du didieji virsmai: pirmas, kai vietoj robotronų bei pieštukų ant darbastalių atsirado kompiuteriai; antras, kai nuo plokščio pereita prie tūrinio vaizdo. Naujovės,  bendravimas su užsakovais – kasdienybė.
Pasak Almos, architektas turi išmanyti visas gyvenimo sritis: mediciną, kultūrą, švietimą, sportą, turizmą ar žemės ūkį. Todėl įprasta situacija, kai tenka užsakovui padėti suvokti jo paties norus ir vizijas. Almai skaudu,  kad į architektūros kokybę dar nėra žiūrima su pagarba, tam neskiriama investicijų. Užsakovui projektas dažniausiai tėra techninių reikalavimų rinkinys, o architektas iš to turi sukurti kokybišką visumą – vientisą, integralią,  kokybišką, aplinkoje derančią architektūrą. Anot architektės, kad ir koks geras bebūtų mūras – tai dar ne architektūra.
Kalbėdama apie savitą ir gražią mūsų miesto architektūrą, kaip pavyzdį nepagarbos architektūros kokybei pamini „metalinio sandėlio“ statybą vienoje iš reikšmingiausių miesto vietų, kurioje stovi bene gražiausi Šilutės mieste katalikų bažnyčios komplekso pastatai. Sako, jau geriau, nugriovus sovietinius autobusų parko statinius, būtų likusi aikštė,  kol ateis supratimas, ko mums čia labiausiai reikia.
Visapusiška tvarka 
Laisvo laiko lieka nedaug, todėl jį organizuoja vadovaudamasi principu – išorinė tvarka lemia ir vidinę tvarką. Susitvarkiusi namus, mielai prisėda su knyga rankose ar tiesiog gėrisi gamtos vaizdais. Nenustembu išgirdusi, kad pro architektės namų langus nesimato nė vieno namo, nė vieno stogelio…
Alma pripažįsta, kad ruduo su savo spalvomis, kvapais, ramybe – jos mylimiausias metų laikas. Gamta jai padeda susigrąžinti išeikvotą energiją, kuri tarsi geros kavos gurkšnis atkuria vidinį balansą, sugrąžina dvasios ramybę.
Laima PUTRIUVIENĖ
Petro Skutulo nuotr. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite