Selemonas Paltanavičius: balandžio pirmoji – Pasaulinė paukščių diena

Pavasaris Rusnės saloje. Petro Skutulo nuotr.

Šilutės rajone ši diena atkreipia dėmesį į vienintelį Lietuvoje, populiarų ir unikalų objektą –  Ventės rago paukščių žiedavimo stotį, už kurios įkūrimą turėtume būti dėkingi Tadui Ivanauskui. Ši diena primena ir vis populiarėjantį laisvalaikio užsiėmimą – paukščių stebėjimą, fotografavimą. Jis jau prigijo Šilutės krašte, entuziastų netrūksta. Tuo užsiima ne tik mūsų krašto aktyvūs žmonės, bet į pamarį suvažiuoja ir tam pasišventusių keliautojų, turistų. Pasaulinės paukščių dienos proga pateikiame keletą Selemono Paltanavičiaus minčių.

Balandžio pirmoji yra ne tik Juokų ar miego diena, minime ir Pasaulinę paukščių dieną. Lietuvoje ši šventė mažai žinoma, o ir pasaulio mokslinė bei paukščius mylinti bendruomenė dar nėra susitarusi, kokia ji turėtų būti. Iš visos gamtos įvairovės mums mieliausi, pastebimiausi – paukščiai. Žmogus nuo pat savo kilmės pradžios grožėjosi jais, gėrėjosi giesmėmis, bet labiausiai jį žavėjo paukščių gebėjimas skraidyti. Atrodo, kad tas susižavėjimas neišnyko, nes be profesionalių ornitologų pasaulyje yra milijonai paukščių stebėtojų, jie nelieka nepamatomi ir paprastų piliečių, net nežinančių paukščių vardų, bet suprantančių, kad jie – ypatingi.

Retas paukštis žvyrė, dar vadinama baltuoju tetervinu. Stanislovo Liepio nuotr.

Pasaulyje yra apie 11 000 paukščių rūšių. Lietuvoje bent kartą stebėta, rasta 400. Jų fauna ypač pasipildė per du paskutinius dešimtmečius, išplitus stebėtojų ratui. Reikia pripažinti – ornitologija, kaip mokslas, yra gana jauna. Gali būti, kad labai ilgai paukščių tyrimai visuomenėje buvo suprantami tik kaip laisvalaikio užsiėmimas, ir tas anaiptol ne kiekvienam priimtinas. Ne todėl, kad neįdomu, bet… Na, ką žmonės pagalvos!

Tačiau rasdavosi ornitologų ir seniau. Štai Konstantinas Tyzenhauzas, Pastovų dvaro (dab. Baltarusija) savininkas, paukščius tyrinėjo prieš 170 metų, kaupė jų kolekciją, pats (buvo tikrai aukšto lygio dailininkas) tapė jų paveikslus. Po to, jau 20 a. pradžioje naują paukščių tyrimų bangos pradžią sukėlė Tadas Ivanauskas – būsimasis profesorius, Kauno universiteto vienas iš steigėjų, Kauno zoologijos muziejaus, Gamtos tyrimų stoties, Ventės rago paukščių žiedavimo stoties, Žuvinto rezervato, Kauno zoologijos sodo įkūrėjas. Reikia tik įsivaizduoti, kaip tada, 1920 metais turėjo atrodyti žmogus, su žiūronais sekiojantis paukščius. Tačiau jo drąsa ir nusiteikimas tapo Lietuvos ornitologijos eros pradžia.

Ar viską apie savo paukščius jau žinome?

Kur ten! Paukščių tyrimai atsako į daugelį klausimų, tačiau nežinomųjų dar labai daug. Naudojant naujausias technologijas pavyksta nustatyti jų žiemavietes ir migracijos kelius, nuotolinis sekimas pagreitina biologinius tyrimus. Tačiau paukščiai laukia iš mūsų paprastų dalykų – supratimo, globos ir apsaugos. Paukščių populiacijos drastiškai mažėja, retėja. Visa tai vyksta tiesiog mūsų akyse. Todėl Paukščių diena yra labai svarbi proga ir savęs paklausti: o ką padarėme ir darome mes kiekvienas, kad paukščių būtų vis daugiau? Į šventes įprasta neštis dovanų.

Ką šiandien padovanosime paukščiams?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Ar pabrangs ugdymas Šilutės meno mokykloje?

Šilutės meno mokykla kreipėsi į Savivaldybę prašydama padidinti mokesčius už mokinių ugdymą šioje įstaigoje. Jau perengtas sprendimo projektas. Jį svarstys kitą savaitę Tarybos komitetuose, o galutinį žodį tars Savivaldybės taryba spalio pabaigoje vyksiančiame posėdyje.   Svarstoma, kad  meno mokyklos dailės, muzikos bei šokio skyriuose nuo lapkričio 1 d. galiotų tokio dydžio mokesčiai:   besimokantiems pagal dailės arba muzikos ankstyvojo ugdymo programą – 16 Eur;   besimokantiems dailės ir šokio skyriuose pagal pradinio arba pagrindinio ugdymo programas – 16 Eur;  

Taip pat skaitykite