Sėkminga kooperatyvo veikla konkurse įvertinta prizine vieta

Žemės ūkio kooperatyvas „Lumpėnų Rambynas“ tapo konkurso „Pažangiausias gyvulininkystės ūkis 2015“ prizininku. Lietuvos zootechnikų sąjungos organizuojamas konkursas vyksta jau aštuntus metus. Šiemet jame dalyvavo 32 ūkiai, iš kurių atrinkta ir nugalėtojais pripažinta 12. Apdovanojimų ceremonijoje buvo iškilmingai pagerbti geriausių galvijininkystės, žirgų, ožkų, avių, paukštininkystės, bičių ir mišrių ūkių savininkai.

ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ tapo prizininku konkurso „Pažangiausias gyvulininkystės ūkis 2015“ ir gavo LR Žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės padėką už nuoširdų darbą plėtojant ir gerinant galvijų veislininkystę.

Geri rezultatai
ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ įkurtas dar 1992 m. Viskas prasidėjo nuo Rambyno tarybinio ūkio Lumpėnų skyriaus fermos bazės. Perkant pajus suformuotas ūkis tuomet turėjo 300 ha dirbamos žamės, 81 karvę, 160 veršių ir tris darbinius arklius. Gauta technika buvo prastos būklės, darbai strigo. Nebuvo kur laikyti grūdų, o gautus pinigus už juos reikėdavo išleisti degalams. Tuometiniame ūkyje trūko specialistų, todėl ir rezultatai buvo prasti – pirmais metais iš kiekvienos bandos karvės vidutiniškai primelžė tik po 2500 litrų.
Situacija ėmė keistis, atsiradus konsultavimo tarnyboms. Su jų pagalba pradėta gaminti geresnius pašarus, karves ir veršius imta laikyti šaltuoju būdu, pagerėjo jų sveikata. Vėliau įsteigtas žemės ūko kooperatyvas „Lumpėnų Rambynas“ pradėjo aktyviai naudotis ES parama ir dalyvauti įvairiose programose.
Didžiausia neganda ištiko tarp kooperatyvo bendrasavininkų kilus įvairiems nesutarimams. Šiuo metu ŽŪK „Lumpėnų Rambyną“ valdo 5 pajininkai. Didžiausia ūkio dalis priklauso kooperatyvo vadovo Remigijaus Kelnerio šeimai.
Šių metų konkurse ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ dalyvavo paragintas gyvūnų produktyvumo kontrolės asistentų bei Pagėgių savivaldybės žemės ūkio skyriaus atstovų. Pasak R. Kelnerio, tapti prizininkais pakako užpildyti dalyvių atrankos klausimyną. Nors ūkis yra įsikūręs mažesnio derlingumo regione ir priskiriamas prie mažiau palankių ūkininkauti vietovių, pasiekia gerų rezultatų, kurie ir lėmė sėkmę konkurse.

Remigijus Kelneris vadovauja ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“, o jo žmona Dalia vadovauja fermoms.

Melžia du žmonės
Kalbėdamas apie ateities planus, kooperatyvo vadovas sakė, kad šiuo metu svarstoma atsisakyti gyvulių laikymo pašiūrių. Savo laiku jos davė didelės naudos – leido nebrangiai ir sveikai užauginti veršius. Pernai įsigytos konstrukcijos 120 m ilgio tvarto statybai, o šiemet jau baigiama rengti būsimo tvarto projektą, išlyginta statiniui žemė.
Naujajame tvarte bus laikomi penimi buliai. Šėrimo vietas planuojama rengti palei pastato šonus, o didžioji pastato erdvė bus skirta gyvuliams. Centre numatomas takas nebent kraigui pakeisti ar gyvuliams pervaryti.
ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“, skaičiuojant ir penimus, dviejose fermose laiko per 1000 galvijų. Turi 686 penimus galvijus, 350 Lietuvos juodmargių ir Holšteinų veislės karvių, 328 veislines telyčias ir 8 veislinius bulius. Vidutiniškas vienos karvės primilžis per metus viršija 9 tūkst. litrų.
Kooperatyve naudojama eglutės tipo melžimo aikštelė, kurioje vienu metu gali būti pamelžiama 20 karvių. Pasak R. Kelnerio, iš 350 melžiamų karvių apie 50 būna užtrūkusių. „Daug kas stebisi, kad visas jas pamelžia vienas žmogus. Tokį sprendimą priėmėme pasisėmę patirties užsienio šalyse. Turime du melžėjus, kurie darbuojasi itin sparčiai. Jie dirba pamainomis po 15 d. per mėnesį. Melžėjams padalijome trijų melžėjų atlyginimą, todėl visi liko patenkinti“, – sakė R. Kelneris.
Mišrus ūkis
ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ vadovas, paklaustas apie idėją ūkyje įrengti automatizuotą melžimo sistemą, sakė, jog ši idėja buvo rimtai apsvarstyta. Net buvo parengtas verslo planas 4 melžimo robotams. Deja, projektas nelaimėjo finansavimo, todėl įvertinus finansines galimybes pasirinktas paprastesnis melžimo būdas ir įrengta modernizuota melžimo aikštelė.

Šiemet pastatytas naujas kooperatyvo administracinis pastatas.

Anot R. Kelnerio, šiuo metu investuoti į melžimo robotus netinkamas metas ir todėl, kad pieno pirkimo kainos yra itin menkos. Šiuo metu kooperatyvas pieno litrą parduoda vos už 17 euro centų, kai anksčiau kainos būdavo kone dukart didesnės.
„Tiek mūsų kooperatyvas, tiek nemaža dalis kitų Pagėgių krašto ūkininkų jungiasi prie ŽŪK „Pienas LT“ gamyklos statymo. Jau ateinančiais metais turėtų pradėti veikti pieno perdirbimo gamykla, o minėtojo kooperatyvo nariai galės tikėtis teisingų, neiškreiptų žaliavinio pieno pirkimo kainų“, – sakė R. Kelneris, kuris taip pat yra ŽŪK „Pienas LT“ valdybos narys.
„Lumpėnų Rambyno“ vadovas neslėpė, jog šalyje pieno pirkimo kainas mažinantys žaliavinio pieno pirkėjai taip pasiima dalį ūkininkams skirtos paramos. Vienintelė išeitis – burtis į kooperatyvą „Pienas LT“ ir investuoti į pieno perdirbimo gamyklos statybą. Jai pradėjus veikti, būtų galima tikėtis stabilesnių žaliavinio pieno pirkimo kainų.
Taip daroma visoje Europoje – gyvulių laikytojai kooperuojasi.
Kalbėdamas apie „Lumpėnų Rambyno“ finansinę padėti, vadovas sakė, kad įvairios kainų krizės ir nuosmukiai tik patikrina, kaip ūkininkai yra pasiruošę: „Negalima vadovautis principu Dievas davė dantis – duos ir duonos. Kasmet reikia ruoštis sunkiausiam ir dalyvauti konkurencinėje kovoje“, – mano R. Kelneris.
Jis sakė, kad lengviau verstis mišriems ūkiams. Nors mėsai auginami buliukai neperkami palankiausia kaina, auginami intensyviai. Šeriami gerais pašarais galvijai užauga per pusantrų metų.
Prioritetas – atlyginimai
ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ dirba 711 ha žemės – 339 ha nuosavos ir 372 ha nuomojamos. Nemažai pajamų gaunama už parduodamus maistinius kviečius, rapsus. Anksčiau kukurūzų grūdai būdavo parduodami Šilutėje veikusiai spirito gamyklai, bet jai užsidarius susmulkintus kukurūzus pašarams noriai perka ūkininkai, kurie jų neužsiaugina patys. Kooperatyvas taip pat teikia įvairias žemės ūkio paslaugas: sėja, aria, smulkina, kulia ir t. t. Visa tai duoda papildomų pajamų.
„Lumpėnų Rambyne“ darbo turi apie 30 žmonių. Jų kaita nėra didelė, nes vienas iš ūkio prioritetų – laiku išmokėti uždarbį. Sezono metu kasmet sulaukiama studentų, kurie nori per vasarą čia atlikti praktiką.
Kooperatyvas kasmet atnaujina turimą infrastruktūrą ir ką nors stato. Neseniai pastatytos naujos administracinės patalpos. Iki šiol administracija buvo įsikūrusi buvusio gyvulių svėrimo punkto patalpose. Naujame pastate, be administracijos kabinetų, atsirado ir renginių salė.
ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ yra Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų ir Lietuvos galvijų veisėjų asociacijų narys. Kooperatyvas nuolatos dalyvauja šių asociacijų selekcinėse programose. Jis yra pripažintas kaip A kategorijos Lietuvos juodmargių galvijų veislės veislynas, dalyvauja AB „Lietuvos veislininkystė“ kontroliuojamų bulių vertinimuose, geros veislės buliukus parduoda veislininkystės įmonėms ir ūkininkams.

Simonas SKUTULAS

10 komentarai

 • Vertinu

  Man patinka tokie žmonės kaip Remigijus Kelneris. Ir ūkio reikalus išmano, yra gerbiamas, turi nuomonę. Įdomu, ar jis teberašo tuos šmaikščius posmelius? Esu girdėjęs, patiko. Pataiko į tašką.

 • Oje

  Ir kas sako, kad kaime tik prasigėrę žmogeliai. Turime puikių ūkininkų, reikėtų ir apie kitus kartais parašyti. Įdomu paskaityti. Gražų pastatą pasistatė. Šaunu ir miela. Sėkmės linkiu visiems kaime.

 • Elė

  Norėčiau gauti paskaityti tos Kelnerio kūrybos. Gal ponas Remigijus parašytų, kur gauti?

  • Remigijus

   smagu kad domitės, kad neabejingi kaimui. O knygelę įsigyti, galima būtų Pagėgių viešojoje bibliotekoje.

 • Elei

  Ele, girdejau kad buvo išleides knygelę. Gal laikraštis šitas galetu ką išspausdinti. Ten yra smagaus pasijuokimo. Vis nuotaiką praskaidrintu

 • ela

  Šaunuolis, tai tikras atlygis už jo sunkų darbą.

 • Miestiete

  Sauni Kelneriu seima 🙂 Labai nuosirdus zmones.
  O Remigijaus knygele buvo isleista savam ratui, eiles puikios ir smaikscios 🙂

 • Remigijus

  smagu kad skaitote ir domitės kaimu. Knygelių turėtų būti Pagėgių viešojoje bibliotekoje arba pas autorių.

 • ona

  Asmeniškai pono R.Kelnerio nepažinau,bet iš jo veiklos suprantu,kad tai doras ir darbštus žmogus.Linkėčiau sėkmės ir dar daug gerų darbų.

 • Tautvydas

  Saunuoliai zmones. Nestovi vietoje!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite