Savivaldybes kviečia pasirašyti memorandumą dėl fejerverkų atsisakymo

Visos Lietuvos savivaldybės  gavo kvietimą pasirašyti memorandumą, kuriuo jos įsipareigotų iki spalio 24 d. atsisakyti pirotechnikos gaminių. Siekiant užtikrinti tokio sprendimo ilgalaikiškumą, memorandumo autoriai savivaldybes ragina įtvirtinti jį teisės aktu.

Pasirašydamos šį memorandumą savivaldybės savanoriškai įsipareigotų atsisakyti fejerverkų ir kitų pirotechnikos gaminių naudojimo visų viešų renginių metu, taip pat turėtų įpareigoti šios nuostatos laikytis ir visas sau pavaldžias įstaigas. Teisės aktų priėmimui siūloma simbolinė data – spalio 24 d. Šią dieną minima Tarptautinė klimato kaitos diena.

„Kelios savivaldybės jau pademonstravo sąmoningumą ir lyderystės pavyzdį, kai atsisakė fejerverkų per Naujuosius metus. Tiesa, tokių buvo ir, panašu, yra mažuma. Pavyzdžiui, šį savaitgalį Kaunas kaip 2022 metų kultūros sostinė pakvietė stebėti šou „Santaka“, kuriame nepaisant puikaus šviesų, muzikos ir scenografijos ant Nemuno vandens derinio, nebuvo susimąstyta negadinti reginio pirotechnika.

Todėl kreipėmės į visus miestus ir rajonus dar kartą ragindami susimąstyti apie šių gaminių neigiamą poveikį aplinkai ir žmonėms. Be to, tikimės, kad poveikį pripažįstančios savivaldybės neapsiribos žodiniais pažadais ir įtvirtins šį sprendimą teisinėmis priemonėmis. Tuomet turėsime tam tikrą stabilumą ir sprendimas bus mažiau priklausomas nuo kintančių politinių vėjų“, – sako memorandumo autorė, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė.

Memorandumą pasirašiusios savivaldybės taip pat įsipareigos ugdyti gyventojų bei verslo įmonių sąmoningumą dėl pirotechnikos poveikio ir skatinti šių gaminių atsisakyti asmeninėse ar verslo šventėse. Be to, siūloma bendram dialogui pakviesti mokslo, meno, verslo bei aplinkosaugos sektorių atstovus ir drauge ieškoti aplinkai draugiškesnių švenčių paminėjimo alternatyvų. 

Ragina saugoti biologinę įvairovę

„Ką tik minėjome Tarptautinę biologinės įvairovės dieną. Šia proga kviečiame pagalvoti apie pirotechnikos gaminių poveikį aplinkai, ypač laukiniams ir naminiams gyvūnams, paukščiams. Staigus, stiprus ir netikėtas pirotechnikos keliamas triukšmas, galintis siekti ir 100-115 decibelų garsą (pripažįstama, kad 70 decibelų triukšmas daro neigiamą įtaką žmogaus sveikatai), gali turėti rimtų pasekmių gyvūnų gerovei“, – pastebi I. Budraitė.

Jos įsitikinimu, ne mažiau svarbus argumentas, dėl kurio verta atsisakyti fejerverkų, yra jų kuriama oro tarša.

  • JAV atlikti tyrimai parodė, jog leidžiant fejerverkus į aplinką patenkančių kenksmingų kietųjų submikroninių dalelių kiekis padidėja net iki 8 kartų, o esant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms, oro tarša gali padidėti net iki 10 kartų.

„Pučiant vėjui kenksmingos medžiagos gali lengvai pasiekti saugomas teritorijas, gamtinius rezervatus, teršti dirvožemį ir kelti grėsmę vietinei florai ir faunai. Su lietumi taršios dalelės gali patekti tiek į paviršinius, tiek ir į gruntinius vandenis ir pakenkti net ir ten gyvuojančioms ekosistemoms“, – teigia partijos pirmininkė.

Gyventojai siūlymą palaiko

Praėjusiais metais pirotechnikos gaminių (bent jau per Naujuosius metus) atsisakė Vilniaus, Alytaus, Birštono, Anykščių, Marijampolės savivaldybės.

Anot I. Budraitės, kitos Lietuvos savivaldybės turėjo beveik pusmetį susipažinti su lyderystę pademonstravusių savivaldybių patirtimi, galėjo apgalvoti tokio siūlymo integraciją ir savo mieste ar rajone. Dabar jos turėtų priimti konkrečius sprendimus ir įsipareigojimus.

„Mūsų žiniomis, daugelis gyventojų tose savivaldybėse, kurios jau atsisakė pirotechnikos gaminių, tokį sprendimą sutiko labai palankiai. Didelė dalis žmonių turi augintinius, kurių akyse kaskart šaudant fejerverkus mato baimę, todėl labai aiškiai supranta, kokį poveikį jie daro. Ir kituose miestuose yra daug gyventojų, kurie sutinka, kad nėra prasmės kenkti tiek sau, tiek ir gamtai dėl tokios trumpalaikės pramogos“, – pastebi memorandumo autorė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad šios iniciatyvos aktualumas išaugo ir Lietuvai priėmus nemažą skaičių pabėgėlių iš Ukrainos. Tiek suaugusieji, tiek vaikai, girdėdami fejerverkų garsus, teigia patiriantys stresą, primenantį patirtą baimę aidint bombų sprogimams Rusijai užpuolus jų namus. Todėl I. Budraitei kyla klausimas, ar tikrai dėl vienkartinės bei taršios pramogos verta daliai žmonių tęsti traumuojančias patirtis.

Fejerverkų yra atsisakę nemažai Europos ir pasaulio miestų. Tam tikri ribojimai taikomi kai kuriuose JAV, Vokietijos, Lenkijos, Italijos miestuose, taip pat Amsterdame. Jų atsisakė bent 444 fejerverkų tėvyne laikomos Kinijos miestai. Kipre be specialių licencijų draudžiama leisti ne tik didelius fejerverkus, bet ir dangaus žibintus, leidžiamos naudoti tik šaltosios ugnelės.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip vykdomos biuro darbuotojų bei IT specialistų atrankos?

Šiandieną daugelyje organizacijų darbuojasi biuro darbuotojai bei IT specialistai. Ar žinote, kaip yra vykdoma jų paieška? Kaip vykdoma biuro darbuotojų paieška? Darbuotojų paieška yra vykdoma etapais. Pirmasis etapas yra susijęs su būsimo darbdavio poreikių išgryninimu. Pokalbių metu yra išsamiai aptariama, kokių darbuotojų yra ieškoma, kokie kompetencijų ir kitų savybių reikalavimai jiems yra keliami, panašūs klausimai. Šis etapas yra labai svarbus, nes tik tiksliai žinant, ko ieškoma, galima tai rasti. Išsiaiškinus realius būsimo darbdavio poreikius, išorės specialistai atlieka siūlomo darbo bei

Kaip išsirinkti ir priderinti rankinę prie savo aprangos?

Gerai pasirinkta rankinė gali būti ne tik funkcionali, bet ir stilinga! Sužinokite daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir išsirinkite tinkamiausią rankinę. Stilinga rankinė – nepakeičiama spintos dalis Stilinga ir tinkamo dydžio moteriška rankinė gali ne tik pagerinti jūsų stilių, bet ir padėti su savimi visada turėti svarbiausius daiktus. Žinoma, kartais išsirinkti rankinę gali būti gana sudėtinga užduotis, nes galite rasti tokią daugybę įvairiausių stilių, dydžių ir modelių! Dėl to naudinga sužinoti daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir apie geriausius rankinių

Daiktai, be kurių neišsiversite virtuvėje

Yra tiek daug keistų dalykų, kuriais galite užpildyti savo virtuvės stalčius ir spinteles. Kai kurie yra tiesiog nenaudingi, bet kai kurie tikrai yra gana geri pirkiniai, pavyzdžiui, vienkartiniai rankšluoščiai. Štai kelių dalykų, be kurių negalime išsiversti savo virtuvėje, sąrašas. Matavimo šaukštai Kai kepate, daugumoje receptų labai svarbu tiksliai išmatuoti ingredientus. Daug kartų gaminio cheminė sudėtis grindžiama tiksliais skirtingų ingredientų santykiais, o rezultatai gali būti ne tokie puikūs, jei viską sujauksite ir tik sumesite produktus. Todėl kepdami visada naudokite matavimo šaukštus.

Gydomasis masažas. Kada jis reikalingas?

Masažas – tai kombinuotas mechaninis ir refleksinis poveikis audiniams ir organams trinties, spaudimo, vibracijos pavidalu, kuris atliekamas tiesiai ant žmogaus kūno paviršiaus tiek rankomis, tiek specialiais prietaisais, siekiant gydomojo ar kito poveikio. Kada gydomasis masažas yra reikalingas? Kodėl masažas naudingas kiekvienam žmogui? Sveikam žmogui masažas gali padėti palaikyti raumenų tonusą, malšinti patinimą ir nuovargį. O jei nerimaujama dėl nugaros ar kaklo skausmų, buvo traumos kojose ar rankose, tai, žinoma, masažas padės pagerinti raumenų ir sąnarių funkcines savybes. Trumpai tariant, kas

Taip pat skaitykite