Saugiškiai nepamiršo tradicijos rengti artojų varžybas

Bendruomenės „Saugų artuma“ pirmininkas Vytautas Laurinavičius priminė, kad Saugose pirmosios artojų varžybos buvo surengtos 1998 metais. Net vaizdo juosta apie tai susukta, kurią pakvietė pasižiūrėti po varžybų surengtose pabaigtuvėse.

Donatas Jaunius prieš varžybas sėkmę pranašavo jauniesiems Donatui Žiliui ir Osvaldui Ramanauskui.

„Gandrams išskridus, javapjūtės darbams pasibaigus, renkamės pasidžiaugti, kuo esame turtingi, aptarti kokius planuojame kitus darbus“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas V. Laurinavičius susirinkusiems į artojų varžybas. Varžytuvėms buvusį rugių lauką patikėjo Arūnas Rabačiauskas.
Artojų netrikdė nei apniukęs dangus, nei dulksnojantis lietus. Jie ruošė savo plieninius žirgus, reikėjo išsiaiškinti, kuris artojas geba tiesesnę, gilesnę vagą versti. Nuotaiką skaidrino „Saugų artumos“ (vadovė Vida Gončarova) muzikantų melodijos.
Artoju sveikinęs Šilutės r. savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis pasidžiaugė, kad saugiškiai puoselėja tradicijas, kad jiems netrūksta entuziazmo: „Svarbu ne tik laimėjimas, bet ir geros emocijos, kurias patirsite varžytuvėse“. Vicemero dovana pabaigtuvių stalui – šakotis.
Saugų seniūnijos žemės ūkio specialistas Arūnas Rabačiauskas artojams pristatė varžybų teisėjus ir pasivaržyti sutikusius artojus. Teisėjų galvas papuošė raudonomis kepuraitėmis, artojų – žaliomis.
Artojų varžybų teisėjai – Rusnės, Švėkšnos ir Juknaičių seniūnijų žemės ūkio specialistai: Kęstas Kleinauskas, Vaclovas Šernius, Vytautas Barkauskas. Teisėjai paaiškino, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi vertinant vagų tiesumą, sumetimo aukštį, apvertimą, piktžolių aparimą, vagų gylį, plotį, dugno švarumą. Apžvelgdami numatomą arti rugieną artojai kalbėjo, kad aukštas ražienas sunku bus aparti laikantis visų reikalavimų.
Varžybose dalyvavo 8 artojai: Stasys Bružas iš Čiūtelių, Juozas Rimgaila iš Petrelių, Albinas Šaulytis, Osvaldas Ramanauskas, Dovidijus Rabačiauskas, Donatas Jaunius iš Saugų bei Dovydas Žilius iš Vilkyčių. Visi artojai atvyko „pasikinkę“ plieninius žirgus. Prie MTZ markės traktorių buvo prikabinti trijų korpusų, prie dviejų naujesnių – keturių korpusų plūgai. O štai petreliškis Alfonsas Žemgulys į varžybas atvyko kumelės Juodės traukiamu vežimu. Vežimaityje įsitaisė ūkininko A. Žemgulio žmona Angelė ir anūkėlė Deimantė. Petreliškiai prieš keletą metų turėję kitą arklį, jis šeimininką suprasdavęs iš kelių žodžių. Dabartinė kumelė Juodė esanti kitokio charakterio. Šios artojų varžybos Juodei jau ne pirmos – prie tokių darbų kumelė yra pratusi.

Plieno žirgai pabalnoti.

Anot A. Žemgulio, vien ja savo ūkio darbų neįveikiantis, rudeniniam arimui tenka samdytis traktorių.
Varžybose netrūko smalsuolių. Vieni atlydėjo varžybų dalyvius – artojus, kitiems buvo smalsu pamatyti pavyzdingą arimą. Netrūko norinčių pabandyti arti arklio traukiamu plūgu. Ūkininkas A. Žemgulys šypsojosi: imkit, arkit. Ąžuolo vainikas jam vieninteliam arusiam arkliu ir taip buvo garantuotas. Pirmasis išbandyti pasišovęs vicemeras A. Balčytis, išvertęs vieną vagą, tarstelėjo: „Jei kasdien arčiau, įprasčiau“.

Teisėjų patarimai prieš varžybas.

Artojai išrikiavo traktorius prie savo ariamų plotų. Trijų korpusų plūgais reikėjo suarti 20 arų, keturių korpusų – dvigubai daugiau. Savo ruožą apžvelgęs varžybų dalyvis Donatas Jaunius patikino, kad į savo kaimo šventę neatvykti negalėjo. Vis dėlto, jei būtų žinojęs, kad bus ariama molingoje žemėje, gal ir nebūtų rizikavęs. Jam savo ūkyje tenka arti priemolio dirvas, tad žino, kad tai nėra lengva. D. Jaunius arė savo paties darytu korpusu. Nusipirkęs aplūžusį pats jį sumeistravo. Trejus metus ūkininkaujantis D. Jaunius tarsteli, kad naujų įsigyti ūkininkui nėra lengva, todėl tenka pačiam darytis.
Artojų varžybų nugalėtojams buvo įteikti diplomai, taurės, premijos bei ąžuolo lapų vainikai.
Varžytuves ir laimėjo saugiškis Donatas Jaunius, surinkęs 76 balus. Tik vienu balu nuo laimėtojo atsiliko ir antrą vietą užėmė Stasys Bružas. Ant trečios pakylos pakviestas Albinas Šaulytis. Ąžuolo vainiku vainikuotas ir arkliu vagas vertęs Alfonsas Žemgulys. Jam įteiktas ir gyvas prizas – triušis.
Po artojų varžybų „Saugų artumos“ nariai rinkosi pas ūkininką Vygantą Sirtautą, kur vyko pabaigtuvės.

Laima PUTRIUVIENĖ

Arti arklio tempiamu plūgų pabandė ir vicemeras A. Balčytis.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kontroliuos, kaip parduodamos, laikomos ir naudojamos pirotechnikos priemonės

Tauragės apskr. VPK pareigūnai nuo gruodžio 10 d. iki kitų metų sausio 4 d. vykdys civilinių pirotechnikos priemonių laikymo, naudojimo ir prekybos kontrolę. Visu šiuo laikotarpiu policijos pareigūnai tikrins fizinius ir juridinius asmenis, importuojančius bei prekiaujančius minėtomis priemonėmis, bei galimas civilinių pirotechnikos priemonių neteisėto prekybos ir naudojimo vietas. Raginame gyventojus naudojant pirotechnikos priemones laikytis visų būtinų saugumo reikalavimų ir instrukcijų, nurodytų ant pakuotės. Būkite itin atsargūs bandydami įsigyti pirotechnikos priemonių. Perkant tokias priemones iš nepatikimų, neturinčių leidimo užsiimti tokia veikla

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Kvietimas teikti idėjas Klaipėdos krašto metų programai

Šilutė ir visas Klaipėdos kraštas 2023 m. ruošiasi paminėti neeilinį istorinį įvykį – Klaipėdos krašto suvienijimo su Lietuvos Respublika 100-metį. Šis istorinis įvykis turi ypatingą svarbą Valstybės ir tautos likimo bei raidos istorijoje. Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą  „Dėl 2023 metų paskelbimo Klaipėdos krašto metais“, kuris turi politinę ir kultūrinę reikšmę. Kviečiame įstaigas, organizacijas, meno kūrėjus telkis, diskutuoti ir teikti idėjas, kaip galėtume šio ypatingo įvykio jubiliejų paminėti Šilutės rajone ir etnografiniame Mažosios Lietuvos regione.

Taip pat skaitykite