Saugiškiai nepamiršo tradicijos rengti artojų varžybas

Bendruomenės „Saugų artuma“ pirmininkas Vytautas Laurinavičius priminė, kad Saugose pirmosios artojų varžybos buvo surengtos 1998 metais. Net vaizdo juosta apie tai susukta, kurią pakvietė pasižiūrėti po varžybų surengtose pabaigtuvėse.

Donatas Jaunius prieš varžybas sėkmę pranašavo jauniesiems Donatui Žiliui ir Osvaldui Ramanauskui.

„Gandrams išskridus, javapjūtės darbams pasibaigus, renkamės pasidžiaugti, kuo esame turtingi, aptarti kokius planuojame kitus darbus“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas V. Laurinavičius susirinkusiems į artojų varžybas. Varžytuvėms buvusį rugių lauką patikėjo Arūnas Rabačiauskas.
Artojų netrikdė nei apniukęs dangus, nei dulksnojantis lietus. Jie ruošė savo plieninius žirgus, reikėjo išsiaiškinti, kuris artojas geba tiesesnę, gilesnę vagą versti. Nuotaiką skaidrino „Saugų artumos“ (vadovė Vida Gončarova) muzikantų melodijos.
Artoju sveikinęs Šilutės r. savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis pasidžiaugė, kad saugiškiai puoselėja tradicijas, kad jiems netrūksta entuziazmo: „Svarbu ne tik laimėjimas, bet ir geros emocijos, kurias patirsite varžytuvėse“. Vicemero dovana pabaigtuvių stalui – šakotis.
Saugų seniūnijos žemės ūkio specialistas Arūnas Rabačiauskas artojams pristatė varžybų teisėjus ir pasivaržyti sutikusius artojus. Teisėjų galvas papuošė raudonomis kepuraitėmis, artojų – žaliomis.
Artojų varžybų teisėjai – Rusnės, Švėkšnos ir Juknaičių seniūnijų žemės ūkio specialistai: Kęstas Kleinauskas, Vaclovas Šernius, Vytautas Barkauskas. Teisėjai paaiškino, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi vertinant vagų tiesumą, sumetimo aukštį, apvertimą, piktžolių aparimą, vagų gylį, plotį, dugno švarumą. Apžvelgdami numatomą arti rugieną artojai kalbėjo, kad aukštas ražienas sunku bus aparti laikantis visų reikalavimų.
Varžybose dalyvavo 8 artojai: Stasys Bružas iš Čiūtelių, Juozas Rimgaila iš Petrelių, Albinas Šaulytis, Osvaldas Ramanauskas, Dovidijus Rabačiauskas, Donatas Jaunius iš Saugų bei Dovydas Žilius iš Vilkyčių. Visi artojai atvyko „pasikinkę“ plieninius žirgus. Prie MTZ markės traktorių buvo prikabinti trijų korpusų, prie dviejų naujesnių – keturių korpusų plūgai. O štai petreliškis Alfonsas Žemgulys į varžybas atvyko kumelės Juodės traukiamu vežimu. Vežimaityje įsitaisė ūkininko A. Žemgulio žmona Angelė ir anūkėlė Deimantė. Petreliškiai prieš keletą metų turėję kitą arklį, jis šeimininką suprasdavęs iš kelių žodžių. Dabartinė kumelė Juodė esanti kitokio charakterio. Šios artojų varžybos Juodei jau ne pirmos – prie tokių darbų kumelė yra pratusi.

Plieno žirgai pabalnoti.

Anot A. Žemgulio, vien ja savo ūkio darbų neįveikiantis, rudeniniam arimui tenka samdytis traktorių.
Varžybose netrūko smalsuolių. Vieni atlydėjo varžybų dalyvius – artojus, kitiems buvo smalsu pamatyti pavyzdingą arimą. Netrūko norinčių pabandyti arti arklio traukiamu plūgu. Ūkininkas A. Žemgulys šypsojosi: imkit, arkit. Ąžuolo vainikas jam vieninteliam arusiam arkliu ir taip buvo garantuotas. Pirmasis išbandyti pasišovęs vicemeras A. Balčytis, išvertęs vieną vagą, tarstelėjo: „Jei kasdien arčiau, įprasčiau“.

Teisėjų patarimai prieš varžybas.

Artojai išrikiavo traktorius prie savo ariamų plotų. Trijų korpusų plūgais reikėjo suarti 20 arų, keturių korpusų – dvigubai daugiau. Savo ruožą apžvelgęs varžybų dalyvis Donatas Jaunius patikino, kad į savo kaimo šventę neatvykti negalėjo. Vis dėlto, jei būtų žinojęs, kad bus ariama molingoje žemėje, gal ir nebūtų rizikavęs. Jam savo ūkyje tenka arti priemolio dirvas, tad žino, kad tai nėra lengva. D. Jaunius arė savo paties darytu korpusu. Nusipirkęs aplūžusį pats jį sumeistravo. Trejus metus ūkininkaujantis D. Jaunius tarsteli, kad naujų įsigyti ūkininkui nėra lengva, todėl tenka pačiam darytis.
Artojų varžybų nugalėtojams buvo įteikti diplomai, taurės, premijos bei ąžuolo lapų vainikai.
Varžytuves ir laimėjo saugiškis Donatas Jaunius, surinkęs 76 balus. Tik vienu balu nuo laimėtojo atsiliko ir antrą vietą užėmė Stasys Bružas. Ant trečios pakylos pakviestas Albinas Šaulytis. Ąžuolo vainiku vainikuotas ir arkliu vagas vertęs Alfonsas Žemgulys. Jam įteiktas ir gyvas prizas – triušis.
Po artojų varžybų „Saugų artumos“ nariai rinkosi pas ūkininką Vygantą Sirtautą, kur vyko pabaigtuvės.

Laima PUTRIUVIENĖ

Arti arklio tempiamu plūgų pabandė ir vicemeras A. Balčytis.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Joninių simbolis – papartis: ieškosime jo žiedo…

Jonìnės (šalutinis kirčiavimo normos variantas – Jõninės) – krikščioniška šventė, Jono Krikštytojo gimimo diena, švenčiama birželio 24 d. Joninių šventimas glaudžiai susijęs su vasaros saulėgrįža, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Daugelyje šalių ši šventė ir tam tikros jos tradicijos siejasi su ikikrikščioniškomis vasaros saulėgrįžos šventėmis. Dėl to daugelyje šalių švenčiama šv. Jono išvakarėse, naktį iš 23 į 24 d. Lietuvoje tai Rasos arba Kupolės, Latvijoje – Lyguo. 2003 m. Rasos ir Joninių diena Lietuvoje paskelbta nedarbo

Ar šiemet lis per Jonines?   

Antradienį lijo beveiki visoje Lietuvoje, buvo vėsu. Jau suabejota, ar sinoptikų prognozės, jog ilgasis Joninių savaitgalis bus šiltas, yra tiesa. Tačiau sinoptikai ragina atostogauti, nes artėja karščiai ir gražios vasaros dienos. Tokios Joninės kaip bus šiemet Lietuvoje retai pasitaiko Liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Ar tikrai šis faktas teisingas galima patikrinti naudojant lietingų dienų pasikartojimą 1991-2020 m. laikotarpiu, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai. Pasak jų, peržiūrėjus duomenis matyti, kad vidutiniškai Lietuvoje birželio 23 ir 24 dienomis dažniau

Birželio 23-ioji – ne tik Valstybės tarnautojo diena              

2002 m. gruodžio 20 d. Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja birželio 23 dieną paskelbė Valstybės tarnautojo diena. Šią dieną siekiama paminėti valstybės tarnybos privalumus ir svarbą visuomenei, apdovanojant viešojo sektoriaus organizacijas už indėlį stiprinant valstybės tarnybos vaidmenį, prestižą ir matomumą. Taip norima pabrėžti valstybės tarnybos vaidmenį šalies plėtros procese, pripažinti valstybės tarnautojų darbą bei paskatinti jaunus žmones siekti karjeros viešajame sektoriuje.   Birželio 23-ioji – ir Birželio sukilimo diena, Tarptautinė olimpinė diena, Tarptautinė našlių diena. 1941 m. birželio 22–28 d. įvyko

Dažniausi klausimai apie miško pirkimo paslaugas

Turite mišką, kuris Jums neneša jokios naudos ir tuo pačiu neturite laiko, kurį galite skirti jo priežiūrai? Tokiu atveju siūlome pasinaudoti miško pardavimo paslaugomis, kurios leis Jums uždirbti daug. Miško pirkimas turėtų būti paliekamas tų rankose, kurie supirkimą atlieka kasdien. Kadangi jie dažniausiai pasiūlo didesnes sumas nei fiziniai asmenys, o natūralu, kad to daugelis ir siekia. Galiausiai, jie su tuo susiduria kasdien, tad ir dirba greičiau nei profesionaliau. Svarbiausia kuo daugiau žinoti apie supirkimą. Tai ramina dėl gaunamų paslaugų. Kiek

Taip pat skaitykite