Saugiškiai nepamiršo tradicijos rengti artojų varžybas

Bendruomenės „Saugų artuma“ pirmininkas Vytautas Laurinavičius priminė, kad Saugose pirmosios artojų varžybos buvo surengtos 1998 metais. Net vaizdo juosta apie tai susukta, kurią pakvietė pasižiūrėti po varžybų surengtose pabaigtuvėse.

Donatas Jaunius prieš varžybas sėkmę pranašavo jauniesiems Donatui Žiliui ir Osvaldui Ramanauskui.

„Gandrams išskridus, javapjūtės darbams pasibaigus, renkamės pasidžiaugti, kuo esame turtingi, aptarti kokius planuojame kitus darbus“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas V. Laurinavičius susirinkusiems į artojų varžybas. Varžytuvėms buvusį rugių lauką patikėjo Arūnas Rabačiauskas.
Artojų netrikdė nei apniukęs dangus, nei dulksnojantis lietus. Jie ruošė savo plieninius žirgus, reikėjo išsiaiškinti, kuris artojas geba tiesesnę, gilesnę vagą versti. Nuotaiką skaidrino „Saugų artumos“ (vadovė Vida Gončarova) muzikantų melodijos.
Artoju sveikinęs Šilutės r. savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis pasidžiaugė, kad saugiškiai puoselėja tradicijas, kad jiems netrūksta entuziazmo: „Svarbu ne tik laimėjimas, bet ir geros emocijos, kurias patirsite varžytuvėse“. Vicemero dovana pabaigtuvių stalui – šakotis.
Saugų seniūnijos žemės ūkio specialistas Arūnas Rabačiauskas artojams pristatė varžybų teisėjus ir pasivaržyti sutikusius artojus. Teisėjų galvas papuošė raudonomis kepuraitėmis, artojų – žaliomis.
Artojų varžybų teisėjai – Rusnės, Švėkšnos ir Juknaičių seniūnijų žemės ūkio specialistai: Kęstas Kleinauskas, Vaclovas Šernius, Vytautas Barkauskas. Teisėjai paaiškino, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi vertinant vagų tiesumą, sumetimo aukštį, apvertimą, piktžolių aparimą, vagų gylį, plotį, dugno švarumą. Apžvelgdami numatomą arti rugieną artojai kalbėjo, kad aukštas ražienas sunku bus aparti laikantis visų reikalavimų.
Varžybose dalyvavo 8 artojai: Stasys Bružas iš Čiūtelių, Juozas Rimgaila iš Petrelių, Albinas Šaulytis, Osvaldas Ramanauskas, Dovidijus Rabačiauskas, Donatas Jaunius iš Saugų bei Dovydas Žilius iš Vilkyčių. Visi artojai atvyko „pasikinkę“ plieninius žirgus. Prie MTZ markės traktorių buvo prikabinti trijų korpusų, prie dviejų naujesnių – keturių korpusų plūgai. O štai petreliškis Alfonsas Žemgulys į varžybas atvyko kumelės Juodės traukiamu vežimu. Vežimaityje įsitaisė ūkininko A. Žemgulio žmona Angelė ir anūkėlė Deimantė. Petreliškiai prieš keletą metų turėję kitą arklį, jis šeimininką suprasdavęs iš kelių žodžių. Dabartinė kumelė Juodė esanti kitokio charakterio. Šios artojų varžybos Juodei jau ne pirmos – prie tokių darbų kumelė yra pratusi.

Plieno žirgai pabalnoti.

Anot A. Žemgulio, vien ja savo ūkio darbų neįveikiantis, rudeniniam arimui tenka samdytis traktorių.
Varžybose netrūko smalsuolių. Vieni atlydėjo varžybų dalyvius – artojus, kitiems buvo smalsu pamatyti pavyzdingą arimą. Netrūko norinčių pabandyti arti arklio traukiamu plūgu. Ūkininkas A. Žemgulys šypsojosi: imkit, arkit. Ąžuolo vainikas jam vieninteliam arusiam arkliu ir taip buvo garantuotas. Pirmasis išbandyti pasišovęs vicemeras A. Balčytis, išvertęs vieną vagą, tarstelėjo: „Jei kasdien arčiau, įprasčiau“.

Teisėjų patarimai prieš varžybas.

Artojai išrikiavo traktorius prie savo ariamų plotų. Trijų korpusų plūgais reikėjo suarti 20 arų, keturių korpusų – dvigubai daugiau. Savo ruožą apžvelgęs varžybų dalyvis Donatas Jaunius patikino, kad į savo kaimo šventę neatvykti negalėjo. Vis dėlto, jei būtų žinojęs, kad bus ariama molingoje žemėje, gal ir nebūtų rizikavęs. Jam savo ūkyje tenka arti priemolio dirvas, tad žino, kad tai nėra lengva. D. Jaunius arė savo paties darytu korpusu. Nusipirkęs aplūžusį pats jį sumeistravo. Trejus metus ūkininkaujantis D. Jaunius tarsteli, kad naujų įsigyti ūkininkui nėra lengva, todėl tenka pačiam darytis.
Artojų varžybų nugalėtojams buvo įteikti diplomai, taurės, premijos bei ąžuolo lapų vainikai.
Varžytuves ir laimėjo saugiškis Donatas Jaunius, surinkęs 76 balus. Tik vienu balu nuo laimėtojo atsiliko ir antrą vietą užėmė Stasys Bružas. Ant trečios pakylos pakviestas Albinas Šaulytis. Ąžuolo vainiku vainikuotas ir arkliu vagas vertęs Alfonsas Žemgulys. Jam įteiktas ir gyvas prizas – triušis.
Po artojų varžybų „Saugų artumos“ nariai rinkosi pas ūkininką Vygantą Sirtautą, kur vyko pabaigtuvės.

Laima PUTRIUVIENĖ

Arti arklio tempiamu plūgų pabandė ir vicemeras A. Balčytis.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nauji ribojimai dėl plintančio COVID-19. Suvaržymų bus didelių

Rugpjūčio 4 d. posėdžiavusi Vyriausybė apsisprendė griežtinti reikalavimus, susijusius su vėl sparčiai plintančiu COVID-19. Vieni reikalavimai jau įsigalios kitą savaitę, kiti suplanuoti nuo rugsėjo 13 d. Duota laiko apsispręsti prieš skiepus nusiteikusiems ar skiepijimąsi atidėliojantiems gyventojams.   Trečiadienį Vyriausybė sutarė dėl galimybių paso prievolės norint naudotis įvairiomis veiklomis, o šį sprendimą priims kitą savaitę. Be galimybių paso netrukus nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis: nebūtų galimybės eiti į teatrą, į kino teatrą, netrukus be galimybių

Šilutės ligoninėje draudžiamas pacientų lankymas

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją Šilutės rajone bei siekiant išvengti naujų COVID-19 ligos užsikrėtimo atvejų, nuo rugpjūčio 4 d. Šilutės ligoninėje draudžiama lankyti pacientus.   Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus gydančio gydytojo leidimu terminalės sveikatos būklės pacientų (kraštutinai sunkios) ir pacientų iki 14 metų lankymą. Rugpjūčio 3 d. duomenimis, per parą Šilutės rajone užregistruoti 7 nauji COVID-19 ligos atvejai. Iš viso šiuo metu rajone serga 58 asmenys.  Daugiau apie epidemiologinę situaciją šalyje: https://koronastop.lrv.lt/lt/statistika-lietuvoje Šilutės ligoninės inf.

Lietuviai per metus išgeria milijonus butelių giros

Lietuvių taip mėgstamą girą galima pavadinti vienu seniausių bei brandžiausias tradicijas turinčių nacionalinių gėrimų. Savo populiarumo gira neprarado iki šiol – vien pernai lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iš viso pardavė virš 4 milijonų pastarosios butelių bei skardinių. Sustatę juos šalia vienas kito, turėtume atstumą nuo Vilniaus iki Klaipėdos… Geriausia – natūralus saldumas Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Taip pat skaitykite