Saugiškiai nepamiršo tradicijos rengti artojų varžybas

Bendruomenės „Saugų artuma“ pirmininkas Vytautas Laurinavičius priminė, kad Saugose pirmosios artojų varžybos buvo surengtos 1998 metais. Net vaizdo juosta apie tai susukta, kurią pakvietė pasižiūrėti po varžybų surengtose pabaigtuvėse.

Donatas Jaunius prieš varžybas sėkmę pranašavo jauniesiems Donatui Žiliui ir Osvaldui Ramanauskui.

„Gandrams išskridus, javapjūtės darbams pasibaigus, renkamės pasidžiaugti, kuo esame turtingi, aptarti kokius planuojame kitus darbus“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas V. Laurinavičius susirinkusiems į artojų varžybas. Varžytuvėms buvusį rugių lauką patikėjo Arūnas Rabačiauskas.
Artojų netrikdė nei apniukęs dangus, nei dulksnojantis lietus. Jie ruošė savo plieninius žirgus, reikėjo išsiaiškinti, kuris artojas geba tiesesnę, gilesnę vagą versti. Nuotaiką skaidrino „Saugų artumos“ (vadovė Vida Gončarova) muzikantų melodijos.
Artoju sveikinęs Šilutės r. savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis pasidžiaugė, kad saugiškiai puoselėja tradicijas, kad jiems netrūksta entuziazmo: „Svarbu ne tik laimėjimas, bet ir geros emocijos, kurias patirsite varžytuvėse“. Vicemero dovana pabaigtuvių stalui – šakotis.
Saugų seniūnijos žemės ūkio specialistas Arūnas Rabačiauskas artojams pristatė varžybų teisėjus ir pasivaržyti sutikusius artojus. Teisėjų galvas papuošė raudonomis kepuraitėmis, artojų – žaliomis.
Artojų varžybų teisėjai – Rusnės, Švėkšnos ir Juknaičių seniūnijų žemės ūkio specialistai: Kęstas Kleinauskas, Vaclovas Šernius, Vytautas Barkauskas. Teisėjai paaiškino, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi vertinant vagų tiesumą, sumetimo aukštį, apvertimą, piktžolių aparimą, vagų gylį, plotį, dugno švarumą. Apžvelgdami numatomą arti rugieną artojai kalbėjo, kad aukštas ražienas sunku bus aparti laikantis visų reikalavimų.
Varžybose dalyvavo 8 artojai: Stasys Bružas iš Čiūtelių, Juozas Rimgaila iš Petrelių, Albinas Šaulytis, Osvaldas Ramanauskas, Dovidijus Rabačiauskas, Donatas Jaunius iš Saugų bei Dovydas Žilius iš Vilkyčių. Visi artojai atvyko „pasikinkę“ plieninius žirgus. Prie MTZ markės traktorių buvo prikabinti trijų korpusų, prie dviejų naujesnių – keturių korpusų plūgai. O štai petreliškis Alfonsas Žemgulys į varžybas atvyko kumelės Juodės traukiamu vežimu. Vežimaityje įsitaisė ūkininko A. Žemgulio žmona Angelė ir anūkėlė Deimantė. Petreliškiai prieš keletą metų turėję kitą arklį, jis šeimininką suprasdavęs iš kelių žodžių. Dabartinė kumelė Juodė esanti kitokio charakterio. Šios artojų varžybos Juodei jau ne pirmos – prie tokių darbų kumelė yra pratusi.

Plieno žirgai pabalnoti.

Anot A. Žemgulio, vien ja savo ūkio darbų neįveikiantis, rudeniniam arimui tenka samdytis traktorių.
Varžybose netrūko smalsuolių. Vieni atlydėjo varžybų dalyvius – artojus, kitiems buvo smalsu pamatyti pavyzdingą arimą. Netrūko norinčių pabandyti arti arklio traukiamu plūgu. Ūkininkas A. Žemgulys šypsojosi: imkit, arkit. Ąžuolo vainikas jam vieninteliam arusiam arkliu ir taip buvo garantuotas. Pirmasis išbandyti pasišovęs vicemeras A. Balčytis, išvertęs vieną vagą, tarstelėjo: „Jei kasdien arčiau, įprasčiau“.

Teisėjų patarimai prieš varžybas.

Artojai išrikiavo traktorius prie savo ariamų plotų. Trijų korpusų plūgais reikėjo suarti 20 arų, keturių korpusų – dvigubai daugiau. Savo ruožą apžvelgęs varžybų dalyvis Donatas Jaunius patikino, kad į savo kaimo šventę neatvykti negalėjo. Vis dėlto, jei būtų žinojęs, kad bus ariama molingoje žemėje, gal ir nebūtų rizikavęs. Jam savo ūkyje tenka arti priemolio dirvas, tad žino, kad tai nėra lengva. D. Jaunius arė savo paties darytu korpusu. Nusipirkęs aplūžusį pats jį sumeistravo. Trejus metus ūkininkaujantis D. Jaunius tarsteli, kad naujų įsigyti ūkininkui nėra lengva, todėl tenka pačiam darytis.
Artojų varžybų nugalėtojams buvo įteikti diplomai, taurės, premijos bei ąžuolo lapų vainikai.
Varžytuves ir laimėjo saugiškis Donatas Jaunius, surinkęs 76 balus. Tik vienu balu nuo laimėtojo atsiliko ir antrą vietą užėmė Stasys Bružas. Ant trečios pakylos pakviestas Albinas Šaulytis. Ąžuolo vainiku vainikuotas ir arkliu vagas vertęs Alfonsas Žemgulys. Jam įteiktas ir gyvas prizas – triušis.
Po artojų varžybų „Saugų artumos“ nariai rinkosi pas ūkininką Vygantą Sirtautą, kur vyko pabaigtuvės.

Laima PUTRIUVIENĖ

Arti arklio tempiamu plūgų pabandė ir vicemeras A. Balčytis.

Hits: 61

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dvi Savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, viena – pelningai

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetuose svarsto trijų Savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Savivaldybei pavaldžios šios įmonės: Šilutės šilumos tinklų, „Šilutės vandenų“ ir Šilutės autobusų parko. UAB „Šilutės vandenys“, direktorius – Alfredas Markvaldas, pernai dirbo pelningai: gauta 79,9 tūkst. Eur pelno. Dėl karantino nuotoliniu būdu dirbo daug švietimo, kultūros, kitų įstaigų, buvo uždarytų viešbučių, kavinių, restoranų ir kt., tad lyg ir normalu būtų manyti, kad vandens reikėjo mažiau. Kita vertus, gyventojai dirbo nuotoliniu būdu iš namų, iš

Geriausia dovana mokyklai – knygos

Šilutės rajone mokyklas baigusieji, pasirinkusieji savo gyvenimo ir jau nemažai juo nuėjusieji, pasiekusieji ne tik mintyse saugo šviesų savosios mokyklos paveikslą. Jie ir jų sutuoktiniai kartais į savo mokyklą sugrįžta su dovanomis. Štai į Vainuto gimnazijos istoriją su dėkingumu įrašyti Nijolė ir Valdas Petrauskai. Nijolė 1961 m. baigė tuometinę Vainuto vidurinę mokyklą, ji dirba redaktore. Jos vyras Valdas – vertėjas, verčia knygas iš anglų, prancūzų, italų, lenkų, ispanų, švedų, portugalų kalbų. V. Petrausko vertimo žanrai: proza, drama, poezija. Vertėjas gimė

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža

Šilutės pirmajai gimnazijai sukako 103 metai

Ypatingas balandis Šilutės pirmajai gimnazijai: balandžio 16 d. vadinama šios mokyklos gimtadieniu. Tokia žinia gimnazijos interneto svetainėje pasidalino istorijos mokytoja Laima Toliušienė. 1918 m. balandžio 16 d. Princo Joachimo gatvėje (dabar – Lietuvininkų g. 20) savo veiklą pradėjo Šilokarčemos realinė gimnazija – licėjus. Mokytoja Laima Toliušienė rašo: „Turtingą istoriją turime: susikūrę Vokietijos imperijos laikais, suklestėjome Lietuvos Respublikos laikotarpiu, išgyvenome nacių, sovietų diktatūras, gimnazijos statusą susigrąžinome nepriklausomoje Lietuvoje. Šiandien mokomės gražiame gimnazijos pastate, pastatytame tarpukario Lietuvos Respublikos laikais (1930 m.).“ Jeigu

Taip pat skaitykite