Rąstiniai namai: ką būtina žinoti prieš pradedant statybas?

Nors mintis apie nuosavo būsto įsigyjimą dažniausiai kelia daug gerų emocijų, sprendimas, kokio tipo būstą rinktis nuolatiniam gyvenimui, gali pareikalauti daugiau laiko ir pastangų nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Rąstiniai namai nėra statinys, kurio statyboms pasiryžtume kasmet, todėl planuodami būsto statybas ne tik susikuriame daug būsimo komforto lūkesčių, bet ir viliamės išvengti papildomai kainuoti galinčių statybų klaidų.

Kad pasiryžti statyboms būtų paprasčiau, o jos vyktų sklandžiau, apie jas nusprendėme pasiteirauti ilgus metus medinių namų srityje besispecializuojančių www.meistronamai.lt profesionalų. Jų teigimu, egzistuoja net keletas esminių dalykų, kuriuos būtina žinoti ir gerai apsvarstyti dar prieš pradedant bet kokius rąstinių namų gamybos ir statybų darbus.

Geras projektas – pusė darbo

Pagrindinis bet kokio tipo namo projekto tikslas – maksimaliai tenkinti būsimų savininkų lūkesčius, todėl, specialistų teigimu, kiekvienas statybų profesionalas šiam etapui skiria ypatingą dėmesį. Trumpai tariant, prieš pradedant statybų darbus, visi namo statybų etapai – pradedant pamatais ir baigiant namų apdaila – privalo būti iš anksto suplanuoti. Juk nuo to tiesiogiai priklauso galutinis rezultatas. Taigi, kam dėmesio turėtumėte skirti daugiausiai?

Medinio namo tipas: kokį pasirinkti?

Nusprendus savo sklype pasistatyti medinį namą, vertėtų žinoti, jog konkretų rąstinio namo tipą svarbu rinktis ne tik pagal jo eksterjerą. Skirtingų tipų rąstiniai namai pasižymi skirtingomis savybėmis, kurios dažniausiai turi įtakos ne tik gyvenimo komfortui, bet ir būsimiems būsto statybų bei išlaikymo kaštams.

Bene brangiausiu rąstinių namų variantu galime laikyti iš natūralių, didelio skersmens rąstų pastatytus namus. Kiekvienas tokio namo statybose naudojamas rąstas – kruopščiai apdirbamas rankomis, o patys namai yra statomi remiantis tradicinėmis technologijomis, kai kiekvieno rąsto sujungimas yra taip pat gaminamas patyrusio meistro rankomis. Iš natūralių rąstų pagaminti namai dažniausiai būna aukštaūgiai, o jų specialus jų apdirbimas leidžia išsaugoti tai, ką medžiui davė pati gamta, todėl šie pasižymi itin unikalia išvaizda.

Projektuojant tokio tipo medinį namą atsiveria gerokai mažesnės interjero dizaino galimybės – patalpų plotas tampa ribotas, nes tiesiogiai priklauso nuo rąstų ilgio. Tačiau, žvelgiant iš techninės perspektyvos, pagrindiniai tokių namų privalumai – ypač gera savaiminė izoliacija ir oro cirkuliacija. Dėl šios priežasties, rąstinį namą apšiltinus papildomai, jame ne tik galėsite gyventi ištisus metus, bet ir džiaugsitės ypač mažomis eksploatavimo išlaidomis. Vis dėlto, atsižvelgiant į statybai naudojamus unikalius, ilgus ir plataus skersmens rąstus, nesunku suprasti, kad tokių medžiagų kaina ypač išaugina paties namo kainą.

Antras, bene populiariausias rąstinių namų variantas – klijuoto tašo mediniai namai, kurių gamybos procesas mažai kuo skiriasi nuo masyvių rąstinių namų gamybos. Šio tipo namų gamybos metu neapdoroti rąstai specialiomis mašinomis išpjaustomi į pailgas lentas ir labai gerai išdžiovinami džiovykloje. Vėliau, juos nuobliavus, rąstai yra sujungiami hidrauliniu presu, naudojant specialius, vandeniui atsparius klijus. Nors klijuoti ir laminuoti rąstai yra labai panašūs į masyvaus medžio namams naudojamus rąstus, iš jų pagaminti namai pasižymi keletu esminių skirtumų – jie nėra jautrūs aplinkos temperatūros ir drėgmės pokyčiams, todėl nėra linkę slinktis.

Svarbu akcentuoti ir tai, kad namai, pagaminti iš klijuoto tašo rąstų, nėra ribojami patalpų erdvės ir architektūrinių sprendimų aspektais. Kadangi mediena yra klijuojama, tokiu būdu nesunkiai išgaunama norima rąsto forma bei ilgis. Galiausiai, tokio tipo namai, dėl naudojamos klijuoto tašo medienos, yra pigesni nei namai, pastatyti iš rankomis apdirbtų rąstų.

Trečias, ne mažiau dėmesio vertas medinių namų tipas – karkasiniai namai. Svarbu pabrėžti, jog statant šio tipo namą mediena yra kombinuojama su kitomis medžiagomis, todėl namas nėra panašus į kaimo vietovėse statomus namus ar vasarnamį. Svarbu ne tik tai, kad šio tipo namai laikomi pačiu ekonomiškiausiu medinių namų variantu – kainuoja mažiausiai. Greita karkasinių namų statyba, lengvesnis namo pertvarkymas bei plačiausios unikalių architektūrinių ir dizaino sprendimų galimybės dažnai tampa ypač svariais argumentais renkantis tokio tipo namą.

Medienos pasirinkimas: kodėl tai svarbu?

Specialistų www.meistronamai.lt teigimu, lygiai taip pat, kaip ir techninėms namo konstrukcijos savybėms, medienos rūšis turiės įtakos ir namo šilumos izoliacijai. Būtent dėl šios priežasties reikėtų dėmesio skirti ne tik namo tipui ir išvaizdai, bet ir sprendimui, iš kokio medžio bus pagamintos jo sienos. Tik pasirinkę statyboms kokybišką, aukščiausios rūšies medieną, savo naujuose namuose galėsite užtikrinti puikų mikroklimatą – vasarą patalpoje bus komfortiškai vėsu, o žiemą – šilta.

Bene dažniausiai mūsų kraštuose rąstiniai namai statomi naudojant spygliuočių medieną: pušys, eglės, kedrai ar kedrinės pušys, maumedžiai. Būtent šių rūšių medžių gausu mūsų krašte. Žinoma, medienos pasirinkimą lemia ir  specifinės medienos savybės. Pavyzdžiui, eglės medieną lyginant su pušimi, ši pasižymi gerokai didesniu atsparumu temperatūrų skirtumams. Būtent todėl eglė ypač dažnai pasirenkama pastato konstrukcijų gamybai. Vertinant pušies medieną, būtina pabrėžti, kad ji gerokai daugiau kvėpuoja, todėl pasižymi geresniu oro ir drėgmės pralaidumu, o specifinis jos tankis užtikrina geresnes mechanines pastato savybes.

Šilumos izoliacija

Iš eglės pagaminto medinio namo izoliacija bus bent 10% geresnė nei namo, pagaminto iš pušies, tačiau toks pat namas, pagamintas iš maumedžio, bus net 25-30% šaltesnis.

Minėtąsias medienos rūšis izoliacinėmis savybėmis gerokai lenkia raudonojo kanadietiško ir Sibiro kedro mediena, kuri, dėl savo unikalios struktūros, ne tik ypač gerai sulaiko šilumą, bet ir pasižymi kaip ypač gerai valanti orą ir jame esančius mikrobus. Kedro medienai taip pat būdingas labai mažas suspaudimo koeficientas, todėl ji praktiškai nepasiduoda išilginiam ir skersiniam sukimuisi ar suaižėjimui (įtrūkimams). Dėl mažo tankio ir didelio oro kiekio medienos struktūroje, kedras pasižymi pačiais mažiausiais šilumos nuostoliais lyginant su kitomis medienos rūšimis.

Didelis privalumas, jei rinkdamiesi medieną statyboms galite atsižvelgti ne tik į medienos rūšį, bet ir į tai, kur medžiai augo, kokiu metų laiku buvo nukirsti. Pavyzdžiui, nuo to, kokiame miške – mišriame, tankiame, o gal pamiškėje ant kalnelio, pelkyne ar žemumoje – augo spygliuočiai, gali pastebimai skirtis jų tankis bei sakuotumas, o tai yra gana svarbu pastato tvirtumui ir ilgaamžiškumui.

Neretai planuojantys statyti medinį namą susiduria ir su klausimu, kokiu metų laiku kirsti rąstai tinkamesni mediniam namui. Vertėtų žinoti, kad žiemos kirtimo medis bus gerokai sausesnis, todėl, džiūstant jau surinktai konstrukcijai, greičiausiai išvengsite didesnių deformacijų, didelių įtrūkimų, o grybiniai ar medžio graužikų pažeidimai taps mažiau tikėtini.

Medinio namo sandarumas: kodėl būtina kokybiška izoliacija?

Anot specialistų, egzistuoja daugybė svarbių aspektų, į kuriuos rekomenduojama atkreipti dėmesį statant naujus namus. Tačiau, bene didžiausią įtaką gyvenimo komfortui ir namo išlaikymo kaštams turėsiantis veiksnys – užtikrinta rąstinio namo izoliacija. Nors medienos konstrukcija (dėl specifinių, medienai būdingų savybių) savaime užtikrina gana gerą rastinių namų sandarumą, taip sumažinant patį namo šiltinimo poreikį, į šį klausimą toli gražu nereikėtų numoti ranka.

Renkantis medžiagas namui šiltinti ypač svarbu atkreipti dėmesį į šilumos laidumo koeficientą – kuo mažesnis koeficientas, tuo mažiau šiltinimo medžiagų reikės, o laidumas ilgainiui atsilieps ir šildymo kaštams. Svarbu ir tai, kad šiltinimui naudojama medžiaga būtų laidi garams – kvėpuotų, jos neperpūstų vėjas, medžiagoje nesikauptų drėgmė, taip pat ji pasižymėtų atsparumu mikroorganizmų veisimuisi.

Svarbu nepamiršti, jog prieš pradedant bet kokius izoliacijos darbus, reikėtų įvertinti, kad pastatyti rąstiniai namai dar sės bent keletą metų. Tinkamai neapskaičiavus šio proceso, izoliacijai ir šiltinimui naudojamos medžiagos gali būti sugadintos, o darbus gali tekti atlikti iš naujo. Būtina paminėti ir tai, jog visus šiltinimo darbus rekomenduojama atlikti iš išorės, nes namo šiltinimas iš vidaus nėra ypač praktiškas. Norint gerai apšiltinti vidines, jau pastatyto namo sienas, labai dažnai tenka ardyti grindis, o, jei darbas atliekamas ne itin kokybiškai, šiltinimo metu atsiranda puiki terpė veistis graužikams ar pelėsiui.

Specialistai akcentuoja, jog net ir didelės investicijos į namo sienų šiltinimą ar efektyvias šildymo sistemas taps bevertės, jei neužtikrinsite visapusiško namo sandarumo, todėl ja, taip pat reikėtų skirti pakankamai dėmesio. Vertėtų žinoti, kad langams ir durims tenka net 25%, o kartais net ir 30% šilumos nuostolių, todėl, investuodami į medinuko sienų apšiltinimą, nenumokite ranka į langų ir durų bei lubų sandarumą. Bene populiariausias ir aukštą šilumos izoliaciją garantuojantis variantas – plastikiniai langai ir sandarios durys.

 

Modernūs rąstiniai namai: kaip juos susikurti?

Daugeliui žmonių mediniai namai vis dar asocijuojasi su kaimišku interjeru. Tačiau, nors medinuko pavertimas šiuolaikišku namu turi savų iššūkių, rąstas pats savaime puikiai dera šiuolaikiškuose namuose, kai yra kombinuojamas su kontrastingomis medžiagomis ir spalvomis, skoningai pritaikant ir kambario baldus. Norėdami įsirengti modernų, tačiau per daug nuo gamtos nenutolusį medinuką, turėtumėte daugiau dėmesio skirti keliems esminiams sprendimams.

Mediniai namai patys savaime asocijuojasi su natūralumu ir gamta, tačiau tai toli gražu nereiškia, jog namų vidaus apdailai turėtų būti naudojamas tik natūralus medis. Unikalūs apdailos sprendimai dažniausiai leidžia sukurti ne tik išskirtinį interjero stilių, bet ir temą, kuri taip pat palengvins ir baldų pasirinkimą.

Bene populiariausia vidaus apdailos medžiaga medinių namų atveju vis dar išlieka gipskartonis, leidžiantis realizuoti unikalius patalpų išdėstymo variantus ir paįvairinti mediniams namams įprastai būdingą interjerą. Norint išlaikyti unikalų rąstinio namo interjerą, www.meistronamai.lt specialistai rekomenduoja gispkartonio sienas ar lubas kombinuoti su mediena. Tokiu būdu erdvei suteikianma modernumo, tačiau išlaikomas medienai būdingas natūralumo akcentas.

Būtina pabrėžti, jog medienos ir gipskartonio kombinacija – ne vienintelis kambarių šiuolaikiškumą užtikrinantis sprendimas. Gana išvaizdžiu ir stilingu akcentu galima vadinti prie interjero priderintus plytelių bei akmens fragmentus. Galimi įvairūs ir medinio namo grindų variantai – jos gali būti pagamintos iš natūralaus medžio plokščių ar laminato su medžio ar akmens tekstūra. Galima kloti ir plytelėmis arba kilimine danga. Tačiau pastarieji variantai modernaus stiliaus namuose pritaikomi rečiau.

pr2022/014

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Joninių simbolis – papartis: ieškosime jo žiedo…

Jonìnės (šalutinis kirčiavimo normos variantas – Jõninės) – krikščioniška šventė, Jono Krikštytojo gimimo diena, švenčiama birželio 24 d. Joninių šventimas glaudžiai susijęs su vasaros saulėgrįža, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Daugelyje šalių ši šventė ir tam tikros jos tradicijos siejasi su ikikrikščioniškomis vasaros saulėgrįžos šventėmis. Dėl to daugelyje šalių švenčiama šv. Jono išvakarėse, naktį iš 23 į 24 d. Lietuvoje tai Rasos arba Kupolės, Latvijoje – Lyguo. 2003 m. Rasos ir Joninių diena Lietuvoje paskelbta nedarbo

Ar šiemet lis per Jonines?   

Antradienį lijo beveiki visoje Lietuvoje, buvo vėsu. Jau suabejota, ar sinoptikų prognozės, jog ilgasis Joninių savaitgalis bus šiltas, yra tiesa. Tačiau sinoptikai ragina atostogauti, nes artėja karščiai ir gražios vasaros dienos. Tokios Joninės kaip bus šiemet Lietuvoje retai pasitaiko Liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Ar tikrai šis faktas teisingas galima patikrinti naudojant lietingų dienų pasikartojimą 1991-2020 m. laikotarpiu, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai. Pasak jų, peržiūrėjus duomenis matyti, kad vidutiniškai Lietuvoje birželio 23 ir 24 dienomis dažniau

Birželio 23-ioji – ne tik Valstybės tarnautojo diena              

2002 m. gruodžio 20 d. Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja birželio 23 dieną paskelbė Valstybės tarnautojo diena. Šią dieną siekiama paminėti valstybės tarnybos privalumus ir svarbą visuomenei, apdovanojant viešojo sektoriaus organizacijas už indėlį stiprinant valstybės tarnybos vaidmenį, prestižą ir matomumą. Taip norima pabrėžti valstybės tarnybos vaidmenį šalies plėtros procese, pripažinti valstybės tarnautojų darbą bei paskatinti jaunus žmones siekti karjeros viešajame sektoriuje.   Birželio 23-ioji – ir Birželio sukilimo diena, Tarptautinė olimpinė diena, Tarptautinė našlių diena. 1941 m. birželio 22–28 d. įvyko

Dažniausi klausimai apie miško pirkimo paslaugas

Turite mišką, kuris Jums neneša jokios naudos ir tuo pačiu neturite laiko, kurį galite skirti jo priežiūrai? Tokiu atveju siūlome pasinaudoti miško pardavimo paslaugomis, kurios leis Jums uždirbti daug. Miško pirkimas turėtų būti paliekamas tų rankose, kurie supirkimą atlieka kasdien. Kadangi jie dažniausiai pasiūlo didesnes sumas nei fiziniai asmenys, o natūralu, kad to daugelis ir siekia. Galiausiai, jie su tuo susiduria kasdien, tad ir dirba greičiau nei profesionaliau. Svarbiausia kuo daugiau žinoti apie supirkimą. Tai ramina dėl gaunamų paslaugų. Kiek

Taip pat skaitykite