Pusę amžiaus susiejusi su mokykla

Kiek sveikinimų Motinos dienos proga atskries į Genovaitės Vyšniauskienės namus, galima tik spėlioti, nes ją sveikins ne tik jos užauginti ir dorais žmonėmis išauklėti vaikai. Visų švenčių proga savo buvusią mokytoją prisimena ir pasveikina po visą pasaulį išsibarstę mokiniai, kuriems ji buvo tarsi mama.

Žemaitė
Mokytoja Genovaitė Vyšniauskienė didžiuojasi savo žemaitiška prigimtimi – gimė ir augo Mažeikiuose, vėliau gyvenimas ją atbloškė į Vakarų Žemaitiją, gyvena paribio kaime Virkytuose (Švėkšnos sen.). „Žemaitė buvau, tokia ir likau“, – prisipažįsta pašnekovė.
Daugiau nei pusę amžiaus (54-erius savo gyvenimo metus) susiejo su mokykla. Gal todėl ir dabar ji kalba taisyklingai, tarsi per lietuvių kalbos pamoką. Tačiau su ja bendraujantieji neišgirsta pamokymų, nusistebėjimų, kad dabar viskas blogai, o štai anuomet…
Smulkutė, nedidelio ūgio, visą gyvenimą buvusi greita ir dabar ji nerymo prie lango, nuobodžiai skaičiuodama lėtai slenkančios dienos valandas. Noriai lanko vaikus, svetingai priima pas ją užsukusius, skuba į bažnyčią ar susitinka su kolegomis, yra aktyvi švėkšniškių „Tėviškės“ draugijos narė.
Jos galvą puošia gražios garbanos, primenančios vyšnios žydėjimą, o veidą – džiugi šypsena, tarsi bendrautų su labiausiai laukiamu žmogumi. Pravėrusiai jos namų duris Genovaitė Vyšniauskienė sudeda rankas lyg dėkodama Dievui ir nušvinta: kviečia į vidų, sodina prie stalo ir vaišina arbata su medumi. Šio gardėsio jos namuose netrūko niekada, kai dar buvo gyvas jos vyras, rūpestingai prižiūrėjęs bites.
G. Vyšniauskienės namuose – ideali tvarka. Virtuvėje ant palangės sudėti žodynai, kryžiažodžių žurnalai. Spręsdama kryžiažodžius ne tik dieną trumpina, bet ir tikrina savo atmintį, o atminties jai gali pavydėti net jauni. Prisimindama savo pirmą darbo vietą Tenenių pradinėje, vardija mokinius, pamena išskirtines jų charakterio savybes.
Pamaldi nuo vaikystės
Tėvams atsikėlus į Švėkšną, Genovaitė čia tęsė mokslus ir 1948 metais baigė gimnaziją. Buvo paskirta mokytojauti į Tenenių pradinę (dabar Šilalės r.). Nedidelė kaimo medinė mokykla buvo ir darbo vieta, ir namai. Pamena net mažiausias smulkmenas, pirmuosius savo mokinius, kurių viena, pasirodo, buvo šio rašinio autorės mama. Mokytoja ir pradinukus mokė, ir šventes organizavo. Susipažinusi su Česlovu netrukus sumainė žiedus. Susituokė per spalio revoliucijos šventę, liudininkais bažnyčioje buvo tėveliai. „Vyras buvo nepaprastai geras, teisybės „abrozdas“, – patikino Genovaitė.
Nuo vaikystės buvusi pamaldi, todėl bijodama, kad kas neužmatytų mokytojos bažnyčioje, dviračiu numindavusi į Pajūrio bažnyčią. Paslaptis netrukus išaiškėjo, todėl mokytoja buvo iškelta dirbti į Stemplių septynmetę, po kelerių metų – į Agluonėnus, Jurkaičių pradinę, o nuo 1957 metų dirbo Inkaklių pradinės mokyklos vedėja. Visus kaimus, kuriuose jai teko mokytojauti, mena tik geriausiu žodžiu. „Kokie geri žmonės buvo Teneniuose. Kai reikėjo išvažiuoti, verkiau…“ – rankas sunėrusi šypsosi moteris. Tą patį pakartoja apie Stemples.
Paveldėjo ilgaamžiškumą
Atskubantis birželis Genovaitei bus jau 84-as. Ji norėtų sulaukti 90-mečio, kaip ir jos mama. Ilgaamžiškumo receptų jos mama neturėjo, neturi jų ir Genovaitė. Valgiui nėra išranki, džiaugiasi, kad Šilutėje gyvenanti dukra ne tik lanko, bet ir nuolat skambina, rūpinasi ja, primena, kad gertų vandens, pasimatuotų kraujospūdį, kviečia nors per žiemą pagyventi mieste.
Supranta dukters rūpestį, bet patikina, kad ypač garbesnio amžiaus žmogui niekur nėra geriau kaip savo namuose.
Viena iš „Dainorių“
Mokytoja G. Vyšniauskienė gyvena buvusiame muitinės pastate, greta Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sienos. Pro jos langus matosi buvęs kalėjimas. Tik dabar jame ne sienos pažeidėjai, o malkos laikomos. Pradžiugina į duris pasibeldęs paštininkas, kuris atneša ranka rašytą laišką ar sveikinimą. Mokytoja saugo kiekvieną laišką. Tvarkinguose aplankuose sudėtos iškarpos iš „Pamario“ bei jo pirmtako. Rodo kolegės S. Skutulienės straipsnį apie Inkaklių „Dainorius“. Kolektyvas buvo vienas iš pirmųjų etnografinių ansamblių rajone, dainavęs ne kompozitorių sukurtas, o autentiškas liaudies dainas, kurių klausėsi įvairaus amžiaus klausytojai. Dar 1977 metais „Dainoriai“ atstovavo savo rajonui folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“, vėliau – „Baltika“, „Ant marių krantelio“.
Garsus lietuvių režisierius Henrikas Šablevičius sukūrė dviejų dalių dokumentinį filmą apie „Dainorius“. „Išėjome į pasaulį…“, – šypsosi G. Vyšniauskienė, prisimindama, kad šis filmas 1988 metais buvo vienas iš 15 atrinktų į tarptautinį kino festivalį Vakarų Berlyne. Filmus festivaliui atrinko patys festivalio organizatoriai. Genovaitė pasakoja apie kiekvieną kolektyvo narį, kurie jau atgulę smėlio kalnelyje. Anksčiau kapelius lankydavo visas būrys, o dabar – ji viena.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite