Protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė AIDS diena. Šios dienos tikslas – propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas, siekti išvengti naujų ŽIV užsikrėtimų, diskriminacijos, naujų mirčių nuo AIDS.

Akimirka iš Vainuto gimnazijoje vykusio protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kvietė paminėti Pasaulinę AIDS dieną ir gruodžio 1-ąją prisijungti bendruomenėms prie protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai šį kvietimą išplatino visoms Šilutės rajono bendrojo ugdymo įstaigoms – iki lapkričio 25 d. užsiregistravusiems dalyviams buvo išsiųstos protų mūšio užduotys. Visos užsiregistravusios organizacijos bus įtrauktos į Pasaulinės AIDS dienos rengėjų Lietuvoje sąrašą. Šilutės rajone užsiregistravo 12 bendrojo ugdymo mokyklų ir dvi kitų steigėjų mokyklos.
Protų mūšis – tai pakankamai nauja ir patraukli forma, kuri skatina sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų – tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (161). Iš viso iki 2014 metų lapkričio 1 d. Lietuvoje nustatyta 2350 ŽIV užsikrėtusių asmenų, iš kurių 1886 – vyrai ir 464 – moterys. Pernai ŽIV infekcija užsikrėtė 3 moksleiviai.

Vainuto gimnazijoje
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė ir specialistė Erika 2014 m. gruodžio 1 d. lankėsi Vainuto gimnazijoje, kur įvyko protų mūšis, skirtas AIDS. Renginį organizavo mokytoja Valerija Eidikienė, kuriai padėjo mokyklos socialinė pedagogė Elena Žąsytienė, o užduotis pateikė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai.
Protų mūšio dalyviams buvo pademonstruoti trumpi filmai apie AIDS atsiradimo priežastis, išplitimą, mirtingumą ir t. t. Po filmų moksleiviai pristatė savo komandas, kurių palaikyti susirinko nemažai gerbėjų. Tada prasidėjo tikras protų mūšis: komandoms reikėjo atsakyti į minėta tema parengtus klausimus: „Kas sieja šias asmenybes: Lucas Antoine Montagnier, Françoise Barré-Sinoussi ir Alfred Bernhard Nobel?“, „Kaip plinta ŽIV?“, „Šis terminas naudojamas nusakant neigiamą nuostatą ir nuomonę, nukreiptą į žmones, užsikrėtusius ŽIV/ sergančius AIDS arba į tuos asmenis, kurie mano, kad yra užsikrėtę, taip pat ir su jais susietus žmones, socialines grupes ir bendruomenes. Koks tai terminas?“, „Povilas Meškėla; krepšinio komanda „Žalgiris“; Alanas Chošnau; Linas ir Simona; grupė „Biplan“; Hokšila; Giedriaus ir Astos Masalskių šeima; Jurgis Didžiulis; Algis Ramanauskas-Greitai – kas juos visus sieja?“, „Kaip sužinoti, ar esi užsikrėtęs AIDS?“ ir kt.
Klausimai išties nebuvo lengvi, tad mokiniams teko gerai pasukti galvas. Jų atsakymų kiekvieną kartą nekantriai laukė ir sirgaliai. Visos komandos ir puikiai praleido laiką, ir dar daugiau sužinojo apie ŽIV/AIDS.
Žemės ūkio mokykloje
Gruodžio 1-ąją svečių iš Visuomenės sveikatos biuro sulaukė ir Šilutės žemės ūkio mokyklos bendruomenė, kuri taip pat panoro dalyvauti protų mūšyje „AIDS: geriau žinoti“. Šioje mokykloje protų mūšį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje, Zelma Bučinskienė ir mokytoja Vyganė Jukniuvienė.
Šilutės žemės ūkio mokyklos protmūšyje dalyvavo apie 50 dalyvių. O viena komanda buvo sudaryta iš mokyklos mokytojų. Mūšio dalyviams teko atsakinėti į šiuos klausimus: „Kodėl AIDS – įgytas imuniteto stokos sindromas – nėra tikslus ligos pavadinimas?“, „Kuo skiriasi ŽIV-1 nuo ŽIV-2?“, „Iš kur kilo ŽIV?“, „Ar ŽIV atsparus aplinkoje?“, „Kas yra ŽIV infekcijos šaltinis?“, „Kokia liga niekas žemėje nėra sirgęs?“, „Kas sieja šias datas 1988 m. ir 1991 m.?“, „Be įvairių taisyklių, yra viena nerašyta taisyklė, kurios privalo laikytis medikas prieš ir baigdamas ŽIV užsikrėtusio paciento konsultaciją. Kokia tai taisyklė?“ ir kt. Dalyviams, kurie mažiau pasidomėjo šia tema, sunkiau sekėsi atsakinėti į klausimus. Tiesa, kai kurios komandos, nors ir nežinodamos atsakymų, stebino savo išradingumu.
Pasak specialistės Zelmos Bučinskienės, proto mūšiui moksleiviai galėjo ruoštis visą savaitę – mokykloje buvo parengta daug stendų su pagrindine informacija apie ŽIV/AIDS bei protų mūšio klausimais. Tad dalyviai, kurie skaitė mokykloje stendus, galėjo lengvai atsakyti į daugumą klausimų. Mokyklos mokytojai irgi džiaugėsi galėdami dalyvauti šiame renginyje.
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje renginį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, besirūpinanti mokinių sveikatos priežiūra, Rasa Bertašienė, mokytojos Birutė Martinkienė ir Jovita Ranauskienė.
M. Jankaus mokyklos protų mūšyje dalyvavo 9-10 klasių mokinių komandos. Pirmiausia dalyviams buvo pademonstruota skaidrių apie ŽIV/AIDS – iš kur atsirado, kur plito, kaip plito ir t. t. Vėliau atėjo testo eilė. Mūšio dalyviams reikėjo atsakyti į įvairius nelengvus klausimus.

Martyno Jankaus pagrindinėje mokyklos protų mūšyje varžėsi 9-10 klasių mokinių komandos.

Komisijai suskaičiavus balus, pirmą vietą laimėjo 10a klasės komanda (12,5 balai), antrą – 9a klasė (12,0 balų), trečią – 9b klasė (11,5 balai), ketvirti liko 10b klasės mokiniai (10,5 balai).
Ir Vainuto gimnazijos, ir Šilutės žemės ūkio mokyklos, ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos protų mūšio dalyvius Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo atminimo dovanėlėmis.
Tą pačią dieną protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“ renginiai vyko Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykloje, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje ir kitur. Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, protų mūšyje jau dalyvavo apie 260 dalyvių. Biuro specialistai džiaugiasi tokiu dideliu susidomėjimu žinių apie AIDS viktorina.

Visuomenės sveikatos biuro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Kvietimas teikti idėjas Klaipėdos krašto metų programai

Šilutė ir visas Klaipėdos kraštas 2023 m. ruošiasi paminėti neeilinį istorinį įvykį – Klaipėdos krašto suvienijimo su Lietuvos Respublika 100-metį. Šis istorinis įvykis turi ypatingą svarbą Valstybės ir tautos likimo bei raidos istorijoje. Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą  „Dėl 2023 metų paskelbimo Klaipėdos krašto metais“, kuris turi politinę ir kultūrinę reikšmę. Kviečiame įstaigas, organizacijas, meno kūrėjus telkis, diskutuoti ir teikti idėjas, kaip galėtume šio ypatingo įvykio jubiliejų paminėti Šilutės rajone ir etnografiniame Mažosios Lietuvos regione.

Nuo sausio  brangiau mokėsime už komunalinių atliekų tvarkymą?

Šią savaitę Šilutės rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose vietos politikai svarsto, ar didinti mokesčius už komunalinių atliekų tvarkymą. Tikslas – patvirtinti naujus Šilutės r. savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatus dėl pasikeitusių įkainių. UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro 2020 m. spalio 28 d. valdybos sprendimu nuo 2021 m. sausio 1 d. Šilutės rajono savivaldybei nustatytas 44,13 Eur/t su PVM „vartų mokestis“. Pagal atliktus skaičiavimus Šilutės rajono savivaldybės „vartų mokestis“ už komunalinių

Taip pat skaitykite