Protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė AIDS diena. Šios dienos tikslas – propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas, siekti išvengti naujų ŽIV užsikrėtimų, diskriminacijos, naujų mirčių nuo AIDS.

Akimirka iš Vainuto gimnazijoje vykusio protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kvietė paminėti Pasaulinę AIDS dieną ir gruodžio 1-ąją prisijungti bendruomenėms prie protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai šį kvietimą išplatino visoms Šilutės rajono bendrojo ugdymo įstaigoms – iki lapkričio 25 d. užsiregistravusiems dalyviams buvo išsiųstos protų mūšio užduotys. Visos užsiregistravusios organizacijos bus įtrauktos į Pasaulinės AIDS dienos rengėjų Lietuvoje sąrašą. Šilutės rajone užsiregistravo 12 bendrojo ugdymo mokyklų ir dvi kitų steigėjų mokyklos.
Protų mūšis – tai pakankamai nauja ir patraukli forma, kuri skatina sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų – tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (161). Iš viso iki 2014 metų lapkričio 1 d. Lietuvoje nustatyta 2350 ŽIV užsikrėtusių asmenų, iš kurių 1886 – vyrai ir 464 – moterys. Pernai ŽIV infekcija užsikrėtė 3 moksleiviai.

Vainuto gimnazijoje
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė ir specialistė Erika 2014 m. gruodžio 1 d. lankėsi Vainuto gimnazijoje, kur įvyko protų mūšis, skirtas AIDS. Renginį organizavo mokytoja Valerija Eidikienė, kuriai padėjo mokyklos socialinė pedagogė Elena Žąsytienė, o užduotis pateikė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai.
Protų mūšio dalyviams buvo pademonstruoti trumpi filmai apie AIDS atsiradimo priežastis, išplitimą, mirtingumą ir t. t. Po filmų moksleiviai pristatė savo komandas, kurių palaikyti susirinko nemažai gerbėjų. Tada prasidėjo tikras protų mūšis: komandoms reikėjo atsakyti į minėta tema parengtus klausimus: „Kas sieja šias asmenybes: Lucas Antoine Montagnier, Françoise Barré-Sinoussi ir Alfred Bernhard Nobel?“, „Kaip plinta ŽIV?“, „Šis terminas naudojamas nusakant neigiamą nuostatą ir nuomonę, nukreiptą į žmones, užsikrėtusius ŽIV/ sergančius AIDS arba į tuos asmenis, kurie mano, kad yra užsikrėtę, taip pat ir su jais susietus žmones, socialines grupes ir bendruomenes. Koks tai terminas?“, „Povilas Meškėla; krepšinio komanda „Žalgiris“; Alanas Chošnau; Linas ir Simona; grupė „Biplan“; Hokšila; Giedriaus ir Astos Masalskių šeima; Jurgis Didžiulis; Algis Ramanauskas-Greitai – kas juos visus sieja?“, „Kaip sužinoti, ar esi užsikrėtęs AIDS?“ ir kt.
Klausimai išties nebuvo lengvi, tad mokiniams teko gerai pasukti galvas. Jų atsakymų kiekvieną kartą nekantriai laukė ir sirgaliai. Visos komandos ir puikiai praleido laiką, ir dar daugiau sužinojo apie ŽIV/AIDS.
Žemės ūkio mokykloje
Gruodžio 1-ąją svečių iš Visuomenės sveikatos biuro sulaukė ir Šilutės žemės ūkio mokyklos bendruomenė, kuri taip pat panoro dalyvauti protų mūšyje „AIDS: geriau žinoti“. Šioje mokykloje protų mūšį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje, Zelma Bučinskienė ir mokytoja Vyganė Jukniuvienė.
Šilutės žemės ūkio mokyklos protmūšyje dalyvavo apie 50 dalyvių. O viena komanda buvo sudaryta iš mokyklos mokytojų. Mūšio dalyviams teko atsakinėti į šiuos klausimus: „Kodėl AIDS – įgytas imuniteto stokos sindromas – nėra tikslus ligos pavadinimas?“, „Kuo skiriasi ŽIV-1 nuo ŽIV-2?“, „Iš kur kilo ŽIV?“, „Ar ŽIV atsparus aplinkoje?“, „Kas yra ŽIV infekcijos šaltinis?“, „Kokia liga niekas žemėje nėra sirgęs?“, „Kas sieja šias datas 1988 m. ir 1991 m.?“, „Be įvairių taisyklių, yra viena nerašyta taisyklė, kurios privalo laikytis medikas prieš ir baigdamas ŽIV užsikrėtusio paciento konsultaciją. Kokia tai taisyklė?“ ir kt. Dalyviams, kurie mažiau pasidomėjo šia tema, sunkiau sekėsi atsakinėti į klausimus. Tiesa, kai kurios komandos, nors ir nežinodamos atsakymų, stebino savo išradingumu.
Pasak specialistės Zelmos Bučinskienės, proto mūšiui moksleiviai galėjo ruoštis visą savaitę – mokykloje buvo parengta daug stendų su pagrindine informacija apie ŽIV/AIDS bei protų mūšio klausimais. Tad dalyviai, kurie skaitė mokykloje stendus, galėjo lengvai atsakyti į daugumą klausimų. Mokyklos mokytojai irgi džiaugėsi galėdami dalyvauti šiame renginyje.
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje renginį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, besirūpinanti mokinių sveikatos priežiūra, Rasa Bertašienė, mokytojos Birutė Martinkienė ir Jovita Ranauskienė.
M. Jankaus mokyklos protų mūšyje dalyvavo 9-10 klasių mokinių komandos. Pirmiausia dalyviams buvo pademonstruota skaidrių apie ŽIV/AIDS – iš kur atsirado, kur plito, kaip plito ir t. t. Vėliau atėjo testo eilė. Mūšio dalyviams reikėjo atsakyti į įvairius nelengvus klausimus.

Martyno Jankaus pagrindinėje mokyklos protų mūšyje varžėsi 9-10 klasių mokinių komandos.

Komisijai suskaičiavus balus, pirmą vietą laimėjo 10a klasės komanda (12,5 balai), antrą – 9a klasė (12,0 balų), trečią – 9b klasė (11,5 balai), ketvirti liko 10b klasės mokiniai (10,5 balai).
Ir Vainuto gimnazijos, ir Šilutės žemės ūkio mokyklos, ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos protų mūšio dalyvius Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo atminimo dovanėlėmis.
Tą pačią dieną protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“ renginiai vyko Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykloje, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje ir kitur. Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, protų mūšyje jau dalyvavo apie 260 dalyvių. Biuro specialistai džiaugiasi tokiu dideliu susidomėjimu žinių apie AIDS viktorina.

Visuomenės sveikatos biuro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasieniečiai įsigijo naują patrulinį laivą ir tris katerius

Klaipėdoje pristatomi naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys kateriai. Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų. ES lėšomis finansuota 90 proc. šios sumos, kita dalis – Lietuvos biudžeto. Puoselėjant istorinę atmintį ir VSAT tradicijas, laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas. Pakrančių patrulinio laivo „Gintaras Žagunis“ paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Taip pat jis galės

Orai: savaitgalį bus kritulių

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantį savaitgalį šalčių nebus, tačiau kai kur kris gausūs krituliai. Lapkričio 25 d., penktadienį, įdienojus temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Lapkričio 26 d., šeštadienį, naktį bus niūrūs ir darganoti orai. Vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis vis dar laikysis, o kai kur formuosis naujas.  Pietiniuose rajonuose galimas rūkas. Dvelks vos juntamas nepastovios krypties vėjas. Žemiausia temperatūra šią naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1

Iš pašto ženklų sukurtas Jono Basanavičiaus portretas perduotas Signatarų namams

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namų lankytojai nuo šiol galės grožėtis ir didžiausia šalyje mozaika iš pašto ženklų, kurioje įamžintas daktaras Jonas Basanavičius. Menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtą kūrinį signataro gimtadienio išvakarėse, lapkričio 22 d., perdavė Lietuvos paštas. Būtent jo iniciatyva prieš penkerius metus ir buvo nuspręsta tokiu būdu įamžinti J. Basanavičiaus atminimą ir paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Paveikslas keliavo po Lietuvą Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir

Aplinkosaugininkai Šilutės sendaikčių parduotuvėje rado vilko galvos iškamšą

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidėjus dažnai išaiškina vykdydami reidus turguose ar kitose prekybos vietose. Šįkart Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė asmenį, neteisėtai pardavinėjusį vilko galvos iškamšą. Aplinkosaugininkai nuolat vykdo Prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis arba gaminiais iš jų kontrolę. Išaiškintam asmeniui Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje, už neteisėtai pardavinėjamą vilko galvos iškamšą gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys prekiauja laukinių gyvūnų dalimis ar jų gaminiais neturėdami teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento. Todėl įspėjame, kad

Taip pat skaitykite