Protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė AIDS diena. Šios dienos tikslas – propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas, siekti išvengti naujų ŽIV užsikrėtimų, diskriminacijos, naujų mirčių nuo AIDS.

Akimirka iš Vainuto gimnazijoje vykusio protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kvietė paminėti Pasaulinę AIDS dieną ir gruodžio 1-ąją prisijungti bendruomenėms prie protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai šį kvietimą išplatino visoms Šilutės rajono bendrojo ugdymo įstaigoms – iki lapkričio 25 d. užsiregistravusiems dalyviams buvo išsiųstos protų mūšio užduotys. Visos užsiregistravusios organizacijos bus įtrauktos į Pasaulinės AIDS dienos rengėjų Lietuvoje sąrašą. Šilutės rajone užsiregistravo 12 bendrojo ugdymo mokyklų ir dvi kitų steigėjų mokyklos.
Protų mūšis – tai pakankamai nauja ir patraukli forma, kuri skatina sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų – tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (161). Iš viso iki 2014 metų lapkričio 1 d. Lietuvoje nustatyta 2350 ŽIV užsikrėtusių asmenų, iš kurių 1886 – vyrai ir 464 – moterys. Pernai ŽIV infekcija užsikrėtė 3 moksleiviai.

Vainuto gimnazijoje
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė ir specialistė Erika 2014 m. gruodžio 1 d. lankėsi Vainuto gimnazijoje, kur įvyko protų mūšis, skirtas AIDS. Renginį organizavo mokytoja Valerija Eidikienė, kuriai padėjo mokyklos socialinė pedagogė Elena Žąsytienė, o užduotis pateikė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai.
Protų mūšio dalyviams buvo pademonstruoti trumpi filmai apie AIDS atsiradimo priežastis, išplitimą, mirtingumą ir t. t. Po filmų moksleiviai pristatė savo komandas, kurių palaikyti susirinko nemažai gerbėjų. Tada prasidėjo tikras protų mūšis: komandoms reikėjo atsakyti į minėta tema parengtus klausimus: „Kas sieja šias asmenybes: Lucas Antoine Montagnier, Françoise Barré-Sinoussi ir Alfred Bernhard Nobel?“, „Kaip plinta ŽIV?“, „Šis terminas naudojamas nusakant neigiamą nuostatą ir nuomonę, nukreiptą į žmones, užsikrėtusius ŽIV/ sergančius AIDS arba į tuos asmenis, kurie mano, kad yra užsikrėtę, taip pat ir su jais susietus žmones, socialines grupes ir bendruomenes. Koks tai terminas?“, „Povilas Meškėla; krepšinio komanda „Žalgiris“; Alanas Chošnau; Linas ir Simona; grupė „Biplan“; Hokšila; Giedriaus ir Astos Masalskių šeima; Jurgis Didžiulis; Algis Ramanauskas-Greitai – kas juos visus sieja?“, „Kaip sužinoti, ar esi užsikrėtęs AIDS?“ ir kt.
Klausimai išties nebuvo lengvi, tad mokiniams teko gerai pasukti galvas. Jų atsakymų kiekvieną kartą nekantriai laukė ir sirgaliai. Visos komandos ir puikiai praleido laiką, ir dar daugiau sužinojo apie ŽIV/AIDS.
Žemės ūkio mokykloje
Gruodžio 1-ąją svečių iš Visuomenės sveikatos biuro sulaukė ir Šilutės žemės ūkio mokyklos bendruomenė, kuri taip pat panoro dalyvauti protų mūšyje „AIDS: geriau žinoti“. Šioje mokykloje protų mūšį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje, Zelma Bučinskienė ir mokytoja Vyganė Jukniuvienė.
Šilutės žemės ūkio mokyklos protmūšyje dalyvavo apie 50 dalyvių. O viena komanda buvo sudaryta iš mokyklos mokytojų. Mūšio dalyviams teko atsakinėti į šiuos klausimus: „Kodėl AIDS – įgytas imuniteto stokos sindromas – nėra tikslus ligos pavadinimas?“, „Kuo skiriasi ŽIV-1 nuo ŽIV-2?“, „Iš kur kilo ŽIV?“, „Ar ŽIV atsparus aplinkoje?“, „Kas yra ŽIV infekcijos šaltinis?“, „Kokia liga niekas žemėje nėra sirgęs?“, „Kas sieja šias datas 1988 m. ir 1991 m.?“, „Be įvairių taisyklių, yra viena nerašyta taisyklė, kurios privalo laikytis medikas prieš ir baigdamas ŽIV užsikrėtusio paciento konsultaciją. Kokia tai taisyklė?“ ir kt. Dalyviams, kurie mažiau pasidomėjo šia tema, sunkiau sekėsi atsakinėti į klausimus. Tiesa, kai kurios komandos, nors ir nežinodamos atsakymų, stebino savo išradingumu.
Pasak specialistės Zelmos Bučinskienės, proto mūšiui moksleiviai galėjo ruoštis visą savaitę – mokykloje buvo parengta daug stendų su pagrindine informacija apie ŽIV/AIDS bei protų mūšio klausimais. Tad dalyviai, kurie skaitė mokykloje stendus, galėjo lengvai atsakyti į daugumą klausimų. Mokyklos mokytojai irgi džiaugėsi galėdami dalyvauti šiame renginyje.
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje renginį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, besirūpinanti mokinių sveikatos priežiūra, Rasa Bertašienė, mokytojos Birutė Martinkienė ir Jovita Ranauskienė.
M. Jankaus mokyklos protų mūšyje dalyvavo 9-10 klasių mokinių komandos. Pirmiausia dalyviams buvo pademonstruota skaidrių apie ŽIV/AIDS – iš kur atsirado, kur plito, kaip plito ir t. t. Vėliau atėjo testo eilė. Mūšio dalyviams reikėjo atsakyti į įvairius nelengvus klausimus.

Martyno Jankaus pagrindinėje mokyklos protų mūšyje varžėsi 9-10 klasių mokinių komandos.

Komisijai suskaičiavus balus, pirmą vietą laimėjo 10a klasės komanda (12,5 balai), antrą – 9a klasė (12,0 balų), trečią – 9b klasė (11,5 balai), ketvirti liko 10b klasės mokiniai (10,5 balai).
Ir Vainuto gimnazijos, ir Šilutės žemės ūkio mokyklos, ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos protų mūšio dalyvius Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo atminimo dovanėlėmis.
Tą pačią dieną protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“ renginiai vyko Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykloje, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje ir kitur. Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, protų mūšyje jau dalyvavo apie 260 dalyvių. Biuro specialistai džiaugiasi tokiu dideliu susidomėjimu žinių apie AIDS viktorina.

Visuomenės sveikatos biuro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nauji ribojimai dėl plintančio COVID-19. Suvaržymų bus didelių

Rugpjūčio 4 d. posėdžiavusi Vyriausybė apsisprendė griežtinti reikalavimus, susijusius su vėl sparčiai plintančiu COVID-19. Vieni reikalavimai jau įsigalios kitą savaitę, kiti suplanuoti nuo rugsėjo 13 d. Duota laiko apsispręsti prieš skiepus nusiteikusiems ar skiepijimąsi atidėliojantiems gyventojams.   Trečiadienį Vyriausybė sutarė dėl galimybių paso prievolės norint naudotis įvairiomis veiklomis, o šį sprendimą priims kitą savaitę. Be galimybių paso netrukus nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis: nebūtų galimybės eiti į teatrą, į kino teatrą, netrukus be galimybių

Šilutės ligoninėje draudžiamas pacientų lankymas

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją Šilutės rajone bei siekiant išvengti naujų COVID-19 ligos užsikrėtimo atvejų, nuo rugpjūčio 4 d. Šilutės ligoninėje draudžiama lankyti pacientus.   Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus gydančio gydytojo leidimu terminalės sveikatos būklės pacientų (kraštutinai sunkios) ir pacientų iki 14 metų lankymą. Rugpjūčio 3 d. duomenimis, per parą Šilutės rajone užregistruoti 7 nauji COVID-19 ligos atvejai. Iš viso šiuo metu rajone serga 58 asmenys.  Daugiau apie epidemiologinę situaciją šalyje: https://koronastop.lrv.lt/lt/statistika-lietuvoje Šilutės ligoninės inf.

Lietuviai per metus išgeria milijonus butelių giros

Lietuvių taip mėgstamą girą galima pavadinti vienu seniausių bei brandžiausias tradicijas turinčių nacionalinių gėrimų. Savo populiarumo gira neprarado iki šiol – vien pernai lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iš viso pardavė virš 4 milijonų pastarosios butelių bei skardinių. Sustatę juos šalia vienas kito, turėtume atstumą nuo Vilniaus iki Klaipėdos… Geriausia – natūralus saldumas Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Taip pat skaitykite