Protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė AIDS diena. Šios dienos tikslas – propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas, siekti išvengti naujų ŽIV užsikrėtimų, diskriminacijos, naujų mirčių nuo AIDS.

Akimirka iš Vainuto gimnazijoje vykusio protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kvietė paminėti Pasaulinę AIDS dieną ir gruodžio 1-ąją prisijungti bendruomenėms prie protų mūšio „AIDS: geriau žinoti“. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai šį kvietimą išplatino visoms Šilutės rajono bendrojo ugdymo įstaigoms – iki lapkričio 25 d. užsiregistravusiems dalyviams buvo išsiųstos protų mūšio užduotys. Visos užsiregistravusios organizacijos bus įtrauktos į Pasaulinės AIDS dienos rengėjų Lietuvoje sąrašą. Šilutės rajone užsiregistravo 12 bendrojo ugdymo mokyklų ir dvi kitų steigėjų mokyklos.
Protų mūšis – tai pakankamai nauja ir patraukli forma, kuri skatina sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų – tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (161). Iš viso iki 2014 metų lapkričio 1 d. Lietuvoje nustatyta 2350 ŽIV užsikrėtusių asmenų, iš kurių 1886 – vyrai ir 464 – moterys. Pernai ŽIV infekcija užsikrėtė 3 moksleiviai.

Vainuto gimnazijoje
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė ir specialistė Erika 2014 m. gruodžio 1 d. lankėsi Vainuto gimnazijoje, kur įvyko protų mūšis, skirtas AIDS. Renginį organizavo mokytoja Valerija Eidikienė, kuriai padėjo mokyklos socialinė pedagogė Elena Žąsytienė, o užduotis pateikė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai.
Protų mūšio dalyviams buvo pademonstruoti trumpi filmai apie AIDS atsiradimo priežastis, išplitimą, mirtingumą ir t. t. Po filmų moksleiviai pristatė savo komandas, kurių palaikyti susirinko nemažai gerbėjų. Tada prasidėjo tikras protų mūšis: komandoms reikėjo atsakyti į minėta tema parengtus klausimus: „Kas sieja šias asmenybes: Lucas Antoine Montagnier, Françoise Barré-Sinoussi ir Alfred Bernhard Nobel?“, „Kaip plinta ŽIV?“, „Šis terminas naudojamas nusakant neigiamą nuostatą ir nuomonę, nukreiptą į žmones, užsikrėtusius ŽIV/ sergančius AIDS arba į tuos asmenis, kurie mano, kad yra užsikrėtę, taip pat ir su jais susietus žmones, socialines grupes ir bendruomenes. Koks tai terminas?“, „Povilas Meškėla; krepšinio komanda „Žalgiris“; Alanas Chošnau; Linas ir Simona; grupė „Biplan“; Hokšila; Giedriaus ir Astos Masalskių šeima; Jurgis Didžiulis; Algis Ramanauskas-Greitai – kas juos visus sieja?“, „Kaip sužinoti, ar esi užsikrėtęs AIDS?“ ir kt.
Klausimai išties nebuvo lengvi, tad mokiniams teko gerai pasukti galvas. Jų atsakymų kiekvieną kartą nekantriai laukė ir sirgaliai. Visos komandos ir puikiai praleido laiką, ir dar daugiau sužinojo apie ŽIV/AIDS.
Žemės ūkio mokykloje
Gruodžio 1-ąją svečių iš Visuomenės sveikatos biuro sulaukė ir Šilutės žemės ūkio mokyklos bendruomenė, kuri taip pat panoro dalyvauti protų mūšyje „AIDS: geriau žinoti“. Šioje mokykloje protų mūšį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje, Zelma Bučinskienė ir mokytoja Vyganė Jukniuvienė.
Šilutės žemės ūkio mokyklos protmūšyje dalyvavo apie 50 dalyvių. O viena komanda buvo sudaryta iš mokyklos mokytojų. Mūšio dalyviams teko atsakinėti į šiuos klausimus: „Kodėl AIDS – įgytas imuniteto stokos sindromas – nėra tikslus ligos pavadinimas?“, „Kuo skiriasi ŽIV-1 nuo ŽIV-2?“, „Iš kur kilo ŽIV?“, „Ar ŽIV atsparus aplinkoje?“, „Kas yra ŽIV infekcijos šaltinis?“, „Kokia liga niekas žemėje nėra sirgęs?“, „Kas sieja šias datas 1988 m. ir 1991 m.?“, „Be įvairių taisyklių, yra viena nerašyta taisyklė, kurios privalo laikytis medikas prieš ir baigdamas ŽIV užsikrėtusio paciento konsultaciją. Kokia tai taisyklė?“ ir kt. Dalyviams, kurie mažiau pasidomėjo šia tema, sunkiau sekėsi atsakinėti į klausimus. Tiesa, kai kurios komandos, nors ir nežinodamos atsakymų, stebino savo išradingumu.
Pasak specialistės Zelmos Bučinskienės, proto mūšiui moksleiviai galėjo ruoštis visą savaitę – mokykloje buvo parengta daug stendų su pagrindine informacija apie ŽIV/AIDS bei protų mūšio klausimais. Tad dalyviai, kurie skaitė mokykloje stendus, galėjo lengvai atsakyti į daugumą klausimų. Mokyklos mokytojai irgi džiaugėsi galėdami dalyvauti šiame renginyje.
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje
Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje renginį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, besirūpinanti mokinių sveikatos priežiūra, Rasa Bertašienė, mokytojos Birutė Martinkienė ir Jovita Ranauskienė.
M. Jankaus mokyklos protų mūšyje dalyvavo 9-10 klasių mokinių komandos. Pirmiausia dalyviams buvo pademonstruota skaidrių apie ŽIV/AIDS – iš kur atsirado, kur plito, kaip plito ir t. t. Vėliau atėjo testo eilė. Mūšio dalyviams reikėjo atsakyti į įvairius nelengvus klausimus.

Martyno Jankaus pagrindinėje mokyklos protų mūšyje varžėsi 9-10 klasių mokinių komandos.

Komisijai suskaičiavus balus, pirmą vietą laimėjo 10a klasės komanda (12,5 balai), antrą – 9a klasė (12,0 balų), trečią – 9b klasė (11,5 balai), ketvirti liko 10b klasės mokiniai (10,5 balai).
Ir Vainuto gimnazijos, ir Šilutės žemės ūkio mokyklos, ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos protų mūšio dalyvius Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo atminimo dovanėlėmis.
Tą pačią dieną protų mūšiai „AIDS: geriau žinoti“ renginiai vyko Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykloje, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje ir kitur. Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, protų mūšyje jau dalyvavo apie 260 dalyvių. Biuro specialistai džiaugiasi tokiu dideliu susidomėjimu žinių apie AIDS viktorina.

Visuomenės sveikatos biuro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite