Projektinės lėšos ir parama – medinei Rusnės architektūrai išsaugoti

Rusnės miestelis išskirtinis savo dviaukšte-triaukšte medine architektūra. Deja, dauguma anuomet buvusių prašmatnių namų tapo daugiabučiais ir be rūpestingos šeimininkų rankos sparčiai nyksta.

Daugiausia lėšų prireikė mediniam dviaukščiui Neringos g. 19, kur anksčiau buvo įsikūrusi senoji Rusnės vaistinė.

Tris medinius dviaukščius pavyko sutvarkyti naudojant projektines lėšas. Į talką atskubėjo Šilutės įmonės „Šilutės būstas“, „Įtampa“ ir „Energetikos objektų statyba“.
Bendruomenė „Rusnės sala“ dalyvavo Klaipėdos universiteto įgyvendinamame Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną projekte, kurį dalinai finansavo ES.
Projekto pagrindiniai partneriai: Kaliningrado žemės ūkio verslo specialistų perkvalifikavimo institutas, Baltijos federalinis Imanuelio Kanto universitetas, Varmijos (Lenkija) Mozūrų žemės ūkio konsultacijų paramos centras ir Klaipėdos universitetas. Klaipėdos universitetas projekto partneriais, be „Rusnės salos“, pakvietė Raudonės (Jurbarko r.) ir Vilkaviškio miesto bendruomenes. Pagrindinė projekto mintis buvo vienyti bendrai veiklai pasienio ruožo bendruomenes.
Projekto įgyvendinimo metu buvo rengiamos kelionės, seminarai, konferencijos. Pernai projekto dalyviai išsiruošė savaitės kelionei į Karaliaučiaus sritį ir Lenkiją. Aplankė Rusijos mėsos perdirbimo įmonę, kurią įkūrė jaunas specialistas iš Sankt Peterburgo. Verslą pradėjęs gamindamas 150 kilogramų mėsos per mėnesį, šiandien apyvartą padidino iki 10 tonų per tokį pat laiką.
Lankėsi kooperatyve, kuris augina kiaules, melžia karves, augina bulves. Anų laikų kolūkį primenantis kooperatyvas yra gyvybingas, geba pritraukti jaunimo. Jaunos šeimos aprūpinamos gyvenamuoju plotu, veikia vaikų darželis.
Lenkijoje pabuvota įvairia veikla užsiimančiose bendrovėse, ūkiuose. Kelionės dalyviai pastebėjo, kad Lenkijoje nedaug ūkininkų, teturinčių 3-5 ha. Dauguma ūkių yra stambūs.
Projekto dalyviai Lenkijoje vykusiame kultūriniame-kulinariniame festivalyje demonstravo savo regionų kulinarinį paveldą. Festivalio metu vykusiame seminare klausytasi pranešimų apie tradicines virtuves ir kulinarinį paveldą. Pastebėta, kad pasienyje gyvenančios tautos per amžius keitėsi ir kulinarine patirtimi.
Raudonėje kaimiškųjų pasienio teritorijų bendruomenių nariai iš Rusnės, Raudonės ir Vilkaviškio dalijosi verslumo plėtros kaime patirtimi.
Kuo šis projektas buvo naudingas rusniškiams, pasakojo Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė: „Projekto dalyviams pristatėme Rusnės urbanistinę teritoriją ir išskirtinę miestelio medinę architektūrą. Dviaukščių medinių namų ansamblis, besidriekiantis miestelio centrine gatve, mums kelia nerimą. Šie daugiabučiai medinukai nerenovuojami, juose gyvenančios šeimos pačios tai padaryti nėra pajėgios. Taigi, pastatai ir toliau nyksta. Projekte dalyvaujanti „Rusnės salos“ bendruomenė nutarė atnaujinti tris pastatus miestelio centre, juos nudažyti vienoda spalva, atnaujinti pastatų puošybos medinius elementus. Apie 10 000 litų projektinių lėšų skirta dažams įsigyti ir senosioms vėjalentėms ir liekiams restauruoti. Didžioji dalis lėšų panaudota buvusios senosios vaistinės, dabar Neringos g. 19 daugiabučiui tvarkyti. Kadangi lėšų numatyta tik dažams įsigyti, o dviaukščių sienoms dažyti prireikė bokštelio, į talką atskubėjo namą administruojanti bendrovė „Šilutės būstas“.
UAB „Šilutės būstas“ vadovas Aleksas Kvederis džiaugiasi, kad jo vadovaujama įmonė galėjo prisidėti atnaujinant namą.
„Kadangi rusniškiams projektinių lėšų užteko tik dažams nusipirkti, negalėjome likti nuošalyje, suskubome jiems padėti, juolab kad šis namas yra vienas iš mūsų įmonės administruojamų Rusnės pastatų. Esame ne tik Šilutės miesto patriotai, mums rūpi ir Rusnės miestelio unikali medinė architektūra. Neramu, kad medinių dviaukščių namų gyventojai negali savo lėšomis prisidėti renovuojant daugiabučius. Atnaujinus namą, pagerėja ne tik jo išvaizda, bet ir gyvenimo tame name sąlygos. Didelį nerimą kelia ir kiti mediniai namai Neringos, Šilutės, Jurkšaičio, kitose gatvėse. Džiugu, kad iniciatyvos ypač aktyviai ėmėsi Rusnės seniūnė, unikaliems namams sugriūti neleisime ir mes“, – kalbėjo A. Kvederis.
UAB „Šilutės būstas“ Neringos g. 19 namo atnaujinimo darbams skyrė per 3000 Lt. Į talką rusniškiams atskubėjo ir UAB „Įtampa“, vadovaujama Algio Bekerio, bei UAB „Energetikos objektų statyba“ (vadovas A. Endzinas). Pradėjus Neringos g.19 namo atnaujinimo darbus sukruto ir patys daugiabučio gyventojai, kurie prisidėjo savo darbu. Dabar buvusios senosios vaistinės pastatas „vilki“ naują rūbą. Tokiu rūbu pasipuošė ir Neringos g. 12 bei Taikos g.11 namai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kryžius primins KGB nukankintas aukas

Vakar (spalio 24 d.) Vilkyškiuose, Šv. Onos bažnyčioje, šv. Mišias aukojo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius. Po pamaldų šventoriuje buvo pašventintas 8 metrų aukščio ąžuolinis kryžius, skirtas šios bažnyčios rūsiuose sovietinių KGB smogikų nukankintoms aukoms atminti.  Aukštąjį kryžių sumeistravo Plungės krašto kryždirbys Antanas Vaškys, gyvenantis Plokščių kaime. Tinklaraščiui bernardinai.lt jis pasakęs: „Aš darau taip, kaip mūsų patriarchas Svirskis įvedė madą, kai kryžius, koplytstulpis ir skulptūra drožiami iš to paties medžio gabalo. Dauguma meistrų jau dirbame tokiu principu. Nes ir darbai dabar

Šiandien – Lietuvos Konstitucijos diena

Konstitucijos

Šiandien, spalio 25-ąją minime 29-ąsias Nepriklausomos Lietuvos Konstitucijos metines, jau penkioliktą kartą surengtas Konstitucijos egzaminas.  Nugalėtojų laukia specialus Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas, taip pat jie bus apdovanoti Teisingumo ministerijos prizais. Per keturiolika Konstitucijos egzamino gyvavimo metų konstitucines žinias pasitikrino apie 400 tūkst. žmonių – maždaug kas septintas Lietuvos pilietis. Dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija (lot. constitutio „nustatymas“) buvo priimta 1992 m. spalio 25 d. referendume.  Tai pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos

Kas dar paskui Skvernelį?

Demokratų partija „Vardan Lietuvos“. Jau rašėme, kad ją steigia Saulius Skvernelis su bendraminčiais. Ar šilutiškiai iš Regionų partijos pereis į šią partiją? Panašu, kad dar du Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai, priklausantys Regionų partijos Šilutės skyriui, stovi pasirinkimo kryžkelėje… Šilutės rajone tiesiogiai į Seimą išrinktas šiame krašte gimęs, užaugęs ir Šilutėje mokęsis Zigmantas Balčytis jau pasirinko Sauliaus Skvernelio ir bendraminčių komandą Seime, perėjo į jų frakciją ir ketina prisidėti prie Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ steigimo bei stoti į ją. Primename,

Mokinių rudens atostogos pailgės dviem dienomis

rudens atostogos

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t. y. septynioms dienoms. Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d. Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų. Per

Taip pat skaitykite