Projektinės lėšos ir parama – medinei Rusnės architektūrai išsaugoti

Rusnės miestelis išskirtinis savo dviaukšte-triaukšte medine architektūra. Deja, dauguma anuomet buvusių prašmatnių namų tapo daugiabučiais ir be rūpestingos šeimininkų rankos sparčiai nyksta.

Daugiausia lėšų prireikė mediniam dviaukščiui Neringos g. 19, kur anksčiau buvo įsikūrusi senoji Rusnės vaistinė.

Tris medinius dviaukščius pavyko sutvarkyti naudojant projektines lėšas. Į talką atskubėjo Šilutės įmonės „Šilutės būstas“, „Įtampa“ ir „Energetikos objektų statyba“.
Bendruomenė „Rusnės sala“ dalyvavo Klaipėdos universiteto įgyvendinamame Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną projekte, kurį dalinai finansavo ES.
Projekto pagrindiniai partneriai: Kaliningrado žemės ūkio verslo specialistų perkvalifikavimo institutas, Baltijos federalinis Imanuelio Kanto universitetas, Varmijos (Lenkija) Mozūrų žemės ūkio konsultacijų paramos centras ir Klaipėdos universitetas. Klaipėdos universitetas projekto partneriais, be „Rusnės salos“, pakvietė Raudonės (Jurbarko r.) ir Vilkaviškio miesto bendruomenes. Pagrindinė projekto mintis buvo vienyti bendrai veiklai pasienio ruožo bendruomenes.
Projekto įgyvendinimo metu buvo rengiamos kelionės, seminarai, konferencijos. Pernai projekto dalyviai išsiruošė savaitės kelionei į Karaliaučiaus sritį ir Lenkiją. Aplankė Rusijos mėsos perdirbimo įmonę, kurią įkūrė jaunas specialistas iš Sankt Peterburgo. Verslą pradėjęs gamindamas 150 kilogramų mėsos per mėnesį, šiandien apyvartą padidino iki 10 tonų per tokį pat laiką.
Lankėsi kooperatyve, kuris augina kiaules, melžia karves, augina bulves. Anų laikų kolūkį primenantis kooperatyvas yra gyvybingas, geba pritraukti jaunimo. Jaunos šeimos aprūpinamos gyvenamuoju plotu, veikia vaikų darželis.
Lenkijoje pabuvota įvairia veikla užsiimančiose bendrovėse, ūkiuose. Kelionės dalyviai pastebėjo, kad Lenkijoje nedaug ūkininkų, teturinčių 3-5 ha. Dauguma ūkių yra stambūs.
Projekto dalyviai Lenkijoje vykusiame kultūriniame-kulinariniame festivalyje demonstravo savo regionų kulinarinį paveldą. Festivalio metu vykusiame seminare klausytasi pranešimų apie tradicines virtuves ir kulinarinį paveldą. Pastebėta, kad pasienyje gyvenančios tautos per amžius keitėsi ir kulinarine patirtimi.
Raudonėje kaimiškųjų pasienio teritorijų bendruomenių nariai iš Rusnės, Raudonės ir Vilkaviškio dalijosi verslumo plėtros kaime patirtimi.
Kuo šis projektas buvo naudingas rusniškiams, pasakojo Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė: „Projekto dalyviams pristatėme Rusnės urbanistinę teritoriją ir išskirtinę miestelio medinę architektūrą. Dviaukščių medinių namų ansamblis, besidriekiantis miestelio centrine gatve, mums kelia nerimą. Šie daugiabučiai medinukai nerenovuojami, juose gyvenančios šeimos pačios tai padaryti nėra pajėgios. Taigi, pastatai ir toliau nyksta. Projekte dalyvaujanti „Rusnės salos“ bendruomenė nutarė atnaujinti tris pastatus miestelio centre, juos nudažyti vienoda spalva, atnaujinti pastatų puošybos medinius elementus. Apie 10 000 litų projektinių lėšų skirta dažams įsigyti ir senosioms vėjalentėms ir liekiams restauruoti. Didžioji dalis lėšų panaudota buvusios senosios vaistinės, dabar Neringos g. 19 daugiabučiui tvarkyti. Kadangi lėšų numatyta tik dažams įsigyti, o dviaukščių sienoms dažyti prireikė bokštelio, į talką atskubėjo namą administruojanti bendrovė „Šilutės būstas“.
UAB „Šilutės būstas“ vadovas Aleksas Kvederis džiaugiasi, kad jo vadovaujama įmonė galėjo prisidėti atnaujinant namą.
„Kadangi rusniškiams projektinių lėšų užteko tik dažams nusipirkti, negalėjome likti nuošalyje, suskubome jiems padėti, juolab kad šis namas yra vienas iš mūsų įmonės administruojamų Rusnės pastatų. Esame ne tik Šilutės miesto patriotai, mums rūpi ir Rusnės miestelio unikali medinė architektūra. Neramu, kad medinių dviaukščių namų gyventojai negali savo lėšomis prisidėti renovuojant daugiabučius. Atnaujinus namą, pagerėja ne tik jo išvaizda, bet ir gyvenimo tame name sąlygos. Didelį nerimą kelia ir kiti mediniai namai Neringos, Šilutės, Jurkšaičio, kitose gatvėse. Džiugu, kad iniciatyvos ypač aktyviai ėmėsi Rusnės seniūnė, unikaliems namams sugriūti neleisime ir mes“, – kalbėjo A. Kvederis.
UAB „Šilutės būstas“ Neringos g. 19 namo atnaujinimo darbams skyrė per 3000 Lt. Į talką rusniškiams atskubėjo ir UAB „Įtampa“, vadovaujama Algio Bekerio, bei UAB „Energetikos objektų statyba“ (vadovas A. Endzinas). Pradėjus Neringos g.19 namo atnaujinimo darbus sukruto ir patys daugiabučio gyventojai, kurie prisidėjo savo darbu. Dabar buvusios senosios vaistinės pastatas „vilki“ naują rūbą. Tokiu rūbu pasipuošė ir Neringos g. 12 bei Taikos g.11 namai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuviškos sraigės įtiko ir prancūzų gurmanams

Lemtingas lietuviško verslo sprendimas buvo sraiges ne auginti, o supirkti ir perdirbti. Šaldytus maisto produktus iš sraigių mėsos prieš aštuonerius metus gaminti pradėjusi bendrovė „Darvėja“ aktyviai tyrinėjo Lietuvos ir užsienio rinkas, dalyvavo tarptautinėse parodose. Verslas nusprendė investuoti į sraigių mėsos perdirbimo technologijas ir modernią įrangą. Apie šaldytų sraigių mėsos produktų gamybą, žiūrėkite reportaže: Ši įmonė šiandien skina nuoseklaus darbo ir išplėtotų partnerysčių vaisius – aukštos kokybės lietuviška produkcija pasaulyje tampa vis populiaresnė. Be to, ir pirkėjai Lietuvoje atranda greitai paruošiamus

Provanso paieškos nuvedė į Venckus

Žodis Provansas mums asocijuojasi su Prancūzijos miestais Nica, Marseliu, Kanais, Avinjonu, ir, žinoma, levandomis. Žydintys laukai užburia akis, o kvapas įsimena ilgam. Negalėdami nuvykti į Prancūziją, džiaugiamės turėdami galimybę pasigrožėti šių nuostabių augalų vaizdais ir kvapais visai mūsų pašonėje – Venckų kaime, prie Žemaičių Naumiesčio. Levandų sode mus, būrelį Šilutės moterų seklyčios narių, pasitiko šeimininkai Lina ir Mindaugas Vingiai. Pirmiausia pasivaikščiojome po levandų lauką, supantį didelę seną obelį, dar dosniai dalijančią derlių. Kieme akys krypo į atskiruose didelio sodo kampeliuose

Zigmantas Balčytis išrinktas Lietuvos regionų partijos pirmininko pavaduotoju

Liepos 29 d. istorinėje vietovėje, pirmojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje, įvyko neeilinis LR Seimo Lietuvos regionų frakcijos seniūno Jono Pinskaus vadovaujamos partijos suvažiavimas. Ši partija, anot J. Pinskaus,  įgauna naują kryptį – tampa Lietuvos regionų partija su nauja programa, įstatais, o svarbiausia – unikaliu, novatorišku, šalies regionus ir juose gyvenančius žmones, jų tikėjimą geresne dabartimi ir ateitimi atspindinčiu identitetu. Šio neeilinio suvažiavimo metu partijos pirmininko pavaduotoju buvo patvirtintas naujas partijos narys, Seimo narys, Seimo audito komiteto pirmininkas, sukaupęs didžiulę patirtį būdamas

Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba įvertino UAB „Šilutės šilumos tinklų“ finansinį pajėgumą

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), vykdydama energetikos įmonių veiklos priežiūrą bei siekdama, kad vartotojai gautų nepertraukiamas bei kokybiškas paslaugas, atliko šilumos sektoriuje veikiančių ūkio subjektų finansinio pajėgumo vertinimą. VERT konstatavo, kad 43 šilumos tiekimo įmonių 2020 metų pabaigos finansinis pajėgumas vertinamas kaip pakankamas. Šiame sąraše ir Šilutės rajono savivaldybės uždaroji akcinė bendrovė „Šilutės šilumos tinklai“. UAB „Ukmergės šiluma“ finansinis pajėgumas vertinamas kaip  nepakankamas, nes ūkio subjekto bendrasis finansinio pajėgumo  rodiklis ataskaitiniais metais turi būti didesnis. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos inf.

Taip pat skaitykite