Prisnigo net Sacharos dykumoje…

Sausį socialiniuose tinkluose pasirodė nuotraukų, kuriose matoma sniegu užklota Sacharos dykuma… Tai verčia stebėtis. kadangi Sachara yra sausiausia pasaulio dykuma, kurioje temperatūra pakyla net iki 50°C.

watchers.news

Karščiausios vietos ženėje

Drauge su Mirties slėniu Kalifornijoje ir kai kuriais miestais, įsikūrusiais arti pusiaujo, pvz., Dallol, Etiopijoje, ir Vadi Halfa, Sudane, tai yra vienos iš karščiausių vietų visoje Žemėje.

Ši milžiniška dykuma yra išplitusi per 11 valstybių: Alžyrą, Čadą, Egiptą, Libiją, Malį, Mauritaniją, Maroką, Nigerį, Vakarų Sacharą, Sudaną ir Tunisą.

Smėlio kopos čia siekia iki 180 metrų aukščio, o vandens regione visuomet trūksta.

Tad, kas nutinka, kad tokioje vietoje iškrenta sniegas?

Sausio mėnesį  fotografas Karim Bouchetata paskelbė nuotraukų, kuriose matomas sniegas ir ledas netoli Ain Sefra miesto šiaurės Vakarų Alžyre.

Ties Vartais į dykumą – temperatūra nukrito iki -2°C

Per paskutiniuosius 40 metų šis regionas su sniegu susidūrė vos kelis kartus. Keli anksčiau fiksuoti sniego atvejai Ain Sefra regione buvo 1979, 2017, 2018 ir 2021 metais.

Ain Sefra yra Atlaso kalnuose, 1000 metrų aukštyje virš jūros lygio ir yra vadinami „vartais į dykumą“. Ši vieta yra Alžyro Naama provincijoje netoli Maroko sienos.

Tuo metu, kai buvo įamžintos šios nuotraukos, temperatūra čia nukrito iki -2°C.

Ar sniegą Sacharoje sukelia klimato kaita?

Sniegas dykumoje yra labai retas dėl to, kad paprastai ten ore nėra pakankamai vandens jam susiformuoti, net jei nakties metu gali smarkiai atšalti.

Klimato krizė yra nenuspėjama, o drauge su kylančia temperatūra jai sukeliant chaosą daugybėje Afrikos šalių, čia ji gali atnešti ir tokių šaltesnių orų. Klimato kaita sukelia ne tik karščio bangas, bet ir anomalius šaltus orus.

Vienas mokslinis tyrimas žurnale „Journal Science“ skelbia, kad ekstremalių šaltų orų įvykiai gali būti siejami su Arkties šiltėjimu.

Tikėtinos šalčio bangos

Nors jis buvo atliktas JAV, prognozuojama, kad dėl globalaus šiltėjimo šalčio bangos visame pasaulyje gali tapti labiau tikėtinos. Anot Pasaulio ekonomikos forumo, tyrimo rezultatai „išryškina dar vieną priežastį greitai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, skatinančias globalų šiltėjimą“.

watchers.news

Svarbu paminėti, kad žmonių sukelta klimato kaita lemia Sacharos dykumos augimą. Šiuo metu ji yra maždaug 10 proc. didesnė, nei ji buvo prieš maždaug šimtmetį.

JAV geologijos tarnybos (USGS) duomenimis, dykumos yra apibrėžiamos kaip vietos Žemėje, kuriose per metus iškrenta mažiau nei 25 centimetrai kritulių. Taigi, jei Sachara ir toliau didės, aplinkinėse šalyse išaugs sausrų tikimybė.

Gismeteo.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Sekmadienį – į muziejų nemokamai

2023-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Lankytojų taip pat lauks Kernavės archeologinės vietovės muziejus. Pirmoji tokia proga – jau šį sekmadienį, sausio 29 d. „2022 metais nemokamo muziejų lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį galimybe pasinaudojo 336 251 lankytojas. Tai gerokai daugiau nei 2021-aisiais ir 2020-aisiais, kai lankytojų skaičius svyravo apie 200 tūkst. kasmet. Tiesa, reikia atsižvelgti į tai, kad tai buvo vadinamieji pandeminiai metai ir dėl

Dėl potvynio kai kuriuose valstybinės reikšmės keliuose draudžiamas eismas

Dėl spartaus vandens lygio kilimo Lietuvos vakarinėje dalyje daugėja apsemtų valstybinės reikšmės kelių. Potvynio metu pablogėja ne tik kelio dangos konstrukcija, bet ir kyla pavojus patiems eismo dalyviams. Būtent todėl šiuo metu maždaug 37-38 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožuose dėl apsėmimo yra ribojamas eismas. Vieni kelių ruožai yra pravažiuojami, kituose eismas draudžiamas. Dėl padidėjusio vandens kiekio Lietuvos vakarinėje dalyje apsemti 16 valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožai, kuriais draudžiamas eismas. Didžiausias – 60 centimetrų  – vandens gylis nustatytas rajoniniame kelyje

Projektų valdymo programos

Projektų valdymo programomis valdomi tam tikro proceso rinkiniai, kuriais siekiama didesnio masto efektyvumo. Projektų valdymas apima atskirų užduočių koordinavimą, o programos valdymas yra susijusių sugrupuotų projektų koordinavimas. Projektai sujungiami į programą, kai tokio rinkinio valdymo nauda yra didesnė atskirų vienetų valdymą. Susijusi sąvoka yra projektų portfelio valdymas – metodas, skirtas organizacijoms valdyti ir įvertinti daugybę projektų sugrupuojant juos į strateginius portfelius. Tada analizuojamas portfelių bendras efektyvumas, jų įvertinimai lyginami su faktinėmis išlaidomis, ar jie atitinka didesnius strateginius organizacijos tikslus. Taigi,

Taip pat skaitykite