Prekybininkai netapo valiutos keitėjais

Jau beveik savaitę gyvename euro zonoje ir galima daryti išvadą, kad euro įvedimas didelės sumaišties nesukėlė, nors nepatogumų esama. Nepasitvirtino ir blogiausias scenarijus, kurio bijojo prekybininkai – parduotuvės netapo valiutos keityklomis.

Litai ir eurai lygiagrečiai cirkuliuos iki sausio 15 dienos. Nuo sausio 16 d. vienintelė teisėta ir privaloma priimti mokėjimo priemonė bus euras.

Pereita gana sklandžiai
Kad perėjimas prie naujos valiutos ypatingų bėdų nesukėlė, patvirtino ir smulkieji prekiautojai, ir didesni prekybos centrai. Prekybos tinklo „Maxima“ Šilutės skyriaus direktorė Jovita Jankauskienė sakė, kad pradėti atsiskaitinėti eurais techniškai pasiruošta gerai, tačiau išlieka žmogiškasis faktorius. Pirmosiomis dienomis eurų Šilutės parduotuvėse pakako, visi mokėjusieji litais, grąžą gaudavo eurais.
Nepaisant to, tiek pirkėjai, tiek pardavėjai prie naujų pinigų dar nepripratę, todėl pats pirkimo procesas vyksta šiek tiek lėčiau nei įprasta. Jovita Jankauskienė pastebėjo, kad žmonės tai supranta, todėl į nežymius trukdžius žiūri supratingai.
Eurų daugiau nei litų
Šilutės halėje dirbančios moterys savo dėžutėse eurų jau turi daugiau negu litų. Pradėjusios prekiauti sausio 2 d., jos sakė, kad prekyba vyksta gana sklandžiai. Žmonės stengiasi atsiskaityti eurais arba nelabai stambiomis litų kupiūromis. Anot prekeivių, dirbti su skirtingomis valiutomis nepatogu, tad laukia, kada bus galima atsiskaityti vien eurais.
Lauke savo užaugintas daržoves pardavinėjančios moterys taip pat labai nedejavo. Prekybos pradžioje grąžai turėjo šiek tiek savo eurų monetų, o paskui prekyba įsibėgėjo. Jos sakė, kad perkantys daržovių moka nebrangiai, todėl pirkėjai nesunkiai sukrapšto smulkių euro centų.
Tiesa, esama ir tokių, kurie eurų dar nečiupinėjo. Antai UAB „Valitekas“, teikiantis automobilių serviso paslaugas, kol kas grynųjų eurų dar neuždirbo. Po Naujųjų metų darbo nedaug, o už suteiktas paslaugas yra išrašytos sąskaitos.

UAB „Šilutės prekyba“ valdybos pirmininkas ir direktorius Egidijus Kuzminskas sakė, kad ruošiantis pradėti priiminėti naują valiutą, iš banko buvo užsakyta tona metalinių eurų.

Didžiausia apgultis šiuo metu bankuose. Žmonės stovi ilgose eilėse norėdami nemokamai išsikeisti litus į eurus. Iki oficialaus euro įvedimo, už konvertavimą reikėjo mokėti papildomai. Nemaža eilutė nusidriekusi ir Šilutės pašte, tiesa, stovintys žmonės kalbėjo, kad atėjo ne dėl eurų, o dėl korespondencijos ar apmokėti sąskaitas.
Parsivežė toną eurų
Didžiausią krūvį pereinant prie naujos valiutos kaimo vietovėse teko atlaikyti UAB „Šilutės prekybai“, kurios parduotuvės kai kuriuose kaimuose tėra vienintelės prekybos vietos. UAB „Šilutės prekyba“ valdybos pirmininkas ir direktorius Egidijus Kuzminskas sakė, kad žinodami esamą padėtį, euro atėjimui ruošėsi iš anksto ir kruopščiai. Naujųjų metų išvakarėse iš banko buvo atgabenta visa tona euro monetų.
„Vyrukai iš banko buvo nelabai patenkinti, kai visą toną monetų turėjo sunešti į antrą aukštą, bet ką padarysi…“ – šypsojosi E. Kuzminskas.
Perėjimą prie naujos valiutos palengvino tai, kad visose parduotuvėse, išskyrus „Šyšos“ valgyklą, veikia vienodo modelio kasos aparatai. Naujai valiutai visi jie buvo pritaikyti iš karto nuotoliniu būdu. Gruodžio 31 d. pardavėjoms beliko tik palikti juos įjungtus per naktį. Prekyba prasidėjo sausio pirmąją 10 val. ir nieko ypatingo neįvyko.

Šilutės halės prekeivės didelių problemų dėl euro neturėjo, bet nori, kad kuo greičiau apyvartoje liktų viena valiuta.

Pirkėjų būta nedaug, o ir pirko ne už daug. Keli pasinaudojo proga pirkdami pigią prekę pasikeisti kelis šimtus litų į eurus, tačiau tokių atvejų pasitaikė nedaug. Egidijų Kuzminską šiek tiek stebina tai, kad pradėjus mokėti eurais, dažnas pirkėjas mokėjo nelietuviškomis eurų monetomis. „Matyt kažkokia dalis metalinių eurų liko grįžus iš užsienio, o bankai eurų monetų nelabai nori keisti, todėl išleidžia dabar“, – svarstė E. Kuzminskas.
Anot jo, perėjimas prie eurų pareikalavo nemažai išlaidų, tačiau jeigu tai būtų įvykę, kaip planuota 2007 metais, tų išlaidų būtų buvę gerokai daugiau, mat per tuos metus gerokai patobulėjo elektroninės darbo priemonės.
Pirkėjų sumažėjo
Kai kurios nedidelės parduotuvės, ypač prekiaujančios ne maisto produktais, duris atvėrė tik dabar. Iš dalies tai paaiškinama problemų dėl euro vengimu, kitą vertus, pirmosiomis metų dienomis pirkėjų ir taip beveik nebūna. Tai patvirtino ir UAB „Šilutės prekyba“ direktoriaus pavaduotoja Natalija Galičinienė. Pasinaudojusi sumažėjusiu pošventiniu pirkėjų srautu, UAB „Šilutės prekyba“ inventorizacijai uždarė buitinių prekių parduotuvę.

Vaidotas VILKAS

Vienas komentaras

  • Vilius

    Ar teisinga, kad po euro Šilutės sporto ir laisvalaikio klubai apvalina abonentų mokesčius į didžiąją pusę, pvz., jei iki euro įvedimo buvo 100 Lt mėnesinis mokestis, tai po naujųjų jis apvalinamas iki viso 30 €, t. y. kiekvienam abonentui pabrango mokestis net po 3,60 Lt (pvz., Žvaigždūnė, o Atėnai pabrangino net 7 Lt, ir t. t.).
    Tas pats apie kirpėjų, manikiūrininkių ir kt. paslaugas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite