Prekybininkai netapo valiutos keitėjais

Jau beveik savaitę gyvename euro zonoje ir galima daryti išvadą, kad euro įvedimas didelės sumaišties nesukėlė, nors nepatogumų esama. Nepasitvirtino ir blogiausias scenarijus, kurio bijojo prekybininkai – parduotuvės netapo valiutos keityklomis.

Litai ir eurai lygiagrečiai cirkuliuos iki sausio 15 dienos. Nuo sausio 16 d. vienintelė teisėta ir privaloma priimti mokėjimo priemonė bus euras.

Pereita gana sklandžiai
Kad perėjimas prie naujos valiutos ypatingų bėdų nesukėlė, patvirtino ir smulkieji prekiautojai, ir didesni prekybos centrai. Prekybos tinklo „Maxima“ Šilutės skyriaus direktorė Jovita Jankauskienė sakė, kad pradėti atsiskaitinėti eurais techniškai pasiruošta gerai, tačiau išlieka žmogiškasis faktorius. Pirmosiomis dienomis eurų Šilutės parduotuvėse pakako, visi mokėjusieji litais, grąžą gaudavo eurais.
Nepaisant to, tiek pirkėjai, tiek pardavėjai prie naujų pinigų dar nepripratę, todėl pats pirkimo procesas vyksta šiek tiek lėčiau nei įprasta. Jovita Jankauskienė pastebėjo, kad žmonės tai supranta, todėl į nežymius trukdžius žiūri supratingai.
Eurų daugiau nei litų
Šilutės halėje dirbančios moterys savo dėžutėse eurų jau turi daugiau negu litų. Pradėjusios prekiauti sausio 2 d., jos sakė, kad prekyba vyksta gana sklandžiai. Žmonės stengiasi atsiskaityti eurais arba nelabai stambiomis litų kupiūromis. Anot prekeivių, dirbti su skirtingomis valiutomis nepatogu, tad laukia, kada bus galima atsiskaityti vien eurais.
Lauke savo užaugintas daržoves pardavinėjančios moterys taip pat labai nedejavo. Prekybos pradžioje grąžai turėjo šiek tiek savo eurų monetų, o paskui prekyba įsibėgėjo. Jos sakė, kad perkantys daržovių moka nebrangiai, todėl pirkėjai nesunkiai sukrapšto smulkių euro centų.
Tiesa, esama ir tokių, kurie eurų dar nečiupinėjo. Antai UAB „Valitekas“, teikiantis automobilių serviso paslaugas, kol kas grynųjų eurų dar neuždirbo. Po Naujųjų metų darbo nedaug, o už suteiktas paslaugas yra išrašytos sąskaitos.

UAB „Šilutės prekyba“ valdybos pirmininkas ir direktorius Egidijus Kuzminskas sakė, kad ruošiantis pradėti priiminėti naują valiutą, iš banko buvo užsakyta tona metalinių eurų.

Didžiausia apgultis šiuo metu bankuose. Žmonės stovi ilgose eilėse norėdami nemokamai išsikeisti litus į eurus. Iki oficialaus euro įvedimo, už konvertavimą reikėjo mokėti papildomai. Nemaža eilutė nusidriekusi ir Šilutės pašte, tiesa, stovintys žmonės kalbėjo, kad atėjo ne dėl eurų, o dėl korespondencijos ar apmokėti sąskaitas.
Parsivežė toną eurų
Didžiausią krūvį pereinant prie naujos valiutos kaimo vietovėse teko atlaikyti UAB „Šilutės prekybai“, kurios parduotuvės kai kuriuose kaimuose tėra vienintelės prekybos vietos. UAB „Šilutės prekyba“ valdybos pirmininkas ir direktorius Egidijus Kuzminskas sakė, kad žinodami esamą padėtį, euro atėjimui ruošėsi iš anksto ir kruopščiai. Naujųjų metų išvakarėse iš banko buvo atgabenta visa tona euro monetų.
„Vyrukai iš banko buvo nelabai patenkinti, kai visą toną monetų turėjo sunešti į antrą aukštą, bet ką padarysi…“ – šypsojosi E. Kuzminskas.
Perėjimą prie naujos valiutos palengvino tai, kad visose parduotuvėse, išskyrus „Šyšos“ valgyklą, veikia vienodo modelio kasos aparatai. Naujai valiutai visi jie buvo pritaikyti iš karto nuotoliniu būdu. Gruodžio 31 d. pardavėjoms beliko tik palikti juos įjungtus per naktį. Prekyba prasidėjo sausio pirmąją 10 val. ir nieko ypatingo neįvyko.

Šilutės halės prekeivės didelių problemų dėl euro neturėjo, bet nori, kad kuo greičiau apyvartoje liktų viena valiuta.

Pirkėjų būta nedaug, o ir pirko ne už daug. Keli pasinaudojo proga pirkdami pigią prekę pasikeisti kelis šimtus litų į eurus, tačiau tokių atvejų pasitaikė nedaug. Egidijų Kuzminską šiek tiek stebina tai, kad pradėjus mokėti eurais, dažnas pirkėjas mokėjo nelietuviškomis eurų monetomis. „Matyt kažkokia dalis metalinių eurų liko grįžus iš užsienio, o bankai eurų monetų nelabai nori keisti, todėl išleidžia dabar“, – svarstė E. Kuzminskas.
Anot jo, perėjimas prie eurų pareikalavo nemažai išlaidų, tačiau jeigu tai būtų įvykę, kaip planuota 2007 metais, tų išlaidų būtų buvę gerokai daugiau, mat per tuos metus gerokai patobulėjo elektroninės darbo priemonės.
Pirkėjų sumažėjo
Kai kurios nedidelės parduotuvės, ypač prekiaujančios ne maisto produktais, duris atvėrė tik dabar. Iš dalies tai paaiškinama problemų dėl euro vengimu, kitą vertus, pirmosiomis metų dienomis pirkėjų ir taip beveik nebūna. Tai patvirtino ir UAB „Šilutės prekyba“ direktoriaus pavaduotoja Natalija Galičinienė. Pasinaudojusi sumažėjusiu pošventiniu pirkėjų srautu, UAB „Šilutės prekyba“ inventorizacijai uždarė buitinių prekių parduotuvę.

Vaidotas VILKAS

Vienas komentaras

  • Vilius

    Ar teisinga, kad po euro Šilutės sporto ir laisvalaikio klubai apvalina abonentų mokesčius į didžiąją pusę, pvz., jei iki euro įvedimo buvo 100 Lt mėnesinis mokestis, tai po naujųjų jis apvalinamas iki viso 30 €, t. y. kiekvienam abonentui pabrango mokestis net po 3,60 Lt (pvz., Žvaigždūnė, o Atėnai pabrangino net 7 Lt, ir t. t.).
    Tas pats apie kirpėjų, manikiūrininkių ir kt. paslaugas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite