Prekybininkai netapo valiutos keitėjais

Jau beveik savaitę gyvename euro zonoje ir galima daryti išvadą, kad euro įvedimas didelės sumaišties nesukėlė, nors nepatogumų esama. Nepasitvirtino ir blogiausias scenarijus, kurio bijojo prekybininkai – parduotuvės netapo valiutos keityklomis.

Litai ir eurai lygiagrečiai cirkuliuos iki sausio 15 dienos. Nuo sausio 16 d. vienintelė teisėta ir privaloma priimti mokėjimo priemonė bus euras.

Pereita gana sklandžiai
Kad perėjimas prie naujos valiutos ypatingų bėdų nesukėlė, patvirtino ir smulkieji prekiautojai, ir didesni prekybos centrai. Prekybos tinklo „Maxima“ Šilutės skyriaus direktorė Jovita Jankauskienė sakė, kad pradėti atsiskaitinėti eurais techniškai pasiruošta gerai, tačiau išlieka žmogiškasis faktorius. Pirmosiomis dienomis eurų Šilutės parduotuvėse pakako, visi mokėjusieji litais, grąžą gaudavo eurais.
Nepaisant to, tiek pirkėjai, tiek pardavėjai prie naujų pinigų dar nepripratę, todėl pats pirkimo procesas vyksta šiek tiek lėčiau nei įprasta. Jovita Jankauskienė pastebėjo, kad žmonės tai supranta, todėl į nežymius trukdžius žiūri supratingai.
Eurų daugiau nei litų
Šilutės halėje dirbančios moterys savo dėžutėse eurų jau turi daugiau negu litų. Pradėjusios prekiauti sausio 2 d., jos sakė, kad prekyba vyksta gana sklandžiai. Žmonės stengiasi atsiskaityti eurais arba nelabai stambiomis litų kupiūromis. Anot prekeivių, dirbti su skirtingomis valiutomis nepatogu, tad laukia, kada bus galima atsiskaityti vien eurais.
Lauke savo užaugintas daržoves pardavinėjančios moterys taip pat labai nedejavo. Prekybos pradžioje grąžai turėjo šiek tiek savo eurų monetų, o paskui prekyba įsibėgėjo. Jos sakė, kad perkantys daržovių moka nebrangiai, todėl pirkėjai nesunkiai sukrapšto smulkių euro centų.
Tiesa, esama ir tokių, kurie eurų dar nečiupinėjo. Antai UAB „Valitekas“, teikiantis automobilių serviso paslaugas, kol kas grynųjų eurų dar neuždirbo. Po Naujųjų metų darbo nedaug, o už suteiktas paslaugas yra išrašytos sąskaitos.

UAB „Šilutės prekyba“ valdybos pirmininkas ir direktorius Egidijus Kuzminskas sakė, kad ruošiantis pradėti priiminėti naują valiutą, iš banko buvo užsakyta tona metalinių eurų.

Didžiausia apgultis šiuo metu bankuose. Žmonės stovi ilgose eilėse norėdami nemokamai išsikeisti litus į eurus. Iki oficialaus euro įvedimo, už konvertavimą reikėjo mokėti papildomai. Nemaža eilutė nusidriekusi ir Šilutės pašte, tiesa, stovintys žmonės kalbėjo, kad atėjo ne dėl eurų, o dėl korespondencijos ar apmokėti sąskaitas.
Parsivežė toną eurų
Didžiausią krūvį pereinant prie naujos valiutos kaimo vietovėse teko atlaikyti UAB „Šilutės prekybai“, kurios parduotuvės kai kuriuose kaimuose tėra vienintelės prekybos vietos. UAB „Šilutės prekyba“ valdybos pirmininkas ir direktorius Egidijus Kuzminskas sakė, kad žinodami esamą padėtį, euro atėjimui ruošėsi iš anksto ir kruopščiai. Naujųjų metų išvakarėse iš banko buvo atgabenta visa tona euro monetų.
„Vyrukai iš banko buvo nelabai patenkinti, kai visą toną monetų turėjo sunešti į antrą aukštą, bet ką padarysi…“ – šypsojosi E. Kuzminskas.
Perėjimą prie naujos valiutos palengvino tai, kad visose parduotuvėse, išskyrus „Šyšos“ valgyklą, veikia vienodo modelio kasos aparatai. Naujai valiutai visi jie buvo pritaikyti iš karto nuotoliniu būdu. Gruodžio 31 d. pardavėjoms beliko tik palikti juos įjungtus per naktį. Prekyba prasidėjo sausio pirmąją 10 val. ir nieko ypatingo neįvyko.

Šilutės halės prekeivės didelių problemų dėl euro neturėjo, bet nori, kad kuo greičiau apyvartoje liktų viena valiuta.

Pirkėjų būta nedaug, o ir pirko ne už daug. Keli pasinaudojo proga pirkdami pigią prekę pasikeisti kelis šimtus litų į eurus, tačiau tokių atvejų pasitaikė nedaug. Egidijų Kuzminską šiek tiek stebina tai, kad pradėjus mokėti eurais, dažnas pirkėjas mokėjo nelietuviškomis eurų monetomis. „Matyt kažkokia dalis metalinių eurų liko grįžus iš užsienio, o bankai eurų monetų nelabai nori keisti, todėl išleidžia dabar“, – svarstė E. Kuzminskas.
Anot jo, perėjimas prie eurų pareikalavo nemažai išlaidų, tačiau jeigu tai būtų įvykę, kaip planuota 2007 metais, tų išlaidų būtų buvę gerokai daugiau, mat per tuos metus gerokai patobulėjo elektroninės darbo priemonės.
Pirkėjų sumažėjo
Kai kurios nedidelės parduotuvės, ypač prekiaujančios ne maisto produktais, duris atvėrė tik dabar. Iš dalies tai paaiškinama problemų dėl euro vengimu, kitą vertus, pirmosiomis metų dienomis pirkėjų ir taip beveik nebūna. Tai patvirtino ir UAB „Šilutės prekyba“ direktoriaus pavaduotoja Natalija Galičinienė. Pasinaudojusi sumažėjusiu pošventiniu pirkėjų srautu, UAB „Šilutės prekyba“ inventorizacijai uždarė buitinių prekių parduotuvę.

Vaidotas VILKAS

Vienas komentaras

  • Vilius

    Ar teisinga, kad po euro Šilutės sporto ir laisvalaikio klubai apvalina abonentų mokesčius į didžiąją pusę, pvz., jei iki euro įvedimo buvo 100 Lt mėnesinis mokestis, tai po naujųjų jis apvalinamas iki viso 30 €, t. y. kiekvienam abonentui pabrango mokestis net po 3,60 Lt (pvz., Žvaigždūnė, o Atėnai pabrangino net 7 Lt, ir t. t.).
    Tas pats apie kirpėjų, manikiūrininkių ir kt. paslaugas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Kvietimas teikti idėjas Klaipėdos krašto metų programai

Šilutė ir visas Klaipėdos kraštas 2023 m. ruošiasi paminėti neeilinį istorinį įvykį – Klaipėdos krašto suvienijimo su Lietuvos Respublika 100-metį. Šis istorinis įvykis turi ypatingą svarbą Valstybės ir tautos likimo bei raidos istorijoje. Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą  „Dėl 2023 metų paskelbimo Klaipėdos krašto metais“, kuris turi politinę ir kultūrinę reikšmę. Kviečiame įstaigas, organizacijas, meno kūrėjus telkis, diskutuoti ir teikti idėjas, kaip galėtume šio ypatingo įvykio jubiliejų paminėti Šilutės rajone ir etnografiniame Mažosios Lietuvos regione.

Nuo sausio  brangiau mokėsime už komunalinių atliekų tvarkymą?

Šią savaitę Šilutės rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose vietos politikai svarsto, ar didinti mokesčius už komunalinių atliekų tvarkymą. Tikslas – patvirtinti naujus Šilutės r. savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatus dėl pasikeitusių įkainių. UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro 2020 m. spalio 28 d. valdybos sprendimu nuo 2021 m. sausio 1 d. Šilutės rajono savivaldybei nustatytas 44,13 Eur/t su PVM „vartų mokestis“. Pagal atliktus skaičiavimus Šilutės rajono savivaldybės „vartų mokestis“ už komunalinių

Taip pat skaitykite