Po maitinimo reformos: vaikai alkani, o sveikuoliški patiekalai keliauja į atliekas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama išmokyti vaikus sveikos mitybos įpročių, pakeitė maitinimo ugdymo įstaigose tvarką. Nuo rugsėjo mažamečiai ir moksleiviai valgo sveikesnį (su mažiau cukraus, druskos ir riebalų) maistą.

„Raudonkepuraitės“ mažyliai vakar pietums valgė žirnių sriubą, žuvies kotletuką su bulvių koše, piene troškintus burokėlius, užsigėrė vandeniu.

Ar tikrai tokie pasikeitimai į gerą? Po šios maitinimo reformos paaiškėjo, kad vaikai į namus grįžta alkani, o nesuvalgytas maistas keliauja į atliekas. Tai patvirtina kai kurie Šilutės ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vadovai.
Pasitarimas Savivaldybėje 
Antradienį Šilutės r. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vadovai kartu su Visuomenės sveikatos centro dietiste Neringa Paičiūte analizavo naują maitinimo tvarką, išsakė problemas. Šilutės r. savivaldybės mero patarėja Inesa Murauskienė akcentavo, kad problemų yra, jas patikėta spręsti minėtajai specialistei – dietistei. Po pokalbio su vadovais paaiškėjo, jog nemažai maisto yra nesuvalgoma.  „Vaikai turi nuo mažumės susiformavusius valgymo įpročius, o ministerija siūlo juos keisti, todėl aukso viduriuko dar reikia paieškoti“, – trumpai komentavo I. Murauskienė. Tądien įvyko pirmasis toks susitikimas su ugdymo įstaigų vadovais, norint išsiaiškinti problemas. Ateityje tokių susitikimų planuojama daugiau.
Trumpai apie problemas „Ąžuoliuke”
Atsitiktinai „Pamarį“ pasiekė žinia, kad pagal naujas maitinimo taisykles darželinukams pusryčiams tiekiama avokadų. Kai kurie tėvai stebisi, jog šie vaisiai įtraukti į valgiaraščius. Mat avokadai ne tik beskoniai, bet ir brangūs. Šilutės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas” direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Mikulskytė patvirtino, jog jų auklėtiniai pusryčiams valgo avokadą. Anot jos, nors avokado dedama ant duonos, dauguma vaikų atsisako jį valgyti.
„Ankščiau maistas buvo tiekiamas visiems vienodas, o dabar – pagal amžiaus grupes.  Pavyzdžiui, darželinukai geria arbatą, o tuo metu lopšelinukai – pieną“, – paaiškino D. Mikulskytė, pridurdama, kad lėkštėje prie mėsytės vyresnieji gauna vienokio garnyro, o mažesni – kitokio. Direktoriaus pavaduotoja akcentavo, kad didelį kiekį ir visiems skirtingo maisto nėra lengva paruošti. Pavyzdžiui, auklėtiniai vakarienei valgo pyragą – ne iš parduotuvės, o virtuvės šeimininkių iškeptą. Sveikintina, tačiau direktorės pavaduotoja įvardija problemą: „Grupės aštuoniems vaikams reikia iškepti pyragą, kuris įtrauktas į valgiaraštį. Tačiau trūksta lankstumo sudarinėjant meniu. Ką daryti, kai grupėje tėra 4 vaikai?“
Ugdymo įstaigos vadovė sakė, kad planuojama valgiaraščius keisti. Pagal naujas taisykles ugdymo įstaigos, kurios turi įrengtas virtuves, šaldytas bandeles turi pakeisti į šviežiai keptas ir dar su mažiau cukraus ir druskos.
Tačiau vaikai atsisako ne tik avokado, bet ir kitų patiekalų. Pagal rekomendacijas viena diena per mėnesį turi būti vegetariška. Tai reiškia, kad mažieji maitinami įvairių kruopų košėmis, apkepais. D. Mikulskytė pasakoja, jog tada mažiesiems gaminamas grikių ir varškės apkepas, tačiau jo vaikai nevalgo. „Iš tėvelių kalbų jau supratome, kad dauguma jų atžalų į namus grįžta alkani“, – patvirtino direktoriaus pavaduotoja.
Ji toliau dėstė, kad maistas beskonis, bulvių porcijos sumažintos, duona be sviesto, o burokėlių sriuba be grietinės. Negana to, vaikai nebevalgo ir ankščiau taip mėgtos bulvių košės. Ji gan dažnai tiekiama su ciberžolėmis ir brokoliais, todėl vaikai jos ir atsisako. Anot D. Mikulskytės, mažiausieji lopšelinukai valgo geriausiai, nes jiems tik formuojasi valgymo įpročiai. Deja, vyresniems vaikams sunku priprasti prie sveikuoliškų patiekalų.
„Raudonkepuraitėje“
Panaši situacija ir Šilutės lopšelyje–darželyje „Raudonkepuraitė“. Laikinoji ugdymo įstaigos direktorė Zenutė Nausėdienė patikino, kad iš tėvų skundų dėl maitinimo nėra gavusi. Tiesa, tėvai teiraujasi ir pastebi skirtumus. „Vienas tėvelis į grupę atnešė cukraus, manydamas, kad jo neišgalime nusipirkti, o kitas – šokolado…“ – papasakojo Z. Nausėdienė, kuri nesistebi tokiu tėvų elgesiu. Darželyje vaikai geria arbatą be cukraus, o kompotą, kisielių pakeitė vanduo. Nuo rugsėjo vaikai valgo daugiau daržovių, vaisių, užkandžiauja sūreliais, jogurtu, gauna įvairaus maisto – vieną dieną grikių, kitą – ryžių, kartą per savaitę – žuvies.
„Pas mus pietūs yra gerai subalansuoti vaikams, tačiau vakarienės maisto nesuvalgo – jo patiekiama per daug. Aišku, visa tai koreguosime ir keisime“, – sakė laikinoji direktorė.
„Pušelėje” 
„Pušelės“ lopšelio–darželio direktorė Virginija Čėsnienė irgi įvardijo problemą dėl pusryčiams tiekiamo avokado. Tik ne dėl to, kad šis vaisius nepatinka vaikams, bet kad jo siūloma kone kasdien. Tėvų nuomonės direktorės dar nepasiekė, nes tėvelių susirinkimas dar tik planuojamas. Ruošiamasi jo metu nuosekliai pristatyti tėvams naują maitinimo tvarką ir vaikų įpročius.
„Vaikų sriubų porcijos sumažintos, kitos porcijos – per didelės, todėl vaikai jų nesuvalgo. Iš kruopų pagamintus patiekalus irgi valgo ne visi“, – pastebėjimais dalijosi V. Čėsnienė, pridurdama, kad ir kituose darželiuose vyrauja panašios problemos.
Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite