Pirmasis sniegas – didžiausi netikėtumai vairuotojams 

Žiema būna kasmet, tačiau pasirodžius pirmajam sniegui atrodo, kad apsnigo netikėtai…  Pasak „Lietuvos draudimo“ specialistų, tą dieną nelaimingų įvykių skaičius keliuose šokteli dvigubai.

Vairuotojai, kurie jau pasirūpino žieminėmis padangomis mano, kad su jomis slidžiuoju laikotarpiu galima važiuoti lygiai taip pat, kaip važiuoja vasarą, kai keliai būna sausi. Ekspertų teigimu, tokia vairuotojų nuostata nėra teisinga.

„Labai svarbu įvertinti situaciją tinkamai ir suprasti, kad žiemos sezonu visiškai pasikeičia stabdymo bei greitėjimo laikas. Jis yra kur kas ilgesnis ir sudėtingesnis. Todėl žiemos laikotarpiu itin svarbu laikytis saugaus atstumo, nes būtent jo nesilaikymas tampa pagrindine problema“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Ekspertas rekomenduoja žiemos sezonu laikytis mažiausiai dvigubai didesnio atstumo nuo kitų automobilių nei vasaros sezonu. Taip pat svarbu įvertinti savo automobilio stabdymo galimybes, nes kiekviena transporto priemonė reaguoja skirtingai. Būtina nusimatyti daugiau laiko kelionei, kad nereikėtų skubėti ir pavyktų išvengti avarijų.

Daug pasitikėjimo, tačiau…

Galima sakyti, kad žmonės nėra prisitaikę prie tokios aplinkos ir staigaus pokyčio, tačiau draudimo ekspertas pastebi vis tas pačias esmines nelaimes, kurios nutinka iškritus pirmajam sniegui.

„Panašu, kad žmonės tiesiog labai pasitiki savo vairavimo įgūdžiais, tačiau juk jie pasimiršta per laiką nuo paskutinės žiemos ir sniego. Net jei ir vairuojama ta pati transporto priemonė kaip pernai, eismo sąlygos reikalauja daugiau atidumo. Dar daugiau dėmesio reikėtų skirti naujam automobiliui ir stebėjimui, kaip greitai su juo pavyksta sustabdyti ar pagreitėti“, – dėmesį atkreipia A. Juodeikis.

Saugus greitis, atstumas, posūkių manevrai

„Lietuvos draudimo“ ekspertas vardija keletą nelaimių, kurios yra esminės ir besikartojančios kasmet, vos iškritus pirmajam sniegui.

„Žmonės nepasirenka saugaus greičio, todėl atsitrenkia į priekyje stovintį ar važiuojantį automobilį. Tokių įvykių turime labai daug. Ženkliai daugėja ir nelaimingų įvykių parkuojantis ar jau išsukant iš parkavimo aikštelės kiemuose, prekybos centrų aikštelėse, kurios yra lauke“, – pažymi A. Juodeikis.

Ekspertas taip pat išskiria posūkius į kairę, kai tiek sukantys į šią pusę, tiek važiuojantys tiesiai vairuotojai neįvertina stabdymo galimybės, nes ratų sukibimas su danga yra net kelis kartus prastesnis, lyginant su vasaros danga. Pasukimo ir stabdymo laikas tampa daug ilgesnis.

Anot draudiko, dar vienas svarbus aspektas yra išvažiavimas iš šalutinių kelių į pagrindinius. Judant iš šalutinio į pagrindinį kelią prasisuka ratai ir išsukimo laikas tampa ilgesnis, nei būdavo vasarą.

Svarbus kiekvieno eismo dalyvio saugumas

Artūras Juodeikis pažymi, kad šalutiniai keliai yra svarbūs ir pagrindiniu keliu važiuojantiems vairuotojams – jie taip pat turėtų pristabdyti ir pasisaugoti, išlaikyti dėmesį.

„Nepaisant to, kad vairuotojas važiuoja pagrindiniu keliu ir avarijos atveju neliktų kaltas, vis tiek turi saugotis kitų eismo dalyvių, blaiviai įvertinti situaciją, pristabdyti ir žvalgytis, nes pasekmės gali būti itin skaudžios.

Taip pat svarbūs ir kiti eismo dalyviai – galbūt dviratininkų žiemą yra mažiau, tačiau jų būna. Gali iš tamsos išlįsti pėsčiasis, paslysti, nugriūti, nespėti pereiti pėsčiųjų perėjos. Situacijų nutinka įvairiausių ir visos jos išties skaudžios“, – išlaikyti budrumą skatina A. Juodeikis.

Rolanda Lipnevičiūtė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Pempės diena: jau stebimi šių paukščių tuoktuvių šokiai

Kovo 19 d. laikoma Pempės diena – bundančios gamtos ir atšilimo simboliu. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos stebėtojai paprastąją pempę pastebėjo jau vasario pradžioje. Šylant klimatui ir orams vis anksčiau galima pastebėti daugiau pavasario šauklių, kurie pranašauja pasibaigusią žiemą. Pempės – įprasti pievų paukščiai Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – gan gerai žmonėms pažįstamas paukštis, išsiskiriantis savo išvaizda ir balsu. Tai atviro kraštovaizdžio paukštis, perėjimui renkasi gan įvairias vietas: pradedant atviromis pelkių plynėmis, šlapių durpynų plotais ir baigiant derlingomis įvairaus drėgnumo

Taip pat skaitykite