„Piliakalnių sakmės“ Žakainiuose su dainomis ir apeigomis

Gardamo miestelio šventė „Piliakalnių sakmės“ vyko dvi dienas. Pirmąją dieną gardamiškiai ir miestelio svečiai lankė parodas, sportavo, pagerbė labiausiai nusipelniusius žmones, žiūrėjo koncertus. Sekmadienį, po Šv. Petro ir Povilo atlaidų Gardamo Šv. Roko bažnyčioje, ant Žakainių piliakalnio vyko šventė, skirta Piliakalnių metams.

Folkloro kolektyvo „Pilutė“ vadovė Adma Baltutienė papasakojo apie vyriškus tautinius drabužius.

Tik švaria siela ir švariomis rankomis
Lietus neišgąsdino šventės organizatorių, dalyvių ir svečių. Kelią į piliakalnį nežinantiems rodė ženklai „Į šventę“, tad 14-tą valandą piliakalnio prieigose išsirikiavo gausi automobilių eilė. Svečius pasitiko lauko gėlių primerktos vazos, berželiais apipinti vartai ir tautiniais rūbais pasipuošę apeiginės folkloro grupės „Knituva“ (Kelmė) bei Degučių kaimo folkloro kolektyvo „Pilutė“ atlikėjai.
„Knituvos“ vadovas Valdas Rutkūnas, kaip tikras krivis, kvietė įeinančius pro vartus į piliakalnio teritoriją nusiprausti rankas ir veidą šaltinio vandeniu ir pagarbinti senovę. Vėliau šventėje dalyvaujantys vyrai apglėbė galingą ąžuolą ir dainuodami sėmėsi iš medžio stiprybės… Vyriškai dainai pritarė visi susirinkusieji.

„Knituvos“ vadovas Valdas Rutkūnas kviečia Sigitą Jakštą uždegti au

Žaidimai ir burtai ant piliakalnio
Po dainos visi kopė į piliakalnį. Nusidriekė ilga eilė. Laukė aukuras, šeimininkės virė žolelių arbatą, ruošė bulves kepimui laužo žarijose. Laimutė kvietė aplankyti jos „Miško sodus“ ir sužinoti arbatos paslapčių. Žakainių seniūnaitis Sigitas Jakštas padėkojo susirinkusiems, palinkėjo visiems gražios šventės, supratimo ir mokėjimo atleisti vieni kitiems. Tada uždegė aukuro ugnį. S. Jakštas buvo pagerbtas ąžuolo vainiku.
„Knituvos“ vadovas V. Rutkūnas, save vadinantis „lietuvių Laimės mokytoju“, pasakojo, kad Lietuvoje yra žinoma ir saugoma apie tūkstantį piliakalnių. „Jie – mūsų stiprybės simbolis, mūsų šaknys. Tai didžiausias tūkstančius metų mūsų saugotas turtas. Ant piliakalnių buvo statomos pilys, kurios saugojo mus nuo priešų. Piliakalniai – geriausia vieta švęsti šventes. Ant jų susirinkę žmonės geriausiai jaučia vienas kitą, savo bendrumą“, – kalbėjo svečias, pakvietęs dainuoti ir šokti.

Palinkėjimai Lietuvai.

Bandyta pasisemti stiprybės iš ąžuolo.

Palinkėjimai Lietuvai ir sau
Šventės vedėjas V. Rutkūnas pakvietė visus ištarti po vieną palinkėjimo žodį Lietuvai ir sau ir atidžiai klausytis vieniems kitų. „Tik išgirdę vieni kitus, žinosime, ko reikia žmonėms, ir galėsime padėti vieni kitiems. Taip veikia tautos, kurios yra galingos. Būkime vieningi“, – kvietė svečias ir paprašė, kad sakydami savo palinkėjimus į aukurą įmestume po ąžuolo pliauskelę, kad stipriau liepsnotų ugnis.
Skambėjo tokie palinkėjimai: „Stiprybės, vienybės, vilties, kantrumo, sveikatos; nepamiršti, kad esame lietuviai; ištvermės, santarvės, kad nebūtų pavydo; laimės; ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi; kad visi linkėjimai išsipildytų; svajokime, svajonės pildosi…“ Vėliau susirinkusieji, sustoję glaudžiu ratu, sugiedojo „Tautišką giesmę“, tuo patvirtindami savo vienybę ir bendrystę. Dalintasi duonos riekelėmis. „Kad nieko netrūktų, dalinkimės, kad niekada mums nieko netrūktų“, – linkėjo V.Rutkūnas.
Padavimas apie Žakainių piliakalnį
Tautodailininkė Teresė Lorančienė perskaitė žemaičių tarme padavimą „Žakainių piliakalnis“ iš savo knygos „Iš kartos į kartą“.
Degučių kaimo folkloro kolektyvas „Pilutė“, vadovaujamas Admos Baltutienės, padainavo keletą dainų ir išraiškingai pristatė vyriškus ir moteriškus bei vaikiškus tautinius kostiumus.
Liepsnojo aukuro ugnis, skambėjo dainos, sukosi rateliai. Bėgiojo vaikai. Garavo arbata. Buvo vaišinamasi bulvėmis ir kastiniu, dalijamasi įspūdžiais apie šventę, įvykusią ant piliakalnio. Branginkime savo praeities sergėtojus.
Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus kompensuojami nauji tyrimai ir procedūros

Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją. „Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos

Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet kviečia kalbėti apie Europos vertybes

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23-29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis. Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak

Ar mums pavyks susitarti: artėja referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

Gegužės 12 d. vyks referendumas dėl Lietuvos Respublikos (LR) pilietybės išsaugojimo. Reikia susitarti svarbiu klausimu ir išsakyti pilietinę nuomonę dėl Lietuvos ateities: didesnė ar mažesnė – dviejų ar trijų milijonų piliečių valstybė bus Lietuva. Artėjantis referendumas – ne tik užsienio lietuvių klausimas, juo sprendžiama ilgametė problema. Lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Taip Lietuva kasmet praranda apie 1 000 savo piliečių. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos

Taip pat skaitykite