Piktaičių kaime po vienu stogu sugyvena trys kartos

Marė Jasienė pro vieną kambario langą mato nuo raudonšonių vaisių apsunkusią obelį, pro kitą – į dangų žvelgiantį kryžių. Išeiti į lauką ilgaamžei jau pramoga. Ir būdama namuose ji dažniau nori likti vienumoje, atokiau nuo namiškių šurmulio.

Pasveikinti ilgaamžės Marės Jasienės atvykę Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys, seniūnijos socialinio darbo organizatorė Vita Gečienė, Šilutės socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis linkėjo sveikatos, ilgų gyvenimo metų.
Nuotraukoje: jubiliatė Marė Jasienė su sūnumi Vaclovu (dešinėje) ir Juknaičių seniūnu Alfredu Gaubiu.

 

Šimtamečio namo duris pravėrus
Marė Jasienė pasiremia ant kasdienės palydovės – įmantriais raižiniais dekoruotos lazdelės. Vaikščioti jai kaskart darosi vis sunkiau, kojos neklauso. Judėti sunkiau tapo ir po buvusio mikro insulto. Sūnus Vaclovas sako, kad 95-erių sulaukusi mama dar skaito, tačiau tik savo maldų knygas. Jas atmintinai yra išmokusi.
Kryžių, kurį mama mato pro langą, Jasai pastatė čia gyvenusiems vokiečių kilmės gyventojams atminti. Vaclovas pasakoja, kad per karą čia gyvenę Jonušai turėjo pasitraukti. Senolis buvęs per senas trauktis – jį pakirto kulka. Kaimynai radę senolį palaidojo čia pat, sode. 1959 m. Jonušai pardavė namą naujakuriams ir išvyko į Vokietiją. Nostalgija gimtinei dar grąžindavo senuosius namo gyventojus, kol jie tam turėjo sveikatos. Jaunesnieji į Lietuvą nesiveržia.
Dabartiniai gyventojai šimtametį namą ir jo aplinką pakeitė iš pagrindų, prikėlė naujam gyvenimui.
Marės Jasienės turtas
Marė Jasienė, pagimdžiusi ir išauginusi 10 vaikų, džiaugiasi 27 anūkais, 32 proanūkiais ir vienu proprovaikaičiu. Už tai, kad pagimdė ir užaugino 10 vaikų, ji yra pelniusi Motinos didvyrės vardą ir buvo apdovanota tokiu pat ordinu.

Jasai prie namo pastatė kryžių senųjų šių namų šeimininkų atminimui.

Marės vardas iš hebrajų kalbos išvertus reiškia „karti“ arba „kartėlio jūra“. Gal todėl Marės Jasienės gyvenimas ir nelepino, netrūko jai vargo. Gimė, augo gretimame Šilalės rajone, Vaičių kaime. Savo išrinktąjį Joną taip pat ten sutiko. Sutuoktiniams vienas po kito pasipylė vaikai. Mažoje troboje tėvams su aštuoniais vaikais buvo ankšta. Po karo žmonės buvo kviečiami apsigyventi Klaipėdos krašte likusiuose tuščiuose namuose. Marė ir Jonas Jasai, kaip ir daugelis jų kaimynų, atsiliepė į raginimus – atvyko į Šilutės rajoną. Piktaičiuose nusižiūrėjo sodybą su dideliu sodu. Netrukus prie stalo naujuose namuose susėsdavo net 12 šeimos narių.
Nors Marei Jasienei darbų netrūko ir namuose, ji eidavo ir ūkio karvių melžti. Vien iš vyro Jono, dirbusio lauko darbus ar sandėlyje, algos išmaitinti šeimą nebuvo įmanoma. Ir vaikai nuo mažens buvo pratinami prie darbo, vyresnieji rūpinosi mažesniaisiais. Kas vaikystėje įskiepyta, neišdyla. Ir dabar, kai visi vaikai savo šeimas sukūrė, ilgaamžė savo 95-ąjį jubiliejų pasitiko apgaubta artimųjų rūpesčio.
Nemažai M. Jasienės vaikų gyvena Juknaičiuose. Mama džiaugiasi, kad nė vienas neiškeliavo laimės ieškoti svetur. Visada Jasų namuose netrūko šurmulio, ir dabar po vienu stogu sutelpa net trys kartos. Sūnus Vaclovas tarsteli: „Visi esam gyvi. Gaila tik tėvo – prieš 14 metų iškeliavo Anapilin“.
Ūkininkai
Tėvų ūkyje šeimininkauja Vaclovas ir Laima, kuri, beje, taip pat yra šilališkė. Sutuoktiniai užaugino tris vaikus, sulaukė dviejų anūkų. Piktaičių ir Rumšų kaimų seniūnaičiu išrinktas Vaclovas apgailestauja, kad kaimuose mažėja gyventojų. Šis procesas neaplenkė ir jo kaimo. Keliose trobose dar gyvena senyvi kaimynai, o jauno nerasi nė su žiburiu. Džiugu, kad prie žemės linkę sūnūs liko namuose, padeda ūkininkauti.
Ūkyje darbų netrūksta. Vaclovas Jasas laiko apie 100 galvijų, iš kurių – 40 melžiamų karvių. Į pienininkystės ūkį nuolat reikia investuoti. Dar prieš karą statytą tvartą modernizavo, įrengė pieno liniją, šaldymo įrangą, įsigijo šienavimo technikos, traktorių. 2005 metais ūkiui ir įrangai modernizuoti gavo ES paramą.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Užuolaidų audiniai. Kaip išsirinkti geriausią?

Kuriant jaukų namų dizainą ir ieškant geriausio sprendimo Jus pasitiks patys įvairiausi užuolaidų audiniai, labai didelė spalvų ir raštų įvairovė. Svarbu nepasimesti visoje šioje gausoje ir išsirinkti tai, kas tiktų labiausiai. Užuolaidų pasirinkimas iš tiesų yra labai kruopštus ir daug atidumo reikalaujantis darbas, kurį geriausia patikėti savo srities dizaineriams. Jeigu neturite pakankamai patirties ir įžvalgos tam, kad išsirinktumėte užuolaidų audinius patys, arba tiesiog norėtumėte rasti dar geresnį sprendimą, naudinga pasikonsultuoti su specialistais. Skaitydami toliau atrasite daugybę užuolaidų pasirinkimų patiems įvairiausiems

Natkiškietės prakalbino moliūgus

Natkiškių kultūros namuose, meno mėgėjų kolektyvų atstovai kartu su „Moterų seklyčia“, bandė prakalbinti moliūgus. Edukaciją ir pavadinome „Prakalbink moliūgą“. Atmosfera buvo draugiška, šilta, o dirbančiųjų nuotaika puiki ir pakili. Atlikus gana sunkų, bet gerą darbą, smagu pasigrožėti ne tik patiems, bet akis paganyti ir kitiems. Ačiū meno mėgėjų kolektyvų atstovams ir darbščiųjų rankų būrelio moterims už edukacinę veiklą. Po trijų valandų darbo, sėdome prie pabaigtuvių stalo. Vaišinomės meno vadovo Valdo iškeptu pyragu, žolelių arbata. Dėkojame už moliūgus Sonatai ir Rimui

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Taip pat skaitykite