Pašarai karvėms: kokios sudedamosios dalys yra ypač svarbios?

pašarai karvėmsVienas svarbiausių akcentų, kurį reikia užtikrinti, siekiant palaikyti puikią karvių sveikatos būklę, yra kokybiškas pašaras. Pašarų karvėms asortimentas šiandien yra labai didelis. Tačiau ypač svarbu, kad pašaruose būtų tam tikros sudedamosios dalys. Kokios?

Kalcis

Vienas iš elementų, kuriuo būtinai turėtų būti papildyti pašarai karvėms, yra kalcis. Net 99 proc. šios mineralinės medžiagos kaupiasi kauluose bei dantyse ir tik 1 proc. yra skiriamas organizmo funkcijų palaikymui. Tad ypač svarbu, kad kalcio būtų pakankamai. Juk šis mikroelementas dalyvauja tokiuose svarbiuose procesuose kaip kraujo krešėjimas, širdies raumens susitraukimai, o taip pat – pieno sintezei.

Taip pat svarbu pažymėti, kad šios medžiagos trūkumas laktacijoje pradžioje gali sukelti pogimdyvinę parezę. Tačiau ir tai dar ne viskas. Šios medžiagos trūkumas gali sukelti ir daug kitų ligų: jauniems gyvuliams – rachitą; osteomaliaciją, osteoporozę, ar osteochondrozę.

Fosforas

Dar vienas, ne ką mažiau svarbus komponentas, kuris irgi būtinai turėtų tapti sudedamąją karvių pašarų dalimi, yra fosforas. Jis yra sudėtinė DNR dalis. Būtent fosforas yra reikalingas apetitui gerinti.

Ši medžiaga dalyvauja ir rūgščių pusiausvyros reguliavimo palaikymo kaulų augimo, reprodukcijos procesuose. Sumažėjęs primilžis, sumažėjęs apetitas ar susilpnėjęs imunitetas, suprastėjusi reprodukcinės sistemos funkcija, gali byloti apie fosforo trūkumą.

Magnis

Magnio reikšmė irgi yra labai didelė, todėl jo irgi turėtų būti karvėms skirtuose pašaruose. Verta pabrėžti, kad būtent ši medžiaga aktyvuoja baltymų biosintezę. Ji reikalinga stipriam imunitetui palaikyti,  raumenų susitraukimui. Taip pat magnis didina didžiojo prieskrandžio fermentinį aktyvumą. Na, o šios labai reikalingos medžiagos trūkumas gali sukelti ganyklinę tetaniją, parezę, žolinę karštinę.

Natris bei chloras

Yra ypač daug priežasčių, kodėl šios dvi medžiagos taip pat turi tapti pašarų karvėms sudedamosiomis dalimis. Natris bei chloras dalyvauja pernešant aminorūgštis, palaiko elektrolitų pusiausvyrą, reguliuoja nervinius impulsus, dalyvauja gliukozės įsisavinimo procese, reguliuoja osmosinį slėgį. Šių medžiagų trūkumas sukelia daug įvairių ligų bei procesų: galvijai gali prarasti apetitą, susirgti laižlige, kailis gali prarasti sveiką išvaizdą, taip pat gali sumažėti primilžis ar apsiblausti akys.

Kalis

Renkantis pašarą karvėms, svarbu rinktis tokį, kuriame būtų ir kalio. Pastarasis yra reikalingas, nes reguliuoja osmosinį slėgį, turi įtakos širdies raumenų aktyvumui. Gera žinia ta, kad, palyginus su kitomis medžiagomis, kalio karvėms pritrūksta ypač retai.

Kobaltas

Svarbu, kad  karvėms skirtas pašaras būtų praturtintas kobaltu. Jei jo pristigs, gali kilti daug diskomfortą keliančių reiškinių: sulėtėti augimo tempai ar svoris, pasireikšti anemija bei sutrikti judesiai.

Geležis

Svarbu pakankamai gauti ir geležies. Būtent ji dalyvauja kraujodaros bei ląstelių kvėpavimo procesuose. Trūkstant šio elemento, gali sutrikti eritrocitų gamyba.

Varis

Varis  irgi svarbus bei reikalingas karvių racionui. Jei trūks šios medžiagos, gali sumažėti primilžis ar svoris, karvė gali suviduriuoti. Galimi ir odos pokyčiai – ji gali pasidaryti šiurkšti bei blyški. Taip pat gali išsivystyti širdies nepakankamumas, ar net ištikti staigi mirtis. Patinusi apatinį galūnių dalis, pigmentaciją praradę plaukai ar sąnarių sąstingis, gali būti ženklai, kad organizmui trūksta šios medžiagos.

Taigi kaip matyti, renkantis pašarus karvėms, labai svarbu užtikrinti, kad juose būtų pakankamai svarbių medžiagų: kobalto, bario, magnio, kalcio, natrio, chloro, fosforo – tik tuomet užtikrinsite pilnavertį racioną bei puikią  galvijų savijautą.

pr2023/212

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite