Pakeistos Ekologinio žemės ūkio taisyklės. Kas naujo?

Gera žinia norintiems ūkininkauti ekologiškai – jiems sumažėjo nacionalinių reikalavimų. Pavyzdžiui, nebebus privalomi Ekologinio ūkininkavimo arba akvakultūros pagrindų kursai. Tai – tik viena naujovių, kurias Žemės ūkio ministerija siūlo įtraukti į Ekologinės gamybos taisykles.

Ekologinės gamybos kontrolės institucijos VšĮ „Ekoagros“ veiklos priežiūros funkcijos paskiriamos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Centralizuoto vidaus audito skyriui.

VšĮ „Ekoagros“  ekologiškai ūkininkaujančių oficialią kontrolę galės atlikti visus metus. t. y. panaikintas reikalavimas atlikti veiklos vykdytojų patikras iki tam tikros datos.

Kol Europos Komisija neparengė ES teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų augintinių pašarų gamybą, leidžiama juos gaminti ekologinės gamybos būdu, laikantis nustatytų pašarų gamybos ir bendrųjų ženklinimo reikalavimų.

Keičiama leidimų išdavimo tvarka

Kai kurie leidimai bus išduoti konkrečiam vienkartiniam veiksmui atlikti, pvz., naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą. Dauguma leidimų, kaip ir anksčiau, išduos kontrolės institucija, tačiau dalį jų išduos ŽŪM. Pavyzdžiui, norėdami gauti leidimą naudoti neekologiškas žemės ūkio kilmės sudedamąsias dalis gaminant perdirbtą ekologišką maistą, veiklos vykdytojai turės kreiptis į ministeriją.

Bus ir tokių leidimų, kai veiklos vykdytojai turės kreiptis į kontrolės instituciją, bet juos išduos ŽŪM. Kontrolės institucija parengs baigiamąjį rašytinį pareiškimą, tačiau galutinį sprendimą dėl leidimo išdavimo/neišdavimo priims ŽŪM.

Kitos naujovės

Taip pat Ekologinės gamybos taisyklėse detalizuoti ES reglamento reikalavimai dirvožemio tręšimui bei tvarkymui

Jei tam tikrų augalų rūšių, porūšių arba veislių ekologiškos ir (arba) pereinamojo prie ekologinės gamybos laikotarpio augalų dauginamosios medžiagos būtų pakankamai ketinantiems ją naudoti ekologinės gamybos ūkiuose ir ji būtų tinkama Lietuvos klimatinėmis sąlygomis auginti, ŽŪM turės galimybę sudaryti jų sąrašą. Tokiu atveju leidimo naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą sąraše išvardytų rūšių, porūšių arba veislių augalams einamaisiais metais kontrolės institucija  neišduotų.

Prieš kiekvieną naują auginamų naminių paukščių partiją pastatuose turės nelikti jokių ūkinių gyvūnų. Kiekvieną sykį, baigus auginti naminių paukščių partiją, lauko aptvarai ne trumpiau negu 2 savaites turės būti paliekami tušti. Jei augmenija dar nebus ataugusi, turėtų būti taikomas ilgesnis laikotarpis.

Lietuva naudosis Vokietijos ekologinio žemės ūkio tyrimų instituto (Forschungsinstitut für biologischen Landbau) sukurtomis Ekologiškos ir pereinamojo prie ekologinės gamybos laikotarpio augalų dauginamosios medžiagos ir Ekologiškai auginamų gyvūnų ir ekologinės akvakultūros gyvūnų jauniklių duomenų bazėmis.

Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, ateitis priklauso tvariam ūkininkavimui, o ekologiškai ūkininkaujantiems  2023–2027 m. turėtų atitekti 405 mln. Eur. Iš jų 327 mln. Eur – ekologiniam ūkininkavimui, o 78 mln. Eur – perėjimui į ekologinį ūkininkavimą.

„Numatoma, kad 2030 m. Lietuvoje ekologiniai plotai turėtų sudaryti 15 proc. nuo visų žemės ūkio naudmenų. Siekiame rasti ir naudoti efektyviausius instrumentus šiems tikslams pasiekti. Norime, kad ekologiškai ūkininkaujantys ar dar tik svarstantys tuo užsiimti, nesusidurtų su pertekliniais reikalavimais, o kontroliuojančiai institucijai būtų nustatyti aiškūs kriterijai,“ – teigia K. Navickas.

ŽŪM Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite