Pakeistos Ekologinio žemės ūkio taisyklės. Kas naujo?

Gera žinia norintiems ūkininkauti ekologiškai – jiems sumažėjo nacionalinių reikalavimų. Pavyzdžiui, nebebus privalomi Ekologinio ūkininkavimo arba akvakultūros pagrindų kursai. Tai – tik viena naujovių, kurias Žemės ūkio ministerija siūlo įtraukti į Ekologinės gamybos taisykles.

Ekologinės gamybos kontrolės institucijos VšĮ „Ekoagros“ veiklos priežiūros funkcijos paskiriamos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Centralizuoto vidaus audito skyriui.

VšĮ „Ekoagros“  ekologiškai ūkininkaujančių oficialią kontrolę galės atlikti visus metus. t. y. panaikintas reikalavimas atlikti veiklos vykdytojų patikras iki tam tikros datos.

Kol Europos Komisija neparengė ES teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų augintinių pašarų gamybą, leidžiama juos gaminti ekologinės gamybos būdu, laikantis nustatytų pašarų gamybos ir bendrųjų ženklinimo reikalavimų.

Keičiama leidimų išdavimo tvarka

Kai kurie leidimai bus išduoti konkrečiam vienkartiniam veiksmui atlikti, pvz., naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą. Dauguma leidimų, kaip ir anksčiau, išduos kontrolės institucija, tačiau dalį jų išduos ŽŪM. Pavyzdžiui, norėdami gauti leidimą naudoti neekologiškas žemės ūkio kilmės sudedamąsias dalis gaminant perdirbtą ekologišką maistą, veiklos vykdytojai turės kreiptis į ministeriją.

Bus ir tokių leidimų, kai veiklos vykdytojai turės kreiptis į kontrolės instituciją, bet juos išduos ŽŪM. Kontrolės institucija parengs baigiamąjį rašytinį pareiškimą, tačiau galutinį sprendimą dėl leidimo išdavimo/neišdavimo priims ŽŪM.

Kitos naujovės

Taip pat Ekologinės gamybos taisyklėse detalizuoti ES reglamento reikalavimai dirvožemio tręšimui bei tvarkymui

Jei tam tikrų augalų rūšių, porūšių arba veislių ekologiškos ir (arba) pereinamojo prie ekologinės gamybos laikotarpio augalų dauginamosios medžiagos būtų pakankamai ketinantiems ją naudoti ekologinės gamybos ūkiuose ir ji būtų tinkama Lietuvos klimatinėmis sąlygomis auginti, ŽŪM turės galimybę sudaryti jų sąrašą. Tokiu atveju leidimo naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą sąraše išvardytų rūšių, porūšių arba veislių augalams einamaisiais metais kontrolės institucija  neišduotų.

Prieš kiekvieną naują auginamų naminių paukščių partiją pastatuose turės nelikti jokių ūkinių gyvūnų. Kiekvieną sykį, baigus auginti naminių paukščių partiją, lauko aptvarai ne trumpiau negu 2 savaites turės būti paliekami tušti. Jei augmenija dar nebus ataugusi, turėtų būti taikomas ilgesnis laikotarpis.

Lietuva naudosis Vokietijos ekologinio žemės ūkio tyrimų instituto (Forschungsinstitut für biologischen Landbau) sukurtomis Ekologiškos ir pereinamojo prie ekologinės gamybos laikotarpio augalų dauginamosios medžiagos ir Ekologiškai auginamų gyvūnų ir ekologinės akvakultūros gyvūnų jauniklių duomenų bazėmis.

Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, ateitis priklauso tvariam ūkininkavimui, o ekologiškai ūkininkaujantiems  2023–2027 m. turėtų atitekti 405 mln. Eur. Iš jų 327 mln. Eur – ekologiniam ūkininkavimui, o 78 mln. Eur – perėjimui į ekologinį ūkininkavimą.

„Numatoma, kad 2030 m. Lietuvoje ekologiniai plotai turėtų sudaryti 15 proc. nuo visų žemės ūkio naudmenų. Siekiame rasti ir naudoti efektyviausius instrumentus šiems tikslams pasiekti. Norime, kad ekologiškai ūkininkaujantys ar dar tik svarstantys tuo užsiimti, nesusidurtų su pertekliniais reikalavimais, o kontroliuojančiai institucijai būtų nustatyti aiškūs kriterijai,“ – teigia K. Navickas.

ŽŪM Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite