Pakeistos Ekologinio žemės ūkio taisyklės. Kas naujo?

Gera žinia norintiems ūkininkauti ekologiškai – jiems sumažėjo nacionalinių reikalavimų. Pavyzdžiui, nebebus privalomi Ekologinio ūkininkavimo arba akvakultūros pagrindų kursai. Tai – tik viena naujovių, kurias Žemės ūkio ministerija siūlo įtraukti į Ekologinės gamybos taisykles.

Ekologinės gamybos kontrolės institucijos VšĮ „Ekoagros“ veiklos priežiūros funkcijos paskiriamos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Centralizuoto vidaus audito skyriui.

VšĮ „Ekoagros“  ekologiškai ūkininkaujančių oficialią kontrolę galės atlikti visus metus. t. y. panaikintas reikalavimas atlikti veiklos vykdytojų patikras iki tam tikros datos.

Kol Europos Komisija neparengė ES teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų augintinių pašarų gamybą, leidžiama juos gaminti ekologinės gamybos būdu, laikantis nustatytų pašarų gamybos ir bendrųjų ženklinimo reikalavimų.

Keičiama leidimų išdavimo tvarka

Kai kurie leidimai bus išduoti konkrečiam vienkartiniam veiksmui atlikti, pvz., naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą. Dauguma leidimų, kaip ir anksčiau, išduos kontrolės institucija, tačiau dalį jų išduos ŽŪM. Pavyzdžiui, norėdami gauti leidimą naudoti neekologiškas žemės ūkio kilmės sudedamąsias dalis gaminant perdirbtą ekologišką maistą, veiklos vykdytojai turės kreiptis į ministeriją.

Bus ir tokių leidimų, kai veiklos vykdytojai turės kreiptis į kontrolės instituciją, bet juos išduos ŽŪM. Kontrolės institucija parengs baigiamąjį rašytinį pareiškimą, tačiau galutinį sprendimą dėl leidimo išdavimo/neišdavimo priims ŽŪM.

Kitos naujovės

Taip pat Ekologinės gamybos taisyklėse detalizuoti ES reglamento reikalavimai dirvožemio tręšimui bei tvarkymui

Jei tam tikrų augalų rūšių, porūšių arba veislių ekologiškos ir (arba) pereinamojo prie ekologinės gamybos laikotarpio augalų dauginamosios medžiagos būtų pakankamai ketinantiems ją naudoti ekologinės gamybos ūkiuose ir ji būtų tinkama Lietuvos klimatinėmis sąlygomis auginti, ŽŪM turės galimybę sudaryti jų sąrašą. Tokiu atveju leidimo naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą sąraše išvardytų rūšių, porūšių arba veislių augalams einamaisiais metais kontrolės institucija  neišduotų.

Prieš kiekvieną naują auginamų naminių paukščių partiją pastatuose turės nelikti jokių ūkinių gyvūnų. Kiekvieną sykį, baigus auginti naminių paukščių partiją, lauko aptvarai ne trumpiau negu 2 savaites turės būti paliekami tušti. Jei augmenija dar nebus ataugusi, turėtų būti taikomas ilgesnis laikotarpis.

Lietuva naudosis Vokietijos ekologinio žemės ūkio tyrimų instituto (Forschungsinstitut für biologischen Landbau) sukurtomis Ekologiškos ir pereinamojo prie ekologinės gamybos laikotarpio augalų dauginamosios medžiagos ir Ekologiškai auginamų gyvūnų ir ekologinės akvakultūros gyvūnų jauniklių duomenų bazėmis.

Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, ateitis priklauso tvariam ūkininkavimui, o ekologiškai ūkininkaujantiems  2023–2027 m. turėtų atitekti 405 mln. Eur. Iš jų 327 mln. Eur – ekologiniam ūkininkavimui, o 78 mln. Eur – perėjimui į ekologinį ūkininkavimą.

„Numatoma, kad 2030 m. Lietuvoje ekologiniai plotai turėtų sudaryti 15 proc. nuo visų žemės ūkio naudmenų. Siekiame rasti ir naudoti efektyviausius instrumentus šiems tikslams pasiekti. Norime, kad ekologiškai ūkininkaujantys ar dar tik svarstantys tuo užsiimti, nesusidurtų su pertekliniais reikalavimais, o kontroliuojančiai institucijai būtų nustatyti aiškūs kriterijai,“ – teigia K. Navickas.

ŽŪM Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kas yra Bonsai? Paaiškiname

bonsai

Bonsai – iš japonų kalbos pažodžiui reiškia sodinti padėkle. Kiti verčia taip – medelis ant lėkštutės. Esmė lyg ir ta pati. Visagalė Wikipedia teigia, jog tai tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas. Mums, mažai išmanantiems šiuos aspektus, bonsas yra tiesiog gražus ir egzotiškas mažas medelis vazonėlyje. Galbūt teisingiausia būtų pasakyti, jog bonsas yra iš tiesų  gražus miniatiūrinis medelis, kuriam sukurti naudojami sodininkystės metodai, asitelkiant menines priemones, kad būtų išaugintos miniatiūrinės gamtoje augančių medžių kopijos. Bonsų kūrimo procesas apima tam

Kaip išsirinkti termosą?

termosas

Ieškant idealiojo termoso, svarbu atsižvelgti į keletą esminių aspektų, kad pasirinktas produktas atitiktų asmeninius poreikius ir lūkesčius. Nors rinkoje egzistuoja daugybė variantų, nuo paprastų iki geriausių termosų, raktas į sėkmingą pasirinkimą slypi ne vien prekės ženklo populiarume, bet ir tam tikruose praktiškuose patarimuose. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis termosą. Talpa Vienas pirmųjų svarstymų turėtų būti apie termoso talpą. Apibrėžkite savo poreikius: ar dažniausiai termosą naudosite trumpoms išvykoms, ar ilgoms kelionėms? Jeigu mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje

Ką BŪTINA žinoti turintiems vaikų ir gyvenantiems užsienyje?

Gyvenimas užsienyje su vaikais gali būti įkvepiantis ir kartu iššūkių kupinas nuotykis. Šis straipsnis skirtas padėti tėvams, kurie planuoja arba jau gyvena užsienyje, suprasti pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti šeimos gerovę. 1. Teisiniai reikalavimai ir dokumentacija Pirmas ir svarbiausias žingsnis – išsiaiškinti ir įgyvendinti visus teisinius reikalavimus, susijusius su gyvenimu užsienyje: Vizos ir leidimai. Priklausomai nuo šalies, gali prireikti įvairių vizų ar leidimų gyventi su šeima. Įsitikinkite, kad jūsų ir jūsų vaikų dokumentai yra tvarkingi ir

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle. Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki

Taip pat skaitykite