Pagėgiams gresia tiesioginis valdymas. Ministrė A. Bilotaitė ragina Pagėgių savivaldybę ieškoti politinio kompromiso
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, nuotoliniu būdu susitikusi su Pagėgių savivaldybės meru, valdančiosios daugumos ir opozicijos atstovais bei Vyriausybės atstovu, paragino kuo greičiau paskirti administracijos direktorių, kad būtų išvengta tiesioginio valdymo savivaldybės teritorijoje.
Ministrės A. Bilotaitės teigimu, politikai turi elgtis atsakingai rinkėjams ir susitarti dėl Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriaus paskyrimo.
„Tarybai trūksta gebėjimo…“
„Matome, kad Pagėgių savivaldybės tarybos veiklai trūksta gebėjimo per įstatyme nustatytą terminą priimti būtinus sprendimus ir paskirti administracijos direktorių. Susidariusi situacija pažeidžia ir vietos bendruomenės, ir valstybės interesus, todėl svarbu pasiekti politinį kompromisą“, – sako vidaus reikalų ministrė.
Vidaus reikalų ministerijoje prie bendro stalo susėdę oponentai sutarė išnaudoti paskutinę galimybę – iki liepos 6 d. rasti kompromisinius sprendimus ir išvengti tiesioginio valdymo.
Šių metų gegužės 6 d. Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė atleisti iš pareigų administracijos direktorių Virginijų Komskį, o laikinai šias pareigas eiti paskyrė Dalią Alkimavičienę, Pagėgių savivaldybės administracijos valstybės tarnautoją. Deja, Regionų apygardos administracinis teismas, į jį kreipusis Pagėgių savivaldybės merui, 2022 m. gegužės 13 d. nutartimi sustabdė sprendimą, kuriuo pavesta D. Alkimavičienei eiti Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.
Pagėgių savivaldybė nebevykdo savo funkcijų
Dėl šios priežasties Pagėgių savivaldybėje jau kuris laikas nėra vykdomos Vietos savivaldos įstatyme ir kituose įstatymuose savivaldybės vykdomajai institucijai priskirtos funkcijos, todėl vėluoja arba nemokami savivaldybės juridinių asmenų darbuotojams atlyginimai, gyventojai negali gauti jiems būtinų paslaugų ir socialinių išmokų.
Šiuo metu Pagėgių savivaldybėje yra susiklosčiusi tokia situacija:
- nuo š. m. gegužės 7 d. nėra savivaldybės administracijos direktoriaus;
- nuo kovo 18 d. – savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo;
- nuo gegužės 13 d. nėra laikinai savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas einančio savivaldybės administracijos valstybės tarnautojo.
Nykštukinių savivaldybių bėda?
Analogiška situacija dėl tiesioginio valdymo įvedimo savivaldybės teritorijoje buvo susiklosčiusi 2022 m. balandžio mėn., kai Kalvarijos savivaldybės taryba nepaskyrė administracijos direktoriaus per įstatyme nustatytą terminą. Įsigaliojus Seimo nutarimui dėl tiesioginio valdymo įvedimo savivaldybės teritorijoje, šios savivaldybės taryba, tarybos nariai ir savivaldybės meras neteko įgaliojimų.
Tiesioginio valdymo savivaldybės teritorijoje ir Vietos savivaldos įstatymuose nustatyta, kad taryba privalo per 2 mėnesius, kai nutrūksta savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliojimai, paskirti savivaldybės administracijos direktorių. Priešingu atveju savivaldybės teritorijoje gali būti įvedamas tiesioginis valdymas, kuris negali trukti ilgiau kaip 6 mėnesius, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Pasiūlymą dėl tiesioginio valdymo įvedimo savivaldybės teritorijoje Seimui teikia Vyriausybė, tuomet Seimas priima galutinį sprendimą.
Klausimas merui Vaidui Bendaravičiui:
- Ar yra realių galimybių iki liepos 6 d. susiformavusiai Pagėgių savivaldybės tarybos narių daugumai (9) ir mažumos paramą teturinčiam merui susitarti ir paskirti laikinąjį administracijos direktorių? Tokių bandymų per pastaruosius beveik du mėnesius būta ne vieno, deja, rezultatų tai nedavė.
Meras V. Bendaravičius atsakė: „Sprendžiant iš šios dienos susitikimo su daugumos atstovais, tokių galimybių nėra. Kaip galima ką nors suderėti, jei per du mėnesius jie visą laiką siūlo tuos pačius du kandidatus laikinai eiti administracijos direktoriaus pareigas…“
Tokiu atveju labai gali būti, kad Pagėgių taryba ir visi jos valdymo organai neteks savo įgaliojimų, įvedus tiesioginį valdymą iš Vilniaus.
pamarys.eu pagal VRM informaciją