Pagalba senjorams ir neįgaliesiems

Lietuvoje vis daugiau garbaus amžiaus gyventojų. Apie tai, kaip padėti jiems, padaryti gyvenimo kokybę geresne kalbėta Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro surengtoje konferencijoje „Socialinių ir sveikatos paslaugų pasiūla neįgaliems ir senyvo amžiaus žmonėms“.

Konferencijoje dalyvavo 46 Šilutės rajono socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, visuomeninės sveikatos priežiūros specialistai ir bendruomenės nariai.

Seminare dalyvavo 46 Šilutės rajono socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, visuomeninės sveikatos priežiūros specialistai, bendruomenės nariai. Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė pranešėjas – apie mūsų rajone teikiamų paslaugų infrastruktūrą kalbėjusią savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoją Audrą Barauskienę ir Higienos instituto specialistę Vaidą Aguonytę, supažindinusią su apklausos „65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų sveikatos netolygumai Šilutės rajono savivaldybėje ir Lietuvoje“ rezultatais.
Pasak A. Aguonytės, Higienos institutas atliko tyrimą, kurio tikslai buvo nustatyti ir įvertinti sergamumo, ligotumo 2003-2012 m. ir mirtingumo 2002-2011 m. netolygumus tarp 65 ir vyresnio amžiaus asmenų, įvertinti ambulatorinių sveikatos paslaugų prieinamumo netolygumus šio amžiaus grupėje ir nustatyti, kokie demografiniai, socialiniai bei ekonominiai veiksniai daro įtaką subjektyviam savo sveikatos vertinimui. Tyrimo metu atlikta anoniminė anketinė apklausa. Surinktos 1786 tinkamos analizei anketos, iš jų 50 Šilutės rajone.
Apibendrinus surinktą informaciją nustatyta, kad tarp 65 m. ir vyresnių asmenų ligų vyrauja infekcinės ligos, tuo tarpu ligotumą ir mirtingumą lemia lėtinės neinfekcinės ligos. Padėtis pagerėtų sumažinus tabako rūkymą, žalingą alkoholio vartojimą, nepakankamą fizinį aktyvumą, sveikatai nepalankią mitybą.
Dauguma (69 proc.) apklaustų 65 m. ir vyresnių asmenų ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą vertina palankiai.

Higienos instituto specialistė Vaidą Aguonytė supažindino seminaro dalyvius su apklausos „65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų sveikatos netolygumai Šilutės rajono savivaldybėje ir Lietuvoje“ rezultatais.

Respondentai, kurie gyvena kaime, turi pradinį išsilavinimą, gauna mažesnes pajamas dažniau nei kiti susiduria su ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo kliūtimis, atsirandančiomis dėl didelio atstumo iki gydymo įstaigos, kelionę apsunkinančios sveikatos būklės bei didelių kelionės išlaidų. Finansinių sunkumų dėl diagnostikos procedūrų dažniau patiria gaunantieji mažesnes pajamas, nedirbantys bei žemesnį išsilavinimą įgiję apklausos dalyviai.
Vyresnio amžiaus asmenys nėra visiškai patenkinti savo sveikata – dauguma respondentų dalis (67,9 proc.) ją vertino vidutiniškai. Blogiau savo sveikatą vertinti yra linkę kaimo gyventojai, moterys, vyresni respondentai, mažiau išsilavinę, nedirbantys, gaunantys mažesnes pajamas, turintys mažiau patogumų.
Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audra Barauskienė supažindino su mūsų rajone teikiamomis socialinės paramos paslaugomis. Jas teikia ne tik Socialinės paramos skyrius, kuris daugiausiai šelpia išmokomis, bet ir socialiniai partneriai, įstaigos. Rajone socialinę paramą įvairiu pavidalu teikia Šilutės senelių globos namai, O. Jogienės šeimyna „Vaikiškos svajonės“, Šilutės socialinių paslaugų centras. Dalis paslaugų perkama iš VšĮ Šilutės ligoninės palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus, VšĮ Jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamento, Macikų globos namų, Psichoterapijos reabilitacinio centro VšĮ „Gabrielius“, VšĮ senjorų globos namų „Senjorų Eldoradas“, Viliaus Gaigalaičio globos namų, Padvarių socialinės globos namų, Tremtinių specialieji globos namų, Adakavo pensionato ir kitų įstaigų.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (kairėje) ir Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audra Barauskienė rengiasi pranešimui.

Dalis šių įstaigų veikia ne mūsų rajone. Kituose miestuose teikiamomis paslaugomis naudojamasi dėl įvairių priežasčių – dėl negalėjimo tam tikro pobūdžio paslaugos teikti mūsų rajone, siekiant neišardyti globojamų vaikų šeimynų ar tiesiog pritrūkus vietos Šilutės rajono įstaigose.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Prezidentas: sienų apsaugai – platesni karių įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitikęs su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu aptarė karių įsitraukimą ekstremaliosios situacijos metu. Šalies vadovas teigiamai įvertino susitikimo metu krašto apsaugos ministro A. Anušausko pristatytus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimus, nustatančius konkrečius įgaliojimus, kuriuos kariai įgytų ekstremaliųjų situacijų metu, ir šių įgaliojimų įgijimo sąlygas. „Įstatymų pakeitimai leis kariams efektyviai prisidėti tiek saugant Lietuvos Respublikos sienas, tiek, poreikiui esant,

Taip pat skaitykite