Pagalba senjorams ir neįgaliesiems

Lietuvoje vis daugiau garbaus amžiaus gyventojų. Apie tai, kaip padėti jiems, padaryti gyvenimo kokybę geresne kalbėta Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro surengtoje konferencijoje „Socialinių ir sveikatos paslaugų pasiūla neįgaliems ir senyvo amžiaus žmonėms“.

Konferencijoje dalyvavo 46 Šilutės rajono socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, visuomeninės sveikatos priežiūros specialistai ir bendruomenės nariai.

Seminare dalyvavo 46 Šilutės rajono socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, visuomeninės sveikatos priežiūros specialistai, bendruomenės nariai. Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė pranešėjas – apie mūsų rajone teikiamų paslaugų infrastruktūrą kalbėjusią savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoją Audrą Barauskienę ir Higienos instituto specialistę Vaidą Aguonytę, supažindinusią su apklausos „65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų sveikatos netolygumai Šilutės rajono savivaldybėje ir Lietuvoje“ rezultatais.
Pasak A. Aguonytės, Higienos institutas atliko tyrimą, kurio tikslai buvo nustatyti ir įvertinti sergamumo, ligotumo 2003-2012 m. ir mirtingumo 2002-2011 m. netolygumus tarp 65 ir vyresnio amžiaus asmenų, įvertinti ambulatorinių sveikatos paslaugų prieinamumo netolygumus šio amžiaus grupėje ir nustatyti, kokie demografiniai, socialiniai bei ekonominiai veiksniai daro įtaką subjektyviam savo sveikatos vertinimui. Tyrimo metu atlikta anoniminė anketinė apklausa. Surinktos 1786 tinkamos analizei anketos, iš jų 50 Šilutės rajone.
Apibendrinus surinktą informaciją nustatyta, kad tarp 65 m. ir vyresnių asmenų ligų vyrauja infekcinės ligos, tuo tarpu ligotumą ir mirtingumą lemia lėtinės neinfekcinės ligos. Padėtis pagerėtų sumažinus tabako rūkymą, žalingą alkoholio vartojimą, nepakankamą fizinį aktyvumą, sveikatai nepalankią mitybą.
Dauguma (69 proc.) apklaustų 65 m. ir vyresnių asmenų ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą vertina palankiai.

Higienos instituto specialistė Vaidą Aguonytė supažindino seminaro dalyvius su apklausos „65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų sveikatos netolygumai Šilutės rajono savivaldybėje ir Lietuvoje“ rezultatais.

Respondentai, kurie gyvena kaime, turi pradinį išsilavinimą, gauna mažesnes pajamas dažniau nei kiti susiduria su ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo kliūtimis, atsirandančiomis dėl didelio atstumo iki gydymo įstaigos, kelionę apsunkinančios sveikatos būklės bei didelių kelionės išlaidų. Finansinių sunkumų dėl diagnostikos procedūrų dažniau patiria gaunantieji mažesnes pajamas, nedirbantys bei žemesnį išsilavinimą įgiję apklausos dalyviai.
Vyresnio amžiaus asmenys nėra visiškai patenkinti savo sveikata – dauguma respondentų dalis (67,9 proc.) ją vertino vidutiniškai. Blogiau savo sveikatą vertinti yra linkę kaimo gyventojai, moterys, vyresni respondentai, mažiau išsilavinę, nedirbantys, gaunantys mažesnes pajamas, turintys mažiau patogumų.
Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audra Barauskienė supažindino su mūsų rajone teikiamomis socialinės paramos paslaugomis. Jas teikia ne tik Socialinės paramos skyrius, kuris daugiausiai šelpia išmokomis, bet ir socialiniai partneriai, įstaigos. Rajone socialinę paramą įvairiu pavidalu teikia Šilutės senelių globos namai, O. Jogienės šeimyna „Vaikiškos svajonės“, Šilutės socialinių paslaugų centras. Dalis paslaugų perkama iš VšĮ Šilutės ligoninės palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus, VšĮ Jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamento, Macikų globos namų, Psichoterapijos reabilitacinio centro VšĮ „Gabrielius“, VšĮ senjorų globos namų „Senjorų Eldoradas“, Viliaus Gaigalaičio globos namų, Padvarių socialinės globos namų, Tremtinių specialieji globos namų, Adakavo pensionato ir kitų įstaigų.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (kairėje) ir Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audra Barauskienė rengiasi pranešimui.

Dalis šių įstaigų veikia ne mūsų rajone. Kituose miestuose teikiamomis paslaugomis naudojamasi dėl įvairių priežasčių – dėl negalėjimo tam tikro pobūdžio paslaugos teikti mūsų rajone, siekiant neišardyti globojamų vaikų šeimynų ar tiesiog pritrūkus vietos Šilutės rajono įstaigose.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite