Pagalba senjorams ir neįgaliesiems

Lietuvoje vis daugiau garbaus amžiaus gyventojų. Apie tai, kaip padėti jiems, padaryti gyvenimo kokybę geresne kalbėta Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro surengtoje konferencijoje „Socialinių ir sveikatos paslaugų pasiūla neįgaliems ir senyvo amžiaus žmonėms“.

Konferencijoje dalyvavo 46 Šilutės rajono socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, visuomeninės sveikatos priežiūros specialistai ir bendruomenės nariai.

Seminare dalyvavo 46 Šilutės rajono socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, visuomeninės sveikatos priežiūros specialistai, bendruomenės nariai. Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė pranešėjas – apie mūsų rajone teikiamų paslaugų infrastruktūrą kalbėjusią savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoją Audrą Barauskienę ir Higienos instituto specialistę Vaidą Aguonytę, supažindinusią su apklausos „65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų sveikatos netolygumai Šilutės rajono savivaldybėje ir Lietuvoje“ rezultatais.
Pasak A. Aguonytės, Higienos institutas atliko tyrimą, kurio tikslai buvo nustatyti ir įvertinti sergamumo, ligotumo 2003-2012 m. ir mirtingumo 2002-2011 m. netolygumus tarp 65 ir vyresnio amžiaus asmenų, įvertinti ambulatorinių sveikatos paslaugų prieinamumo netolygumus šio amžiaus grupėje ir nustatyti, kokie demografiniai, socialiniai bei ekonominiai veiksniai daro įtaką subjektyviam savo sveikatos vertinimui. Tyrimo metu atlikta anoniminė anketinė apklausa. Surinktos 1786 tinkamos analizei anketos, iš jų 50 Šilutės rajone.
Apibendrinus surinktą informaciją nustatyta, kad tarp 65 m. ir vyresnių asmenų ligų vyrauja infekcinės ligos, tuo tarpu ligotumą ir mirtingumą lemia lėtinės neinfekcinės ligos. Padėtis pagerėtų sumažinus tabako rūkymą, žalingą alkoholio vartojimą, nepakankamą fizinį aktyvumą, sveikatai nepalankią mitybą.
Dauguma (69 proc.) apklaustų 65 m. ir vyresnių asmenų ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą vertina palankiai.

Higienos instituto specialistė Vaidą Aguonytė supažindino seminaro dalyvius su apklausos „65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų sveikatos netolygumai Šilutės rajono savivaldybėje ir Lietuvoje“ rezultatais.

Respondentai, kurie gyvena kaime, turi pradinį išsilavinimą, gauna mažesnes pajamas dažniau nei kiti susiduria su ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo kliūtimis, atsirandančiomis dėl didelio atstumo iki gydymo įstaigos, kelionę apsunkinančios sveikatos būklės bei didelių kelionės išlaidų. Finansinių sunkumų dėl diagnostikos procedūrų dažniau patiria gaunantieji mažesnes pajamas, nedirbantys bei žemesnį išsilavinimą įgiję apklausos dalyviai.
Vyresnio amžiaus asmenys nėra visiškai patenkinti savo sveikata – dauguma respondentų dalis (67,9 proc.) ją vertino vidutiniškai. Blogiau savo sveikatą vertinti yra linkę kaimo gyventojai, moterys, vyresni respondentai, mažiau išsilavinę, nedirbantys, gaunantys mažesnes pajamas, turintys mažiau patogumų.
Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audra Barauskienė supažindino su mūsų rajone teikiamomis socialinės paramos paslaugomis. Jas teikia ne tik Socialinės paramos skyrius, kuris daugiausiai šelpia išmokomis, bet ir socialiniai partneriai, įstaigos. Rajone socialinę paramą įvairiu pavidalu teikia Šilutės senelių globos namai, O. Jogienės šeimyna „Vaikiškos svajonės“, Šilutės socialinių paslaugų centras. Dalis paslaugų perkama iš VšĮ Šilutės ligoninės palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus, VšĮ Jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamento, Macikų globos namų, Psichoterapijos reabilitacinio centro VšĮ „Gabrielius“, VšĮ senjorų globos namų „Senjorų Eldoradas“, Viliaus Gaigalaičio globos namų, Padvarių socialinės globos namų, Tremtinių specialieji globos namų, Adakavo pensionato ir kitų įstaigų.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (kairėje) ir Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audra Barauskienė rengiasi pranešimui.

Dalis šių įstaigų veikia ne mūsų rajone. Kituose miestuose teikiamomis paslaugomis naudojamasi dėl įvairių priežasčių – dėl negalėjimo tam tikro pobūdžio paslaugos teikti mūsų rajone, siekiant neišardyti globojamų vaikų šeimynų ar tiesiog pritrūkus vietos Šilutės rajono įstaigose.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Kvietimas teikti idėjas Klaipėdos krašto metų programai

Šilutė ir visas Klaipėdos kraštas 2023 m. ruošiasi paminėti neeilinį istorinį įvykį – Klaipėdos krašto suvienijimo su Lietuvos Respublika 100-metį. Šis istorinis įvykis turi ypatingą svarbą Valstybės ir tautos likimo bei raidos istorijoje. Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą  „Dėl 2023 metų paskelbimo Klaipėdos krašto metais“, kuris turi politinę ir kultūrinę reikšmę. Kviečiame įstaigas, organizacijas, meno kūrėjus telkis, diskutuoti ir teikti idėjas, kaip galėtume šio ypatingo įvykio jubiliejų paminėti Šilutės rajone ir etnografiniame Mažosios Lietuvos regione.

Nuo sausio  brangiau mokėsime už komunalinių atliekų tvarkymą?

Šią savaitę Šilutės rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose vietos politikai svarsto, ar didinti mokesčius už komunalinių atliekų tvarkymą. Tikslas – patvirtinti naujus Šilutės r. savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatus dėl pasikeitusių įkainių. UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro 2020 m. spalio 28 d. valdybos sprendimu nuo 2021 m. sausio 1 d. Šilutės rajono savivaldybei nustatytas 44,13 Eur/t su PVM „vartų mokestis“. Pagal atliktus skaičiavimus Šilutės rajono savivaldybės „vartų mokestis“ už komunalinių

Taip pat skaitykite