Netikri namai, netikroji šeima…

Per pastaruosius du mėnesius iš Saugų vaikų globos namų išėjo ir negrįžo keturi globotiniai. Policija apie tai paskelbė įvykių suvestinėse. Kas atsitiko? Kodėl globotiniai bėga iš šių valdiškų namų?

Virš Saugų vaikų globos namų – mėlynas dangus, tačiau tai nereiškia, kad ir šių namų viduje, ir globotinių gyvenime vyrauja giedra ir grožis.

Naujienos
Vaikų globos namai Saugose šviečia iš toli: balti, dideli, apjuosti žalia metaline tvora, kurių varteliai – atviri. Direktorius Eugenijus Judeikis pasakoja, kad vaikų nemažėja, beveik visi, kurių sąraše per 70, iš Šilutės rajono. Dešimt iš jų įkurdinta Rusnėje, tad vaikų skaičiaus sumažinimas leido gauti veiklos licenciją. Tebėra 100 tūkst. Lt skolų.
Su Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokykla sutarta, kad būsimieji apdailininkai gamybinės praktikos metu pagelbės šiek tiek paremontuoti vidaus patalpas, dažų, tapetų ir kitko parūpins rėmėjai.
„Soroptimos“ klubas su kolegėmis iš Danijos įgyvendino projektą, neseniai padovanojo globotiniams virtuvėlę, ją aprūpino būtina įranga, puodais, keptuvėmis, lėkštėmis ir kitkuo, ką įpirktų tik gana turtingi žmonės. Dar žadama rengti kirpyklėlę, nupirktas šiltnamis. Už televizijos organizuotų labdaros akcijų surinktas ir perduotas lėšas pernai buvo nupirkta relaksacijos kėdė, šiemet – 250 litrų talpos akvariumas. Šiame kambaryje globotiniai mėgaujasi tyla ir ramybe.
2,4 ha aptvertą teritoriją turintys Vaikų globos namai svajoja įsigyti 2-3 avis – nebereikėtų šienauti pievelių, tačiau prireiktų tvartelio. Gal Šilutės urėdas Vaidas Bendaravičius pagelbės?
Šuniukų ir kačiukų nėra, mat, pasak E. Judeikio, leidus tektų rūpintis šešiasdešimčia šunelių ir tiek pat kačiukų, nes kiekvienas globotinis norėtų turėti savio… Jau buvo viena tokia liūdna pamoka, tad globotiniai žino: yra papūga, yra žiurkėnų, yra akvariumų su žuvytėmis, o šunelių ir kačiukų čia nebus.
Šiais metais įvaikinti trys globotiniai, pernai – du, ankstesniais metais tebuvę po vieną. Dešimt globotinių gyvena Rusnėje. Du iš jų lanko „Ąžuoliuko“ vaikų lopšelį-darželį, 8 – Rusnės specialiąją mokyklą. Verta pastebėti, kad net 38 globotiniai yra didelių ir vidutinių specialiųjų poreikių, 2 – sunkios negalios, 11 – neįgalūs. Daugeliui teismo skirta nuolatinė globa, mažesnei daliai – laikinoji, kai Vaikų globos namuose jie įkurdinami Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Tik vienas globotinis yra iš Mažeikių krašto, visi kiti – iš Šilutės rajono. Pasitaikė, kai vaikų būta 74. Šis skaičius nuolat kinta.
Iš viso Saugose ir Rusnėje dirba 51 darbuotojas. Direktorius finansavimą skiriančią Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją vadina globotinių motina, Šilutės rajono savivaldybę, kuriai šiuo metu įstaiga priklauso, – pamote. Iki 2007 metų šiuose namuose apgyvendinti globotiniai iš ministerijos gauna 5 kartus didesnį finansavimą, palyginus su kitais, kuriuos išlaiko savivaldybė. Iš ministerijos keliolikai globotinių skiriamos lėšos patenka į bendrą katilą…
Globotiniai lanko Švėkšnos, Rusnės, Priekulės specialiąsias, Saugų, Vilkyčių, Traksėdžių pagrindines mokyklas, Šilutės pirmąją gimnaziją, Meno mokyklą, Žemaičių Naumiesčio, Klaipėdos, Kauno profesines mokyklas ir t. t. Tenka rūpintis, ką valgė, kuo apsirengė, kaip sekasi mokslas.
„Ko atvažiavote?“
Netikėtą šio rašinio autorės apsilankymą Saugų vaikų globos namuose direktorius E. Judeikis argumentavo taip: „Seniai buvote – pasiilgote, mylite mus, visada domėjotės mumis. Gal dėl tų dingusių mergaičių?“
Teko pripažinti, kad į Saugas vykau tik dėl tų keturių pabėgusių globotinių, tačiau apie juos išgirdau tik ilgos diskusijos pabaigoje.
Apie tris globotines mergaites ir vieną vaikiną direktorius informaciją bėrė tarsi iš knygos. Tačiau viešai teks apsiriboti tik kukliomis žiniomis: šie vaikai bėgo ir bėgo… Iš globėjų, kurie todėl jų ir atsisakė, ir iš šių namų. Esama viešai neminimų priežasčių ir aplinkybių. Rodos, globotiniams teks paragauti socializacijos centro duonos. Tokią įstaigą galima prilyginti griežtos tvarkos įstaigai. Šioje istorijoje minimi ir narkotikai. Su pabėgusiais globotiniais pasikalbama telefonu… Kai su jais nesusitvarkė ir kitur, šie jaunuoliai atsidūrė Saugose.
„Mes niekada neatstosime vaikui šeimos. Niekada! Bandysime, darysime, bet šeima nebūsime…“ – sakė E. Judeikis, vadovaujantis šešias šeimynas turintiems Saugų vaikų globos namams ir vienai 10 vaikų šeimynai Rusnėje. Tai – viena įstaiga.
Direktorius buvo nepakantus abejonėms, kad gal čia vaikams trūksta dėmesio, gal jų nemyli? Pasipylė kruša pavyzdžių, kurie priblokštų kiekvieną. Galbūt geriau jų nežinoti…
Šie vaikai nuskriausti, jie auga be savo tėvų, todėl pikti ir kartais nekenčia viso supančio pasaulio, savaip priešinasi gūdžiam savo likimui ir šalia esantiems žmonėms. Tačiau kai per šventę niekieno nepamokyta ir neparaginta mergaitė išėjusi ima dėkoti ir sako, kad čia yra jos tikrieji namai…
Tai sugraudina net ir stiprų įstaigos direktorių E. Judeikį.

Stasė SKUTULIENĖ

5 komentarai

 • Jo

  Aplinkui žudikai, pragerti vaikai. Kas darosi cia, kur mews einame. Kad ir ka darytu svetimi zmones, jie niekada nebus vaikui tevai, net ir grazus valdiski namai bus tik pastoge. Jau suprantu kad niekas neima vaiku isivaikinti. O ir atsisako įvaikintu. Juk baisi atsakomybe, o pakeisti nieko negalesi.

 • manau

  Matai musu valdzia tiems vaikams pinigu neduoda, o kai kelis merus pakeicia tai ismoka tukstancius.

 • Jons

  Imkit kai tokie gabus ir auginkit tuos vaikus. pamatysit, kaip bus saldu.

 • Vytas

  Gal tas iškrypėlis taip pat iš vaikų namų tas nužudė.

 • Petras

  Dažnai tenka padiskutuoti apie Saugų vaikų namų auklėtinius ,kurie lanko Saugų mokyklą.Matomai jie galvoja,kad čia gali elgtis kaip ir vaikų namuose siųsti mokytoją ant trijų raidžių,išvadinti karvėmis,vištomis ir lytiniais organais. Darau išvadą,kad tokiems vaikams,kad ir kiek našlaičių gaila ne vieta vaikų namuose,jiems turi būti sukurti specialūs vaikų namai su psichiniais nukrypimais ir specialia auklėjimo sistema Ne veltui yra sena patarlė-lenk medį kol jaunas, Keli tokie vaikai gadina visos bendruomenės gyvenimą ,o mokykloje savo išsišokimais sugadina mokytojui vedamą pamoką,o mokytojams patarimas -įsitaisyti aparatūrą ir daryti įrašus,nes kitaip kaip matote įrodyti faktus neina . Darau išvadą,kad jau tokie vaikai tai potencialūs nusikaltėliai ir turėtų būti laikomi kaip ir kalinių lygyje,įzuoliuoti nuo visuomenės. Reikėtų atviro Saugų vaikų namų direktoriaus pasisakymo apie savo globotinius,o ne vien tik apie statybas,pinigus, ir džiaugtis,kad vaikams nereikės šienauti pievelės -tai už juos padarys avys, o kodėl negali tai daryti vaikai-darbas mus daro geresniais. Sėkmės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite