Neramios dienos ir naktys Kintuose

Pašnibždomis ir garsiai, stebėdamiesi ir piktindamiesi, klausdami ir ieškodami atsakymų kintiškiai kalba ne apie neįprastai šiltą žiemą ar žiemiškus rūpesčius, bet apie siaučiančius padegimus. Neįtikėtina – liepsnos vis praryja vienam ūkininkui priklausantį turtą. Ir ne bet kokį, o šiaudus…

Foto

Už tvenkinio esančioje privačioje ūkininko valdoje sudegė 110 šiaudų ritinių.

Policija dėl įtarimo apie padegimą atlieka ikiteisminį tyrimą. Kintų bendruomenė renkasi atviram pokalbiui su policijos komisaru.
Kintuose – policijos ekipažai
Kad policijos pareigūnai pastaruoju metu dažnai lankosi Kintų seniūnijoje, įsitikinome jau Kintų seniūnijos prieigose. Leidžiantis nuo tilto per Miniją teko prasilenkti su priešpriešiais važiavusiu policijos automobiliu. Netrukus apsigręžęs policijos ekipažas nulėkė atgal į Kintus…
„Mes jau įpratome, kad pastaruoju metu Kintuose netrūksta policijos pareigūnų“, – paaiškino Kintų seniūnas A. Kližentis. Jis pakartojo, ką jau žinojome iš oficialių pranešimų ir paaiškino daugiau.
Per kelis mėnesius tris kartus ugnis siaubė vienam žmogui priklausantį turtą. Ugnyje supleškėję šiaudai priklausė ūkininkui, kuris šiaudus naudoja šiltnamiams šildyti.
Pirmą kartą į ūkininko šiaudus ugnis įsisuko ir juos supleškino pernai, ankstų lapkričio 4-osios rytą. Šiaudų ritiniai buvo sukrauti Sakūčiuose, ūkininkui priklausančioje daržinėje. Ugnis prarijo bemaž 600 ritinių. Tada atvira ugnimi degančios daržinės atskubėjo gesinti 5 ugniagesių autocisternos iš Kintų, Saugų, Šilutės ir Klaipėdos. Po trijų dienų ūkininką vėl aplankė neprašytas svečias ir vėl supleškėjo 50 ritinių šiaudų. Tačiau ir tai nebuvo pabaiga.
Pirmasis 2014 metų savaitgalis ūkininkui vėl atnešė nuostolių – šįkart ugnis pasiglemžė 110 šiaudų ritinių, sukrautų Kintų miestelyje, ūkininkui priklausančioje privačioje teritorijoje, netoli šiltnamių. Pranešimą apie gaisrą Bendrasis pagalbos centras gavo naktį iš šeštadienio į sekmadienį apie 2 val. nakties. Apie gaisrą pranešė pravažiuojantis asmuo. Į gaisrą atskubėję miestelio ugniagesiai rado atvira liepsna degančią šiaudų rulonų stirtą. Kilus įtarimui, kad rulonai padegti tyčia, buvo iškviesti policijos pareigūnai bei kinologas su šunimi.
Kintiškiai pasakojo
Iškart po gaisro, sekmadienį, gaisro aplinkybes tiriantys policijos pareigūnai sulaikė ir iš namų išsivežė į Šilalę artimiausiai gaisro vietos gyvenantį kintiškį, kaimo turizmo sodybos savininką. Neva tarnybinis šuo pėdsakais nuo gaisravietės nusekė šios sodybos link.
Miestelio gyventojai tvirtina, kad sulaikytas žmogus yra visų gerbiamas, todėl žinia apie jo sulaikymą suglumino visus kintiškius.
Pirmadienio pavakarę į tą pačią kaimo turizmo sodybą atvykę pareigūnai važiuoti kartu su jais liepė ir šios sodybos šeimininkei. Moteris namuose buvo kartu su mažamečiu sūnumi. Kokia motina paliks mažametį vaiką vieną namuose, todėl šoko ištikta moteris vežėsi jį kartu. Pareigūnų automobiliui išriedėjus į pagrindinę miestelio gatvę, šie liepė vaikui eiti pas pažįstamus…
Antradienį apie vidurdienį apsilankę minėtoje kaimo turizmo sodyboje sutikome sutuoktinius, ką tik grįžusius po apklausos iš Šilalės. Apie potyrius sakė negalintys nieko kalbėti, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, bet ašarojančios moters akys buvo iškalbingesnės už bet kokius žodžius.
Nesantaikos pradžia
Pasak Kintų seniūno A. Kliženčio, konfliktas tarp ūkininko ir kaimynystėje esančios kaimo turizmo sodybos savininko prasidėjęs nuo smulkmenos. Kiti į tokius niekus nekreiptų dėmesio, tačiau ūkininkas iškėlė reikalavimų kaimo turizmo sodybos savininkui, iškasusiam savo teritorijoje tvenkinį, kuris ribojosi su ūkininko valdomis. Neva tvenkinį kasant buvę pažeisti melioracijos įrenginiai. Ūkininkas savo nerimą dėl tvenkinio perkėlė į kaimo turizmo sodybos kiemą – matant sodybos svečiams, mažamečiui vaikui savo pretenzijas jis demonstravęs kumščiais. Tiesos ieškota teisme, tačiau teismas išaiškino, kad tvenkinys iškastas laikantis visų reikalavimų, o ūkininkui priteisė atlyginti patirtą žalą.
Kintiškiai kalbėjo, kad kaimo turizmo sodybos savininkui pagailę ūkininko ir jis nereikalavo sumos, kurią galėjo prisiteisti. Teismui net siūlė keisti nuosprendį dėl teisės laikyti medžioklinį ginklą atėmimo.
Seniūnas įsitikinęs, kad konflikto, nuvedusio iki teismo, galėjo ir nebūti: „Kaimo turizmo sodybos šeimininkai yra geranoriai, aktyvūs bendruomenės gyvenime, įvairių švenčių rėmėjai ir talkininkai“. Apie ūkininką tokių epitetų jis negalintis pasakyti, tiesa, prisiminė, kad seniūnijai atstovauti Šilutėje vykusioje Rudens šventėje ūkininkas nepagailėjęs savo užaugintų daržovių, yra rėmęs sportines varžybas.
Kintų bendruomenė garsėja sutelktumu
Seniūnas pasidžiaugė, kad bendruomenė susitelkia ne tik per šventes, ji – lyg tvirtas kumštis svarstant svarbius seniūnijos reikalus ar ištikus nelaimei. Prieš kelerius metus gaisrą patyrusiems žmonėms kintiškiai ištiesė pagalbos ranką ne tik ugnį gesinant, bet ir pinigų pridėjo nuo gaisro nukentėjusiai šeimai. Savo paramą siuntė žmonės iš kitų Lietuvos regionų. Patarlė „kaimyno daržinė dega – man smagu“, pasak seniūno, Kintuose negalioja. Nelaimė sutelkia žmones. Pastarieji trys gaisrai į Kintų gyvenimą, berods, šliūkštelėjo šaukštą deguto.
Seniūnas sako, kad kintiškiai dėl savo pačių saugumo kovoja ne vienerius metus – buvo aktyviausi policijos rėmėjai. Naktimis pravažiuodavo nuo Ventės iki Sakūčių, užregistruodavo visus įtartinus ar nepažįstamus automobilius ir jų numerius. Padėjo net automobilio vagį pagauti. Gaila, kad rėmėjų gretos išseko, daugelis buvo priversti atiduoti rėmėjo pažymėjimus. Dabar kintiškiai dalyvauja „Saugios kaimynystės“ programoje.
„Stengiamės išsikalbėti, užbėgti negeriems įvykiams už akių. Seniūnu dirbu 16 metų, o bendruomenės narys esu nuo 1981 metų. Per tą laiką teko pažinti bemaž visas seniūnijos šeimas ir džiaugsme, ir varge. Vieni apie kitus žinome nemažai. Tik 1995 metais į Kintų seniūniją plūstelėjo anų laikų nuskurdintų žmonių. Dauguma atsikėlusiųjų buvo iš Klaipėdos. Į bendruomenės veiklą jie nesiveržė. Vieni išvyko kitur, kiti – ten, iš kur negrįžtama. Dauguma jų gyveno uždarą gyvenimą, viešai rūpesčių nepridarydavo“, – sako A. Kližentis, primindamas, kad kintiškiai dar vis dalijasi kalėdiniu laikotarpiu patirtais įspūdžiais.
Kintuose skambėjo populiaraus atlikėjo ir profesionaliosios klasikinės muzikos koncertai – daugiafunkciame centre net vietų pritrūko. „Argi tai nenuteikia optimistiškai?“– retoriškai klausia seniūnas.
Ūkininko situacija sudėtinga
Telefonu kalbintas nukentėjusysis ūkininkas sakė, kad netekęs šiaudų, kuriais šildė šiltnamius, bijo net pagalvoti, kas jo laukia jau netrukus. Šiltnamiuose žaliuoja svogūnai, salotos ir kitos prieskoninės daržovės, jau laikas pradėti rūpintis pomidorais, agurkais. Artimiausiu metu prognozuojamas atšalimas, bet kaip ir kuo reikės šildyti šiltnamius – ūkininkas nežino.
Jis patikino, kad šiaudų, kaip ir šiltnamių, nesiėmė drausti jokia draudimo kompanija. Paskutinio gaisro metu sudegė 110 rulonų (vienas rulonas sveria apie 300-350 kg ) šiaudų, buvusių prie šiltnamių.
Kintiškius neramina pareigūnų veiksmai
Kintiškiai neslepia apmaudo, kad žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie gaisrą tarsi nuteisė visų gerbiamą kintiškį, nes buvo nurodyti asmens inicialai. Vykstant ikiteisminiam tyrimui, žmogus buvo tik apklaustas, tačiau moralinė žala jau padaryta.
„Pavardžių trumpiniai mums, kintiškiams, yra gerai žinomi. Sulaikyti žmonės, atlikta procedūra, bet rezonansas, žeminantis žmogaus orumą, padarytas didelis“, – kalbėjo seniūnas ir kalbinti kiti kintiškiai.
„Pareigūnai atliko savo pareigą?!“ – pasipiktinimo emocijų neslepia Kintų seniūnijos darbuotojos, niekaip negalinčios suprasti ar pateisinti teisėsaugos pareigūnų veiksmų. Juolab kad pastaruoju metu kalbama apie tai, kad tėvams griežtai draudžiama palikti savo vaikus be suaugusiųjų priežiūros. Dabar gi, vaiko akivaizdoje policijos pareigūnai išveža mamą, palikdami vaiką vieną…
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė telefonu „Pamariui“ sakė negalinti komentuoti policijos pareigūnų veiksmų, mat nežinanti visų detalių. Vis dėlto patikino, kad visais atvejais ir bet kokie veiksmai vaiko akivaizdoje turi vykti taip, kad vaikas patirtų kuo mažiau išgyvenimų. „Visur ir visada pirmiausia būtinas žmoniškumas“, – sakė I. Pranaitienė.
Komisarui svarbi kintiškių nuomonė
Trečiadienį Kintuose vykusiame susitikime su kintiškiais Tauragės a. VPK Šilutės r. policijos komisariato komisaras Sigitas Mikutavičius patikino, kad ir jį patį stebina toks dažnas vizitas į Kintus. Panaši situacija buvusi pernai, kai teko „gesinti“ gyventojų kalbų ugnį dėl vieno incidento. Po pokalbio su gyventojais viskas stabilizavosi, gyventojų nuogąstavimai buvo išsklaidyti. Ir tąkart, ir šiuo atveju jis kaip pareigūnas ne viską galintis pasakyti, nes tai pakenktų tyrimui, tačiau sakė norintis išgirsti bendruomenės nuomonę. Pareiškęs, kad kintiškiai gali gyventi ramiai, patikino, kad nekalti žmonės niekada nebus nuteisti. Kartu norėjo sužinoti gyventojų nuomonę, ko policija nepadaro ir į ką turėtų atkreipti dėmesį.
Kintiškiams rūpėjo sužinoti, ar policijos pareigūnai neviršijo savo įgaliojimų sulaikydami motiną, ją išsivežę ir palikę mažametį vaiką, kuriam šiandien reikalinga gydytojo, psichologo pagalba; ar yra saugūs, ar įtariamasis padegėjas, mėtydamas pėdas, nesupleškins ir kitų kintiškių turto. Ūkininkų yra daug, o kodėl pleška tik vieno žmogaus turtas? Emocijų įaudrinti kintiškiai net siūlėsi saugoti nukentėjusiojo turtą…
Policijos komisaras aiškino, kad ikiteisminis tyrimas tam ir pradedamas, kad būtų išsiaiškinta tiesa, dažnai tai nebūna malonūs dalykai, tenką naudoti ir prievartą, kartais – drastiškus veiksmus.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kas yra Bonsai? Paaiškiname

bonsai

Bonsai – iš japonų kalbos pažodžiui reiškia sodinti padėkle. Kiti verčia taip – medelis ant lėkštutės. Esmė lyg ir ta pati. Visagalė Wikipedia teigia, jog tai tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas. Mums, mažai išmanantiems šiuos aspektus, bonsas yra tiesiog gražus ir egzotiškas mažas medelis vazonėlyje. Galbūt teisingiausia būtų pasakyti, jog bonsas yra iš tiesų  gražus miniatiūrinis medelis, kuriam sukurti naudojami sodininkystės metodai, asitelkiant menines priemones, kad būtų išaugintos miniatiūrinės gamtoje augančių medžių kopijos. Bonsų kūrimo procesas apima tam

Kaip išsirinkti termosą?

termosas

Ieškant idealiojo termoso, svarbu atsižvelgti į keletą esminių aspektų, kad pasirinktas produktas atitiktų asmeninius poreikius ir lūkesčius. Nors rinkoje egzistuoja daugybė variantų, nuo paprastų iki geriausių termosų, raktas į sėkmingą pasirinkimą slypi ne vien prekės ženklo populiarume, bet ir tam tikruose praktiškuose patarimuose. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis termosą. Talpa Vienas pirmųjų svarstymų turėtų būti apie termoso talpą. Apibrėžkite savo poreikius: ar dažniausiai termosą naudosite trumpoms išvykoms, ar ilgoms kelionėms? Jeigu mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje

Ką BŪTINA žinoti turintiems vaikų ir gyvenantiems užsienyje?

Gyvenimas užsienyje su vaikais gali būti įkvepiantis ir kartu iššūkių kupinas nuotykis. Šis straipsnis skirtas padėti tėvams, kurie planuoja arba jau gyvena užsienyje, suprasti pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti šeimos gerovę. 1. Teisiniai reikalavimai ir dokumentacija Pirmas ir svarbiausias žingsnis – išsiaiškinti ir įgyvendinti visus teisinius reikalavimus, susijusius su gyvenimu užsienyje: Vizos ir leidimai. Priklausomai nuo šalies, gali prireikti įvairių vizų ar leidimų gyventi su šeima. Įsitikinkite, kad jūsų ir jūsų vaikų dokumentai yra tvarkingi ir

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle. Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki

Taip pat skaitykite