Nepasitenkinimas, kad teks apsišluoti, išsiveržė vulkanu

Šilutės seniūnijoje įvyko butų savininkų, gyvenamųjų namų bendrijų pirmininkų, savininkų jungtinės veiklos sutartimi įgaliotų asmenų ir Savivaldybės paskirtų namų administratoriaus atstovų susirinkimas. Tema – balandžio 27 d. Savivaldybės tarybos patvirtintos Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklės, kuriose numatyta, kad daugiabučių gyvenamūjų namų gyventojams teks pastiems tvarkyti priskirtą faktiškai naudojamą teritoriją.

Iki šiol daugiabučių namų gyventojai nesirūpino aplink namą pjauti žolę, šluoti kiemus ir visa kita – šias teritorijas, kaip ir visą miestą, tvarkė seniūnija, samdydama paslaugos teikėją, už tai mokėdama biudžeto lėšomis. Tuo tarpu nuosavų namų savininkai savo valdas tvarkė ir tvarkys už savo pinigus. Tad daugiabučių gyventojams jau teks arba patiems susitarus tvarkytis, arba už mokestį samdytis tokios paslaugos teikėją. Vadinasi, prie komunalinių mokesčių prisidės dar vienas. Kiek? Tai priklausys nuo sklypo ploto, namų, esančių sklype, naudingo ploto ir namo naudingo ploto. Tokiems skaičiavimams skirti 3 mėnesiai jau ir prabėgo.
Nesusikalbėjo
Į susirinkimą Šilutės seniūnijos salėje sugužėjo daug žmonių. Supažindinti su nauja tvarka atėjo Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus ir seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.
Seniūnas nevyniojo žodžių į vatą: „Iki šiol kai kurios bendrijos aplink savo namus nušienaudavo žolę, turėdavo gėlynų, puošdavo savo aplinką, o kitų namų gyventojai buvo ponai – jų aplinką tvarkė seniūnija už biudžeto pinigus. Nemažai miestų ir rajonų Lietuvoje apsisprendė – ir daugiabučiams namams priskirtos faktiškai jų naudojamos teritorijos, kurias tų namų gyventojai privalo prižiūrėti“.
A. Ivanauskas paaiškino, kad visi daugiabučiai namai turės savo teritoriją ir gyventojai privalės rūpintis jos švara: surinkti šiukšles, sugrėbti lapus, prižiūrėti žaliuosius plotus, automobilių stovėjimo aikšteles, kiemą bei išvežti tas šiukšles.
„Siūlomi variantai: priskirtą teritoriją tvarkotės patys, samdote tuos darbus atliksiantį žmogų, kitą paslaugos teikėją, gal komunalininkų, gal „Šilutės būsto“ įkurtą bendrovę, galite rinktis pagal kainą ar kitaip susitarę. Jeigu namą administruoja „Šilutės būsto“ bendrovė, ji jau turi savo bendrovę, kuri tai darys už papildomą mokestį. Teritorijų ribos jau paruoštos, plotai yra aiškūs, apie tai kalbėsimės nuvykę į kvartalus, gatves“, – pasakojo A. Ivanauskas, priminęs, kad sutaupyti pinigai niekur nedings. Labai gražiai bus sutvarkytas vadinamasis Melioratorių kvartalas, neliks duobių įvažiavimo gatvėse, kiemai bus išgrįsti trinkelėmis, padidintos aikštelės automobiliams statyti, mieste jau ruošiamos net 5 mažyliams skirtos žaidimų aikštelės, dvi iš jų bus Melioratorių alėjoje. Visos sutaupytos lėšos atiteks miesto namų kiemams tvarkyti, nes juose dar daug kur yra duobių. Norima, kad kiemai mieste būtų apšviesti ne iki 24 val., bet visą naktį. „Jeigu mes dar ir pjausime apie jūsų namus žolę, šluosime, valysime sniegą, grėbsime lapus, pinigų svarbesniems darbams nebeliks“, – bandė argumentuoti seniūno pavaduotojas.
Duobių lopymas, trinkelių klojimas, šaligatvių tvarkymas – šie ir panašūs darbai lieka seniūnijai.
Klausimai ir nuomonės
Moteris iš Tilžės gatvės: „Gyvatvores nugenėjome, dvejus metus tos šakos pūva krūvoje, niekas neišveža, nors prašiau. Ir prie garažų…“ Seniūnas atsakė, kad garažai irgi nėra valdiški, jų aplinką turi tvarkyti savininkai.
„Rūko daugiabučio balkone vyras ir mūsų darbininkams nuorūką vos ne ant galvos meta…“ – piktinosi seniūnas.
Klausta, ką daryti su nupjauta žole, nes į bendrus konteinerius mesti negalima?
„Šiukšles ir žolę arba patys turėsite išvežti, arba sudarykite sutartį su tokios paslaugos teikėjais“, – aiškino A. Ivanauskas, o salėje kilo didelis pasipiktinimo triukšmas.
„Mes mokame už buitinių atliekų išvežimą. Visi mokame, o kas prie konteinerių? Plytos, būsto remonto atliekos, seni baldai, sulūžusios kėdės, sofų dalys… Suneša ir sukrauna naktį. Išeitų, kad žino blogai darą“, – atsakė seniūnas.
Vyras iš salės sutiko, kad gyventojai prie konteinerių suneša ir lapų, ir žolių, per kelias savaites tai jau virto mėšlu, šalia priversta baldų, net iš gretimų gatvių suneša. Ką daryti? Neišveža, o kaip toliau bus? „O kaip su padangomis? Sumeta, suneša, palieka… Prie kiekvieno kampo sargų nepastatysime“, – atsakė seniūnas, o salė suūžė kaip bičių avilys, negi jie turėtų dar ir sargus samdyti…
„O kai iš jūsų teritorijos į mūsiškę vėjas rudenį lapų prineš?“ – klausė vyras. Kitas atsiliepė gyvenąs aštuonbutyje, kur visi senoliai, ten tik jis vienas ir žolę pjauna, ir šaligatvį nušluoja, žiemą sniegą nukasa, visas tas atliekas pats išveža, tvarkosi, pats medžius sodinęs, jie suvešėjo, išstypo, o nupjauti nebeleidžia.
A. Ivanauskas atsakė, kad medžių kirtimas lieka seniūnijos rūpesčiu, o lapus turės susigrėbti gyventojai. Pasigirdo replika: „Medžiai – jūsų, lapai – mūsų?“ O jeigu vyras dirba vienas už visus namo gyventojus, priklausytų atlygis. Štai bendrijos pirmininkas, kuriam per mėnesį moka 63 eurus. „Bendrijos pirmininkas turi dirbti ne už ačiū“, – teigė seniūnas.
Piktintasi beglobėmis katėmis, šunimis, kurie pridergia visur, nes jų šeimininkai „krūvelių“ nesurenka. „Jeigu mes tvarkysimės aplinką, gal galėsime ir tokius šunų savininkus „tvarkyti“? – klausė moteris.
„Mūsų namas – šalia mokyklos, parduotuvės, eina kas nori, mėto šiukšles, o rinkti teks mums kelis kartus per dieną?“ – klausė vyras, susirūpinęs, kad į bet kokią pastabą vaikai „pasiunčia“…
A. Ivanauskas patikino, kad būsią kalbama ir su mokyklomis, nes vaikai yra mūsų miesto gyventojų. Paminėta gatvių, kuriose išmušta daug gilių duobių. Patikinta, kad teritorijai tvarkyti gyventojų pasamdyta bendrovė išveš ir sušluotas šiukšles, nupjautą žolę, nukritusius lapus. Jeigu remontuojamas butas, namas, visas atliekas dirbantieji privalo išvežti, jų negali palikti. Prisimintas pažadas, kad visame mieste atliekų konteineriai bus tik požeminiai. Kada? Išgirdę, kad kitais metais, žmonės įvertino: „Vėl melavo…“
Akivaizdi nelygybė
Seniūnas nevaldė emocijų: „Namas – daugiabutis, turi kelias laiptines, vienoje per penkis aukštus – nuosavi butai. Gyvenate ant žemės ar ore kabote? Nemokate žemės mokesčių, kuriuos moka visų nuosavų sodybų savininkai. Jie sodybą tvarkosi irgi už savo lėšas – perka ir remontuoja žoliapjoves, trimerius, perka degalų, patys pjauna žolę“. Daugiabučių namų gyventojai ne tik nemoka žemės mokesčių, tačiau iš biudžeto jų kiemai išgrindžiami trinkelėmis, renovuojant namą, dengiama dalis išlaidų, jie naudojasi centralizuotai tiekiamos šilumos lengvata. Ir daugiabučiuose namuose, ir privačiuose gyvena ir turtingų, ir neturtingų gyventojų…“
Žmonės pyko, mojo ranka ir ėjo iš salės. Tų per valandą išlietų nuoskaudų, priekaištų nepavyktų suguldyti į kelis „Pamario“ laikraščio puslapius. Tad dedu tašką. Einu savo sodyboje pjauti žolės…

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite