Nemažėjanti emigracija spartina mokyklų nykimą

Prognozuojama, kad šiandien į Rugsėjo pirmosios šventę Pagėgių savivaldybės mokyklose ateis 1022 mokiniai, neskaitant priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikų. Lyginant su praėjusiais metais – šiemet mokyklų suoluose sėdės 60 mokinių mažiau. Pagrindine vaikų mažėjimo mokyklose priežastimi vis dar išlieka lietuvaičių šeimų emigracija į užsienį.

Pagėgių savivaldybės mokyklose kasmet mažėja mokinių.

Pagėgių savivaldybės mokyklose kasmet mažėja mokinių.

Uždarė 9 mokyklas
Didelė emigracijos problema jaučiama ne vien Pagėgių saivivaldybėje, bet ir visoje Lietuvoje. Galbūt tai lemia sudėtingos sąlygos gauti gerai apmokamą darbą. Mažas ir gimstamumas – kurdami šeimas tėvai planuoja mažiau vaikų, svarstydami, ar sugebės juos išlaikyti ir išleisti į mokslus.
Vaikų mažėjimas lemia ir mokyklų nykimą. Nuo 2001 m. Pagėgių savivaldybėje buvo uždarytos 9 mokyklos. Uždarius mokyklas lieka nebenaudojami pastatai, o mokytojams tenka ieškotis naujų darbo vietų.
Pagėgių vaikų lopšelį-darželį šiemet lankys 19 priešmokyklinio ir 95 ikimokyklinio amžiaus vaikai. Nors vaikų skaičius ikimokyklinio amžiaus grupėje itin nemažas, vietų kol kas dar pakanka. Nuo rugsėjo 7 d. ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų grupės pradės veikti ir Šilgaliuose esančiame daugiafunkciniame centre, dar vienas darželis veikia Vilkyškiuose (32 vaikai). Taigi Pagėgių savivaldybės gyventojai neturi didelių problemų, kur palikti mažus vaikus.
Pedagogų netrūksta
Pernai Pagėgių savivaldybėje gimė 114 vaikų. Gimstamumo vidurkis nuo 2007 iki 2014 m. – 126 vaikai. Skaičiai neblogi, bet nemaža dalis čia gimusių naujagimių iškeliauja kartu su tėvais gyventi į užsienio šalis.
Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Dania Byčkova sakė, jog Pagėgių savivaldybės mokymo įstaigas vertina neblogai: „Mūsų mokymo įstaigų mokiniai gana neblogai įstoja į aukštąsias mokyklas, turime daug gerų pedagogų. Savivaldybėje veikiančių mokyklų pastatai sutvarkyti“.
Pagėgių savivaldybės švietimo įstaigose pedagogų netrūksta. Nors kai kuriose mokyklos ir ieško naujų specialistų, iki mokslo metų pradžios jų randama. Nemažai mokytojų dirba keliose mokyklose, į darbą važinėdami. Mokinių mažėja, tad ir krūvis pedagogams menkėja.
Pasak Pagėgių savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiojo specialisto Gedimino Kačiulio, savivaldybės švietimo įstaigose bėdų dėl socialinės paramos mokiniams – nemokamo maitinimo – nekyla. Socialinė parama teikiama mažas pajamas gaunančių šeimų vaikams, kurie mokosi valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo mokyklose, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose. Šeimos, pateikusios prašymus dėl nemokamo maitinimo, jeigu atitinka numatytus reikalavimus, tokį maitinimą gauna.
Neformalusis švietimas
Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas G. Kačiulis pridūrė, kad neseniai vykusio mokyklų direktorių pasitarimo metu Savivaldybės vadovai apžiūrėjo švietimo įstaigos ir pastebėjo, jog kai kuriose mokyklose jau reikėtų kosmetinio vidaus remonto.
Pagėgių savivaldybėje daug vaikų į mokyklą tenka vežioti iš kaimo. Pasak G. Kačiulio, dėl to problemų nekyla, bet geltonųjų autobusiukų parką reikėtų atnaujinti. Kai kurie maršrutai vingiuoja žvyrkeliais, tad dalis technikos jau susidėvėjo.
Popamokinės veiklos Pagėgių savivaldybės mokiniams taip pat netrūksta. Nuo šių metų spalio 1 d. visoje Lietuvoje įvedamas neformaliojo vaikų švietimo krepšelis. Į šias lėšas galės pretenduoti savivaldybės, valstybės įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, viešosios įstaigos, laisvieji mokytojai, kūrėjai, atitinkantys Švietimo ir mokslo ministerijos bei savivaldybių nustatytus reikalavimus. Vidutiniškai vienam vaikui bus skiriama 15 € per mėnesį.
Neformaliajam vaikų švietimui programas jau turi parengusi Pagėgių meno ir sporto mokykla. Prognozuojama, kad iki spalio 1 d. tokių programų rasis gerokai daugiau ir vaikams bus pasiūlyta įvairiausios veiklos.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite