Nemažėjanti emigracija spartina mokyklų nykimą

Prognozuojama, kad šiandien į Rugsėjo pirmosios šventę Pagėgių savivaldybės mokyklose ateis 1022 mokiniai, neskaitant priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikų. Lyginant su praėjusiais metais – šiemet mokyklų suoluose sėdės 60 mokinių mažiau. Pagrindine vaikų mažėjimo mokyklose priežastimi vis dar išlieka lietuvaičių šeimų emigracija į užsienį.

Pagėgių savivaldybės mokyklose kasmet mažėja mokinių.

Pagėgių savivaldybės mokyklose kasmet mažėja mokinių.

Uždarė 9 mokyklas
Didelė emigracijos problema jaučiama ne vien Pagėgių saivivaldybėje, bet ir visoje Lietuvoje. Galbūt tai lemia sudėtingos sąlygos gauti gerai apmokamą darbą. Mažas ir gimstamumas – kurdami šeimas tėvai planuoja mažiau vaikų, svarstydami, ar sugebės juos išlaikyti ir išleisti į mokslus.
Vaikų mažėjimas lemia ir mokyklų nykimą. Nuo 2001 m. Pagėgių savivaldybėje buvo uždarytos 9 mokyklos. Uždarius mokyklas lieka nebenaudojami pastatai, o mokytojams tenka ieškotis naujų darbo vietų.
Pagėgių vaikų lopšelį-darželį šiemet lankys 19 priešmokyklinio ir 95 ikimokyklinio amžiaus vaikai. Nors vaikų skaičius ikimokyklinio amžiaus grupėje itin nemažas, vietų kol kas dar pakanka. Nuo rugsėjo 7 d. ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų grupės pradės veikti ir Šilgaliuose esančiame daugiafunkciniame centre, dar vienas darželis veikia Vilkyškiuose (32 vaikai). Taigi Pagėgių savivaldybės gyventojai neturi didelių problemų, kur palikti mažus vaikus.
Pedagogų netrūksta
Pernai Pagėgių savivaldybėje gimė 114 vaikų. Gimstamumo vidurkis nuo 2007 iki 2014 m. – 126 vaikai. Skaičiai neblogi, bet nemaža dalis čia gimusių naujagimių iškeliauja kartu su tėvais gyventi į užsienio šalis.
Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Dania Byčkova sakė, jog Pagėgių savivaldybės mokymo įstaigas vertina neblogai: „Mūsų mokymo įstaigų mokiniai gana neblogai įstoja į aukštąsias mokyklas, turime daug gerų pedagogų. Savivaldybėje veikiančių mokyklų pastatai sutvarkyti“.
Pagėgių savivaldybės švietimo įstaigose pedagogų netrūksta. Nors kai kuriose mokyklos ir ieško naujų specialistų, iki mokslo metų pradžios jų randama. Nemažai mokytojų dirba keliose mokyklose, į darbą važinėdami. Mokinių mažėja, tad ir krūvis pedagogams menkėja.
Pasak Pagėgių savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiojo specialisto Gedimino Kačiulio, savivaldybės švietimo įstaigose bėdų dėl socialinės paramos mokiniams – nemokamo maitinimo – nekyla. Socialinė parama teikiama mažas pajamas gaunančių šeimų vaikams, kurie mokosi valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo mokyklose, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose. Šeimos, pateikusios prašymus dėl nemokamo maitinimo, jeigu atitinka numatytus reikalavimus, tokį maitinimą gauna.
Neformalusis švietimas
Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas G. Kačiulis pridūrė, kad neseniai vykusio mokyklų direktorių pasitarimo metu Savivaldybės vadovai apžiūrėjo švietimo įstaigos ir pastebėjo, jog kai kuriose mokyklose jau reikėtų kosmetinio vidaus remonto.
Pagėgių savivaldybėje daug vaikų į mokyklą tenka vežioti iš kaimo. Pasak G. Kačiulio, dėl to problemų nekyla, bet geltonųjų autobusiukų parką reikėtų atnaujinti. Kai kurie maršrutai vingiuoja žvyrkeliais, tad dalis technikos jau susidėvėjo.
Popamokinės veiklos Pagėgių savivaldybės mokiniams taip pat netrūksta. Nuo šių metų spalio 1 d. visoje Lietuvoje įvedamas neformaliojo vaikų švietimo krepšelis. Į šias lėšas galės pretenduoti savivaldybės, valstybės įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, viešosios įstaigos, laisvieji mokytojai, kūrėjai, atitinkantys Švietimo ir mokslo ministerijos bei savivaldybių nustatytus reikalavimus. Vidutiniškai vienam vaikui bus skiriama 15 € per mėnesį.
Neformaliajam vaikų švietimui programas jau turi parengusi Pagėgių meno ir sporto mokykla. Prognozuojama, kad iki spalio 1 d. tokių programų rasis gerokai daugiau ir vaikams bus pasiūlyta įvairiausios veiklos.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Natkiškietės prakalbino moliūgus

Natkiškių kultūros namuose, meno mėgėjų kolektyvų atstovai kartu su „Moterų seklyčia“, bandė prakalbinti moliūgus. Edukaciją ir pavadinome „Prakalbink moliūgą“. Atmosfera buvo draugiška, šilta, o dirbančiųjų nuotaika puiki ir pakili. Atlikus gana sunkų, bet gerą darbą, smagu pasigrožėti ne tik patiems, bet akis paganyti ir kitiems. Ačiū meno mėgėjų kolektyvų atstovams ir darbščiųjų rankų būrelio moterims už edukacinę veiklą. Po trijų valandų darbo, sėdome prie pabaigtuvių stalo. Vaišinomės meno vadovo Valdo iškeptu pyragu, žolelių arbata. Dėkojame už moliūgus Sonatai ir Rimui

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Taip pat skaitykite