Neliks žodžio „Kalėdos“?

Sovietiniais laikais taip pat Kalėdos oficialiai nebuvo minimos. Atvirukai buvo tik naujametiniai…

Gruodžio 1-osios vakarą per TV žinių laidą glaustai paskelbus, kad Europos Komisija siūlo atsisakyti žodžio „Kalėdos“ ir jį pakeisti „šventiniu laikotarpiu“, Lietuvoje daug kam tai nuskambėjo daugiau negu keistai. Pasirodo, į tai gerokai anksčiau sureagavo Vatikanas, su tokiu pat neigiamu požiūriu viešai kalbėjo ir Lietuvos katalikų bažnyčios dvasininkai.

Skelbiama, kad tai Europos Komisijos komisarės Helenos Dalli iniciatyva kilusi rekomendacija. Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Milda Ališauskienė aiškina, kad rekomendacijomis nesiekiama ko nors panaikinti, o norima įtraukti skirtingų tikėjimų žmones ir rasti bendrumų.

Portalas LRT.lt primena, kad laikraštis „La Repubblica“ pranešė, jog Europos Komisija (EK) parengė rekomendacijas vidaus naudojimui, kurių tikslas buvo skatinti nediskriminuojančią komunikaciją, riboti tiesioginių nuorodų į lytį, tautinę priklausomybę, rasę ir religiją vartojimą.

Viena rekomendacijų – Europos institucijų darbuotojams Kalėdų šventes vadinti „šventiniu laikotarpiu“, kadangi „žmonių religinės tradicijos ir kalendoriai yra skirtingi“.

„Tai buvo rekomendacija, kurios tikslas – atskleisti Europos kultūros įvairovę. Ji nebuvo privaloma. Galiausiai dokumentas buvo atšauktas, jis bus tobulinamas“, – pranešė antradienį oficialus EK komisijos atstovas Ericas Mameris.

Į tokius siūlymus sureagavo ir Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietras Parolinas. Portalas „Vatican News“ skelbė, jog P. Parolinas pastangas užkirsti kelią diskriminacijai laiko teisingomis, tačiau tokios rekomendacijos „nėra tinkamas būdas šiam tikslui pasiekti. Nes galiausiai šitaip galima sužlugdyti, sunaikinti žmogų“. Kaip pažymėjo P. Parolinas, „Europa už savo gyvavimą ir savo tapatybę yra dėkinga daugeliui indėlių“.

„Mes, žinoma, negalime pamiršti, kad vienas svarbiausių indėlių, jeigu ne pats svarbiausias, buvo pati krikščionybė. Todėl naikinti skirtumus ir naikinti savo šaknis reiškia naikinti asmenybę“, – pabrėžė Šventojo Sosto valstybės sekretorius.

Trečiadienį europarlamentarė Rasa Juknevičienė patikslino, kad vidinio naudojimo rekomendaciją savo tarnybos darbuotojams išplatino socialdemokratų deleguota komisarė iš Maltos, atsakinga už lygias galimybes. Rekomendacija buvo atšaukta. Esą niekas negali nurodinėti valstybėms narėms tokiais klausimais.

Kaip portalui LRT.lt sakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorė, socialinių mokslų daktarė Milda Ališauskienė, šiomis rekomendacijomis siekiama ieškoti bendrumo per šventes, o ne pabrėžti švenčių turinį, tai – įtraukios visuomenės idėja, kad žmonės savo bendrumą atrastų šventėse.

„Europos Komisija vis dėlto galvoja apie valstybių narių situaciją, apie mūsų kultūrinę aplinką, esančią Europoje, apie tai, kad šiuo laikotarpiu šventes švenčia ne tik krikščionys, bet taip pat judėjai, vėliau saulėgrįžos šventę švenčia įvairios ikikrikščioniškos religinės tradicijos. Nors Europoje dominuoja krikščionybė, bet kultūrinio paveldo dalimi taip pat yra judaizmas, islamas, minėtos ikikrikščioniškos tradicijos. Kalbėti apie tai, kad visi švęs Kalėdas, neatspindėtų Europos Sąjungos įtraukios visuomenės politikos“, – teigia M. Ališauskienė.

Pasak sociologės, suprantamas ir religinių bendruomenių rūpestis ar pasipiktinimas. Religinės bendruomenės ir jų vadovai atstovauja savo bendruomenėms, o rekomendacijas teikusi eurokomisarė pabandė pažiūrėti plačiau ir įvertinti ES multikultūrinį kontekstą, pamatyti, kad šventės yra įvairios.

M. Ališauskienė taip pat akcentuoja, kad tokios gairės nėra įstatymas – tai yra tik pasiūlymas: „Naudoti ar nenaudoti – pasirinkimas. Bet rekomenduojama viešojoje erdvėje susimąstyti apie šalia esančius žmones, kurie galbūt nešvenčia vienokių ar kitokių švenčių. Jei turime darbo kolektyvą, kuriame yra ir judėjų, ir musulmonų, ir krikščionių, o galbūt krikščionys yra skirtingų šakų – katalikai ir ortodoksai, kurių skirtingi kalendoriai, skirtingos šventės, jų pavadinimai, ar tikrai dabar svarbu pabrėžti skirtumus?“

Be to, minimoje rekomendacijoje Europos institucijų darbuotojams buvo siūloma vadinti Kalėdų šventes „šventiniu laikotarpiu“, kadangi „žmonių religinės tradicijos ir kalendoriai yra skirtingi. Be to, dokumente buvo rekomenduojama atsisakyti kreipinio „ponios ir ponai“ ir pakeisti jį kreipiniu „brangūs kolegos“.

Parengta pagal šalies žiniasklaidos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite