Neliks žodžio „Kalėdos“?

Sovietiniais laikais taip pat Kalėdos oficialiai nebuvo minimos. Atvirukai buvo tik naujametiniai…

Gruodžio 1-osios vakarą per TV žinių laidą glaustai paskelbus, kad Europos Komisija siūlo atsisakyti žodžio „Kalėdos“ ir jį pakeisti „šventiniu laikotarpiu“, Lietuvoje daug kam tai nuskambėjo daugiau negu keistai. Pasirodo, į tai gerokai anksčiau sureagavo Vatikanas, su tokiu pat neigiamu požiūriu viešai kalbėjo ir Lietuvos katalikų bažnyčios dvasininkai.

Skelbiama, kad tai Europos Komisijos komisarės Helenos Dalli iniciatyva kilusi rekomendacija. Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Milda Ališauskienė aiškina, kad rekomendacijomis nesiekiama ko nors panaikinti, o norima įtraukti skirtingų tikėjimų žmones ir rasti bendrumų.

Portalas LRT.lt primena, kad laikraštis „La Repubblica“ pranešė, jog Europos Komisija (EK) parengė rekomendacijas vidaus naudojimui, kurių tikslas buvo skatinti nediskriminuojančią komunikaciją, riboti tiesioginių nuorodų į lytį, tautinę priklausomybę, rasę ir religiją vartojimą.

Viena rekomendacijų – Europos institucijų darbuotojams Kalėdų šventes vadinti „šventiniu laikotarpiu“, kadangi „žmonių religinės tradicijos ir kalendoriai yra skirtingi“.

„Tai buvo rekomendacija, kurios tikslas – atskleisti Europos kultūros įvairovę. Ji nebuvo privaloma. Galiausiai dokumentas buvo atšauktas, jis bus tobulinamas“, – pranešė antradienį oficialus EK komisijos atstovas Ericas Mameris.

Į tokius siūlymus sureagavo ir Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietras Parolinas. Portalas „Vatican News“ skelbė, jog P. Parolinas pastangas užkirsti kelią diskriminacijai laiko teisingomis, tačiau tokios rekomendacijos „nėra tinkamas būdas šiam tikslui pasiekti. Nes galiausiai šitaip galima sužlugdyti, sunaikinti žmogų“. Kaip pažymėjo P. Parolinas, „Europa už savo gyvavimą ir savo tapatybę yra dėkinga daugeliui indėlių“.

„Mes, žinoma, negalime pamiršti, kad vienas svarbiausių indėlių, jeigu ne pats svarbiausias, buvo pati krikščionybė. Todėl naikinti skirtumus ir naikinti savo šaknis reiškia naikinti asmenybę“, – pabrėžė Šventojo Sosto valstybės sekretorius.

Trečiadienį europarlamentarė Rasa Juknevičienė patikslino, kad vidinio naudojimo rekomendaciją savo tarnybos darbuotojams išplatino socialdemokratų deleguota komisarė iš Maltos, atsakinga už lygias galimybes. Rekomendacija buvo atšaukta. Esą niekas negali nurodinėti valstybėms narėms tokiais klausimais.

Kaip portalui LRT.lt sakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorė, socialinių mokslų daktarė Milda Ališauskienė, šiomis rekomendacijomis siekiama ieškoti bendrumo per šventes, o ne pabrėžti švenčių turinį, tai – įtraukios visuomenės idėja, kad žmonės savo bendrumą atrastų šventėse.

„Europos Komisija vis dėlto galvoja apie valstybių narių situaciją, apie mūsų kultūrinę aplinką, esančią Europoje, apie tai, kad šiuo laikotarpiu šventes švenčia ne tik krikščionys, bet taip pat judėjai, vėliau saulėgrįžos šventę švenčia įvairios ikikrikščioniškos religinės tradicijos. Nors Europoje dominuoja krikščionybė, bet kultūrinio paveldo dalimi taip pat yra judaizmas, islamas, minėtos ikikrikščioniškos tradicijos. Kalbėti apie tai, kad visi švęs Kalėdas, neatspindėtų Europos Sąjungos įtraukios visuomenės politikos“, – teigia M. Ališauskienė.

Pasak sociologės, suprantamas ir religinių bendruomenių rūpestis ar pasipiktinimas. Religinės bendruomenės ir jų vadovai atstovauja savo bendruomenėms, o rekomendacijas teikusi eurokomisarė pabandė pažiūrėti plačiau ir įvertinti ES multikultūrinį kontekstą, pamatyti, kad šventės yra įvairios.

M. Ališauskienė taip pat akcentuoja, kad tokios gairės nėra įstatymas – tai yra tik pasiūlymas: „Naudoti ar nenaudoti – pasirinkimas. Bet rekomenduojama viešojoje erdvėje susimąstyti apie šalia esančius žmones, kurie galbūt nešvenčia vienokių ar kitokių švenčių. Jei turime darbo kolektyvą, kuriame yra ir judėjų, ir musulmonų, ir krikščionių, o galbūt krikščionys yra skirtingų šakų – katalikai ir ortodoksai, kurių skirtingi kalendoriai, skirtingos šventės, jų pavadinimai, ar tikrai dabar svarbu pabrėžti skirtumus?“

Be to, minimoje rekomendacijoje Europos institucijų darbuotojams buvo siūloma vadinti Kalėdų šventes „šventiniu laikotarpiu“, kadangi „žmonių religinės tradicijos ir kalendoriai yra skirtingi. Be to, dokumente buvo rekomenduojama atsisakyti kreipinio „ponios ir ponai“ ir pakeisti jį kreipiniu „brangūs kolegos“.

Parengta pagal šalies žiniasklaidos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite