Natkiškiuose gimė, augo ir susidainavo…

Valdas Armonas yra Pagėgių kultūros centro meno vadovas, jo žmona Rasa – šio centro renginių organizatorė. Be Pagėgių, dirba dar Natkiškiuose, kur ir gyvena. Tiesa, čia vietos kultūros namais vadinamas pastatas tokio oficialaus pavadinimo neturi – tai tik statinys su gatvės numeriu. Tačiau šiame name tiek linksmybių, kad senasis kultūros namų vardas jam labai tinka.

Rasa ir Valdas Armonai.

Pagėgių savivaldybės administracija neturi nė vieno už kultūrą atsakingo specialisto ar skyriaus. Ši savivaldybė turi Pagėgių kultūros centrą, viešąją biblioteką, Bitėnuose – M. Jankaus muziejų. Šios trys įstaigos su savo darbuotojais, taip pat bendruomenės, vietos veiklos grupė „Pagėgių kraštas“, Rambyno regioninio parko administracijos kolektyvas, švietimo įstaigos, 5 seniūnijos ir visi kiti bendraminčiai Pagėgių krašte originaliai puoselėja Mažosios Lietuvos kultūros ir istorijos paveldą, tradicijas, papročius. Visus praėjusius metus minėję Mažosios Lietuvos 90-metį, sausį pradėjo įžengdami į „Metų“ poemos autoriaus Kristijono Donelaičio gimimo 300 metų sukaktį. Kultūros žmonės bei jų pagalbininkai jau sutarė, kad tradicinė didžioji Pagėgių krašto šventė „Pagėgiai laiko labirintuose“ šiemet kvies susitikti su Kristijono Donelaičio „Metų“ baudžiauninkais, būrais, ponais ir kitataučiais… Teks prisiminti iš „Metų“ poemos „Rudens gėrybes“, o „Pavasario linksmybės“ turėtų išjudinti Šilgalių žmones per tradicines Jurgines. Į Plaškius numatyta rinktis per šv. Petrą – bus pristatyta nauja knyga apie šį kaimą. Sugrįžimų į praeitį su Kristijonu Donelaičiu šiais metais planuojama daug kur, ko gero, visose seniūnijose bei didesnėse vietovėse. Vyks tradicinė šventė ant Rambyno – Joninės, į kurias bus vedama „Tradicine pyne pagal Vydūną“, atgis piliakalnių legendos.
Ypatingi 2014-ieji ir kitkuo: jie paskelbti Šeimos metais. Todėl šįkart „Pamarys“ lanko kultūrai savo gyvenimą pašventusią porą – Rasą ir Valdą Armonus, ištikimus savo gimtiesiems Natkiškiams.
Pirmiausia – padėka
„Mūsų krašto žmonės labai geri, visada gali paprašyti, visada padės, užeik į bet kurią sodybą. Vilyta Sirtautienė – gera seniūnė. Puikiai sutariame su Zosės Petraitienės pagrindine mokykla, jos bendruomene. Mudu dviese be jų visų nieko nepadarytume. Net šaltą vakarą mūsų saviveiklininkai eina į repeticijas, vyksta į pasirodymus, negailėdami nei laiko, nei savo pinigų. Be jų nebūtų nei tokių įdomių renginių, niekas net nežinotų, kas tie Natkiškiai. Kai pradedame naujus metus, susikviečiame visus bendraminčius ir pakeliame po taurę šampano, nuoširdžiai visiems padėkojame“, – pirmiausia prakalbo Rasa Armonienė
Natkiškiuose suburta garsioji kapela „Vaivorykštė“, moterų ansamblis, mišrus kvartetas ir gitaristų ansamblis – šių kolektyvų vadovas yra Valdas Armonas. Rasa Armonienė vadovauja humoro grupei „Viedaras“ ir vaikų dramos būreliui. Tiek kolektyvų veikia Natkiškiuose. Šia veikla V. Armonas užsiima jau dvidešimtus metus, jo žmona – keturioliktus.
Tik Natkiškiuose!
Rasa ir Valdas gimė ir užaugo Natkiškiuose, mokėsi vietos mokykloje. Kai vyko vakaras mokykloje, Valdas grojo, o Rasa dainavo… Matyt, atsitiko tai, kas buvo lemta, – susidainavo, vis kartu ir kartu, o vėliau susituokė. Dukra Andželika jau turi savo šeimą, Austėja dar mokosi Natkiškiuose, lanko aštuntą klasę. „Darbe apsipykstam, vakare susitaikom, o paryčiui gimsta idėja…“ – ir juokais, ir rimtai pasakojo apie savo šeimos gyvenimą humoro jausmo nestokojantis mažakalbis Valdas.
Šeima gyvena Natkiškiuose, turi butą. Valdui kaimas – tarsi jo šventovė.
„Geriau nesurasčiau. Mano kaimas yra mano, ten viskas sava, artima. Visų šunų vardus žinau…“ – rimtą kalbą vėl juokeliu užbaigia muzikantas, iš glėbio nepaleidžiantis akordeono, grojantis ir kitais muzikos instrumentais, išmanąs įgarsinimo, apšvietimo subtilybes.
Kai vyras namuose repetuodavo, kartą pabandė prisidėti ir žmona. Pasirodo, gali abu dainuoti, o Rasa dar gabi organizuoti įvairius žaidimus, pramogas. Taip abu sulaukdavo vis daugiau kvietimų palinksminti jubiliejaus ar vestuvių svečius, vis dažniau pakviesdavo į kolektyvų šventes.
Neminėsime atlyginimų, kuriuos gauna šie kultūros žmonės – daug metų algos nesikeičia. Kai Vilniuje piketavo kultūros darbuotojai, reikalaudami didesnių atlyginimų, viena moteris sarkastiškai pastebėjo, jog dabartinė valdžia kažkam pažadėjo kažką grąžinti, o kultūros darbuotojams algų nei prieš krizę kėlė, nei ką nurėžė. Alga vis tokia pati – vargana.
Šiedu natkiškiečiai pripažįsta, kad kaime mažėja žmonių, jie išvyksta į užsienį ar Lietuvos miestus, jau riogso tuščių namų… Jaunimo nebėra, tik moksleivių. O ką kaime veikti? Yra ūkininkų, mokykla, seniūnija, paštas, dar šis tas, o verslų nėra. Esą jeigu taip viskas klostysis ir toliau, nebereikės ir kultūros namų, nebent mirusiajam pašarvoti. Gaila būtų, nes gal prieš dvejus metus šie vadinamieji kultūros namai buvo suremontuoti, sutvarkyti. Džiaugėsi kaimo žmonės, nes čia pasirodymus rengia ne tik vietos muzikantai, dainininkai, bet koncertuoja ir garsūs Lietuvos atlikėjai. Edmundas Kučinskas koncertui pasirinko ne tik gražų Pagėgių kultūros centrą, bet tą pačią dieną – ir Natkiškius.
Šiuo metu visi meno saviveiklos kolektyvai Natkiškiuose turi per 40 dainininkų, muzikantų, vaidintojų. Žmones traukia ir pelnytas pripažinimas. Kapela „Vaivorykštė“ žinoma visoje Lietuvoje – koncertavo televizijoje ir daugelyje Lietuvos vietovių. Net kelias programas paruošė humoro grupė „Viedaras“, irgi sulaukusi televizijos dėmesio. Anot vadovės Rasos, sunku prajuokinti, pralinksminti žiūrovą, kai nevalia įžeisti, pažeminti, negali rodyti vulgarybių, o valdžia, nedarbas, labdara ir visos panašios šyptelėjimo vertos sritys jau apdainuotos. Sudėtinga paruošti tokią programą, dar reikia aprangos, dekoracijų. Esama ir kitokios naudos: natkiškiečiai koncertuoja išvykoje, o iš ten programą atveža į jų kaimą. Tokie mainai be papildomų išlaidų padeda paįvairinti švenčių programas.
Progų – daug…
Oninės – tradicinė Natkiškių seniūnijos šventė, tačiau Melagių dieną, balandžio 1-ąją, čia vyks humoro šventė, Tėvo dienos proga grieš kapelos, bus paminėta Motinos diena, įžiebta kalėdinė eglutė, surengtas Padėkos vakaras visiems, kurie aktyviai dalyvavo bendruomenės gyvenime. Įprasta, kad į kultūros namų salę susirenka ir per 100 žmonių. O prastas oras – ne kliūtis: paprastai kalėdinę nuotaiką į kaimą atneša kalėdinės eglutės įžiebimo renginys, kuris vyksta salėje, o į lauką išeinama tik įžiebti eglutės ir kartu su ja visų kalėdinių švieselių kaime. Visos tądien įžiebtos švieselės dega iki Trijų Karalių – taip į kaimą atnešdamos kalėdinę šviesą ir viltį.
Pagyrimas su potekste
Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė natkiškiečių Rasos ir Valdo Armonų šeimą pavadino retenybe, nes per dešimtį metų, kiek jau dirba kultūros srityje, tokią sutiko pirmą kartą. Visiškai atsidavę kultūrai, gimtajam kaimui. Juos žino, gerbia, vertina. D. Bardauskienė prisiminė, kaip stovėjusi autobusų stotelėje Klaipėdoje – visi šalia svetimi, nei kas pasisveikina, nei užkalbina. O štai kai ji rytą eina į stotelę Stoniškiuose, keliems kaimynams pamojuoja, su keliais pasisveikina, su keliais pasikalba. Laimė turėti vietą, darbu ir jausmais patikrintą. Laimė Natkiškiams, turintiems Rasą ir Valdą Armonus.

Stasė SKUTULIENĖ

10 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

NIKO Kintuose koncertavo vienuoliktą kartą

Šią vasarą muzikos rajone netrūksta: trankiai nuskambėjo miestelių šventės, vyko tradiciniai renginiai – „Muzikuojanti Rusnės sala“ ir Rusnės festivalis. Artėja Žolinė. Tačiau ilgiausiai besitęsiantis Kintų muzikos festivalis kiekvienais metais turi ką pasiūlyti ir pačiam išrankiausiam žiūrovui. Gražų sekmadienio vakarą į Kintų didžiąją bažnyčią rinkosi kamerinės muzikos gerbėjai iš viso rajono ir ne tik pasižiūrėti ir pasiklausyti NIKO koncerto. Šio kamerinio orkestro muzika Kintuose skambėjo jau vienuoliktą kartą. Naujų idėjų kamerinis orkestras (Niko) – tai styginių instrumentų ansamblis, kurį 2006 metais

Kaip išsirinkti kompiuterį kiekvieno mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalimi. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams. Įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui. „Senukų“ ekspertai išskiria svarbiausius nešiojamųjų kompiuterių parametrus skirtingų poreikių turintiems jaunuoliams, ir aptaria priedus, palengvinsiančius darbą. Kas svarbu mokslų reikmėms? Nors nuslūgus pandemijai mokiniai grįžo atgal į mokymosi įstaigas, dalis mokyklinės veiklos tikriausiai taip ir liks virtualioje erdvėje. Prekybos tinklo duomenimis, šiuo metu klientai aktyviai ruošiasi naujiems mokslo metams ir ieško kompiuterių tiek

Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis” (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę. Mokslo metų pradžios proga „Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos”. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė”. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų

Brangstantis pragyvenimas didina skurstančiųjų gretas

Lietuvoje infliacija ir toliau auga, nors jos tempai nėra tokie spartūs. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, liepą, palyginti su šių metų birželiu, buvo fiksuojamas 1,2 proc. kainų augimas. Metinė infliacija liepą pasiekė 21,6 proc. Per metus pabrango praktiškai viskas: vartojimo prekių kainos padidėjo 25,6 proc., paslaugų – 12,3 proc. Pramogų, pietų restoranuose ar atostogų sumenkus pajamoms galima atsisakyti, tačiau maistas ir būsto išlaikymas – tos kategorijos, kur taupymo galimybės ribotos. Statistikos departamento skaičiavimais, būsto išlaikymas – vanduo, elektra, dujos bei kitas

Taip pat skaitykite