Natkiškiuose gimė, augo ir susidainavo…

Valdas Armonas yra Pagėgių kultūros centro meno vadovas, jo žmona Rasa – šio centro renginių organizatorė. Be Pagėgių, dirba dar Natkiškiuose, kur ir gyvena. Tiesa, čia vietos kultūros namais vadinamas pastatas tokio oficialaus pavadinimo neturi – tai tik statinys su gatvės numeriu. Tačiau šiame name tiek linksmybių, kad senasis kultūros namų vardas jam labai tinka.

Rasa ir Valdas Armonai.

Pagėgių savivaldybės administracija neturi nė vieno už kultūrą atsakingo specialisto ar skyriaus. Ši savivaldybė turi Pagėgių kultūros centrą, viešąją biblioteką, Bitėnuose – M. Jankaus muziejų. Šios trys įstaigos su savo darbuotojais, taip pat bendruomenės, vietos veiklos grupė „Pagėgių kraštas“, Rambyno regioninio parko administracijos kolektyvas, švietimo įstaigos, 5 seniūnijos ir visi kiti bendraminčiai Pagėgių krašte originaliai puoselėja Mažosios Lietuvos kultūros ir istorijos paveldą, tradicijas, papročius. Visus praėjusius metus minėję Mažosios Lietuvos 90-metį, sausį pradėjo įžengdami į „Metų“ poemos autoriaus Kristijono Donelaičio gimimo 300 metų sukaktį. Kultūros žmonės bei jų pagalbininkai jau sutarė, kad tradicinė didžioji Pagėgių krašto šventė „Pagėgiai laiko labirintuose“ šiemet kvies susitikti su Kristijono Donelaičio „Metų“ baudžiauninkais, būrais, ponais ir kitataučiais… Teks prisiminti iš „Metų“ poemos „Rudens gėrybes“, o „Pavasario linksmybės“ turėtų išjudinti Šilgalių žmones per tradicines Jurgines. Į Plaškius numatyta rinktis per šv. Petrą – bus pristatyta nauja knyga apie šį kaimą. Sugrįžimų į praeitį su Kristijonu Donelaičiu šiais metais planuojama daug kur, ko gero, visose seniūnijose bei didesnėse vietovėse. Vyks tradicinė šventė ant Rambyno – Joninės, į kurias bus vedama „Tradicine pyne pagal Vydūną“, atgis piliakalnių legendos.
Ypatingi 2014-ieji ir kitkuo: jie paskelbti Šeimos metais. Todėl šįkart „Pamarys“ lanko kultūrai savo gyvenimą pašventusią porą – Rasą ir Valdą Armonus, ištikimus savo gimtiesiems Natkiškiams.
Pirmiausia – padėka
„Mūsų krašto žmonės labai geri, visada gali paprašyti, visada padės, užeik į bet kurią sodybą. Vilyta Sirtautienė – gera seniūnė. Puikiai sutariame su Zosės Petraitienės pagrindine mokykla, jos bendruomene. Mudu dviese be jų visų nieko nepadarytume. Net šaltą vakarą mūsų saviveiklininkai eina į repeticijas, vyksta į pasirodymus, negailėdami nei laiko, nei savo pinigų. Be jų nebūtų nei tokių įdomių renginių, niekas net nežinotų, kas tie Natkiškiai. Kai pradedame naujus metus, susikviečiame visus bendraminčius ir pakeliame po taurę šampano, nuoširdžiai visiems padėkojame“, – pirmiausia prakalbo Rasa Armonienė
Natkiškiuose suburta garsioji kapela „Vaivorykštė“, moterų ansamblis, mišrus kvartetas ir gitaristų ansamblis – šių kolektyvų vadovas yra Valdas Armonas. Rasa Armonienė vadovauja humoro grupei „Viedaras“ ir vaikų dramos būreliui. Tiek kolektyvų veikia Natkiškiuose. Šia veikla V. Armonas užsiima jau dvidešimtus metus, jo žmona – keturioliktus.
Tik Natkiškiuose!
Rasa ir Valdas gimė ir užaugo Natkiškiuose, mokėsi vietos mokykloje. Kai vyko vakaras mokykloje, Valdas grojo, o Rasa dainavo… Matyt, atsitiko tai, kas buvo lemta, – susidainavo, vis kartu ir kartu, o vėliau susituokė. Dukra Andželika jau turi savo šeimą, Austėja dar mokosi Natkiškiuose, lanko aštuntą klasę. „Darbe apsipykstam, vakare susitaikom, o paryčiui gimsta idėja…“ – ir juokais, ir rimtai pasakojo apie savo šeimos gyvenimą humoro jausmo nestokojantis mažakalbis Valdas.
Šeima gyvena Natkiškiuose, turi butą. Valdui kaimas – tarsi jo šventovė.
„Geriau nesurasčiau. Mano kaimas yra mano, ten viskas sava, artima. Visų šunų vardus žinau…“ – rimtą kalbą vėl juokeliu užbaigia muzikantas, iš glėbio nepaleidžiantis akordeono, grojantis ir kitais muzikos instrumentais, išmanąs įgarsinimo, apšvietimo subtilybes.
Kai vyras namuose repetuodavo, kartą pabandė prisidėti ir žmona. Pasirodo, gali abu dainuoti, o Rasa dar gabi organizuoti įvairius žaidimus, pramogas. Taip abu sulaukdavo vis daugiau kvietimų palinksminti jubiliejaus ar vestuvių svečius, vis dažniau pakviesdavo į kolektyvų šventes.
Neminėsime atlyginimų, kuriuos gauna šie kultūros žmonės – daug metų algos nesikeičia. Kai Vilniuje piketavo kultūros darbuotojai, reikalaudami didesnių atlyginimų, viena moteris sarkastiškai pastebėjo, jog dabartinė valdžia kažkam pažadėjo kažką grąžinti, o kultūros darbuotojams algų nei prieš krizę kėlė, nei ką nurėžė. Alga vis tokia pati – vargana.
Šiedu natkiškiečiai pripažįsta, kad kaime mažėja žmonių, jie išvyksta į užsienį ar Lietuvos miestus, jau riogso tuščių namų… Jaunimo nebėra, tik moksleivių. O ką kaime veikti? Yra ūkininkų, mokykla, seniūnija, paštas, dar šis tas, o verslų nėra. Esą jeigu taip viskas klostysis ir toliau, nebereikės ir kultūros namų, nebent mirusiajam pašarvoti. Gaila būtų, nes gal prieš dvejus metus šie vadinamieji kultūros namai buvo suremontuoti, sutvarkyti. Džiaugėsi kaimo žmonės, nes čia pasirodymus rengia ne tik vietos muzikantai, dainininkai, bet koncertuoja ir garsūs Lietuvos atlikėjai. Edmundas Kučinskas koncertui pasirinko ne tik gražų Pagėgių kultūros centrą, bet tą pačią dieną – ir Natkiškius.
Šiuo metu visi meno saviveiklos kolektyvai Natkiškiuose turi per 40 dainininkų, muzikantų, vaidintojų. Žmones traukia ir pelnytas pripažinimas. Kapela „Vaivorykštė“ žinoma visoje Lietuvoje – koncertavo televizijoje ir daugelyje Lietuvos vietovių. Net kelias programas paruošė humoro grupė „Viedaras“, irgi sulaukusi televizijos dėmesio. Anot vadovės Rasos, sunku prajuokinti, pralinksminti žiūrovą, kai nevalia įžeisti, pažeminti, negali rodyti vulgarybių, o valdžia, nedarbas, labdara ir visos panašios šyptelėjimo vertos sritys jau apdainuotos. Sudėtinga paruošti tokią programą, dar reikia aprangos, dekoracijų. Esama ir kitokios naudos: natkiškiečiai koncertuoja išvykoje, o iš ten programą atveža į jų kaimą. Tokie mainai be papildomų išlaidų padeda paįvairinti švenčių programas.
Progų – daug…
Oninės – tradicinė Natkiškių seniūnijos šventė, tačiau Melagių dieną, balandžio 1-ąją, čia vyks humoro šventė, Tėvo dienos proga grieš kapelos, bus paminėta Motinos diena, įžiebta kalėdinė eglutė, surengtas Padėkos vakaras visiems, kurie aktyviai dalyvavo bendruomenės gyvenime. Įprasta, kad į kultūros namų salę susirenka ir per 100 žmonių. O prastas oras – ne kliūtis: paprastai kalėdinę nuotaiką į kaimą atneša kalėdinės eglutės įžiebimo renginys, kuris vyksta salėje, o į lauką išeinama tik įžiebti eglutės ir kartu su ja visų kalėdinių švieselių kaime. Visos tądien įžiebtos švieselės dega iki Trijų Karalių – taip į kaimą atnešdamos kalėdinę šviesą ir viltį.
Pagyrimas su potekste
Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė natkiškiečių Rasos ir Valdo Armonų šeimą pavadino retenybe, nes per dešimtį metų, kiek jau dirba kultūros srityje, tokią sutiko pirmą kartą. Visiškai atsidavę kultūrai, gimtajam kaimui. Juos žino, gerbia, vertina. D. Bardauskienė prisiminė, kaip stovėjusi autobusų stotelėje Klaipėdoje – visi šalia svetimi, nei kas pasisveikina, nei užkalbina. O štai kai ji rytą eina į stotelę Stoniškiuose, keliems kaimynams pamojuoja, su keliais pasisveikina, su keliais pasikalba. Laimė turėti vietą, darbu ir jausmais patikrintą. Laimė Natkiškiams, turintiems Rasą ir Valdą Armonus.

Stasė SKUTULIENĖ

Hits: 127

10 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite