Monografija VIEŠVILĖ – jau spaustuvėje

2020 m. gruodžio 8 d. į spaustuvę išsiųsta jau baigta parengti 40-oji 2 dalių „Lietuvos valsčių“ serijos monografija „VIEŠVILĖ“ (I d. – 1420 p., II d. – 1410 p.).

Labai gaila, kad, nežiūrint gražių pažadų, Pagėgių savivaldybė (kuriai prieškariu ir pokario metais priklausėme ir mes), savivaldybės taryba iki šiol taip ir nerado galimybės paremti minėtą leidinį, nors leidinyje bus išsamiai aprašyti 23 kaimai esantys dešiniajame Jūros upės krante. Tai Kriokiškiai, Aušgiriai, Pagenaičiai, Žukai, Vėžininkai, Sokaičiai, Nosėdai, Mociškiai, Baltupėnai, Adomiškių, Lindikų, Mažrimaičių, Naujininkų ir kiti kaimai. (tai juk trečdalis visų leidinyje apjungtų kaimų), iki XX a. pr. priklausę Viešvilės valsčiui, šiuo metu priklausantys Pagėgių savivaldybei.

Knyga skirta Lietuvos tūkstantmečiui (1009–2009), Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui (1918–2018), Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmečiui (1990–2020), Reformacijos 500 metų jubiliejui (1517-2017), Viešvilės kaimo pirmojo paminėjimo 500 metų jubiliejui (1526-2026).

Abiejuose tomuose publikuojama 160 straipsnių, kuriuos rašė 97 autoriai: archeologai, gamtininkai, miškininkai, mokytojai, vietos kraštotyrininkai, mokslo darbuotojai (tarp jų – 30 mokslo daktarų, 7 profesoriai).

Pirmojoje monografijos dalyje aprašyta krašto geologija, kraštovaizdžio formavimasis, augmenija, gyvūnija, Nemunas, gamtinis rezervatas, vietovių archeologiniai tyrinėjimai, kaimų istorijos, ėję per šį kraštą kryžiuočių karo keliai, Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų įvykiai, istorinė, administracinė raida, gyvenimas prie ilgametės valstybinės sienos, partizaninis judėjimas, tremtinių prisiminimai, evangelikų ir katalikų religinės bendruomenės.

Antrojoje dalyje publikuojami straipsniai apie Rytprūsiuose leistą lietuvišką spaudą, švietimą, mokyklas, profesinio mokymo įstaigas, kultūrinį, sportinį gyvenimą, vietos Persitvarkymo sąjūdžio kūrimąsi. Daug dėmesio skiriama savitai šio krašto etninei kultūrai, tai dainos, giesmės, raudos, krašte skambėję himnai, aprašyta architektūra, gyventojų apranga, tradicijos, papročiai, šokis, kulinarinis paveldas. Nemažai dėmesio skirta kalbos tyrimams, gyventojų socialinėms problemoms, lietuvininkų tautosakai. Knygos pabaigoje skelbiamos publikacijos apie žymesnius šiame krašte gyvenusius žmones, asmenvardžių rodyklė, vietovės žemėlapiai.

Kadangi lėšų išspausdinti užsakytam 400 egz. monografijos tiražui dar nesame pakankamai surinkę, nuoširdžiai prašome dar neprisidėjusius gyventojus, verslininkus, kitus juridinius ir fizinius asmenis paremti baigtos rengti šios monografijos leidybą. Finansinę paramą knygai galite teikti pervesdami į „Versmės“ leidyklos sąskaitą (kodas 122732630, atsisk. sąsk. LT027290000005467101 AB „Citadele“ banke). Parvedime nurodykite, kad tai parama knygai „Viešvilė“ ir kas pravedė.

Viešvilės seniūnijos seniūnas Valentinas Kucinas

Monografijos vyr. redaktorius sudarytojas Algirdas Sinkevičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus kompensuojami nauji tyrimai ir procedūros

Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją. „Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos

Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet kviečia kalbėti apie Europos vertybes

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23-29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis. Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak

Ar mums pavyks susitarti: artėja referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

Gegužės 12 d. vyks referendumas dėl Lietuvos Respublikos (LR) pilietybės išsaugojimo. Reikia susitarti svarbiu klausimu ir išsakyti pilietinę nuomonę dėl Lietuvos ateities: didesnė ar mažesnė – dviejų ar trijų milijonų piliečių valstybė bus Lietuva. Artėjantis referendumas – ne tik užsienio lietuvių klausimas, juo sprendžiama ilgametė problema. Lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Taip Lietuva kasmet praranda apie 1 000 savo piliečių. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos

Taip pat skaitykite