Ministerijoje – laukinių paukščių kiaušinių margumynas

Aplinkos ministerijoje atidaryta laukinių paukščių kiaušinių paroda, simbolizuojanti didžiulę jų spalvų, formų ir dydžių įvairovę. Joje – daugiau nei 50 eksponatų, kurie atkeliavo iš Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus kolekcijos.

kiaušinių paroda

Pasak ekspoziciją sudariusio muziejaus Rinkinių mokslinio kuravimo skyriaus vedėjo, ornitologinio rinkinio kuratoriaus Sauliaus Rumbučio, jai atrinkti skirtingais aspektais įdomūs paukščių kiaušiniai. Vieni, pavyzdžiui, gerai pažįstamos visiems pempės stebina išskirtiniu margumu, kiti, tarkime, jūrinio erelio, įspūdingos išvaizdos paukščio – niekuo neišsiskiriantys balti. Dominuoja Lietuvoje sutinkamų paukščių kiaušiniai, bet yra ir rečiau užklystančio rudojo ibio.

Įtrauktas ir epiornio, seniai išnykusio paukščio kiaušinio muliažas. Šis paukštis, gyvenęs Madagaskaro saloje ir, kaip manoma, išmiręs 18 amžiuje, yra pasaulio rekordininkas pagal kiaušinio dydį –  jis svėrė apie 9000 gramų. Pats paukštis, kuris, beje, neskraidė, svėrė apie 400 kilogramų ir buvo apie 3 metrų aukščio. Mažiausi ekspozicijoje kuoduotosios zylės kiaušiniai.

Lietuvoje galima sutikti apie 400 paukščių rūšių, iš kurių peri apie 200.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus rinkinyje yra apie 80 proc. perinčių paukščių kiaušinių, iš viso apie 1 tūkst. dėčių, o jose – 4 tūkst. kiaušinių. Nuolatinėje muziejaus ekspozicijoje galima susipažinti su 680 kiaušinių, priklausančių 200 paukščių rūšių. Čia galima pamatyti ir kitų pasaulio šalių sparnuočių kiaušinius.

Šiuo metu Lietuvoje pats paukščių perėjimo metas. Anksčiausiai peri uoliniai karveliai, jūriniai ereliai, naminės pelėdos, krankliai, egliniai kryžiasnapiai.

Paukščiai kiaušinius deda lizduose, esančiuose ant žemės ir po žeme, ant vandens ir sausumoje, medžiuose bei krūmuose ir net pastatuose. Balti ir ovalūs uždarose erdvėse – uoksuose, inkiluose, urveliuose – perinčių pelėdų, genių, tulžių kiaušiniai. Dėmėti, nusmailėjusiu galu – sėjikinių paukščių kiaušiniai. Ant žemės perinčių vištinių paukščių kiaušiniai ypač margi, susiliejantys su supančia aplinka.

Gamtininkai ir aplinkosaugininkai įspėja, kad nereikėtų stengtis jų ieškoti, o netyčia aptikus paukščio lizdą reikėtų kuo greičiau pasišalinti, nes perintys sparnuočiai ypač jautrūs trikdymui.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Įsivyravus sausrai, miškuose didėja gaisrų pavojus

Nusistovėję sausi orai kelia didelį gaisrų pavojų miškuose.  Birželio 5 d. šalies ugniagesiams teko kelis kartus talkinti Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms pajėgoms, gesinant miškuose įsiplieskusius gaisrus. Birželio 5  d. vidudienį, Varėnos rajone, Marcinkonių seniūnijoje, Daržinėlių kaime esančiame miške šėlo ugnis – degė medžiai ir miško paklotė. Gaisras nusiaubė 1,4 ha plotą. Tą pačią dieną, vidurdienį, ugniagesiai skubėjo gesinti ir Kretingos rajone, Rūdaičių kaime esančio Joskaudų miško. Atvykus ugniagesiams, jau degė miško paklotė ir jaunuolynas. Beje, atliekant gesinimo darbus buvo rasti

Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje. Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių. „Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių

Taip pat skaitykite