Ministerijoje – laukinių paukščių kiaušinių margumynas

Aplinkos ministerijoje atidaryta laukinių paukščių kiaušinių paroda, simbolizuojanti didžiulę jų spalvų, formų ir dydžių įvairovę. Joje – daugiau nei 50 eksponatų, kurie atkeliavo iš Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus kolekcijos.

kiaušinių paroda

Pasak ekspoziciją sudariusio muziejaus Rinkinių mokslinio kuravimo skyriaus vedėjo, ornitologinio rinkinio kuratoriaus Sauliaus Rumbučio, jai atrinkti skirtingais aspektais įdomūs paukščių kiaušiniai. Vieni, pavyzdžiui, gerai pažįstamos visiems pempės stebina išskirtiniu margumu, kiti, tarkime, jūrinio erelio, įspūdingos išvaizdos paukščio – niekuo neišsiskiriantys balti. Dominuoja Lietuvoje sutinkamų paukščių kiaušiniai, bet yra ir rečiau užklystančio rudojo ibio.

Įtrauktas ir epiornio, seniai išnykusio paukščio kiaušinio muliažas. Šis paukštis, gyvenęs Madagaskaro saloje ir, kaip manoma, išmiręs 18 amžiuje, yra pasaulio rekordininkas pagal kiaušinio dydį –  jis svėrė apie 9000 gramų. Pats paukštis, kuris, beje, neskraidė, svėrė apie 400 kilogramų ir buvo apie 3 metrų aukščio. Mažiausi ekspozicijoje kuoduotosios zylės kiaušiniai.

Lietuvoje galima sutikti apie 400 paukščių rūšių, iš kurių peri apie 200.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus rinkinyje yra apie 80 proc. perinčių paukščių kiaušinių, iš viso apie 1 tūkst. dėčių, o jose – 4 tūkst. kiaušinių. Nuolatinėje muziejaus ekspozicijoje galima susipažinti su 680 kiaušinių, priklausančių 200 paukščių rūšių. Čia galima pamatyti ir kitų pasaulio šalių sparnuočių kiaušinius.

Šiuo metu Lietuvoje pats paukščių perėjimo metas. Anksčiausiai peri uoliniai karveliai, jūriniai ereliai, naminės pelėdos, krankliai, egliniai kryžiasnapiai.

Paukščiai kiaušinius deda lizduose, esančiuose ant žemės ir po žeme, ant vandens ir sausumoje, medžiuose bei krūmuose ir net pastatuose. Balti ir ovalūs uždarose erdvėse – uoksuose, inkiluose, urveliuose – perinčių pelėdų, genių, tulžių kiaušiniai. Dėmėti, nusmailėjusiu galu – sėjikinių paukščių kiaušiniai. Ant žemės perinčių vištinių paukščių kiaušiniai ypač margi, susiliejantys su supančia aplinka.

Gamtininkai ir aplinkosaugininkai įspėja, kad nereikėtų stengtis jų ieškoti, o netyčia aptikus paukščio lizdą reikėtų kuo greičiau pasišalinti, nes perintys sparnuočiai ypač jautrūs trikdymui.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite