Ką turėtume žinoti apie metalo gruntus?

Jeigu su dažymo darbais susiduriate retai, klausimas „Kas tas gruntas?“ turėtų kilti natūraliai.

Gruntas yra apibrėžiamas, kaip pigmentinės suspensijos arba suspensijų, t. y., medžiagų, iš kurių viena susmulkinta iki smulkiausių dalelyčių ir paskirstyta kitoje, mišinys, su užpildais ir plėvelę sukuriančiomis medžiagomis.

Paprastai kalbant, gruntas yra ta medžiaga, kuri ant dažomo paviršiaus „nutūpia“ pirmoji. Gruntas užtikrina, kad būtų geras plėvelės sukibimas su dažomu paviršiumi ir pasirinktais dažais. Jis taip pat padidina dažomo metalo atsparumą korozijai.metalo gruntas

Metalo grunto tipai

Metalo gruntus įprasta skirstyti į izoliuojamuosius, pasyvuojamuosius, apsauginius, fosfatuojamuosius ir rūdis surišančius gruntus.

Specialistų teigimu, izoliuojamieji metalo paviršiams skirti gruntai yra praturtinti cinko oksidu, geležies suriku ir kt. medžiagomis. Šio tipo metalo gruntas užtikriną mažą plėvelės pralaidumą. Izoliuojamieji metalo gruntai taip pat stabdo drėgmės prasiskverbimą bei saugo nudažytą metalo paviršių nuo nepageidaujamo aplinkos poveikio.

Kitas metalo gruntų tipas yra pasyvuojamieji gruntai. Šio tipo metalo grunto sudėtyje yra įvairių chromatų ir fosfatų. Pažymėtina, kad net ir nedidelis kiekis chromatų ir fosfatų leidžia ant metalo paviršiaus susidaryti oksido plėvelei, kuri saugo metalą nuo korozijos.

Trečiasis metalo grunto tipas – apsauginiai metalo gruntai. Cinko milteliai, švinas bei cinko ir magnio lydinys yra metalo pigmentai, kurie sudaro net iki 90 proc. apsauginio metalo grunto. Komentuodami apsauginio metalo grunto veikimą, specialistai aiškina, kad paviršius dengiant dažais arba lakuojant laku, kurių sudėtyje yra cinko miltelių, padengus apsauginiu metalo gruntu, sukuriamas tankesnis, neskvarbus plėvelės sluoksnis, ženkliai geriau apsaugantis metalą nuo aplinkos poveikio.

Ketvirtasis metalo grunto tipas yra fosfatuojamieji gruntai. Įprastai fosfatuojamuosius gruntus sudaro pagrindas ir ortofosforinės rūgšties turintis rūgštinis tirpiklis. Šio tipo metalo gruntas yra naudojamas tada, kai norima fosfatuoti objektus iš juodųjų ir spalvotųjų metalų. Naudojant šio tipo metalo gruntą, metalą yra lengviau pasyvinti. Fosfatavus metalą, ženkliai padidėja plėvelės adhezija.

Galiausiai, penktasis metalo gruntų tipas – tai rūdis surišantys metalo gruntai.

Šio tipo gruntas yra tepamas tiesiai ant paviršiaus, nuo kurio buvo pašalintos rūdys ar kiti korozijos padariniai. Šių gruntų, kaip ir fosfatuojamųjų gruntų, sudėtyje yra ortofosforinės rūgšties. Ortofosforinė rūgštis yra skirta tam, kad rūdis ar kitus korozijos padarinius paverstų netirpstančiais geležies fosfatais. Šio tipo gruntas, naudojamas kartu su rūdžių surišikliu, ant metalo paviršiaus sukuria polimerinę plėvelę. Ši plėvelė suteikia atsparumą korozijai.

Kodėl būtina naudoti metalo gruntą?

Metalo gruntas yra naudojamas tam, kad metalo objektas tarnautų ilgiau, lėtėtų korozijos procesai, paviršius reikėtų rečiau perdažyti ir t. t. Nenaudojant grunto, reikės paviršius perdažyti ne tik dažniau, bet ir renkantis gerokai brangesnius dažus, o jei paviršius lakuotas – lakus.

Trumpai tariant, gruntas ne tik apsaugo metalo paviršius, bet ir saugo jūsų piniginę nuo papildomų išlaidų. Pavyzdžiui, Hammerite metalo gruntas, kuris yra skirtas labai surūdijusiems juodojo metalo paviršiams gruntuoti ir apsaugoti nuo tolesnio rūdijimo, savaime išsilygina, yra suderinamas su dauguma apdailos dažų, greitai džiūsta ir yra tinkamas tiek vidaus, tiek lauko darbams, jus apsaugos ir nuo papildomų laiko sąnaudų.

Pr2022/007

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sėdę į transporto priemonę nepamirškime užsisegti saugos diržo!

Sausio 30-31 d. ir vasario 1-2 d. policijos pareigūnai sustiprino privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje išaiškinti 45 Kelių eismo taisyklių pažeidimai. Daugiausia saugos diržų nenaudojimo atvejų nustatyta Šilalėje – 24, Šilutėje – 17, Tauragėje – 3, Pagėgių savivaldybėje – 1. Nustatyti 3 vairuotojai (Šilalėje – 2, Šilutėje – 1), kurie vairuodami savo transporto priemones ne tik nesegėjo saugos diržų, bet ir naudojosi mobiliaisiais

Apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2022“ nugalėtojai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pasveikino „Metų ūkis 2022“ pirmosios vietos laimėtojus – įvairių rajonų 33-iejų ūkių šeimininkus.  Šiame sąraše yra Simona ir Egidijus Vičkai iš Šilutės rajono bei Donata ir Paulius Dargeliai iš Pagėgių krašto. Šventėje pagerbtiesiems įteikti žemės ūkio ministerijos padėkos raštai už pažangų ūkininkavimą. Lietuvos ūkininkų sąjunga ilgiausias tradicijas žemdirbių visuomenėje turintį konkursą „Metų ūkis“ surengė jau 229-ąjį kartą. Šįkart šventė įvyko  Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre. 2022 metais konkursas įvyko 33 savivaldybėse. Joms buvo suteikta galimybė

2022 m. „Sidabrinės nendrės“ premija paskirta Daliutei Reginai Žibaitienei

Dalia-Žibaitienė

Praėjusią savaitę „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas paskelbė, kad 2022 m. „Sidabrinės nendrės“ premija ir laureato ženklas suteikiamas pedagogei, poetei, visuomenininkei Daliutei Reginai Žibaitienei, kuri daug metų garsino Šilutės kraštą rajoniniuose, respublikiniuose ir užsienio leidiniuose bei renginiuose. D. Žibaitienės kandidatūrą „Sidabrinės nendrės“ premijai praėjusiais metais pateikė Šilutės Martyno Jankaus mokykla. Teikime rašoma, kad D. Žibaitienė yra Žemaitijos rašytojų bendrijos narė (nuo 1996 m.), Vilniaus menininkų klubo „Plekšnė“ narė (nuo 2008 m.), Lietuvos mokytojų literatų draugijos „Spindulys“ narė – nuo 2013 m.,

Prasideda Šilutės rajono savivaldybės tarybos, mero ir administracijos direktoriaus 2022 m. veiklos ataskaitos

Šiandien, vasario 6 d., prasideda Šilutės r. savivaldybės  vadovų, Tarybos narių susitikimai su seniūnijų bendruomenėmis. Susitikimuose  atsiskaitoma už 2022 m. veiklą, kalbama apie problemas, šių metų planuojamus, atsakoma į gyventojų klausimus. Bendruomenės gali teikti siūlymų, į kuriuos būtų atsižvelgiama planuojant šių metų darbus. Susitikimai vyks: Usėnuose – vasario 6 d. 15 val.  seniūnijos salėje, Veržės g. Švėkšnoje – vasario 7 d. 15 val. seniūnijos salėje, Liepų a. 24; Juknaičiuose – vasario 8 d. 15 val. seniūnijos salėje Šiloko g. 3;

Taip pat skaitykite