Merams galių ir atsakomybės paskirta su kaupu

Trečią kartą Lietuvoje savivaldybių merai ketverių metų kadencijai renkami tiesiogiai. Kovo 5 d. išrinktiems bei kovo 19 d. antrajame rinkimų ture pergalę pasiekusiems savivaldybių merams Vietos savivaldos įstatymo pakeitimai suteikia ne tik daugiau galių, bet ir atsakomybės.

Verta prisiminti, kad Šilutės rajone vieną iš ankstesnių ketverių metų kadencijų buvo pakeisti keturi Tarybos narių slaptu balsavimu išrinkti merai, taip pat ir kiti savivaldybės vadovai. Pastarąsias dvi kadencijas (po 4 metus) merai buvo renkami tiesiogiai, tad tarybos negalėjo keisti merų kaip užsimanydavo.

Ir tiesiogiai išrinkti merai siekia savivaldybės Taryboje turėti valdančiąją daugumą. Tarybos narių telkimas į valdančiąją koaliciją nulemia kitų savivaldybės vadovų parinkimą. Merui pasiūlius vicemero, savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūras, savivaldybės Taryba slaptu balsavimu tam pritardavo arba nepritardavo. Buvo Šilutėje atvejis, kai vicemero kandidatūrai Taryba nepritarė, tada meras pasiūlė kitą kandidatūrą, kuri Tarybai tiko. Panašiai būdavo ir atstatydinant vicemerą ar administracijos vadovus.

Įstatymo naujovės

Nuo šių rinkimų ribojamas merų kadencijų skaičius – šiais metais išrinktieji į pareigas galės būti perrinkti ne daugiau kaip du kartus iš eilės. Po naujos ketverių metų kadencijos meras galės siekti šių pareigų dar per dvejus rinkimus, dar dviem kadencijoms po 4 metus.

Meras nebebus tarybos narys, jis šauks tarybos posėdžius ir jiems pirmininkaus, sudarys posėdžių darbotvarkes, teiks sprendimų projektus. Įstatymas įpareigoja merą tarybos posėdžius rengti ne rečiau kaip kas tris mėnesius. Šilutės rajone posėdžiai vyksta kas mėnesį, išskyrus vieną, kai būna atostogų metas.

Šilutės rajono savivaldybės tarybą sudarys 26 nariai, į šį skaičių įtraukus ir merą. Dabar su meru yra 25 nariai, meras pirmininkauja posėdžiams ir juose balsuoja kaip ir kiti tarybos nariai.

Tarybai galių sumažėjo

Dabar meras pats galės paskirti savivaldybės administracijos direktorių, tam nebereikės tarybos pritarimo, nebus ir slapto balsavimo. Tačiau keičiasi šio pareigūno įgaliojimai, jis bus tik įstaigos vadovas.

Meras, kaip ir iki šiol, tarybai teiks vicemerų kandidatūras, bet tarybai dukart iš eilės joms nepritarus, jis galės pats paskirti šiuos politinio pasitikėjimo pareigūnus. Tačiau ne mažiau kaip pusė visų tarybos narių galės pareikšti nepasitikėjimą vicemeru ar administracijos direktoriumi. Šilutės savivaldybėje tam reikės 13 balsų iš 25.

Vicemeras turės būti skiriami ne iš tarybos narių, kaip iki šiol buvo įprasta. Be to, savivaldybėse galės būti daugiau vicemerų. Tai priklauso nuo tarybos narių skaičiaus. Kadangi Šilutės rajono savivaldybės taryboje bus 25 nariai, galės būti ne daugiau kaip du vicemerai, dabar yra vienas.

Merui suteikta teisė vetuoti tarybos sprendimus – jis turės teisę grąžinti teisės aktus pakartotinai svarstyti. Atmesti veto galės ne mažiau kaip pusės visų tarybos narių, Šilutės r. savivaldybėje – 13 iš 25.

Mero įgaliojimai galės būti sustabdomi tik teismo nutartimi, o šiuo laikotarpiu jam bus mokamas pusės vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas.

Įstatymas įpareigoja naujos kadencijos savivaldybių tarybas turėti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis. Dabar Šilutės r. savivaldybėje kolegijos nėra.

Kartą per pusmetį į tarybos posėdžio darbotvarkę bus privalu įtraukti mažumos (opozicijos) teikiamus sprendimų projektus. Taip pat kartą per pusmetį turės būti organizuojama savivaldybės tarybos mažumos valanda, kai valdančiajai daugumai nepriklausantys politikai pateiks klausimų merui, vicemerui, administracijos direktoriui, komitetų ir komisijų pirmininkams.

Panaikinta norma, kad tiesioginis valdymas savivaldybėje įvedamas, jeigu per du mėnesius nepaskiriamas vicemeras, o per tris – savivaldybės administracijos direktorius. Tokios nuostatos įstatyme nebelieka.

Parengta pagal Vietos savivaldos įstatymą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Interjero ABC: komodos pasirinkimas

Komodos yra neatsiejama interjero dalis, nes jos padeda išlaikyti tvarką ir suteikia papildomą vietą daiktams laikyti. Vis dėlto pasirinkti tinkamą komodą gali būti tikras iššūkis. Koks stilius geriausiai tinka jūsų namams? Kokią medžiagą rinktis? Koks dydis būtų optimaliausias? Šį kartą pasidalinsime patarimais ir įžvalgomis, padėsiančiomis jums rasti tobulą komodą. Nesvarbu, ar ieškote klasikinės šamingos elegancijos, modernaus minimalizmo, ar kaimiško žavesio – mes turime ką pasiūlyti kiekvienam skoniui ir poreikiui. Tad atsipalaiduokite, išgerkite puodelį kavos ir pasiruoškite leistis į komodų pasaulio

Kaip tinkamai maitinti savo augintinį?

Tinkama mityba yra svarbi ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Jei norime, kad mūsų augintinis būtų sveikas ir nugyventų ilgą gyvenimą, svarbu maitinti jį tinkamai ir laikantis tam tikrų taisyklių. Juk naminiai gyvūnai yra visiškai priklausomi nuo žmogaus. Jie negali tiesiog atidaryti šaldytuvo, kai nori valgyti. Tad kiekvienas šeimininkas turi žinoti savo augintinio ypatybes ir individualius poreikius, ir pagal juos pasirinkti tinkamą mitybą. Pagrindinės augintinių maitinimo taisyklės Daugelis šeimininkų renkasi jau paruoštą maistas gyvūnams, kurį galima įsigyti parduotuvėje. Ir tai

Kaip užtikrinti, kad atsiskaityti elektroninėje parduotuvėje būtų patogu?

Svarstote, kodėl jūsų internetinės parduotuvės lankytojas paliko pilną pirkinių krepšelį ir dingo? To priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų – pernelyg sudėtingas ir ilgas procesas apmokant pirkinį, o taip pat – galimybės atsiskaityti pirkėjo norimu būdu nebuvimas, privertęs potencialų pirkėją persigalvoti. Ar jūsų internetinėje parduotuvėje atsiskaityti patogu ir saugu? 21 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje apie apsipirkimo internete įpročius, nurodė, kad nusprendė nebepirkti, nes nebuvo galimybės atsiskaityti norimu būdu*. Tinkamai parinkti internetinės parduotuvės mokėjimo būdai gali padėti įmonėms padidinti pardavimus,

Converse evoliucija. Kodėl  jie tokie populiarūs?

Converse – tai tas prekės ženklas, kuris ne tik išgyveno šimtmetį, bet ir išaugo iki visame pasaulyje mylimos ikonos. Kaip gi atrodo toji magija, dėl kurios Converse kedai išlieka populiariausi tarp kiekvienos subkultūros atstovų – nuo roko žvaigždžių iki šiuolaikinių influencerių? Ar jie tikrai yra patys geriausi batai visiems atvejams, ar mes tiesiog negalime atsispirti toms žavingoms, guminėmis nosimis puoštoms ikonoms? Pasiruoškite – ši kelionė per Converse istoriją atskleis, kaip šie paprasti sportbačiai tapo neatsiejama mūsų garderobo dalimi! Kaip viskas

Taip pat skaitykite