Merams galių ir atsakomybės paskirta su kaupu

Trečią kartą Lietuvoje savivaldybių merai ketverių metų kadencijai renkami tiesiogiai. Kovo 5 d. išrinktiems bei kovo 19 d. antrajame rinkimų ture pergalę pasiekusiems savivaldybių merams Vietos savivaldos įstatymo pakeitimai suteikia ne tik daugiau galių, bet ir atsakomybės.

Verta prisiminti, kad Šilutės rajone vieną iš ankstesnių ketverių metų kadencijų buvo pakeisti keturi Tarybos narių slaptu balsavimu išrinkti merai, taip pat ir kiti savivaldybės vadovai. Pastarąsias dvi kadencijas (po 4 metus) merai buvo renkami tiesiogiai, tad tarybos negalėjo keisti merų kaip užsimanydavo.

Ir tiesiogiai išrinkti merai siekia savivaldybės Taryboje turėti valdančiąją daugumą. Tarybos narių telkimas į valdančiąją koaliciją nulemia kitų savivaldybės vadovų parinkimą. Merui pasiūlius vicemero, savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūras, savivaldybės Taryba slaptu balsavimu tam pritardavo arba nepritardavo. Buvo Šilutėje atvejis, kai vicemero kandidatūrai Taryba nepritarė, tada meras pasiūlė kitą kandidatūrą, kuri Tarybai tiko. Panašiai būdavo ir atstatydinant vicemerą ar administracijos vadovus.

Įstatymo naujovės

Nuo šių rinkimų ribojamas merų kadencijų skaičius – šiais metais išrinktieji į pareigas galės būti perrinkti ne daugiau kaip du kartus iš eilės. Po naujos ketverių metų kadencijos meras galės siekti šių pareigų dar per dvejus rinkimus, dar dviem kadencijoms po 4 metus.

Meras nebebus tarybos narys, jis šauks tarybos posėdžius ir jiems pirmininkaus, sudarys posėdžių darbotvarkes, teiks sprendimų projektus. Įstatymas įpareigoja merą tarybos posėdžius rengti ne rečiau kaip kas tris mėnesius. Šilutės rajone posėdžiai vyksta kas mėnesį, išskyrus vieną, kai būna atostogų metas.

Šilutės rajono savivaldybės tarybą sudarys 26 nariai, į šį skaičių įtraukus ir merą. Dabar su meru yra 25 nariai, meras pirmininkauja posėdžiams ir juose balsuoja kaip ir kiti tarybos nariai.

Tarybai galių sumažėjo

Dabar meras pats galės paskirti savivaldybės administracijos direktorių, tam nebereikės tarybos pritarimo, nebus ir slapto balsavimo. Tačiau keičiasi šio pareigūno įgaliojimai, jis bus tik įstaigos vadovas.

Meras, kaip ir iki šiol, tarybai teiks vicemerų kandidatūras, bet tarybai dukart iš eilės joms nepritarus, jis galės pats paskirti šiuos politinio pasitikėjimo pareigūnus. Tačiau ne mažiau kaip pusė visų tarybos narių galės pareikšti nepasitikėjimą vicemeru ar administracijos direktoriumi. Šilutės savivaldybėje tam reikės 13 balsų iš 25.

Vicemeras turės būti skiriami ne iš tarybos narių, kaip iki šiol buvo įprasta. Be to, savivaldybėse galės būti daugiau vicemerų. Tai priklauso nuo tarybos narių skaičiaus. Kadangi Šilutės rajono savivaldybės taryboje bus 25 nariai, galės būti ne daugiau kaip du vicemerai, dabar yra vienas.

Merui suteikta teisė vetuoti tarybos sprendimus – jis turės teisę grąžinti teisės aktus pakartotinai svarstyti. Atmesti veto galės ne mažiau kaip pusės visų tarybos narių, Šilutės r. savivaldybėje – 13 iš 25.

Mero įgaliojimai galės būti sustabdomi tik teismo nutartimi, o šiuo laikotarpiu jam bus mokamas pusės vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas.

Įstatymas įpareigoja naujos kadencijos savivaldybių tarybas turėti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis. Dabar Šilutės r. savivaldybėje kolegijos nėra.

Kartą per pusmetį į tarybos posėdžio darbotvarkę bus privalu įtraukti mažumos (opozicijos) teikiamus sprendimų projektus. Taip pat kartą per pusmetį turės būti organizuojama savivaldybės tarybos mažumos valanda, kai valdančiajai daugumai nepriklausantys politikai pateiks klausimų merui, vicemerui, administracijos direktoriui, komitetų ir komisijų pirmininkams.

Panaikinta norma, kad tiesioginis valdymas savivaldybėje įvedamas, jeigu per du mėnesius nepaskiriamas vicemeras, o per tris – savivaldybės administracijos direktorius. Tokios nuostatos įstatyme nebelieka.

Parengta pagal Vietos savivaldos įstatymą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Pamarys“ Palangoje laimėjo antrą vietą

Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ Palangoje įvykusiame XXIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate B kategorijoje laimėjo antrą vietą. Šioje kategorijoje varžėsi Vilniaus Karoliniškių, Kauno 1-os, Šiaulių „Dainavos“, Jurbarko „Šventės“, Tauragės „Tauro“ Pasvalio rajono „T Brass“, Grigiškių, Platelių meno ir muzikos mokyklų orkestrai. Daugelis „Pamario“ orkestrų jaunųjų muzikantų pirmą kartą turėjo galimybę koncertuoti Palangos koncertų salėje. Visą dieną vykęs renginys, sukvietęs į vieną vietą 26  geriausius Lietuvos orkestrus, jauniesiems „Pamario“ pūtikams buvo neįkainuojama galimybė pasiklausyti kitų orkestrų, pasidalinti

Sukčiai vis išradingesni, sukčiavimas vis tobulesnis. Kaip saugotis?

Tauragės apskrities VPK praneša, kad į Šilutės rajono policiją kovo 19 d. pagalbos kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs vyras, gim. 1997 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką – sėjamąją, į pardavėjo sąskaitą pervedė pinigus, tačiau prekės negavo. Nuostolis 450 eurų.   Pateikiame Lietuvos policijos informaciją apie vis tobulėjantį sukčiavimą ir patarimus gyventojams. Prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Taip pat skaitykite