Medžioklės trofėjai – ir menui, ir mokslui

Gegužės 20-22 d. regioninės medžiotojų ir žvejų organizacijos, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽ) narės, pristatė pastaraisiais metais sumedžiotų žvėrių trofėjus į Žagarės dvaro rūmus, Joniškio r., kur gegužės 30 d. bus atidaryta LMŽD medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda „Žagarė 2015“.

Parodai pateikiami briedžių, elnių, stirninų ragai, šernų iltys, vilkų kailiai ir kaukolės, lapių, mangutų, barsukų ir bebrų kaukolės bei įvairūs svečiose šalyse sumedžiotų žvėrių trofėjai. Visus trofėjus vertina Tarptautinės medžioklės ir gyvūnų apsaugos tarybos (CIC) sertifikuoti matuotojai, trofėjų ekspertai. Parodai pateikiami ir nestandartiniai ragai ar kaukolės, jų vertinimas atliekamas nemokamai, parodoje vadinamosioms „gamtos išdaigoms“ skiriama atskira rūmų salė.
Pasak zoologo, Tarptautinės medžioklės ir gyvūnų apsaugos tarybos (CIC) medžioklės trofėjų eksperto bei Lietuvos medžioklės trofėjų rejestro sudarytojo, biomedicinos mokslų daktaro Rimanto Baleišio, kiekvienas trofėjus brangus medžiotojui, tačiau jei jis neįvertintas parodoje – tai tik kaulinio audinio gabalas. Galbūt jis kelia gražių prisiminimų šauliui, puošia medžioklės namelio sienas, bet be „paso“, kuriame tiksliai dokumentuota, kur ir kada žvėris sumedžiotas, kada ir kieno įvertintas, išliekamosios vertės trofėjus neturi. Tai reiškia, kad ir gyvūno funkcija gamtoje, ir medžiotojo vaidmuo dalyvaujant laukinių populiacijų valdymo procese nuėjo perniek.
„Gyvūno trofėjus yra tarsi informacijos laikmena. Susistemintos trofėjų kolekcijos yra kauliniame audinyje užkonservuota duomenų bazė apie ekologinę būklę Lietuvoje skirtingu laiku, skirtingose vietose, nes elninių žvėrių ragai yra tikslus ekologinės būklės gamtoje indikatorius. Jei kada nors trofėjai bus tiriami, pavyzdžiui, norint nustatyti radioaktyvių medžiagų paplitimą Lietuvos teritorijoje per Černobylio avariją ir vėliau, nagrinėjami kiti duomenys, tai tiksliai įvardintos vietovės, sumedžiojimo laikas turės ypač svarbią reikšmę“, – teigia dr. R. Baleišis.
Pasak ichtiologo dr. Egidijaus Bukelskio, panašių duomenų apie vandenų ekologiją galima surinkti ir tiriant žvejybos trofėjus. Nors žuvų anatominiais, biologiniais tyrimais ir medžiagos jiems rinkimu daugiausia užsiima ne žvejybos mėgėjų organizacijos, o mokslininkai, vis dėlto, per nacionalines medžioklės ir žvejybos trofėjų parodas po keletą žvejybos trofėjų pristatoma, jie visada praturtina, papuošia ir paįvairina parodą.

Artūras Mankevičius
Žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas“ vyriausiasis redaktorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite