Medžioklės trofėjai – ir menui, ir mokslui

Gegužės 20-22 d. regioninės medžiotojų ir žvejų organizacijos, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽ) narės, pristatė pastaraisiais metais sumedžiotų žvėrių trofėjus į Žagarės dvaro rūmus, Joniškio r., kur gegužės 30 d. bus atidaryta LMŽD medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda „Žagarė 2015“.

Parodai pateikiami briedžių, elnių, stirninų ragai, šernų iltys, vilkų kailiai ir kaukolės, lapių, mangutų, barsukų ir bebrų kaukolės bei įvairūs svečiose šalyse sumedžiotų žvėrių trofėjai. Visus trofėjus vertina Tarptautinės medžioklės ir gyvūnų apsaugos tarybos (CIC) sertifikuoti matuotojai, trofėjų ekspertai. Parodai pateikiami ir nestandartiniai ragai ar kaukolės, jų vertinimas atliekamas nemokamai, parodoje vadinamosioms „gamtos išdaigoms“ skiriama atskira rūmų salė.
Pasak zoologo, Tarptautinės medžioklės ir gyvūnų apsaugos tarybos (CIC) medžioklės trofėjų eksperto bei Lietuvos medžioklės trofėjų rejestro sudarytojo, biomedicinos mokslų daktaro Rimanto Baleišio, kiekvienas trofėjus brangus medžiotojui, tačiau jei jis neįvertintas parodoje – tai tik kaulinio audinio gabalas. Galbūt jis kelia gražių prisiminimų šauliui, puošia medžioklės namelio sienas, bet be „paso“, kuriame tiksliai dokumentuota, kur ir kada žvėris sumedžiotas, kada ir kieno įvertintas, išliekamosios vertės trofėjus neturi. Tai reiškia, kad ir gyvūno funkcija gamtoje, ir medžiotojo vaidmuo dalyvaujant laukinių populiacijų valdymo procese nuėjo perniek.
„Gyvūno trofėjus yra tarsi informacijos laikmena. Susistemintos trofėjų kolekcijos yra kauliniame audinyje užkonservuota duomenų bazė apie ekologinę būklę Lietuvoje skirtingu laiku, skirtingose vietose, nes elninių žvėrių ragai yra tikslus ekologinės būklės gamtoje indikatorius. Jei kada nors trofėjai bus tiriami, pavyzdžiui, norint nustatyti radioaktyvių medžiagų paplitimą Lietuvos teritorijoje per Černobylio avariją ir vėliau, nagrinėjami kiti duomenys, tai tiksliai įvardintos vietovės, sumedžiojimo laikas turės ypač svarbią reikšmę“, – teigia dr. R. Baleišis.
Pasak ichtiologo dr. Egidijaus Bukelskio, panašių duomenų apie vandenų ekologiją galima surinkti ir tiriant žvejybos trofėjus. Nors žuvų anatominiais, biologiniais tyrimais ir medžiagos jiems rinkimu daugiausia užsiima ne žvejybos mėgėjų organizacijos, o mokslininkai, vis dėlto, per nacionalines medžioklės ir žvejybos trofėjų parodas po keletą žvejybos trofėjų pristatoma, jie visada praturtina, papuošia ir paįvairina parodą.

Artūras Mankevičius
Žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas“ vyriausiasis redaktorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite