Medikai pataria, kaip išvengti žarnyno infekcijų vasarą
Pagaliau ilgai laukta šiluma, kai savaitgaliais ar atostogų traukiame prie ežerų, į pajūrį mėgautis visais vasaros teikiamais malonumais.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad vasarą padažnėja žarnyno infekcinių ligų ir apsinuodijimų maistu rizika. Kai aplinkos temperatūra viršija 10 laipsnių, ligas sukeliančios bakterijos maiste gali sparčiau daugintis.
Kai kurios maiste esančios bakterijos gali gaminti toksiną, kuris taip pat gali būti apsinuodijimo priežastimi, ypač jei toks maistas kelias valandas buvo laikomas 20°C ir aukštesnėje temperatūroje. Apsinuodijimo maistu priežastimi gali būti greitai gendantis maistas, pavyzdžiui, salotos, mišrainės su majonezu, karštai rūkyta mėsa, žuvis, dešros, taip pat pieno produktai, kreminiai gaminiai ir kt. Užsikrėsti ligų sukėlėjais galima nurijus užteršto atvirų vandens telkinių vandens.
Vasarą padaugėja atvejų, kai tuo pačiu nesaugiu maistu apsinuodija grupė žmonių. Dažniausiai tokių protrūkių priežastimi būna ant žarijų paruošti kepsniai iš vištienos, namuose, kavinėse bei restoranuose vestuvėms ar kitiems pobūviams iš anksto paruoštas, netinkamai apdorotas karščiu ar kitaip netinkamai tvarkomas maistas.
Dauguma žarnyno infekcinių ligų, po kelių valandų ar dienų po užsikrėtimo pasireiškia panašūs požymiai – pykina, vemiama, viduriuojama, karščiuojama.
Kaip neužsikrėsti?
Kadangi efektyvių skiepų nuo šių ligų nėra, pagrindinėmis profilaktikos priemonės – saugus maistas ir rankų higiena. Kad netikėtai užklupta liga neapkartintų poilsio, pateikiame keletą naudingų patarimų:
ruošiantis į kelionę ar į gamtą, įsidėkite negreitai gendančių maisto produktų arba maistą laikykite termoizoliacinėse dėžėse;
užkandžiams gamtoje pasiimkite labiausiai tinkamo maisto – šaltai rūkytų mėsos gaminių, traškučių, vaisių, daržovių, sausainių be kreminio įdaro, kondensuoto arba labai aukšta temperatūra apdoroto pieno, geriamojo vandens;
neplaukite vaisių ir daržovių ežero ar upės vandenyje.
venkite užkandžiauti paplūdimiuose prekiaujamais pyragėliais su mėsa ar dešrelėmis. Nepirkite maisto tose vietose, kur neužtikrintos saugios maisto tvarkymo sąlygos (pavyzdžiui, kioske nėra vandens ar darbuotojas gamina užkandį be pirštinių ir pan.);
maudydamiesi jūroje, ežere ar upėje stenkitės, kad vanduo nepatektų į burną;
visada plaukite rankas su muilu: pasinaudoję tualetu, prieš valgį, prieš ruošdami maistą ir maisto tvarkymo metu;
nesant galimybių rankų nusiplauti, rekomenduojama rankas valyti drėgnomis servetėlėmis, svarbu dažnai ir kruopščiai plauti ar valyti rankas kūdikiams ir mažiems vaikams.
Kada susirgai?
Labai dažnai suaugusiems, kitų sveikatos problemų neturintiems asmenims, žarnyno infekcinės ligos požymiai po kelių dienų praeina savaime. Rimtai sunerimti ir kreiptis į gydytojus būtina, jeigu yra šie ligos simptomai: kūno temperatūra didesnė nei 38°C; viduriuojama su krauju; dažnai ir gausiai vemiama bei viduriuojama; pavojingi kūno skysčių praradimo požymiai (sausumas burnoje, sumažėjęs šlapimo kiekis, svaigsta galva); ligos požymiai tęsiasi ilgiau nei 3 dienas.
Galina Zagrebnevienė
ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja
Daugiau: chlorella