Kraujo donorystė – tai mano ir tavo vienybė!

Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena. 2005 metais vykusioje 58-ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje buvo nuspręsta kasmet oaminėti Pasaulinę kraujo donorų dieną, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį ir skatinti neatlygintiną kraujo donorystę. Ši data buvo pasirinkta pagerbiant 1868 metų birželio 14 dieną gimusį Nobelio premijos laureatą dr. Karlą Landsteinerį, kuris sudarė ABO kraujo grupių sistemą.

„Kraujo perpylimas kasmet padeda išgelbėti milijonus gyvybių, prailgina sunkiomis ligomis sergančių žmonių gyvenimo trukmę ir kokybę, – kalba Santaros klinikų Kraujo centro vadovė gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė. – Šių metų šūkis: „Kraujo donorystė – tai mano ir tavo vienybė“, nes tik vienybėje galima jausti gyvenimo prasmę ir pilnatvę“.

Tūkstančiai litrų kraujo – per metus

Anot L. Kryžauskaitės, Lietuvoje per metus prireikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę daug kraujo dėl sudėtingų chirurginių operacijų, patirtų traumų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas reikalingas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams.

„Kraujo donorystė – turbūt pati kilniausia žmogaus veikla, nes tai tiesiogiai susiję su išsaugomomis žmonių gyvybėmis, – pabrėžia gydytoja L. Kryžauskaitė. – Žmogaus kraujas yra unikalus, iki šiol nėra sukurta kraujo pakaitalo, todėl tik kraujo donorai gali tokiems ligoniams padėti“.

L. Kryžauskaitė džiaugiasi, kad kraujo trūkumo epizodų pasitaiko vis rečiau. Net ir vėlyvą pavasarį, kai kraujo donorų paprastai imdavo mažėti, šiemet to nepasijuto.

Medicina šiandien naudoja inovatyvius gydymo metodus, atliekamos sudėtingos operacijos, organų transplantacijos, todėl kraujo niekada neturi pritrūkti. Bet pakaktų, kad atsirastų keli sunkūs ligoniai, kuriems prireiktų labai daug kraujo, ir jo atsargos tuojau pat ištirptų.

„Be galo džiugu, kad visuomenės požiūris į neatlygintiną kraujo donorystę keičiasi, donavimas Lietuvoje jau priimamas kaip natūralus procesas. Kaip bet kurioje kitoje išsivysčiusioje šalyje. Esu sveikas, vadinasi, turiu donuoti. Kas, jei ne aš? Jei aš to nepadarysiu, draugas to nepadarys – kas gelbės gyvybę, nutikus nelaimei? – retoriškai klausia Kraujo centro vadovė. – Savanoriška donorystė visuomenėje tampa geranoriška, garbinga pilietiška pareiga, neatlygintinos donorystės proveržis juntamas vis stipriau, ir tas labai džiugina“.

Dėkoja ir tikisi

Pasaulinės kraujo donorų dienos proga Santaros klinikų Kraujo centro vadovė nuoširdžiai dėkoja visiems savanoriams, neatlygintinai dovanojusiems, dovanojantiems ir toliau dovanosiantiems kraujo tiems, kam jo gyvybiškai reikia. Ji tikisi, kad donuotojų altruizmo dėka kraujo atsargos centro banke niekada neišseks. Tokiu atveju gydytojai ir toliau galės sėkmingai gelbėti ligonių gyvybes.

Virginija Grigaliūnienė, Elta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip vykdomos biuro darbuotojų bei IT specialistų atrankos?

Šiandieną daugelyje organizacijų darbuojasi biuro darbuotojai bei IT specialistai. Ar žinote, kaip yra vykdoma jų paieška? Kaip vykdoma biuro darbuotojų paieška? Darbuotojų paieška yra vykdoma etapais. Pirmasis etapas yra susijęs su būsimo darbdavio poreikių išgryninimu. Pokalbių metu yra išsamiai aptariama, kokių darbuotojų yra ieškoma, kokie kompetencijų ir kitų savybių reikalavimai jiems yra keliami, panašūs klausimai. Šis etapas yra labai svarbus, nes tik tiksliai žinant, ko ieškoma, galima tai rasti. Išsiaiškinus realius būsimo darbdavio poreikius, išorės specialistai atlieka siūlomo darbo bei

Kaip išsirinkti ir priderinti rankinę prie savo aprangos?

Gerai pasirinkta rankinė gali būti ne tik funkcionali, bet ir stilinga! Sužinokite daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir išsirinkite tinkamiausią rankinę. Stilinga rankinė – nepakeičiama spintos dalis Stilinga ir tinkamo dydžio moteriška rankinė gali ne tik pagerinti jūsų stilių, bet ir padėti su savimi visada turėti svarbiausius daiktus. Žinoma, kartais išsirinkti rankinę gali būti gana sudėtinga užduotis, nes galite rasti tokią daugybę įvairiausių stilių, dydžių ir modelių! Dėl to naudinga sužinoti daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir apie geriausius rankinių

Daiktai, be kurių neišsiversite virtuvėje

Yra tiek daug keistų dalykų, kuriais galite užpildyti savo virtuvės stalčius ir spinteles. Kai kurie yra tiesiog nenaudingi, bet kai kurie tikrai yra gana geri pirkiniai, pavyzdžiui, vienkartiniai rankšluoščiai. Štai kelių dalykų, be kurių negalime išsiversti savo virtuvėje, sąrašas. Matavimo šaukštai Kai kepate, daugumoje receptų labai svarbu tiksliai išmatuoti ingredientus. Daug kartų gaminio cheminė sudėtis grindžiama tiksliais skirtingų ingredientų santykiais, o rezultatai gali būti ne tokie puikūs, jei viską sujauksite ir tik sumesite produktus. Todėl kepdami visada naudokite matavimo šaukštus.

Gydomasis masažas. Kada jis reikalingas?

Masažas – tai kombinuotas mechaninis ir refleksinis poveikis audiniams ir organams trinties, spaudimo, vibracijos pavidalu, kuris atliekamas tiesiai ant žmogaus kūno paviršiaus tiek rankomis, tiek specialiais prietaisais, siekiant gydomojo ar kito poveikio. Kada gydomasis masažas yra reikalingas? Kodėl masažas naudingas kiekvienam žmogui? Sveikam žmogui masažas gali padėti palaikyti raumenų tonusą, malšinti patinimą ir nuovargį. O jei nerimaujama dėl nugaros ar kaklo skausmų, buvo traumos kojose ar rankose, tai, žinoma, masažas padės pagerinti raumenų ir sąnarių funkcines savybes. Trumpai tariant, kas

Taip pat skaitykite