Koncertui Kintų muzikos festivalyje besirengiantis L. Geniušas: „Ten laikas sustoja, tarnaudamas kūrybai“

Naują programą „Fantastiškieji romantikai“ Kintų muzikos festivalyje pristatys jau trečiąsyk čia grosiantis trio: žinomi ir publikos pamėgti tarptautinių konkursų laureatai smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Glebas Pyšniakas ir pianistas Lukas Geniušas. Liepos 21-ąją Roberto Schumanno, Claros Schumann ir Johanneso Brahmso kūrinius jie atliks Kintų Didžiojoje, o 22 dieną – Juodkrantės Šv, Pranciškaus Asyžiečio bažnyčiose.

„Mūsų trio koncertas Kintuose jau tampa gražia kasmete tradicija – kiekvieną vasarą atvykstame su naujienomis. Šie metai – ne išimtis“, – D. Dėdinskaitė turi galvoje vos birželio mėnesį subrandintą „Fantastiškųjų romantikų“ – trijų didžiųjų vokiečių romantikų kompozitorių programą.

„Į Kintus vyksiu jau trečią kartą. Labai šios kelionės laukiu, nes Kintai – turbūt unikaliausia meninė užuovėja Lietuvoje, kur laikas iš tiesų gali sustoti, tarnaudamas kūrybai“, – pripažįsta garsiausiose pasaulio salėse su žymiais orkestrais ir solo koncertuojantis L. Geniušas. Jo kelias į Kintų muzikos festivalį pasuko per bičiulystę ir muzikinę bendrystę su D. Dėdinskaite ir šįmet festivalio meno vadovu tapusiu jos vyru G. Pyšniaku.

„Daugelis santykių ir jų pasekmių muzikoje ir bendrystėje sunkiai pasiduoda žodiniams paaiškinimams ir racionaliai logikai. Mes – draugai, o tai daug ką lemia. Kūrybinė bičiulystė prasidėjo nuo kamerinio muzikavimo. Grodamas su Dalia ir Glebu kaskart patiriu ypatingą malonumą, nes jų santykis su pasauliu ir tai, kaip grojame (tie dalykai neišvengiamai persipynę), turi kažkokios gilios išminties, kuri atsiskleidžia ne per įmantrias koncepcijas, bet natūralų žmogiškumą ir gebėjimą jausti plonai“, – sako L. Geniušas.

Simboliška, kad programa „Fantastiškieji romantikai“ buvo sudaryta birželį minimos R. Schumanno gimimo dienos proga. Pavadinimą jai įkvėpė kompozitoriaus opusas „Trys fantastinės pjesės“, kuriomis Glebas su Luku ir pradės koncertą. „Į programą taip pat įtraukėme itin retai atliekamas R. Schumanno „Studijas kanono forma“, originaliai parašytas pedaliniam fortepijonui – pedalflügel. Fortepijoniniam trio kūrinį aranžavo Theodoras Kirchneris“, – pasakoja D. Dėdinskaitė.

Toliau skambės Schumanno gyvenimo meilės, žmonos C. Schumann romansai smuikui ir fortepijonui bei jų abiejų artimiausio draugo bei bendražygio J. Brahmso FAE Scherzo  ir styginių sekstetas, kurį fortepijoniniam trio aranžavo T. Kirchneris. Apie sutuoktinių Schumannų bei J. Brahmso meilės trikampį istoriniuose šaltiniuose galima rasti daug medžiagos. Tačiau ten pat minima, kad romantiški jausmai Clarą siejo ir su T. Kirchneriu. Visi kompozitorių meilės daugiakampiai virto fantastiškais muzikos kūriniais, kurie persipynę giliausiomis emocinėmis gijomis ir stipriai tarpusavyje susiję. „Tad ši programa stiliaus, laikmečio, tematikos bei konteksto prasme yra fantastiškai romantiška“, – šypsosi D. Dėdinskaitė.

Rinktis puikias T. Kirchnerio aranžuotes muzikantus įkvėpė seniai daryti garsiojo violončelininko Davido Geringo įrašai. „Dar vaikystėje pirmąsyk išgirdau abu Brahmso sekstetus, Kirchnerio perdirbtus fortepijoniniam trio. Davidas Geringas kadaise atrado šias transkripcijas ir padarė išskirtinį įrašą su pianistu A. Barakowskiu ir smuikininku P. Hirschhornu. Šie kūriniai unikalūs tuo, kad Kirchneriui pavyko taip giliai įsiskverbti į  Brahmso rašymo stilių, kad jie skamba lyg pats Brahmsas būtų sumanęs juos kaip fortepijonius trio, ne styginių sekstetus“, – pasakoja L. Geniušas.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimas uždraudė neatlygintinai dalyti vienkartinius indus

Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuo 2025 m. gegužės 1 d. sutarta uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti maisto ir gėrimų vienkartinius plastikinius gaminius, pvz., vienkartinius bokalus, lėkštes, kavos puodelius ir kt. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą. Pagal priimtus pakeitimus viešojo maitinimo vietose kaip alternatyva vienkartiniams indams turės būti pateikiamos daugkartinės pakuotės arba vienkartinės pakuotės, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba stalo

Gardamo kaimo bendruomenė prašo savivaldybės 1000 eurų

Šilutės r. savivaldybės taryba kitą savaitę, be kitų klausimų, posėdyje  svarstys, ar iš savivaldybės biudžeto sušelpti Gardamo kaimo bendruomenę „Tenenys“. Pinigų prašo vaikų žaidimo aikštelei įrengti. Savivaldybės tarybai adresuotas Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ prašymas prisidėti prie įgyvendinamo projekto „Viešoji erdvė bendruomenės poreikiams“ skiriant 1000 eurų iš savivaldybės biudžeto. Bendruomenė paraišką teikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pagal Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles. Projekto vertė – 6500 Eur. Projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų spalio 31

Savaitgalį žada iki +29 °C  

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantis savaitgalis bus karštas. Vėsiau tik pajūryje.  Liepos 20 d., šeštadienį, vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 10-15, kai kur – 16-18, dieną – 23-28 °C. Liepos 21 d., sekmadienį, kai kur trumpai palis. Vėjas naktį silpnas, dieną šiaurės vakarų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį bus 12-17, dieną – 24-29 °C. Vandens temperatūra upėse siekia 17-25, ežeruose – 22-26, Kuršių mariose – 21-23, Baltijos jūroje – 21

Kelių remontų sezonas pačiame įkarštyje. Ką reikia žinoti vairuotojams?

Ilgai lauktas vasaros sezonas atnešė ne tik šiltus orus atostogaujantiems, bet ir kelia vairuotojams nepatogumų dėl vykdomų kelio remonto darbų. Kelininkai skuba taisyti pagrindines miestų transporto arterijas ir svarbiausius šalies kelius. Remontuojamose atkarpose pasikeičia įprasta eismo tvarka − susiaurėja važiuojamoji dalis, sumažėja leistinas greitis. Neretai įrengiami šviesoforai ir kelio atitvarai, kurie apsunkina vairavimą, todėl vairuotojai turi būti itin dėmesingi. Keliai remontuojami vasarą „Vasaros metu kelių apkrova natūraliai išauga, ypač tuose keliuose, kurie veda į pajūrį, ežeringus regionus, kurortinius miestus. Oficialūs

Taip pat skaitykite