Koncertui Kintų muzikos festivalyje besirengiantis L. Geniušas: „Ten laikas sustoja, tarnaudamas kūrybai“

Naują programą „Fantastiškieji romantikai“ Kintų muzikos festivalyje pristatys jau trečiąsyk čia grosiantis trio: žinomi ir publikos pamėgti tarptautinių konkursų laureatai smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Glebas Pyšniakas ir pianistas Lukas Geniušas. Liepos 21-ąją Roberto Schumanno, Claros Schumann ir Johanneso Brahmso kūrinius jie atliks Kintų Didžiojoje, o 22 dieną – Juodkrantės Šv, Pranciškaus Asyžiečio bažnyčiose.

„Mūsų trio koncertas Kintuose jau tampa gražia kasmete tradicija – kiekvieną vasarą atvykstame su naujienomis. Šie metai – ne išimtis“, – D. Dėdinskaitė turi galvoje vos birželio mėnesį subrandintą „Fantastiškųjų romantikų“ – trijų didžiųjų vokiečių romantikų kompozitorių programą.

„Į Kintus vyksiu jau trečią kartą. Labai šios kelionės laukiu, nes Kintai – turbūt unikaliausia meninė užuovėja Lietuvoje, kur laikas iš tiesų gali sustoti, tarnaudamas kūrybai“, – pripažįsta garsiausiose pasaulio salėse su žymiais orkestrais ir solo koncertuojantis L. Geniušas. Jo kelias į Kintų muzikos festivalį pasuko per bičiulystę ir muzikinę bendrystę su D. Dėdinskaite ir šįmet festivalio meno vadovu tapusiu jos vyru G. Pyšniaku.

„Daugelis santykių ir jų pasekmių muzikoje ir bendrystėje sunkiai pasiduoda žodiniams paaiškinimams ir racionaliai logikai. Mes – draugai, o tai daug ką lemia. Kūrybinė bičiulystė prasidėjo nuo kamerinio muzikavimo. Grodamas su Dalia ir Glebu kaskart patiriu ypatingą malonumą, nes jų santykis su pasauliu ir tai, kaip grojame (tie dalykai neišvengiamai persipynę), turi kažkokios gilios išminties, kuri atsiskleidžia ne per įmantrias koncepcijas, bet natūralų žmogiškumą ir gebėjimą jausti plonai“, – sako L. Geniušas.

Simboliška, kad programa „Fantastiškieji romantikai“ buvo sudaryta birželį minimos R. Schumanno gimimo dienos proga. Pavadinimą jai įkvėpė kompozitoriaus opusas „Trys fantastinės pjesės“, kuriomis Glebas su Luku ir pradės koncertą. „Į programą taip pat įtraukėme itin retai atliekamas R. Schumanno „Studijas kanono forma“, originaliai parašytas pedaliniam fortepijonui – pedalflügel. Fortepijoniniam trio kūrinį aranžavo Theodoras Kirchneris“, – pasakoja D. Dėdinskaitė.

Toliau skambės Schumanno gyvenimo meilės, žmonos C. Schumann romansai smuikui ir fortepijonui bei jų abiejų artimiausio draugo bei bendražygio J. Brahmso FAE Scherzo  ir styginių sekstetas, kurį fortepijoniniam trio aranžavo T. Kirchneris. Apie sutuoktinių Schumannų bei J. Brahmso meilės trikampį istoriniuose šaltiniuose galima rasti daug medžiagos. Tačiau ten pat minima, kad romantiški jausmai Clarą siejo ir su T. Kirchneriu. Visi kompozitorių meilės daugiakampiai virto fantastiškais muzikos kūriniais, kurie persipynę giliausiomis emocinėmis gijomis ir stipriai tarpusavyje susiję. „Tad ši programa stiliaus, laikmečio, tematikos bei konteksto prasme yra fantastiškai romantiška“, – šypsosi D. Dėdinskaitė.

Rinktis puikias T. Kirchnerio aranžuotes muzikantus įkvėpė seniai daryti garsiojo violončelininko Davido Geringo įrašai. „Dar vaikystėje pirmąsyk išgirdau abu Brahmso sekstetus, Kirchnerio perdirbtus fortepijoniniam trio. Davidas Geringas kadaise atrado šias transkripcijas ir padarė išskirtinį įrašą su pianistu A. Barakowskiu ir smuikininku P. Hirschhornu. Šie kūriniai unikalūs tuo, kad Kirchneriui pavyko taip giliai įsiskverbti į  Brahmso rašymo stilių, kad jie skamba lyg pats Brahmsas būtų sumanęs juos kaip fortepijonius trio, ne styginių sekstetus“, – pasakoja L. Geniušas.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite