Kokybiškas vertimas. Kada prireikia vertėjo paslaugų?

Situacijų, kuomet prireikia iš vienos kalbos į kitą išversti tam tikrą tekstą yra daugybė, pradedant užsienio straipsniais internete ir baigiant tam tikrais dokumentais. Šioje vietoje kyla paprastas klausimas, kada tekstus galime versti patys, o kada ieškoti vertėjų? 

 

Mašininis vertimas – tikrai ne visiems atvejams

Kaip dažnai ieškote informacijos užsienio kalba ir nesuprantamas ištraukas nukopijuojate į pasirinktą vertimo programą? Patogu, tiesa? Juk nereikia jokios žmogaus pagalbos ir, svarbiausia, toks vertimo variantas nieko nekainuoja. Vis dėlto labai tikėtina, kad daugeliu atvejų tenka susidurti su sunkumais.

Tokios robotizuoto vertimo programėlės nėra tikslios, labai dažnai sunku suprasti tam tikrus sakinius, jų prasmę ir kt. Todėl galima teigti, kad tokį vertimo būdą naudoti galima tik visiškai kasdieniais, neįpareigojančiais atvejais. Kitais atvejais, kai vertimas turi būti tikslus, aiškus ir atliktas be klaidų – specialisto paslaugų išvengti nepavyks.

Kada reikalingas profesionalus vertėjas? 

Trumpai tariant, vertėjo paslaugos įgauna svarbią reikšmę, kuomet kalba pakrypsta apie atsakomybės reikalaujančius vertimus. Tai gali būti įvairūs dokumentai, medicininiai, teisiniai ar kiti tekstai, kur bet kokia, net ir pati mažiausia klaida, gali kainuoti daugybę nesklandumų ir nesusipratimų.

Pavyzdžiui, akivaizdu, kad daug laiko konkrečioje srityje dirbantis gimtakalbis vokiečių – lietuvių vertėjas bus geresnis už bet kokią vertimo programą. Tad tais atvejais, kai reikia konkretumo, taisyklių ir aiškumo, rinkitės patikimus profesionalias paslaugas teikiančius vertėjus.

Kiek kainuoja vertimo paslaugos?

Visų pirma, svarbu suprasti, kad vertėjo specialybė nėra tokia paprasta kaip gali pasirodyti. Patikimas ir kokybiškas paslaugas teikiantis vertėjas ne tik privalo turėti reikiamą išsilavinimą, bet tuo pačiu nuolat tobulinti žinias ir, žinoma, domėtis tam tikros šalies kultūriniais, istoriniais ir kitais aspektais. Tai turi svarbią reikšmę vertimo procese. Natūralu, kad žinios bei sukaupta patirtis daro įtaką paslaugų kainai, o į kokybę paprastai reikia investuoti. Vertimų kainos priklauso nuo daugelio veiksnių visumos: iš kokios ir į kokią kalbą verčiama, kokio pobūdžio yra tekstas, kokia jo apimtis, per kokį laikotarpį vertimas turi būti atliktas ir pan.

Tikėtina, kad mašininis vertimas dar daugybę metų nepakeis profesionalių vertėjų darbo, nes jokia kompiuterinė programa neveiks taip, kad suprastų kiekvieną mintį ir gebėtų atsižvelgti ne tik į kalbą, bet ir šalies kultūrinius išskirtinumus. Žmogus visuomet jaučia daugiau ir geba prisitaikyti net prie pačių netikėčiausių situacijų.

pr2022/059

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite