Kokybiškas vertimas. Kada prireikia vertėjo paslaugų?

Situacijų, kuomet prireikia iš vienos kalbos į kitą išversti tam tikrą tekstą yra daugybė, pradedant užsienio straipsniais internete ir baigiant tam tikrais dokumentais. Šioje vietoje kyla paprastas klausimas, kada tekstus galime versti patys, o kada ieškoti vertėjų? 

 

Mašininis vertimas – tikrai ne visiems atvejams

Kaip dažnai ieškote informacijos užsienio kalba ir nesuprantamas ištraukas nukopijuojate į pasirinktą vertimo programą? Patogu, tiesa? Juk nereikia jokios žmogaus pagalbos ir, svarbiausia, toks vertimo variantas nieko nekainuoja. Vis dėlto labai tikėtina, kad daugeliu atvejų tenka susidurti su sunkumais.

Tokios robotizuoto vertimo programėlės nėra tikslios, labai dažnai sunku suprasti tam tikrus sakinius, jų prasmę ir kt. Todėl galima teigti, kad tokį vertimo būdą naudoti galima tik visiškai kasdieniais, neįpareigojančiais atvejais. Kitais atvejais, kai vertimas turi būti tikslus, aiškus ir atliktas be klaidų – specialisto paslaugų išvengti nepavyks.

Kada reikalingas profesionalus vertėjas? 

Trumpai tariant, vertėjo paslaugos įgauna svarbią reikšmę, kuomet kalba pakrypsta apie atsakomybės reikalaujančius vertimus. Tai gali būti įvairūs dokumentai, medicininiai, teisiniai ar kiti tekstai, kur bet kokia, net ir pati mažiausia klaida, gali kainuoti daugybę nesklandumų ir nesusipratimų.

Pavyzdžiui, akivaizdu, kad daug laiko konkrečioje srityje dirbantis gimtakalbis vokiečių – lietuvių vertėjas bus geresnis už bet kokią vertimo programą. Tad tais atvejais, kai reikia konkretumo, taisyklių ir aiškumo, rinkitės patikimus profesionalias paslaugas teikiančius vertėjus.

Kiek kainuoja vertimo paslaugos?

Visų pirma, svarbu suprasti, kad vertėjo specialybė nėra tokia paprasta kaip gali pasirodyti. Patikimas ir kokybiškas paslaugas teikiantis vertėjas ne tik privalo turėti reikiamą išsilavinimą, bet tuo pačiu nuolat tobulinti žinias ir, žinoma, domėtis tam tikros šalies kultūriniais, istoriniais ir kitais aspektais. Tai turi svarbią reikšmę vertimo procese. Natūralu, kad žinios bei sukaupta patirtis daro įtaką paslaugų kainai, o į kokybę paprastai reikia investuoti. Vertimų kainos priklauso nuo daugelio veiksnių visumos: iš kokios ir į kokią kalbą verčiama, kokio pobūdžio yra tekstas, kokia jo apimtis, per kokį laikotarpį vertimas turi būti atliktas ir pan.

Tikėtina, kad mašininis vertimas dar daugybę metų nepakeis profesionalių vertėjų darbo, nes jokia kompiuterinė programa neveiks taip, kad suprastų kiekvieną mintį ir gebėtų atsižvelgti ne tik į kalbą, bet ir šalies kultūrinius išskirtinumus. Žmogus visuomet jaučia daugiau ir geba prisitaikyti net prie pačių netikėčiausių situacijų.

pr2022/059

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkti savivaldybių tarybų narius ir merus galės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 2023 m. sausio 4 d. yra diena, kai iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų bus likę 60 dienų. Todėl gyventojai, kurie keičia gyvenamąją vietą persikraustydami iš vienos savivaldybės į kitą ir artėjančiuose rinkimuose norėtų balsuoti už tos savivaldybės kandidatus, raginami iki kitų

Prognozuojami stiprūs vėjai, pūga ir šalčiai

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie žiemiškus savaitgalio orus ir įspėja apie pūgą. Gruodžio 9 d., penktadienį, orai keisis. Rytinėje šalies pusėje šiandien vyraus debesuotas dangus, dar numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Vakariniuose rajonuose šiandien kritulių nežadama. Tačiau plikledis vietomis vers labiau saugotis. Temperatūra dieną sieks iki 5 laipsnių šalčio. Gruodžio 10 d., šeštadienį, kritulių nenumatoma. Laikysis plikledis, naktį vietomis formuosis rūkas ir šerkšnas. Vėjas vis dar bus nestiprus.  Temperatūra naktį nukris iki 4-9 laipsnių šalčio, ilgiau pragiedrėjus vietomis gali pašalti net

Keliuose – naujovė vairuotojams: leistinas greitis keisis pagal orus

Leistino greičio viršijimas arba nesaugus greitis – pagrindinė pastarųjų penkerių metų eismo įvykių, dėl kurių keliuose nukentėjo žmonės, priežastis Lietuvoje. Todėl Lietuvos automobilių kelių direkcija su IT konsultacijų bendrove „CGI Lithuania” įdiegė naują greičio valdymo ir įspėjimo programinę įrangą (GVIS). Ji, reaguodama į susidariusias eismo ir oro sąlygas, keičia leistiną greitį Lietuvos keliuose. Vairuotojams teks atidžiau stebėti kelio ženklus, nes jie nurodo didžiausią leistiną greitį susidariusioms sąlygoms. Informacinė sistema jau veikia. Lietuvoje vasaros laikotarpiu galima važiuoti automagistrale 130 km/h, žiemą

Valyti sniegą nuo saulės elektrinės modulių ar ne?

Saulės elektrinės žiemą pagamina pastebimai mažiau elektros energijos, palyginus su vasara.  Energetikos ekspertai sako, kad lėtesnes saulės modulių darbo apsukas lemia ne tik trumpos ir sąlyginai tamsios žiemos dienos, bet ir juos užklojantis sniegas. Saulės modulių švaros higiena „Vadinamoji saulės modulių švaros higiena yra labai svarbi ruošiantis žiemai ir sniegui. Tobulu atveju saulės elektrinių savininkai pasirūpina papildoma vertikalia užkarda, kad moduliai sniegu būtų užpustomi kuo mažiau. Kartais, jeigu tai įmanoma, galima galvoti ir apie jų nuolydžio kampo padidinimą. Specialiai valyti

Taip pat skaitykite