Kiek vandens yra Žemės atmosferoje ir kas nutiktų, jei staiga jis visas iškristų?

Remiantis JAV geologijos tarnybos duomenimis, apie 71 proc. Žemės paviršiaus yra padengta vandeniu, o vandenynuose randama milžiniška dalis — net 96,5 proc. – planetos vandens atsargų.

 

Tačiau vanduo nelieka tik apačioje — kaip vandens ciklo (taip pat vadinamo hidrologiniu ciklu) dalis jis keliauja ir į atmosferą.

Kiek vandens yra atmosferoje bet kuriuo duotuoju momentu? Kiek jo šiuo metu yra virš mūsų galvų ir, jei visa tai iškristų vienu metu, kokį poveikį tai sukeltų?

Šiuo metu danguje yra milijardai galonų vandens, daugiausia garų pavidalu, ir, jam iškritus vienu kartu, tai milijonams žmonių pridarytų didžiulių problemų, rašo livescience.com. Viso vandens kiekis Žemėje yra beveik 1,4 milijardo kubinių kilometrų.

Dėl hidrologinio ciklo Žemės vanduo niekada per ilgai neužsibūna vienoje vietoje. Jis garuoja, tampa garais, kondensuojasi, sukuria debesis, ir iškrenta atgal ant Žemės paviršiaus kritulių pavidalu. Tuomet ciklas prasideda iš naujo.

Išgaravęs vanduo atmosferoje išlieka maždaug 10 dienų, skelbia „Britannica“. Tai reiškia, kad atmosfera yra tiesiogine prasme užlieta vandens garais.

Kas nutiktų, jei visas vanduo iškristų vienu metu?

Žemės paviršiaus plotas yra maždaug 510 milijonų kvadratinių kilometrų, atmosferoje yra maždaug 37,5 milijono milijardų galonų vandens. Jei visa ši masė nukristų iš karto, globalus vandenyno lygis pakiltų maždaug 3,8 centimetro. Nors galimybė, kad visi šie garai iškristų vienu kartu, yra sunkiai tikėtina, tačiau toks dramatiškas jūros lygio pakilimas turėtų pragaištingų pasekmių.

Anot „Climate Change Post“, jei pasauliniai jūros lygiai pakiltų vos 5 centimetrais, žemai įsikūrę miestai, pvz., Mumbajus ir Kočis Indijoje, Abidžanas Dramblio Kaulo Krante ir Džakarta Indonezijoje, kurių bendra populiacija viršija 28 milijonus gyventojų ir kurie jau yra pažeidžiami pakrančių potvyniams, būtų smarkiai paveikti.

Be to, remiantis 2017 metais „Scientific Reports“ paskelbtu tyrimu, jei jūrų lygis pakils 5-10 cm, tuomet potvynių dažnis daugelyje regionų padvigubės, ypač tropikuose.

Ar šis iškritęs vanduo Žemėje pasiskirstytų tolygiai?

Jei visas atmosferoje esantis vanduo kažkokiu būdu spontaniškai iškristų, jis pasaulyje pasiskirstytų netolygiai. Taip yra todėl, kad kai kurios Žemės vietos yra drėgnesnės už kitas. „Vandens kiekis atmosferoje yra kontroliuojamas pusiausvyros tarp srauto į atmosferą ir srauto, keliaujančio iš jos, – sakė Frédéric Fabry, „J. Stewart Marshall Radar Observatory“ observatorijos direktorius ir Kanados McGill universiteto aplinkos bei Atmosferos ir vandenyno mokslų katedros docentas. – Srautas, keliaujantis į atmosferą, yra kontroliuojamas garavimo nuo paviršiaus. Tai priklauso nuo to, ar paviršiuje yra vandens, ir taip pat nuo temperatūros. Garuojantis vanduo reikalauja didelio energijos kiekio ir ši energija atsiranda iš paviršiaus šilumos. Šiltuose vandenynuose garavimas yra didžiausias, o Arkties sausumos plotuose jis yra mažiausias“.

Vidutinis vandens kiekis atmosferoje svyruoja priklausomai nuo sezono ir vietovės, tačiau bendrai kalbant, „atogrąžų vandenynai ir drėgnos atogrąžų vietovės turi daugiausiai vandens garų, o šie svyruoja priklausomai nuo metų laikų.  Arkties sausumos arba aukštų kalnų vietovės turi mažiausiai vandens garų, nes šiltas oras kur kas geriau neša vandenį, sakė F. Fabry.

Kokį poveikį šiam garų kiekiui atmosferoje gali daryti klimato kaita?

Pažymėtina, kad ateinančiais dešimtmečiais klimato kaita gali turėti įtakos garų kiekiui atmosferoje. „Jei temperatūra taps šiltesnė, padidės garavimas nuo paviršiaus, taip pat ir vandens kiekis atmosferoje,“ – sakė F. Fabry. Dėl to galėtų paspartėti pasaulinis šiltėjimas. Vandens garai yra labai efektyvios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, o kai atmosferoje jų bus daugiau, tai prisidės prie atšilimo ir sustiprins šiltnamio efektą.

gismeteo.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite