Kaziuko mugės skanumynas – Mažosios Lietuvos šiupinys

Šeštadienį Vilkyškiuose vietos bendruomenė ir seniūnija surengė tradicinę Kaziuko mugę, į kurią atvykusieji pirmiausiai išvydo kieme kūrenamą laužą, ant jo garuojantį didžiulį katilą šiupinio, kurį virė garsioji krašto šeimininkė Nijolė Rukienė.

Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis (iš dešinės) su bendruomenės pirmininke Ligita Kazlauskiene ir iš Stoniškių seniūnijos atvykusia Aldona Ališkevičiene bei jos dukromis Žydrūne Bajoriniene ir Šilutėje gyvenančia Lina Augustiene, kurios į mugę atvyko paprekiauti savo rankų darbais.

Pulkelis vyrų neskubėjo į mokyklos sporto salę, kur jau šurmuliavo mugė: prekiauta duona, bandelėmis, pyragais, sausainiais, arbata ir kava, namuose išlietomis dekoratyvinėmis žvakėmis, arbatos rinkiniais, papuošalais, nėriniais ir mezginiais, drožiniais, suvenyrais, buvo ir gyvų triušių, visokių kitokių gėrybių, prie kurių driekėsi pirkėjų ir smalsuolių būriai. Čia jau skambėjo muzika, netrukus sukosi šokėjų ratelis, pakvipo šiupiniu – moterys iš kiemo nešė ir krovė garuojančius puodus ant stalo, sėmė į indelius ir siūlė susirinkusiems. Skanavo, rodos, visi.
Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis ir bendruomenės pirmininkė Ligita Kazlauskienė, pasipuošusi Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu, sukosi kaip tikri šeimininkai. Seniūnas neslėpė, kad šiupinį verda Vilkyškių krašto virtuvės meistrė ir kulinarinio paveldo žinovė Nijolė Rukienė.
Ponia Nijolė tarsi iš knygos porino, kad šiupinyje turi būti kiaulės knysliukas, kad gebėtume visur knistis; ausytės, kad girdėtume; kojytės, kad vikriai bėgiotume. Reikia šoninės, o jau kruopų – tiek, kiek pavyko sutaupyti, surinkti, gauti. Mažosios Lietuvos šiupinys būdavęs labai riebus, nes Užgavėnės – metas sočiai prisikirsti, kad iki pat Velykų galėtume pasninkauti. N. Rukienė sakė kulinariniu paveldu labai besidominti, daug skaitanti.
Visi nebuvusieji Kaziuko mugėje Vilkyškiuose praleido progą pašvęsti, pabendrauti, pamatyti, sužinoti, pašokti, pasivaišinti, nusipirkti, parduoti ir Kazius pagerbti.

Stasė SKUTULIENĖ

Į kiemą, kur garavo Nijolės Rukienės verdamas šiupinys, netrukus atskubėjo pirmi ragautojai.

Paulina Gedvilaitė (pirma iš kairės) su broliu Luku iš Šilutės prekiavo kepiniais – riešutais, grybukais. Šis stalas mugėje priklausė jaunimui: jie siūlė pačių iškeptų pyragų, sausainių, kavos ir kitų skanumynų.

Šventėje pasveikinti keturi Kazimierai, kuriems įteikta gėlių ir užkabinti meduoliai su užrašu „Kazys“. Taip papuošti (iš kairės): Vilkyškių parapijos klebonas Kazys Žutautas, Kazys Polita, Kazimieras Kinderis ir Kazimieras Arcimavičius.

Vilkyškietis Kazys Polita mugėje paėmęs į rankas armoniką pirmiausia pagriežė polką. Seniūnas Dainius Jurkšaitis, radęs žavią porininkę, pirmasis išėjo šokti.
Autorės nuotr.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hits: 173

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Renginių, skirtų emocinei sveikatai, ciklas

MO muziejus drauge su kitų kultūros įstaigų atstovais ne kartą akcentavo meno ir kultūros svarbą. Muziejų ir galerijų lankymas gerina žmonių emocinę sveikatą, mažina stresą bei suteikia laimės. Tą patvirtina Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai. „Apie muziejų ir vizualiųjų menų teigiamą poveikį visuomenei ne kartą kalbėjome, kai muziejus buvo uždarytas karantino metu. Įsitikinome, kad nepaisant mokslinių įrodymų, galbūt tuo nėra pasitikima, nesistengiama sistemiškiau išnaudoti. Todėl norime tęsti šią temą ir analizuoti, kaip geriau išnaudoti muziejus – vietas, kuriose auga gerovės

Baudos už žolės deginimą

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, daugiausia  gaisrų atvirosiose teritorijose kyla balandžio mėnesį. Praėjusių metų  balandį  ugniagesiams juos teko gesinti 815 kartų. Šiais metais žolė Lietuvoje jau liepsnojo  360  kartų. Daugiausia tokių gaisrų šiemet kilo Vilniaus (179), Kauno (43) ir Šiaulių (26)  apskrityse.  Šiemet išdegė per 100 ha, praėjusiais metais per tą patį laiką ugnis nusiaubė 575 ha (kilo 918 gaisrų).    Dabar šalyje  vyksta akcija „Nedegink žolės“, jos metu gyventojams platinama informacija apie daromą žalą deginant sausą žolę ir už

Atvelykiui – apie žibučių miškelį Pagryniuose

Pagryniuose, Šilutės priemiestyje,  reto grožio vieta: 7 arų ploto privatus miškelis išvien mėlynuoja žibuoklių žiedais. Kiek jų čia žydi, sunku ir suskaičiuoti. Vešlūs krūmeliai kelia po dešimtis žiedų. Šį pavasarį mėlynasis miškelis ypač gražus. Dabar – pats žibučių žydėjimas. O padėkos už šį sukurtą grožį nusipelno Žaliosios gatvės sodybos šeimininkai – garsūs Pamario krašto bitininkai Onutė ir Pranas Petrošiai. Sukurti tokį žibuoklyną – ne vienerių metų darbas. Onutė Petrošienė pasakojo, kad pirmosios žibutės čia buvo pasodintos gal prieš 10 metų.

Dovana F. Bajoraičio viešajai bibliotekai – stalo žaidimas „Kelionė koklių motyvais“

Rudenį trys klaipėdiečiai – meno projektų koordinatorė Žana Jegorova, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotoja dr. Raimonda Nabažaitė, ir tapytojas Rodionas Petrovas (Rodion Petroff) sukūrė pažintinį stalo žaidimą „Kelionė koklių motyvais“, kuris yra glaudžiai susijęs su Klaipėdoskrašto  istorija. Jame vaizduojami kokliai priklauso Mažosios Lietuvos istorijos muziejui. Šis žaidimas kviečia prisiliesti prie krosnių istorijos (tai artima ir Šilutės kraštui). Žaidėjai žaisdami artimiau prisilies prie archeologijos ir jos ypatumų, daugiau sužinos apie Europos istoriją, mieste vyravusią prekybą, garsių menininkų kūrybą,

Taip pat skaitykite